Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ρε παιδιά, απλά,

 

Έχω διαμέρισμα κάπου που πρέπει να πληρώσει όλες αυτές τις εισφορές.

 

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία που πληρώνω φόρους εδώ (Αγγλία), πρέπει να τους πληρώνω ΚΑΙ στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Myralis δούλευες Ολλανδία αν δεν απατώμαι. Μπήκες στην αρμόδια ΔΟΥ;

Όχι.

3-4 μήνες δούλεψα κανονικά (στους οποίους δεν ήρθα καθόλου Ελλάδα), και τους προηγούμενους 6 στην πρακτική μου δεν ξέρω καν αν έπρεπε να δηλώσω κάτι-κάπου.

Άσε που είμαι στην Β ΔΟΥ Ηρακλείου Κρήτης..

 

Αν σου πω ότι είχα αρχίσει να δω πως θα κάνω την αλλαγή, αλλά τελικά έφυγα πριν προλάβω να κάνω οτιδήποτε δεν θα με πιστέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα θειο Ντολυ...

Αλλο "εισφορες"(χαρατσι-ενφια που πρακτικα ειναι σε ξεχωριστη κατηγορια τυπου "δεη-οτε-κοινοχρηστα δεν ξερω γω τι αλλο") κι αλλο φορους (π.χ. τεκμαρτο εισοδημα για το, εστω ανοικιαστο διαμερισμα σου ή το 1600 cc ακινητοποιημενο αμαξι σου) μαη ντηαρ γουαητ κολλαρ ντουCHμπαγκ.

Στο λεω γιατι ακομα και με τον Πιτσαδορο, αν δεν εχεις κατι αλλο στο ονομα σου, ενα αμαξι (οχι 5λιτρο SUV που θελεις :p) πεφτει στο "αφορολογητο" των 5000 οποτε δεν σου "κοστιζει". Θεωρητικα ομως αν το εχεις αναγκαστικα πρεπει να κανεις δηλωση στο τελος του χρονου στο ελλαντα με οτι αυτο συνεπαγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

3-4 μήνες δούλεψα κανονικά (στους οποίους δεν ήρθα καθόλου Ελλάδα), και τους προηγούμενους 6 στην πρακτική μου δεν ξέρω καν αν έπρεπε να δηλώσω κάτι-κάπου.

Άσε που είμαι στην Β ΔΟΥ Ηρακλείου Κρήτης..

 

Αν σου πω ότι είχα αρχίσει να δω πως θα κάνω την αλλαγή, αλλά τελικά έφυγα πριν προλάβω να κάνω οτιδήποτε δεν θα με πιστέψεις.

 

 

Θα σε εκπλήξω λέγοντας σου ότι σε πιστεύω. (χωρίς πλάκα)

 

Κλεισθένη πληρώνουμε και τη διαφορά φορολογίας. Δδλ. Βγάζεις πχ 100κ στην Αγγλία για τα οποία θα πληρώσεις φόρο πχ 20κ

Αν για το ίδιο εισόδημα στην Ελλάδα πρέπει να πληρώσεις 30κ τότε πας και σκας 10κ (30-20) στην Ελλάδα

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να πω στο @Myralis, ότι δεδομένου ότι το φορολογικό έτος στο οποίο δούλεψες δεν έχει κλεισει μπορείς έστω και τώρα να πας στο ΥΠ.ΟΙΚ. και να κάνεις τη σχετική δήλωση. Έχω μια φίλη που δουλεύει σε εκείνο το τμήμα αν θες βοήθεια.

 

 

(γμ το κεφάλι μου μέχρι και εμένα που το διαβάζω μου φαίνεται ειρωνικό το παραπάνω)

 

 

Μέχρι στιγμής πάντως αν δε μου ξέφυγε κανα μέτρημα, έχουμε 2 'πανα whitecollars να πληρώνουν εν πολλοίς εθελοντικά (διότι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να μη μπεις καν στη διαδικασία να τα πληρώσεις) και έναν αριστερό που δεν ήξερε*/πρόλαβε να κάνει το χαρτομάνι.

 

*ο λόγος που σε πιστεύω είναι διότι πολύ απλά και γω το 2006 όταν πρωτοξεκίνησα δεν ήξερα καν ότι υπάρχει πράγμα με το όνομα "φορολογικός κάτοικος". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτοικοι εξωτερικού για μαζευτείτε, ο llneo θέλει το Ε9 για να δει αν είμαστε αρκετά πατριώτες. Το θες επικυρωμενο από την αστυνομία ή απλή φωτοτυπία σου κάνει;

Και fyi αν δεν έχεις τίποτα στο όνομα σου (σπίτια, χωράφια, αυτοκίνητα κτλ) ή εισόδημα στην Ελλάδα δε χρειάζεται να κάνεις δήλωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α. Ο λόγος του καθενός αρκεί. Δε ζήτησα χαρτιά. Oh and btw το ε1 θα χρειαζόταν για αυτή τη δουλειά.

Β. Κανεις λάθος. Αν δεν έχεις κανει τις σχετικές διαδικασίες θεωρείσαι ακόμα φορολογικός κάτοικος Ελλαδος. Που σημαίνει ότι όλα σου τα εισοδήματα φορολογούνται και στην Ελλάδα. Αν τα δηλώνεις φυσικά.

Γ. Να εκλάβω την ειρωνεία (η οποία βάση του χθεσινού ποστ της Αγάπης είναι bannable) και την ελλειψη απάντησης σε αυτό που ρώτησα ως ένα μεγαλοπρεπεστατο όχι; Δεν εκπλήσσομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δείξεις σε παρακαλώ που στον φορολογικό κώδικα γράφει ότι όποιος δεν έχει εισόδημα ή κάτι στο όνομα του υποχρεούται να κάνει δήλωση;

 

Αν σε πειράζει η απάντηση μου, να προσέχεις τον τρόπο που ρωτάς και θα μαστε όλοι ευτυχισμένοι.

 

Έχεις δίκιο, η ειρωνία ήταν περιττή. 

Έγινε επεξεργασία από DJD
.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

 

Από αυτούς που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ για να έχουμε ελπίδα στο μέλλον, από αυτούς που πυροβολούσαν και ειρωνεύονταν ή εξύβριζαν ευθέως ή πλαγίως όποιον δεν ζητωκραύγαζε υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ, από αυτούς που λένε ότι ας καταστραφούμε ή ας πάμε στην δραχμή αρκεί να δούμε τα μούτρα του Σόιμπλε ή της Μέρκελ όταν θα καταρρέει η Ευρωζώνη, ποιος είναι κάτοικος Ελλάδος; Θέλω να ξέρω απλά με ποιανού τα κόλλυβα πουλάνε τόσο καιρό κάποιοι επανάσταση.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση (που ένα τέτοιο ερώτημα δεν θα βρει) και μακάρι να πάει καλά ο Αλέξης διότι, σχεδόν όλοι, είμαστε στο ίδιο καζάνι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

yanni χωρίς διάθεση παρεξήγησης, γιατί θεωρείς ότι όποιος ήταν ενάντιον της προηγούμενης κυβέρνησης-πολιτικής είναι αυτομάτως υποστηρικτής του Συριζα; Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου δίνει το post σου. Και για να πω και για μένα (μιας και με παίρνει η μπάλα) προφανώς προτιμώ την παρούσα κυβέρνηση (ασχέτως αν την ψήφισα ή όχι). Και γενικώς προτιμώ κάτι διαφορετικό μετά από 40 χρόνια.

 

Κάποια στιγμή στο όχι πολύ μακρινό μέλλον θέλουμε να γυρίσουμε, εμείς μπορούμε να έχουμε λόγο για το τι θα συμβεί στην χώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε, αλλά καλό είναι και να ψηφίζουμε κιόλας. Και δεν πάει σε σένα αυτό Κώστα, πάει σε όλους εμάς που θέλουμε να γυρίσουμε (απο το στόμα σου και στου Βελζεβούλ το αυτί), και είμαστε στο εξωτερικό και μας παίρνει να δώσουμε 120 λίρες για το μέλλον μας. 

Link to comment
Share on other sites

@DJD, Καμιά παρεξήγηση. Άλλωστε το δικό μου ποστ είναι το επιθετικό εδώ, η δική σου απάντηση είναι κόσμια. Λόγω διπολισμού αν έπεφτε η κυβέρνηση θα ανέβαινε ο ΣΥΡΙΖΑ. Anyway ας πούμε λάθος διατύπωση. Επαναδιατυπώνω

 

Από αυτούς που πυροβολούσαν και ειρωνεύονταν ή εξύβριζαν ευθέως ή πλαγίως όποιον δεν καταριόταν την προηγούμενη κυβέρνηση, από αυτούς που λένε ότι ας καταστραφούμε ή ας πάμε στην δραχμή αρκεί να δούμε τα μούτρα του Σόιμπλε ή της Μέρκελ όταν θα καταρρέει η Ευρωζώνη, από αυτούς που ζητοκραύγαζαν τις δηλώσεις των νέων υπουργών που έτρεχε μία να μπαλώσει ο Δραγασάκης και μία οι ίδιοι με νεότερές τους, από αυτούς που λένε ας γίνουμε Αργεντινή, Βενεζουέλα ή Μπαγκλαντές και δεν πειράζει, ποιος είναι κάτοικος Ελλάδος; Όπως εμένα μου ζητάγανε επανειλημμένα να δηλώσω τι ψηφίζω, αφού έκανα το ατόπημα να είμαι αρκετά μετριοπαθής και να μην ζητοκραυγάζω υπέρ της κατάρρευσης των ΣαμαροΒενιζέλων, θέλω απλά να ξέρω πόσοι αποφασίζουν για το μέλλον μου κάνοντας βόλτες σε χώρες του εξωτερικού μακριά από την εστία της φωτιάς. Κάτι σαν το "αντιδικτατορική δράση από το Παρίσι" ένα πράγμα.

 

Το ξέρω ότι ίσως να προσβάλω πολλούς και εσένα μαζί, αλλά δεν το κάνω εσκεμμένα για να σας προσβάλλω. Απλά όταν μένεις Ελλάδα και η άποψή σου γίνεται στόχος από κάποιους επειδή δεν είναι αρκετά επαναστατική(δεν σε βάζω σε αυτή τη λίστα δεν θυμάμαι δικά σου τέτοια σχόλια) απλά έχω περιέργεια για το αν αυτοί που το παίζουν ποιο επαναστατικοί από εμένα, το κάνουν εκ του ασφαλούς.

 

 

Και ναι, ΟΛΟΙ έχουν λόγο για το μέλλον της χώρας. ΟΛΟΙ όμως.

 

Υ.Γ. Αν ο Τσίπρας τηρήσει το "Λέω να πρωτοτυπήσω και να κάνω αυτά που υποσχέθηκα", θα έχουμε κάτι το διαφορετικό ακόμα και αν τα κάνει σκ@τ@.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

@DJD, Καμιά παρεξήγηση. Άλλωστε το δικό μου ποστ είναι το επιθετικό εδώ, η δική σου απάντηση είναι κόσμια. Λόγω διπολισμού αν έπεφτε η κυβέρνηση θα ανέβαινε ο ΣΥΡΙΖΑ. Anyway ας πούμε λάθος διατύπωση. Επαναδιατυπώνω

 

Από αυτούς που πυροβολούσαν και ειρωνεύονταν ή εξύβριζαν ευθέως ή πλαγίως όποιον δεν καταριόταν την προηγούμενη κυβέρνηση, από αυτούς που λένε ότι ας καταστραφούμε ή ας πάμε στην δραχμή αρκεί να δούμε τα μούτρα του Σόιμπλε ή της Μέρκελ όταν θα καταρρέει η Ευρωζώνη, από αυτούς που ζητοκραύγαζαν τις δηλώσεις των νέων υπουργών που έτρεχε μία να μπαλώσει ο Δραγασάκης και μία οι ίδιοι με νεότερές τους, από αυτούς που λένε ας γίνουμε Αργεντινή, Βενεζουέλα ή Μπαγκλαντές και δεν πειράζει, ποιος είναι κάτοικος Ελλάδος; Όπως εμένα μου ζητάγανε επανειλημμένα να δηλώσω τι ψηφίζω, αφού έκανα το ατόπημα να είμαι αρκετά μετριοπαθής και να μην ζητοκραυγάζω υπέρ της κατάρρευσης των ΣαμαροΒενιζέλων, θέλω απλά να ξέρω πόσοι αποφασίζουν για το μέλλον μου κάνοντας βόλτες σε χώρες του εξωτερικού μακριά από την εστία της φωτιάς. Κάτι σαν το "αντιδικτατορική δράση από το Παρίσι" ένα πράγμα.

 

Το ξέρω ότι ίσως να προσβάλω πολλούς και εσένα μαζί, αλλά δεν το κάνω εσκεμμένα για να σας προσβάλλω. Απλά όταν μένεις Ελλάδα και η άποψή σου γίνεται στόχος από κάποιους επειδή δεν είναι αρκετά επαναστατική(δεν σε βάζω σε αυτή τη λίστα δεν θυμάμαι δικά σου τέτοια σχόλια) απλά έχω περιέργεια για το αν αυτοί που το παίζουν ποιο επαναστατικοί από εμένα, το κάνουν εκ του ασφαλούς.

 

 

Και ναι, ΟΛΟΙ έχουν λόγο για το μέλλον της χώρας. ΟΛΟΙ όμως.

 

Υ.Γ. Αν ο Τσίπρας τηρήσει το "Λέω να πρωτοτυπήσω και να κάνω αυτά που υποσχέθηκα", θα έχουμε κάτι το διαφορετικό ακόμα και αν τα κάνει σκ@τ@.

1)~2.200.000 εκατομμύρια άνθρωποι ψήφισαν Σύριζα.

2)~1.600.000 ψήφισαν την προηγούμενη κυβέρνηση

3)όλοι οι υπόλοιποι δεν ψηφισαν την προηγούμενη κυβέρνηση

 

Είναι ασφαλές να πούμε ότι (1U3) στη συντριπτική του πλειοψηφία καταριόταν την απερχόμενη κυβέρνηση . Για τα ερωτήματά σου ωστόσο δεν μπορώ να απαντήσω μιας και τα έθεσες λίγο περίεργα και φωτογραφικά. Δε νομίζω ας πουμε να ειπε κανεις: "ας καταστραφούμε ή ας πάμε στην δραχμή αρκεί να δούμε τα μούτρα του Σόιμπλε ή της Μέρκελ όταν θα καταρρέει η Ευρωζώνη" , κανεις δεν εύχεται να καταστραφει.

Άλλο να πεις "δεν πιστεύω ότι θα κατασταφούμε λόγω Συριζα"

και άλλο να πεις "ας κατασταφούμε αρκει να πάρουμε μαζί και τη Μερκελ"

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

Πάλι με βρίσκω να ισαπέχω από τους εκπροσώπους των δύο (εν τω Λαμπ) άκρων, οπότε αφήστε με να περιγράψω τη δική μου χτεσινή εικόνα από δύο εντελώς διαφορετικές παρέες (με τις αναφορές με τραβήξατε πάλι σ' αυτό το θέμα ;)).

 

Στη μια η πλειονότητα ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ. Κατά κύριο λόγο σκεπτόμενοι άνθρωποι, που αν ήταν αναποφάσιστοι πριν τις εκλογές, υπό το βάρος του εκβιασμού και της κινδυνολαγνίας έκλιναν προς τον Τσίπρα. Όλοι αισθάνονταν μια ανάταση και μια ανακούφιση. Ακόμη και με μηδενικές προσδοκίες και αντιλαμβανόμενοι τον υπαρκτό κίνδυνο της αποτυχίας της νέας κυβέρνησης, όλοι ανακουφίστηκαν με την απόδειξη ότι επιχειρείται μια διαφορετική τακτική. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι άλλαξαν γνώμη σήμερα που βγήκε ο παραδοσιακός ευρωπαϊστής (αν και με το ένα πόδι στην Αμερική) Γιόσκα Φίσερ και κούναγε το δάχτυλο στη Μέρκελ ή που κατ' εντολή πήρε τηλέφωνο ο Ντάισελμπλουμ τον Τσίπρα για να δικαιολογήσει την απαράδεκτη συμπεριφορά του.

 

Η άλλη παρέα ήταν μεγαλύτερη και πιο ετερόκλητη. Έπαιζε πολύ Ποτάμι, λίγο από ΔΗΜΑΡ, σκόρπια ΠΑΣΟΚ και ΚΙΔΗΣΟ και μπόλικη ΝΔ. Ο ορισμός των ψηφοφόρων with something to lose. Ειδικά όσοι ψήφισαν Σαμαρά βρίσκονταν σε τεράστια σύγχιση από το γεγονός ότι δεν κατέρρευσε βαρυτικά το σύμπαν το ίδιο δευτερόπλεπτο που ο Βαρουφάκης επιχείρησε (και μάλλον πέτυχε) την απονομιμοποίηση της Τρόικας μπροστά στις κάμερες. Όλοι δαγκώνονταν από τα αίσχη που είχε προλάβει να γράψει το βλήμα ο Λιαρόπουλος και αντιλαμβάνονταν γιατί ήταν ευκολότερη η συνεργασία με τον Καμμένο από ό,τι με τον Θεοδωράκη. Σχεδόν όλοι είχαν την προσδοκία ότι τα πράγματα εξελίσσονται καλύτερα από ό,τι πριν. Και -το σημαντικότερο- σχεδόν όλοι είναι διατεθιμένοι να υποστηρίξουν αυτήν την προσπάθεια, τουλάχιστον μέχρι να φανεί αν έχει αρκετές πιθανότητες επιτυχίας.

 

Στον αντίποδα αυτών των δύο πλευρών βρίσκονται ορισμένοι ακραίοι δεξιοί και ακραίοι αριστεροί. Οι μεν προτίθενται να θυσιάσουν και κομμάτι από τη σάρκα τους για να αποτύχει ο ΣΥΡΙΖΑ, οπότε αν μέχρι σήμερα δεν πλήρωναν μία φόρους, τώρα εντείνουν τις προσπάθειες, μην τυχόν και τους βρουν φορολογητέα ύλη. Οι δε είναι σίγουροι ότι με την εκλογή Τσίπρα έχουν περιέλθει σε πρόσκαιρο καθεστώς φορολογικής ασυλίας και ειδικά κάτι παλαιοπασόκοι δεν έχουν πληρώσει σεντ από την ημέρα που οι δημοσκοπήσεις έδειχναν 3% διαφορά. Και οι δύο έχουν σηκώσει και το τελευταίο ευρώ από τις ελληνικές τράπεζες (κρατάνε κομπόδομα αλλού) και δε χάνουν ευκαιρία να παρακινούν τους "δικούς τους" να κάνουν το ίδιο, την ίδια στιγμή που φωνάζουν για εκροή καταθέσεων. Και συνεχώς διαμαρτύρονται για τη μείωση του εισοδήματός τους (ενώ βρίσκονται στο 200%+ του ελληνικού μέσου όρου).

 

Αφήνοντας στην άκρη το γεγονός ότι δε θα είχα κανένα πρόβλημα αυτούς να τους έβαζαν να σπάνε πέτρες για 751€ μικτά μέχρι να ματώσουν (και μαζί τους και αυτά τα ηλίθια που ξαφνικά βρήκαν απέναντί τους επιτέλους μια κόσμια ΕΛΑΣ και τρέχανε να βάψουν τις κλούβες), ελπίζω ότι η πιο νηφάλια οπτική είναι η πιο μετριοπαθής. Το γεγονός ότι η υποστήριξη στη νέα κυβέρνηση εκτινάχθηκε μετά τα πρόσφατα γεγονότα, μαρτυρά ότι πολύ νωρίτερα μπορούσε κάποιος άλλος να είχε τραβήξει μια κόκκινη γραμμή και να καρπωθεί ο ίδιος το πολιτικό όφελος. Αλλά αυτό προϋπέθετε να ξέρει πώς να το κάνει και να μην έχει σημαντικούς οικονομικούς λόγους να το αποφεύγει.

 

Όπως και να 'χει, μπορώ να σεβαστώ πολύ περισσότερο τη στάση του Πολύδωρα (of "Stratigos Anemos" fame) από ό,τι όσων εύχονται κρυφά και φανερά να αποτύχει η διαπραγμάτευση, για να μην αποδειχθούν περίτρανα ανίκανοι (ή κάτι χειρότερο).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δείξεις σε παρακαλώ που στον φορολογικό κώδικα γράφει ότι όποιος δεν έχει εισόδημα ή κάτι στο όνομα του υποχρεούται να κάνει δήλωση;

 

Αν σε πειράζει η απάντηση μου, να προσέχεις τον τρόπο που ρωτάς και θα μαστε όλοι ευτυχισμένοι.

 

Έχεις δίκιο, η ειρωνία ήταν περιττή. 

 

Ποιος τρόπος ρε Κώστα;

Ο Ζάχος είπε το παιδί του τον πόνο του και πετάχτηκε ο narta μας θυμίσει πόσο ανθρωπόμορφα κτήνη είμαστε εμείς οι τραπεζικοί που νοιαζόμαστε μόνο για την πάρτη μας. Και αφού πρώτα ζήτησα συγνώμη απο τον άνθρωπο ρώτησα πόσοι απο εμάς του εξωτερικού κάνουμε το στοιχειώδες καθήκον μας για να βοηθήσουμε το σπίτι μας με την ευρεία έννοια του όρου (τουλάχιστον εγώ την Ελλάδα έτσι τη βλέπω). Το να μη σου αρέσει το συμπέρασμα που βγαίνει απο την απάντηση ή τη μη απάντηση σου το καταλαβαίνω. Το να μου τη βγεις με κόκκινο επίσης το καταλαβαίνω. Αλλά το να μου λες ότι ρώτησα ότι ρώτησα με άσχημο τρόπο (σε ένα απο τα πιο ελάχιστα ευγενικά) Post που έχω κάνει να σου πω την αλήθεια δεν το καταλαβαίνω. Το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω για να δω τι στον τόνο του δε σου άρεσε και ομολογώ πως αδυνατώ.

 

Θα ρωτήσω το νόμο και θα στον παραθέσω.

Link to comment
Share on other sites

@yanni,

 

Κατοικώ Ελλάδα

 

Δεν ευχομαι να καταστραφούμε, να γινουμε Αργετινη. Η 'αποψη μου ειναι οτι θα βγει η διαπραγματευση και η Ελληνες θα ανασανουν λιγο. Θα μπορουνε να  λένε χρωστάμε ρε αδερφε αλλα δεν ειμαστε δουλάκια κανενός, ουτε ορίζει ο δανειστης μας τί θα πουμε, πως θα γελάσουμε ή σε πια μερια θα κλάσουμε.

 

Αν βγει απο το ευρω, απο στενοκεφαλιά της ΕΕ του Βορά ή της ΕΚΤ, θα συνεχίσω να κατοικω Ελλάδα. Με δραχμή, μνα ή βότσαλα για νόμισμα. Δεν θα εχω το τελευταιο iPhone, τον cutting edge Intel-K και την τελευταια AMD GPU. Θα μετακινουμε αρχικα λιγοτερο με το αυτοκινητο και περισσοτερο με το ποδηλατο και τα πόδια.

 

Αλλα με αξιοπρέπεια. Οπως είπα μερικοι δεν ειχαν για να την χάσουν και να τους κακοφανεί (@Dolly δεν αναφερομαι σε εσενα φυσικα αλλα σε χρηματοοικονομικοφιλελε που βγαζουν το ψωμάκι τους απο τις Άγιες Αγορές). Προσωπικα, ειχα, εχω και θελω να συνεχίσω να εχω. Επίσης θελω να εχω μια κυβέρνηση που δεν στηνει κώλο και μάλιστα του λαου οχι τον δικο της. Δεν με πειράζει αν πουνε οι Ευρωπαίοι τον Τσιπρα τσογλανάκι και μ@λ@κ@. Με νοιαζει να μην γινει παρτάκιας και να μην δωσει τον λαο. Να μην ΓΙΝΕΙ τσογλανι, σαν τους άλλους.

 

Πολλοι δεν θα καταλάβουν τα παραπανω. Γιατι η αρχη και το τελος τους ειναι τα λεφτα. Με αυτα μετρανε τους ανθρωπους. Αυτα ειναι το μετρο του είναι τους. Ας ειναι. Καλυτερα να εχω 10 αληθινους φίλους που στην τελικη οταν φυγω απο τον ματαιο τουτο κόσμο θα ερθουν να μου πουνε ενα καλη αναπαυση αδερφε. Γιατι σιγουρα τα ευρω, οσα και να ειχα, δεν θα πουνε τιποτα αλλα θα βρουνε τον επόμενο κληρονόμο να γλεντησουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.