Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Οι αριστερές οικονομικές πολιτικές είναι απαρχαιωμένες στον σύγχρονο κόσμο. Δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από ότι λύνουν.
Ένα παράδειγμα αριστερής οικονομικής πολιτικής είναι η αμφισβήτηση του ελεύθερου εμπορίου που προωθεί το (αντιπαθέστατο κατεμε) e-dromos. Το επιχείρημα κατά του ελεύθερου εμπορίου είναι ότι δημιουργεί νικητές και χαμένους. Το αντι-επιχείρημα όμως είναι ότι, παρά τους νικητές/χαμμένους, το ελεύθερο εμπόριο είναι ένα πολύ μεγάλο και ξεκάθαρο κέρδος (net gain) για την κοινωνία.

Βέβαια όταν μπαίνεις στο ελληνικό wiki βλέπεις όλο κι όλο 3-4 παραγράφους.
Αλλά για να διαβάσεις πιο σοβαρά πράγματα (όπως πχ στο αγγλικό wiki) πρέπει να το κάνεις στη μη-μητρική σου γλώσσα

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όταν μπαίνεις στο ελληνικό wiki βλέπεις όλο κι όλο 3-4 παραγράφους.

Αλλά για να διαβάσεις πιο σοβαρά πράγματα (όπως πχ στο αγγλικό wiki) πρέπει να το κάνεις στη μη-μητρική σου γλώσσα

Κάνε μια μετάφραση ρε παιδί μου να μάθει ο Έλληνας πόσο σημαντικο ειναι το ελεύθερο εμπόριο.

LIbertarians όλου του κόσμου ενωθείτε!!

Link to comment
Share on other sites

Οι δεξιές οικονομικές πολιτικές είναι άδικες στον σύγχρονο κόσμο. Δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από ότι λύνουν.
Ένα παράδειγμα δεξιάς οικονομικής πολιτικής είναι η επιβολή του ελεύθερου εμπορίου που προωθεί το (αντιπαθέστατο κατεμε) capital.gr. Το ψευδές επιχείρημα υπερ του ελεύθερου εμπορίου είναι ότι δημιουργεί ένα πολύ μεγάλο και ξεκάθαρο κέρδος (net gain) για την κοινωνία. Το αντι-επιχείρημα όμως είναι ότι δημιουργεί μόνο νικητές και χαμμένους αφού στο long run το κέρδος το επωμίζεται μόνο ένα προνομιούχο μέρος της κοινωνίας και όχι ο καταναλωτής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μετάφραση ρε παιδί μου να μάθει ο Έλληνας πόσο σημαντικο ειναι το ελεύθερο εμπόριο.

LIbertarians όλου του κόσμου ενωθείτε!!

 

Είδες πουθενά τη λέξη "libertarian" στο free trade link? Όχι? Γιατί άραγε?

Περίεργο πάντως. Αντί να μου πάρεις ένα από τα αντι-επιχειρήματα του ίδιου του link, είπες να γυρίσεις ειρωνικά τη κουβέντα αλλού

 

Οι δεξιές οικονομικές πολιτικές είναι άδικες στον σύγχρονο κόσμο. Δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από ότι λύνουν.

Ένα παράδειγμα δεξιάς οικονομικής πολιτικής είναι η επιβολή του ελεύθερου εμπορίου που προωθεί το (αντιπαθέστατο κατεμε) capital.gr. Το ψευδές επιχείρημα υπερ του ελεύθερου εμπορίου είναι ότι δημιουργεί ένα πολύ μεγάλο και ξεκάθαρο κέρδος (net gain) για την κοινωνία. Το αντι-επιχείρημα όμως είναι ότι δημιουργεί μόνο νικητές και χαμμένους αφού στο long run το κέρδος το επωμίζεται μόνο ένα προνομιούχο μέρος της κοινωνίας και όχι ο καταναλωτής.

 

Εσύ κάνεις πλάκα, αλλά η χώρα κάθε τρεις και λίγο φλερτάρει με την χρεοκοπία.

 

Στην Ολλανδία που δούλευες το 8ωρο σου (και είχες άπειρο χρόνο για να ποστάρεις στο lab), έχει τρίτη θέση στη κλίμακα του ελεύθερου εμπορίου. Η Ελλάδα (στην οποία δουλεύεις 2000+ ώρες τον χρόνο, και δεν προλαβαίνεις ούτε στο lab να ποστάρεις) βρίσκεται μετά την 50τη θέση.

Βέβαια σε καταλαβαίνω. Σου θίξαμε το e-vromos που τα άρθρα του έχουν γραφτεί από βουλευτές του Συριζα

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Κι από πότε η κλίμακα του ελεύθερου εμπορίου έχει να κάνει με την ευρωστία του ευρύτερου πληθυσμού; Δες το νο1 δείγμα, τις ΗΠΑ, όπου ολόκληρες πολιτείες είναι στο χείλος του γκρεμού. Ή μήπως φταίνε τα δάνεια της Ελλάδας κι εκεί; Υπέροχο σύστημα να θέλεις να ακολουθήσεις, αν δεν έχεις λεφτά ή ασφάλεια πεθαίνεις.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εσύ κάνεις πλάκα, αλλά η χώρα κάθε τρεις και λίγο φλερτάρει με την χρεοκοπία.

Δεν κάνω καθόλου πλάκα, έγραψα κάτι ακριβώς με το ίδιο στυλ που έγραψες και εσύ. 

Χωρίς κανένα στοιχείο (όπως εσύ) και χωρίς κανένα αντικειμενικό επιχείρημα (όπως εσύ). Μήπως έκανες εσύ πλάκα;;

Y.Γ.

Η χώρα έχει χρεοκωπήσει χρόνια τώρα.

 


Στην Ολλανδία που δούλευες το 8ωρο σου (και είχες άπειρο χρόνο για να ποστάρεις στο lab), έχει τρίτη θέση στη κλίμακα του ελεύθερου εμπορίου. Η Ελλάδα (στην οποία δουλεύεις 2000+ ώρες τον χρόνο, και δεν προλαβαίνεις ούτε στο lab να ποστάρεις) βρίσκεται μετά την 50τη θέση.

 

ROFL WHAT??? Ακριβώς το αντίθετο γινόταν. Ολλανδία μόνο 2 φορές έφυγα πριν κλείσω 10ωρο, συνήθως στις 11 ωρες εφευγα. Εδώ 5-6 φορές έχω κάτσει πάνω από 8:30 ώρες.

Μία διαφορά είναι τι κάνω μετά και πότε φτάνω σπίτι στην Ελλάδα.

Άλλη διαφορά είναι ότι οι κανόνες και οι νόμοι τηρούντε κατά γράμμα στην Ολλανδία, εδώ Ελλάδα ο κάθε "επιχειρηματίας" κάνει ότι θέλει. 


Βέβαια σε καταλαβαίνω. Σου θίξαμε το e-vromos που τα άρθρα του έχουν γραφτεί από βουλευτές του Συριζα

Που είναι το κακό με άρθα γραμμένα απο βουλευτές; Ασε που το εμφανίζεις σαν όλα να εχουν γραφτεί από βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοτε οι νεοι που φευγουν μαζικα απο την Ελλαδα πηγαινουν σε χωρες "ελεύθερου εμπορίου που προωθεί το (αντιπαθέστατο κατεμε) capital.gr" και οχι σε κομμουνιστικους παραδείσους για να βρουν εργασια?? Εσυ γιατι πηγες Ολλανδία και οχι Βενεζουέλα πχ??

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοτε οι νεοι που φευγουν μαζικα απο την Ελλαδα πηγαινουν σε χωρες "ελεύθερου εμπορίου που προωθεί το (αντιπαθέστατο κατεμε) capital.gr" και οχι σε κομμουνιστικους παραδείσους για να βρουν εργασια?? Εσυ γιατι πηγες Ολλανδία και οχι Βενεζουέλα πχ??

 

Είχε ακριβα εισητήρια...

 

Λογαριασμό θα σου δώσω για το που πάω, γιατί πάω εκεί και τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μου δωσεις λογαριασμο καλα εκανες και πηγες οπου πηγες απλα ρωταω αφου δεν συμφωνεις με το ελευθερο εμποριο κτλπ πως εξηγεις οτι φευγουν οι νεοι(και εσυ μεσα σε αυτους) για χωρες που εφαρμοζουν νεοφιλελευθερες πολιτικες/ελευθερο εμποριο κτλπ?? Βασικα ειναι ρητορική ερωτηση περισσότερο, την απαντηση την ξερω..

 

Γιατι καλη η θεωρία που πουλαει η αριστερα αλλα οταν στην πραξη κανουμε κατι αλλο τοτε ειμαστε απλα υποκριτές και κοροϊδεύουμε τον εαυτο μας και τους γυρω μας.

Έγινε επεξεργασία από asdf1234
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μου δωσεις λογαριασμο καλα εκανες και πηγες οπου πηγες απλα ρωταω αφου δεν συμφωνεις με το ελευθερο εμποριο κτλπ πως εξηγεις οτι φευγουν οι νεοι(και εσυ μεσα σε αυτους) για χωρες που εφαρμοζουν νεοφιλελευθερες πολιτικες/ελευθερο εμποριο κτλπ?? Βασικα ειναι ρητορική ερωτηση περισσότερο, την απαντηση την ξερω..

 

Γιατι καλη η θεωρία που πουλαει η αριστερα αλλα οταν στην πραξη κανουμε κατι αλλο τοτε ειμαστε απλα υποκριτές και κοροϊδεύουμε τον εαυτο μας και τους γυρω μας.

Είμαι υποκριτής γιατί επέλεξα να πάω σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού να μάθω αυτό που ήθελα;

Κοροιδευω κάποιον επειδή επέλεξα να προετοιμάσω τον εαυτό μου όσο καλύτερα μπορούσα για να συντηρήσω τον εαυτό μου σε μια κοινωνία που λειτουργει διαφορετικά από ότι θα ήθελα;

Γιατί να πάω στην Βενεζουέλα και να μην παλέψω να εφαρμόσω τις ιδέες που μου αρέσουν στον τόπο που θέλω να ζήσω?

 

Σόρρυ αλλά το επιχείρημα σου έχω βαρεθεί να το ακούω και είναι επιπέδου νηπιαγωγίου. Γιατί είσαι "ΠΑΟΚ"; Αν θέλεις πρωταθλημα πρέπει να είσαι Ολυμπιακός..

Link to comment
Share on other sites

Κι από πότε η κλίμακα του ελεύθερου εμπορίου έχει να κάνει με την ευρωστία του ευρύτερου πληθυσμού; Δες το νο1 δείγμα, τις ΗΠΑ, όπου ολόκληρες πολιτείες είναι στο χείλος του γκρεμού. Ή μήπως φταίνε τα δάνεια της Ελλάδας κι εκεί; Υπέροχο σύστημα να θέλεις να ακολουθήσεις, αν δεν έχεις λεφτά ή ασφάλεια πεθαίνεις.

 

Η κριτική μου απέναντι σου είναι ότι παρά τα τόσα χρόνια σε μια δυτικοποιημένη χώρα και επιρροές από πολυπολιτισμικό περιβάλλον, δεν κατάφερες να αναπτύξεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο λογικής σκέψης.

 

Είδες πουθενά τις ΗΠΑ στην πρώτη (ή δεύτερη ή τρίτη ή τέταρτη ή πέμπτη) θέση?

Είδες ποιες χώρες κατά κανόνα βρίσκονται στην πρώτη 20αδα και ποιες στην τελευταία 20αδα?

Είδες πουθενά το ελεύθερο εμπόριο να περιορίζεται στα δάνεια (πόσο μάλλον τα δάνεια μιας χώρας)?

Και για να απαντήσω (με ερώτηση) στο πρώτο σου ερώτημα, είδες οι πρώτες 20 χώρες να έχουν προβλήματα με την ευρωστία του ευρύτερου πληθυσμού? ή θα περιοριζόμαστε στις ΗΠΑ ξέρω γω?

Ρε @Myralis ειλικρινά σε τι να σου πρωτοαπαντήσω. Αφού έχεις δείξει ότι στη διαστρέβλωση είσαι γάτα.

 

Άντε ας κάνω μια προσπάθεια.

 

 

Άλλη διαφορά είναι ότι οι κανόνες και οι νόμοι τηρούντε κατά γράμμα στην Ολλανδία, εδώ Ελλάδα ο κάθε "επιχειρηματίας" κάνει ότι θέλει.

 

Είμαι υπερ του "rule of law" άσχετα αν είναι δεξιά ή όχι πατέντα.

Δεν ξέρω πόσες ώρες δούλευες κατά μέσο όρο την εβδομάδα αλλά με βάση τα στατιστικά στοιχεία των δύο χωρών, η διαφορά είναι μεγάλη. Μην μου πεις πάλι ότι τα στοιχεία (όπως εσύ πριν) και τα αντικειμενικά επιχειρήματα (όπως εσύ πριν) τα βγάζω από το μυαλό μου, όλα στο διαδίκτυο υπάρχουν.

 

 

Που είναι το κακό με άρθα γραμμένα απο βουλευτές; Ασε που το εμφανίζεις σαν όλα να εχουν γραφτεί από βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ..

 

Και αυτό τι είναι? Του Γιώργου Τοζίδη ή του Άδωνη?

Τα υπόλοιπα 3-4 άρθρα της ίδιας κατηγορίας της ιστοσελίδας σου?

 

 

 Εσυ γιατι πηγες Ολλανδία και οχι Βενεζουέλα πχ??

 

Να απαντήσω εγώ στη θέση του?

Επειδή το health system της Ολλανδίας είναι καλύτερο από το health system της Βενεζουέλας.

(/sarcasm)

 

 

Γιατι καλη η θεωρία που πουλαει η αριστερα αλλα οταν στην πραξη κανουμε κατι αλλο τοτε ειμαστε απλα υποκριτές και κοροϊδεύουμε τον εαυτο μας και τους γυρω μας

 

Η φάση είναι ότι οι Αμερικάνοι μια χαρά τα κάνουν τα υπερατλαντικά ταξίδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υποκριτής γιατί επέλεξα να πάω σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού να μάθω αυτό που ήθελα;

Κοροιδευω κάποιον επειδή επέλεξα να προετοιμάσω τον εαυτό μου όσο καλύτερα μπορούσα για να συντηρήσω τον εαυτό μου σε μια κοινωνία που λειτουργει διαφορετικά από ότι θα ήθελα;

Γιατί να πάω στην Βενεζουέλα και να μην παλέψω να εφαρμόσω τις ιδέες που μου αρέσουν στον τόπο που θέλω να ζήσω?

 

Σόρρυ αλλά το επιχείρημα σου έχω βαρεθεί να το ακούω και είναι επιπέδου νηπιαγωγίου. Γιατί είσαι "ΠΑΟΚ"; Αν θέλεις πρωταθλημα πρέπει να είσαι Ολυμπιακός..

Καταρχην δεν μιλαω μονο για εσενα, αλλα παραδεχεσαι οτι ο μονος τροπος να πετυχεις ενα αξιοπρεπες βιωτικο επιπεδο ειναι να ακολουθησεις τους κανονες της αγορας σε μια ευρωπαϊκή χωρα ελευθερου εμποριου, τωρα συμφωνουμε.. Απλα στον ελευθερο χρονο σου εκφραζεις ξεχασμενες απο την ιστορια κομμουνιστικες ιδεες στο the lab και στη συνιστωσα γιατι ετσι θα ηθελες να ειναι ο κοσμος. Τωρα συνενοηθηκαμε και συμπάσχω μαζι σου που πρεπει να ακολουθησεις τους κανονες παροτι δεν θελεις αλλα τι να κανουμε ετσι τα φερνει η ζωη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

80E1D0442C013428A0BAD5CE79A65709.jpg

Δε μου αρέσει η εντός και εκτός υποκρισία. Μεταρυθμίσεις, μέτρα και άλλες γενικότητες. Ξεκάθαρα πράγματα να πούνε και αυτοί που κυβερνάνε και οι άλλοι που κυβερνούσαν. Να μας πει η ΝΔ για τη μείωση του δημοσίου, των μισθών και των συντάξεων, τις μαζικές απολύσεις, τις πρόωρες συντάξεις και τις ΔΕΚΟ. Όχι να πηγαίνουν τώρα και να χαιδεύουν τους φαρμακοποιούς; Να πει και ο ΣΥΡΙΖΑ την αλήθεια. ΕΝΦΙΑ, 13ος μισθός και 750 ευρώ ελάχιστος μισθός πότε θα δοθούν; Σε ορίζοντα 4ετίας μου θυμίζει το "ζήσε Μαί μου να φας τριφύλλι". 

Οι ξένοι θα μας στείλουν εκεί που μας αξίζει και δηστυχώς θα πάμε απροετίμαστοι (νομοτελειακά θα πάμε γιατί αυτό το ελληνικό μπάχαλο δε μπορεί να συντονιστεί με την Ε.Ε. αλλά δε μπορεί και να εξοφλήσει τους τοκογλύφους). Εκτός αυτού δε θέλουν να πάμε σε ανάπτυξη. Τινάζουν στον αέρα τον τουρισμό μας με το ΦΠΑ και μας μιλάνε για ανάπτυξη; Ζητάνε να ζήσουμε με 350 ευρώ; Πως; "Πεζοδρόμιο" θα κάνουμε όλοι οι Έλληνες;

Έχω χάσει επισόδια τις τελευταίες μέρες. Τα βρήκαμε και μόλις τα βρήκαμε μπήκε στη μέση το ΔΝΤ και τα χάσαμε. Όσο μας βλέπουν να κάνουμε πίσω, τόσο κάποιος θα κάνει τον κακό και θα ζητάει περισσότερα. Εκτός αν το κάνουν γιατί δε μας θέλουν και θέλουν να μας πετάξουν την ευθύνη του grexit. Το ΔΝΤ δεν είχε πει πως δεν ανακατεύεται αφού δε θα δόσει χρήματα; Τώρα γιατί κω......τρίβεται;

Y.Γ.

Δε μου δουλεύει ο ορθογραφικός έλεγχος στον firefox. Μπορεί να μου δώσει κάποιος ένα link μήπως επιλέγω λάθος; Sorry για το off topic :p

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υποκριτής γιατί επέλεξα να πάω σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού να μάθω αυτό που ήθελα;

Κοροιδευω κάποιον επειδή επέλεξα να προετοιμάσω τον εαυτό μου όσο καλύτερα μπορούσα για να συντηρήσω τον εαυτό μου σε μια κοινωνία που λειτουργει διαφορετικά από ότι θα ήθελα;

Γιατί να πάω στην Βενεζουέλα και να μην παλέψω να εφαρμόσω τις ιδέες που μου αρέσουν στον τόπο που θέλω να ζήσω?

 

Σόρρυ αλλά το επιχείρημα σου έχω βαρεθεί να το ακούω και είναι επιπέδου νηπιαγωγίου. Γιατί είσαι "ΠΑΟΚ"; Αν θέλεις πρωταθλημα πρέπει να είσαι Ολυμπιακός..

 

Ναι πες μας κιόλας ότι κακοπερνούσες στην Ολλανδία. Μήπως δεν σου πλήρωναν και τις υπερωρίες?

 

Λέτε λέτε αλλά μία είναι η ουσία.

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500004389

 

Με μπερδεύει λίγο. Είχα διαβάσει ότι η χώρα ζήτησε παράταση/συμφωνία και άρα τα βρήκανε.

Μήπως λέει μλκιες το in.gr ή το 9μηνο ήταν ψέμματα?

Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε να ζήσουμε με 350 ευρώ; Πως; "Πεζοδρόμιο" θα κάνουμε όλοι οι Έλληνες;

Αν δεν υπάρξει συμφωνία θα μάθουμε να ζούμε με πολύ λιγότερα.

 

Τα βρήκαμε και μόλις τα βρήκαμε μπήκε στη μέση το ΔΝΤ και τα χάσαμε.

Φοβάμαι ότι ακολουθείται το σενάριο της Κύπρου και για εμάς. Ήδη αυτά που μας προτείνουν είναι πολύ χειρότερα έναντι του mail Χαρδούβελη. Είδαμε το ίδιο στην Κύπρο, όταν μία βδομάδα αρκούσε, ώστε το Plan B να είναι πολύ χειρότερο του Plan A. Το θέμα βέβαια με μας, είναι ότι η κρίση έχει τραβήξει χρόνια, οπότε ως λαός έχουμε μαζέψει αρκετά νεύρα. Επίσης είμαστε του δόγματος "Χειρότερα δεν γίνεται". Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες να επιλέξουμε την ρήξη. Τώρα το αν η ρήξη έναντι ενός επαίσχυντου σχεδίου είναι προτιμότερη ή όχι, είναι κάτι το οποίο θα μπορούσαμε να το συζητάμε για μέρες με ποστς τα οποία να γράφονται σε ρυθμούς chatting και να μην καταλήξουμε σε κάποια κοινά συμπεράσματα. Σε βάθος χρόνου θα δούμε το αν θα προσθέσουμε την ημέρα της ρήξης στις εθνικές επετείους ή το αν θα μπει στην λίστα των εθνικών καταστροφών. Προσωπικά φοβάμαι ότι θα είναι το δεύτερο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψετε να επιστρατεύσω όση διαλλακτικότητα διαθέτω για να τονίσω ότι τα πνεύματα οξύνθηκαν χωρίς λόγο. Ποιος σας είπε ότι λχ η Ολλανδία εφαρμόζει νεοφιλελεύθερες πολιτικές;

 

Το κοινωνικό κράτος στις Σκανδιναβικές χώρες είναι εντελώς παραδοσιακό φιλελεύθερο Κεϋνσιανό, (ειρωνικά με Μαρξιστικές ενέσεις). Είναι ο ορισμός του αντι-νεοφιλελεύθερου. Ο λόγος που συγκεντρώνουν τόσους μετανάστες κάθε μορφωτικού επιπέδου είνα γιατί προσφέρουν πολλαπλά επίπεδα προστασίας της απασχόλησης, της υγείας, της οικογένειας, υποστηριζόμενα από κρατική χρηματοδότηση.

 

Η Ολλανδία, για παράδειγμα, αποζημιώνει οποιονδήποτε Ευρωπαίο πολίτη επιθυμεί να εγκατασταθεί στην επικράτειά της, εφόσον μπορεί να αποδείξει ότι εργάστηκε οπουδήποτε στην ΕΕ για ~2/3 της προηγούμενης χρονιάς. Συνεχίζει να τον πληρώνει για τουλάχιστον 3 μήνες (αλλά έως ~40), ακόμη κι αν μετακομίσει εκτός Ολλανδίας στην αναζήτηση εργασίας ή ακόμη κι αν στο μεταξύ ιδρύσει επιχείρηση.

 

Η Σουηδία έχει επίδομα ανεργίας ~35€ ημερησίως για όποιον το αιτηθεί, αρκεί να είναι εγγεγραμμένος στον "ΟΑΕΔ" τους ως αναζητών εργασία. Αν μάλιστα κάποιος εγγραφεί στα επαγγελματικά μητρώα της, το επίδομα φτάνει μέχρι ~75€ την ημέρα, χωρίς άλλες διατυπώσεις.

 

Και αυτά χωρίς να μιλήσω για ασφαλιστική κάλυψη ή επιδόματα πατρότητας/μητρότητας ή εκτεταμένες άδειες μετ' αποδοχών.

 

Παρακαλώ μην επαναλαμβάνετε άκριτα όσα προσπαθούν να επιβάλλουν σήμερα την Ελλάδα στα πλαίσια του κοινωνικού πειραματισμού που έχει οδηγήσει σε μεγαλύτερη ανεργία από το Κραχ της Αμερικής. ΚΑΝΕΙΣ Ευρωπαίος δεν θα ήταν πρόθυμος να θυσιάσει όσα έχουμε θυσιάσει εμείς μέχρι σήμερα, γι αυτό άλλωστε υπήρξε σχετική πρόνοια στις Ευρωπαϊκές Συνθήκες.

 

Προφανώς εδώ τα πράγματα δεν είναι ονειρικά. Υπάρχουν ακόμη κάποιοι που παίρνουν 9-10 συντάξεις και αρκετά περισσότεροι που παίρνουν 3-4. Η περικοπή αυτών είναι μεταρρύθμιση. Όμως, η μείωση της κατώτατης σύνταξης ή η κατάργηση του ΕΚΑΣ είναι κοινωνική καταστροφή.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα των Ελλήνων είναι ο κακώς νοούμενος επαρχιωτισμός. Οι περισσότεροι ήταν ικανοί να ζήσουν όλοι τους τη ζωή μετακινούμενοι μεταξύ της Αθήνας και του χωριού τους, ακόμη κι όταν μπορούσαν να ταξιδέψουν. Παρότι κάθε χρόνο έρχονται στην Ελλάδα εκατομμύρια ξένοι, δε μαθαίνουμε τίποτα από εκείνους εκτός ότι τους αρέσει ο ήλιος, η θάλασσα και το σουβλάκι.

 

Για ρίξτε μια ματιά πώς ζουν στις πατρίδες τους όσοι απολαμβάνουν τις διακοπές τους εδώ το καλοκαίρι. Και μετά αξιολογήστε αν είναι δίκαια ή αποτελεσματικά τα μέτρα που μας ζητούν να εφαρμόσουμε. Αλλά μη φτάνουμε να λέμε κι ό,τι η Β. Ευρώπη είναι "νεοφιλελεύθερη". Θα χάνει τον ύπνο του ο Σαμαράς και θα χτυπιέται ο Άδωνις ότι "του παίρνουν τη δόξα"...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.