Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ο λαος δημοκρατικα ψηφισε συριζα για να ερθουν καλυτερες μερες με δημοκρατικες διαδικασιες για μια συγκεκριμενη κατασταση που υποσχεθηκε, αν δεν μπορει απλα να παραιτηθει η να παει σε κυβερνηση εθνικης σωτηριας. Αν ειναι καθε φορα που τα βρισκουμε σκουρα να ρωταμε τον "σοφο λαο" τοτε παω να κανω και εγω πρωθυπουργος σιγα το δυσκολο, κανω το μαγκα και οταν τα βρω σκουρα δημοψηφισμα, ez game ez life..  :p Και bonus οριστε ποιοι θα αποφασισουν το μελλον μας:

10433239_553396184798535_256356179232206

Δηλαδή αποκλείεται να το έχει γράψει και στις δύο μεριές;

 

Αυτή η ανάγκη που έχετε μερικοί να βγάζετε τους άλλους ηλίθιους/λάθος είναι αστεία. Μου φαίνεται παρακαλατε να κάνει βλακεία η κυβέρνηση για να έρθετε μετά εδώ στο forum να λέτε "εγώ σας τα έλεγα"...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αποκλείεται να το έχει γράψει και στις δύο μεριές;

 

Αυτή η ανάγκη που έχετε μερικοί να βγάζετε τους άλλους ηλίθιους/λάθος είναι αστεία. Μου φαίνεται παρακαλατε να κάνει βλακεία η κυβέρνηση για να έρθετε μετά εδώ στο forum να λέτε "εγώ σας τα έλεγα"...

Οχι, στην αλλη μερια θα εχει γραψει "Μενουμε στο Ευρω" :p

Έγινε επεξεργασία από asdf1234
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, στην αλλη μερια θα εχει γραψει "Μενουμε στο Ευρω" :p

Άρα τελικά ξέρουν ή δεν ξέρουν σε ποια μεριά του πλακάτ γράφουν; Είναι ή όχι "ηλίθιοι" αυτοί που θα καθορίσουν το μέλλον μας;

 

Γενικά είσαι σίγουρος ότι στηρίζεις αυτά που γράφεις; Εκτός λοιπόν από το προφανές των δύο μεριών του πλακάτ για πες μας:

 

- Ποια διαδικασία των εκλογών δεν ήταν δημοκρατική;

- Ξέρεις τι σημαίνει κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας; Για να σε ενοχλεί η μη δημοκρατική "ψήφιση" του ΣΥΡΙΖΑ, μάλλον όχι...

- Γιατί δεν κατέβηκες στις εκλογές για πρωθυπουργός αφού είναι τόσο εύκολο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

- Γιατί δεν κατέβηκες στις εκλογές για πρωθυπουργός αφού είναι τόσο εύκολο;

δεν εχουμε ολοι πατερα με δοντι 

 

http://www.zougla.gr/greece/article/a8os-o-kamenos

 

http://www.logiosermis.net/2013/09/blog-post_6981.html

 

ουτε μπορουμε να κοιμηθουμε  το βραδυ αναλογιζομενοι οτι ολη την ημερα λεγαμε ψεματα στους παντες για μια θεσουλα. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Ποια διαδικασία των εκλογών δεν ήταν δημοκρατική;

Τους αλλοδαπούς που έβαζε ο Σημίτης να ψηφίσουν το ξέχασες μου φαίνεται. Και γαμ@ τις δημοκρατίες.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα τελικά ξέρουν ή δεν ξέρουν σε ποια μεριά του πλακάτ γράφουν; Είναι ή όχι "ηλίθιοι" αυτοί που θα καθορίσουν το μέλλον μας;

 

Γενικά είσαι σίγουρος ότι στηρίζεις αυτά που γράφεις; Εκτός λοιπόν από το προφανές των δύο μεριών του πλακάτ για πες μας:

 

- Ποια διαδικασία των εκλογών δεν ήταν δημοκρατική;

- Ξέρεις τι σημαίνει κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας; Για να σε ενοχλεί η μη δημοκρατική "ψήφιση" του ΣΥΡΙΖΑ, μάλλον όχι...

- Γιατί δεν κατέβηκες στις εκλογές για πρωθυπουργός αφού είναι τόσο εύκολο;

Εσυ εισαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις τι γραφω?? Τον χιουμοριστικό χαρακτηρα δεν τον καταλαβες μαλλον?? :p

 

Αυτοι που καθοριζουν το μελλον μας για να μην πω "ηλιθιοι" ας πουμε οτι δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις για αυτο δεν εχω καμια αμφιβολια, εκλογες εγιναν και το '20 και το 09 και ο λαος ψηφισε με αναλογα αποτελεσματα. Επισης σε μια δημοκρατια οι πολιτικοι ειναι ο καθρέπτης της κοινωνιας. Οταν βλεπεις στη διαδηλωση χτες για παραδειγμα το κινημα "δεν πληρωνω" με πανο που γραφει "θα κερδισουμε" κτλπ το οποιο κινημα υποστηριζε ο συριζα να μην πληρωσουν ΕΝΦΙΑ γιατι ειναι αντισυνταγματικος φορος(κανοντας ταυτοχρονα ζημια στα εσοδα) και τωρα τους βαζει και προστιμο αν δεν πληρωσουν ε κατι δεν παει καλα.. Οταν αρκετοι λενε "ελα με τη δραχμη ειμασταν μια χαρα η τυροπιτα ειχε 100 δραχμες ενω τωρα 1.5ε" παλι κατι δεν παει καλα, και δεν ειναι λιγοι αυτοι ετσι. Αυτες οι αποψεις μου γνωριζω οτι ειναι καπως ακραιες εχω κατηγορηθει και απο φιλους για κομπλεξ ανωτερότητας, υποτιμηση του λαου κτλπ, αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο απλα βλεπω λαθος αποφασεις και ελλειψη γνωσεων απο τον "λαο" και δυστυχως δεν μπορω να μην λεω την αποψη μου. Θα μου πεις τωρα και τι θα καταλύσουμε τη δημοκρατια?? Οχι, απλα ο εκλεγμενος πρωθυπουργος οποιος και αν ειναι αυτος οφειλει να παιρνει τις δυσκολες αποφασεις και θα κριθει μετα.

 

Τι θελω να πω σε αυτα που ρωτας, ο Τσιπρας εριξε την κυβερνηση στην ουσια γνωριζοντας πληρως την κατασταση της χωρας που παραλαμβανει υποσχομενος τον πατερα του και την μανα του, "ουτε μια στο εκατομυριο να αρνηθουν" και αλλα χαριτωμενα με απολυτα δημοκρατικες διαδικασιες(με μπερδεψες με αλλον εγω δεν ειπα οτι δεν εξελεγει δημοκρατικα) ο λαος του εδωσε την εξουσια να κανει πραξη αυτα που ελεγε. Ξεχναμε το προγραμμα θεσαλονικης και τον ΕΝΦΙΑ που στην ουσια για αυτο εξελεγει λεμε ενταξει δεν πειραζει και πλεον παμε σε ενα ζητημα πιστωτικού γεγονοτος της χωρας η οχι, σε αυτη λοιπον την κρίσιμη φαση ο πρωθυπουργός πρεπει να παρει τις αποφασεις, για αυτο εξελεγει επειδη ο λαος τον εκρινε ικανο να τον εκπροσωπεί στα δύσκολα, αν δεν μπορει θα πρεπει να παραιτηθεί και οχι να πεταξει το μπαλακι πισω στο λαο. Ο οποιος λαος ξαναλεω δεν εχει τις γνωσεις να παρει μια τετοια κρισιμη αποφαση τι να κανουμε τωρα, εδω και νεοι στην εποχη του ιντερνετ δεν εχουν ιδέα νομιζουν θα γυρισουμε στη δραχμη του 1999 και ολα θα ειναι οκ..

 

Το τελευταιο προφανως ηταν ειρωνικο και παλι αλλα το εξηγησα παραπανω, δεν θελω να κατεβω εγω προσωπικα αλλα εαν ειναι σε καθε δυσκολη αποφαση να ρωταμε τον λαο τοτε πρωθυπουργος μπορει να κανει ο καθενας ετσι δεν ειναι? Φανταζεσαι ας πουμε εναν καπετανιο που σε καθε δυσκολο κύμα να φωναζει ολο το πληρωμα να ψηφισει για να του πει που να στριψει το τιμονι?? Δεν βλεπω να εγινε κανα "δημοκρατικο" δημοψήφισμα ομως για την ΕΡΤ τις καθαριστριες και τις προσλήψεις του κατρουγκαλου, εκει ηταν ευκολη η απόφαση δεν χρειάζεται η δημοκρατία ε??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω ότι επιτέλους συμφωνήσαμε με τον asdf σε ένα πράγμα. :D

 

Δεν είναι εντελώς προφανές ότι όλοι οι Έλληνες έχουν τα εφόδια για να επιλέξουν την κατεύθυνση που θα ακολουθήσει η χώρα μετά από ένα ενδεχόμενο αδιέξοδο. Αυτό δεν είναι άρνηση της Δημοκρατίας. Είναι η εμπέδωση της αντίληψης ότι οι εκλεγμένοι εκρπόσωποι του "λαού" πρέπει να αναλάβουν την ευθύνη να επιλέξουν τη σωστή κατεύθυνση, ακόμη και αντίθετα στη λαϊκή βούληση, γιατί έχουν περισσότερες πληροφορίες από καθέναν μας.

 

Το "λαϊκό αίσθημα" είναι ιστορικά αυτό που εκτελεί στρατηγούς μετά από νίκες και ήττες ανεξαιρέτως, για να απεκδυθεί κάθε ευθύνη. Μια ηγετική πολιτική φυσιογνωμία χωρίς ανασφάλειες είναι αυτή που θα αντέξει και το πολιτικό κόστος μιας απόφασης που αντίκειται στη λαϊκή βούληση αλλά είναι τελικά επωφελής για τη χώρα. Και δεν εννοώ οπωσδήποτε "συμφωνία με κάθε κόστος". Μια κακή συμφωνία ενδέχεται να είναι χειρότερη από καθόλου συμφωνία, αλλά τα νούμερα οφείλει να τα έχει ο Τσίπρας, όχι εμείς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τους αλλοδαπούς που έβαζε ο Σημίτης να ψηφίσουν το ξέχασες μου φαίνεται. Και γαμ@ τις δημοκρατίες.

Θυμάμαι για αλλοδαπούς στις ομιλίες στις πλατείες αλλά αλλοδαπούς που βάζει κάποιος να ψηφίσουν πρώτη φορά ακούω. Οπότε το googlαρα λίγο και βρήκα πχ αυτό. Πρώτον αναφέρει ότι έγινε πολιτογράφηση που είναι νόμιμη διαδικασία και άρα δεν βρίσκω νόημα στο "βάζω να ψηφίσουν". Δεύτερον ο συνforumίτης μίλησε για "δημοκρατικές" διαδικασίες εκλογής του ΣΥΡΙΖΑ, οπότε δε μας απασχολεί στην προκειμένη το τι έκανε ο Σημίτης.

 

@asdf1234, στο ότι οι πολιτικοί μιας χώρας εκφράζουν εν μέρη την όψη της κοινωνίας θα συμφωνήσω. Στα υπόλοιπα όχι τόσο. Επειδή όμως δεν θέλω να μπλέξω σε συζητήσεις με τεράστια κείμενα απαντήσεων στις απαντήσεις κτλ, θα σχολιάσω επιλεκτικά και συγκεκριμένα:

- Όποιος ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ γιατί πίστεψε ότι όλα όσα εξήγγειλε θα τα έκανε, είναι μάλλον αφελής

- Υπάρχει η κρίσιμη απόφαση που θα επηρρεάσει μία τετραετία και είναι αντιστρέψιμη και η κρίσιμη απόφαση που θα επηρεάσει όλα τα επόμενα χρόνια και δεν είναι αντιστρέψιμη. Το να μείνεις ή όχι στο ευρώ, το να δηλώσεις ή όχι χρεοκοπία είναι αποφάσεις που δεν είναι αντιστρέψιμες. Στην δεύτερη περίπτωση μάλιστα δεν έχεις να ρωτήσεις κάτι τον λαό γιατί δεν έχει ο λαός πλήρη επίγνωση των οικονομικών του κράτους. Στην πρώτη όμως μπορεί να έχει άποψη, οπότε δεν βρίσκω τόσο αρνητικό να ερωτηθεί ο λαός. Δεν το θεωρώ όμως ούτε απαραίτητο. Οπότε το "κάθε δύσκολο κύμα" είναι υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

 

@asdf1234, στο ότι οι πολιτικοί μιας χώρας εκφράζουν εν μέρη την όψη της κοινωνίας θα συμφωνήσω. Στα υπόλοιπα όχι τόσο. Επειδή όμως δεν θέλω να μπλέξω σε συζητήσεις με τεράστια κείμενα απαντήσεων στις απαντήσεις κτλ, θα σχολιάσω επιλεκτικά και συγκεκριμένα:

- Όποιος ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ γιατί πίστεψε ότι όλα όσα εξήγγειλε θα τα έκανε, είναι μάλλον αφελής

- Υπάρχει η κρίσιμη απόφαση που θα επηρρεάσει μία τετραετία και είναι αντιστρέψιμη και η κρίσιμη απόφαση που θα επηρεάσει όλα τα επόμενα χρόνια και δεν είναι αντιστρέψιμη. Το να μείνεις ή όχι στο ευρώ, το να δηλώσεις ή όχι χρεοκοπία είναι αποφάσεις που δεν είναι αντιστρέψιμες. Στην δεύτερη περίπτωση μάλιστα δεν έχεις να ρωτήσεις κάτι τον λαό γιατί δεν έχει ο λαός πλήρη επίγνωση των οικονομικών του κράτους. Στην πρώτη όμως μπορεί να έχει άποψη, οπότε δεν βρίσκω τόσο αρνητικό να ερωτηθεί ο λαός. Δεν το θεωρώ όμως ούτε απαραίτητο. Οπότε το "κάθε δύσκολο κύμα" είναι υπερβολή

Ουτε εμενα μου αρεσουν τα σεντονια οποτε θα πω 2 πραγματακια μονο:

 

~ Αν ο Συριζα ελεγε, ξερετε ξεχαστε το προγραμα Θεσσαλονίκης ο ΕΝΦΙΑ θα μεινει το '15 και το '16 μαλλον, "το μνημονιο δεν ξηλώνεται ετσι απλα" "ε λεμε και καμια βλακεια παραπανω" πιστευεις θα κερδιζε?? Αν οχι τοτε ερχεσαι στα λογια μου αν ναι μου φαινεται απλα περιεργο.

~ Εγω απλα λεω οτι στις κρισιμες αποφασεις πρεπει να αποφασιζει ο δημοκρατικά εκλεγμενος πρωθυπουργός γιατι αυτος εχεις τις γνωσεις αυτη ειναι η δουλεια του για αυτο τον εμπιστευτηκαμε, δεν ειναι διακοσμητικος, ειναι εκει για να μας εκπροσωπεί. Επισης αφου μιλαμε για την δευτερη περιπτωση η οποια αφορα ολα τα επομενα χρονια αν καταλαβα καλα δεν βλεπω να διαφωνούμε καπου.

 

 

 

Εγώ κρατάω ότι επιτέλους συμφωνήσαμε με τον asdf σε ένα πράγμα.  :D

Λες να εχουμε και συμφωνια σημερα στο EG μετα απο αυτο?? :p

Έγινε επεξεργασία από asdf1234
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι για αλλοδαπούς στις ομιλίες στις πλατείες αλλά αλλοδαπούς που βάζει κάποιος να ψηφίσουν πρώτη φορά ακούω. Οπότε το googlαρα λίγο και βρήκα πχ αυτό. Πρώτον αναφέρει ότι έγινε πολιτογράφηση που είναι νόμιμη διαδικασία και άρα δεν βρίσκω νόημα στο "βάζω να ψηφίσουν". Δεύτερον ο συνforumίτης μίλησε για "δημοκρατικές" διαδικασίες εκλογής του ΣΥΡΙΖΑ, οπότε δε μας απασχολεί στην προκειμένη το τι έκανε ο Σημίτης.

Νόμιμοι?  Ξαφνικά μέσα σε λίγες μέρες οι παράνομοι μετανάστες ή  λαθρομετανάστες έγιναν νόμιμοι? Είχε βουήξει ο τόπος τότε. Εσύ που ήσουν?

Το ξέρουμε το νόμιμο στην Ελλάδα πως λειτουργεί. Μην υποτιμάς την νοημοσύνη μας.

 

Και ο ΣΥΡΙΖΑ τι είναι? Το παλιό ΠΑΣΟΚ είναι.

Οι ίδιες ΨΕΥΤΟδημοκρατικές διαδικασίες είναι. Το ταμπελάκι αλλάζει. Τη μία γράφει ΣΥΡΙΖΑ, την άλλη ΠΑΣΟΚ, την άλλη ΝΔ και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ονειρεύεσαι και προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

 

Και ναι εγώ έχω το θάρρος να ποστάρω το παρακάτω μετά από όλα όσα έγραψα και να πω "μακάρι να αποδειχτούν μάγκες τελικά"

 

Δήλωση για ελάφρυνση χρέους της Ελλάδας εξετάζουν Κομισιόν-ΕΚΤ

 

@Alexgk, αν αυτό εδώ^ ισχύει και αν αυτή τη φορά η δέσμευση είναι ξεκάθαρη και γραπτή και όχι κάποιο τρικ, εκεί θα φανεί το αν και οι δανειστές λειτουργούν με την λογική της ιδεολογίας πάνω από όλα.

Μακάρι φίλε μου yanni να γίνει αυτό. Αρκεί βέβαια να μη θέσουν ανέφικτες απαιτήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται καλύτερα

 

 

Οι μηνύσεις τη μάραναν την Τρέμη για τα σεμινάρια του ΔΝΤ.

 

Σεμινάρια σαν το MEGA πουθενα, γατάκια μπογδάνοι νομίζετε ότι είστε καλύτεροι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.