Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Συγγνώμη, αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς περιμένατε να συμβεί σήμερα. Ο Τσακαλώτος πήγε να συναντήσει εκείνους που κατηγορούσαμε ότι μας εκβιάζουν με τελεσίγραφα και μας αντικατηγορούσαν ότι αποχωρήσαμε από τις διαπραγματεύσεις.

 

Την ίδια στιγμή, ο Γιούνκερ έλεγε ότι πρέπει να του εξηγήσουμε τι υποτίθεται πως σημαίνει η ελληνική ψήφος και οι 18 εν χορώ έκαναν ειρωνικές δηλώσεις για "ανθρωπιστική βοήθεια" και "αλληλεγγύη".

 

Κατ' εμέ, σωστά ο Τσακαλώτος κράταγε το τελευταίο έγγραφο επί του οποίου διαπραγματευόμασταν και καλώς έκανε μια αναλυτική παρουσίαση του τι προτίθεται να προσφέρει επιπλέον η Ελλάδα μετά και την ομόφωνη απόφαση στήριξης των πολιτικών αρχηγών.

 

Πολύ κακώς φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα, πρωτίστως με δική μας ευθύνη. Όμως -έστω και από δυσμενή θέση- αρνούμαι να επιτρέψω σε ανιστόρητους νεοφυείς ψευδο-ευρωπαϊστές γραφειοκράτες τύπου Ντάισελμπλουμ και Σουλτς να ορίσουν χωρίς αντίλογο ποια θα είναι η Ευρώπη από αύριο.

 

Δεν ήθελα καθόλου το δημοψήφισμα και δε με ενδιαφέρει καν τι ψήφισε ο καθένας -γι αυτό απείχα από το θέμα τις προηγούμενες μέρες. Όμως, από τη στιγμή που διενεργήθηκε, αισθάνομαι ευτυχής που τουλάχιστον βρέθηκε στο Ευρωκοινοβούλιο ένας άνθρωπος που γνωρίζει ιστορία (και δικαίως ή αδίκως είναι και μέρος της), για να θυμίσει σε κάποιους σε ποιες αξίες στηρίζει την υπόστασή της όλη η Ευρωπαϊκή Ήπειρος: Η απάντηση Γλέζου στον Σουλτς σε άπταιστα λατινικά και αρχαία ελληνικά

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν κάποιος απο την οικογενεια σου, το σοι σου ή τον περιγυρώ σου έκανε αυτα που λες, πάντως εγώ και η οικογενεια μου δεν φάγαμε σε αυτοκίνητα, διακοπες και μπουζούκια κτλ καμιά επιδότηση της ΕΕ.   οποτε αυτά "καλα μας κάνουνε" αλλου   επειδή καποιες χιλιάδες γλεντούσαν επι κάποια χρονια δεν σημαινει πως πρέπει να αφεθεί μια χώρα στην καταστροφή   οι Γερμανοι μετά την ήττα τους στον Α ΠΠ και την ανευ προηγουμενου ταπεινωση που γνώρισαν δεν ειπαν καλά μας κάνανε, χασαμε ας μας ξεσκισουν.   με τετοιες στάσεις οι ηθυνοντες της ΕΕ δειχνουν να μην έχουν μαθει απο την ιστορια, η Λεπέν πάει για πρωτιά στη Γαλλία, οι ακροδεξιοι είναι πλέον δευτερη στην Δανία και ανεβαίνουν σε πολλες ευρωπαικές χώρες, επιπλέον οτι ταπεινωση υποστει η Ελλάδα φοβάμαι πως θα το καρπωθει η ΧΑ.

 

 

η μάνα μου ήταν μαγείρισσα σε κουζίνα εστιατορίου και ο πατέρας μου ηλεκτρολόγος. Καμία σχέση και οι δύο με επιδοτήσεις.

Στο χωριό που μεγάλωσα όμως ζήτημα 2 άτομα απο τα 1000 που ασχολιόντουσαν με τη κτηνοτροφία και τη γεωργία να αξιοποίησαν τα λεφτά όπως έπρεπε.

Είναι θεωρώ ένα μεγάλο δείγμα για να καταλάβω τι έγινε σχεδόν σε όλη τη χώρα.

Εχω αναλύσει και σε προηγούμενο ποστ μου τα περι επιδοτήσεων και δηλώσεων. Οπότε επιμένω. Καλά μας κάνουν.

Γιατί αντί να έχουμε παραγωγή χοιρινού, εισάγουμε απο Ολλανδία και Γαλλία

Αντι να έχουμε παραγωγή πατάτας, εισάγουμε απο κύπρο, Αίγυπτο κλπ

 

Δεν είμαστε οικονομικά ανεξάρτητοι οπότε δεν έχουμε το υπόβαθρο για να σηκώσουμε κεφάλι έτσι στο ξεκάρφωτο. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

η μάνα μου ήταν μαγείρισσα σε κουζίνα εστιατορίου και ο πατέρας μου ηλεκτρολόγος. Καμία σχέση και οι δύο με επιδοτήσεις.

Στο χωριό που μεγάλωσα όμως ζήτημα 2 άτομα απο τα 1000 που ασχολιόντουσαν με τη κτηνοτροφία και τη γεωργία να αξιοποίησαν τα λεφτά όπως έπρεπε.

Είναι θεωρώ ένα μεγάλο δείγμα για να καταλάβω τι έγινε σχεδόν σε όλη τη χώρα.

Εχω αναλύσει και σε προηγούμενο ποστ μου τα περι επιδοτήσεων και δηλώσεων. Οπότε επιμένω. Καλά μας κάνουν.

Γιατί αντί να έχουμε παραγωγή χοιρινού, εισάγουμε απο Ολλανδία και Γαλλία

Αντι να έχουμε παραγωγή πατάτας, εισάγουμε απο κύπρο, Αίγυπτο κλπ

 

Δεν είμαστε οικονομικά ανεξάρτητοι οπότε δεν έχουμε το υπόβαθρο για να σηκώσουμε κεφάλι έτσι στο ξεκάρφωτο. 

Κάτσε, δηλαδή εννοείς ότι οι γονείς σου δούλεψαν και με πολύ κόπο κράτησαν μερικές οικονομίες? Δεν τα έφαγαν δεξιά και αριστερά (κυρίως αριστερά!)?? Με ποιο δικαίωμα? Ο Μπάμπης ο σουγιάς, τόσα χρόνια κατεβαίνει στα συλλαλητήρια και λεφτά δεν έχει. Δεν παίζουν τέτοια κόλπα, μάλλον είναι φασίστες οι δικοί σου. Τα λεφτά τους κατάσχονται και άμα έκαναν την πονηριά να τα βάλουν σε θυρίδες , ούτε εκεί δικαιούνται να καταφύγουν...

Και αν τολμήσουν να αντιδράσουν τότε θα φταίνει κι αυτοί μαζί με τους Ευρωπαίους...όλοι εκτός από τους επαναστάτες ΔονΚιχώτες μας.

Σταδιάλα

Πονάω κυρίως για τους δικούς μου και τους αγαπημένους μου .

Ταυτόχρονα με κλέβει η χώρα μου και αν δεν προκύψει κάτι εντυπωσιακό τις αμέσως επόμενες ημέρες, με κλέβει εκ προμελέτης. Και με πονάει και η εξαπάτηση αλλά μάλλον περισσότερο ότι δεν την πήρα χαμπάρι

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε οικονομικά ανεξάρτητοι οπότε δεν έχουμε το υπόβαθρο για να σηκώσουμε κεφάλι έτσι στο ξεκάρφωτο. 

 

Πολυ σωστα. Αλλα δεν κανουμε και κινησεις για να το αποκτησουμε.

 

Σωστα τα λες και για το φαγοποτι. Ειναι λαθος ελληνικο πρωτιστως.

 

Αλλα αυτοι που καλουνται για πολλοστη φορα να πληρωσουν τα σπασμενα ειναι αυτοι που φταινε λιγοτερο. Και οταν το εχουμε ξαναδει το εργο τοσες φορες, χωρις κανενα σημαδι βελτιωσης, καποια στιγμη παιρνουμε αναποδες, και οταν καποιος παιρνει καποιος αναποδες μπορει να γινει αυτοκαταστροφικος.

Ο ΣΥΡΙΖΑ ετσι και αλλιως επικρατησε απο αυτην τη λογικη, για την αναπτυξη της οποιας ευθυνονται αποκλειστικα οι κυβερνησεις των προηγουμενων ετων. Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να βγαινουν και να φωναζουν στα καναλια. Ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι δημιουργημα τους.

 

Εχουμε δει οι ιδιοι και αποδειξει εξω οτι δεν παιζουμε σωστα ως κρατος και οτι στο τελος καταληγουμε σε αδικιες ωστε τα λαμογια παντα να γλυτωνουν. Τωρα πια και οι ευρωπαιοι φαινεται να μην τους νοιαζει και τοσο για το τελευταιο φτανει να βγαλουν οσο μπορουν τα σπασμενα. Οσο τραβαει το πραγμα.

 

Εσυ εχεις την παραμικρη ελπιδα οτι αν παρουμε παραταση ζωης στην Ευρωπη θα γινουν οι μεταρρυθμισεις που ζητανε? Οτι θα πιασουν τοπο οι εφεξης θυσιες? Αυτο μου φαινεται πιο ουτοπικο και απο τα παραμυθια οτι θα ειχαμε δυναμη να πιεζουμε τους ευρωπαιους γιατι "μας χρειαζονται".

Δεν θελουνε να τις κανουνε. Οι προηγουμενοι δεν θελανε να τις κανουνε. Αν ποτε βρισκοταν καποιος που να το τολμουσε θα πεσουν να τον φανε.

 

Ε λοιπον και μενα σκασιλα μου, ας διαλυθει η χωρα. Ετσι και αλλιως ειναι FUBAR. Το ξερω οτι θα χασω γιατι ειμαι απο αυτους που κανανε το λαθος και αποταμιευανε αντι να δανειζονται με καρτες και μετα να ζητανε διαπραγματευση. Τα θεωρω ηδη χαμενα με τον ενα η τον αλλο τροπο.

Έγινε επεξεργασία από bspus
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

η μάνα μου ήταν μαγείρισσα σε κουζίνα εστιατορίου και ο πατέρας μου ηλεκτρολόγος. Καμία σχέση και οι δύο με επιδοτήσεις.

Στο χωριό που μεγάλωσα όμως ζήτημα 2 άτομα απο τα 1000 που ασχολιόντουσαν με τη κτηνοτροφία και τη γεωργία να αξιοποίησαν τα λεφτά όπως έπρεπε.

Είναι θεωρώ ένα μεγάλο δείγμα για να καταλάβω τι έγινε σχεδόν σε όλη τη χώρα.

Εχω αναλύσει και σε προηγούμενο ποστ μου τα περι επιδοτήσεων και δηλώσεων. Οπότε επιμένω. Καλά μας κάνουν.

Γιατί αντί να έχουμε παραγωγή χοιρινού, εισάγουμε απο Ολλανδία και Γαλλία

Αντι να έχουμε παραγωγή πατάτας, εισάγουμε απο κύπρο, Αίγυπτο κλπ

 

Δεν είμαστε οικονομικά ανεξάρτητοι οπότε δεν έχουμε το υπόβαθρο για να σηκώσουμε κεφάλι έτσι στο ξεκάρφωτο. 

 

Δεν μας κάνουν καλά....και μην παραμυθιάζεσαι ότι μια ζωή φταίει ο λαός. Αυτό θέλουν. 

Ναι έχει ιδιαιτερότητες αυτός ο λαός όπως όλοι και εκπαιδεύεται όπως του μάθουν. Ισχύει  παντού. 

 

Είχαμε παραγωγή σε πολλά πράγματα πριν ΕΟΚ, πριν ΕΕ, πριν Ευρώ

 

άλλα τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα.

 

Είναι άλλο πράγμα να τα δίνεις ξεπουλάς όλα για να μπεις στην "Ένωση" να σου βάζουν σωληνάκια να σου δίνουν ευρώ

και άλλο να στα τραβάνε και σε αφήνουν έξω. 

 

 

Άσχετο δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα γιατί οι μόνες προτάσεις που είδα από την Ελληνική πλευρά μέχρι στιγμής είναι ίδιες με των θεσμών

αλλαγμένες σε 2 σημεία. Εκτός από χειρόγραφα σκονάκια έχουμε κάτι άλλο?

 

Στο τέλος θα πιστέψω ότι τόσο καιρό περιμέναμε τους θεσμούς να μας κάνουν προτάσεις να τα κάνουμε copy paste και ν αλλαξουμε 1-2 σημεία για να διαφωνήσουμε 

 

θα παρουσιαστεί στον κόσμο καμιά κοστολογημένη πρόταση  γραμμένη κάπου από αυτές που απορρίφθηκαν από την "Ενωση" να την δούμε και εμείς? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα παρουσιαστεί στον κόσμο καμιά κοστολογημένη πρόταση  γραμμένη κάπου από αυτές που απορρίφθηκαν από την "Ενωση" να την δούμε και εμείς? 

 

Ναι, τωρα την ετοιμαζει η Ζωη, θα συνυπολογιζει βεβαια και τα 345089762356 δις που μας χρωστανε, οποτε οι ευρωπαιοι θα μεινουν καγκελο. Θα βγει και ο Κατρουγκαλος να την υποστηριξει, εμπειροι δικηγοροι και οι δυο , τι στο καλο

 

Ειναι ομως τουλαστιχον εντυπωσιακο. Πεθαινουμε για ρευστο και οι αλλοι πανε μια βολτα μεχρι το γιουρογκρουπ ... βαρεθηκαν να παιζουν ταβλι μεταξυ τους?σερβιρουν καλο καφε???

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Είχαμε παραγωγή σε πολλά πράγματα πριν ΕΟΚ, πριν ΕΕ, πριν Ευρώ

 

 

 

 

Αληθευει οτι η ΕΕ εδινε επιδοματα για καταστροφη καλλιεργιων , ετσι ωστε να μην υπαρχει υπερπαραγωγη  ? 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Niggas aint know what they Put-IN.

 

Πρέπει να διαλέξουμε τι σκ@τα θέλουμε. Και τα 2 δε γίνεται. Σοβαρή πρωτογενή πραραγωγή δεν θα έχουμε όσο είμαστε στην Ευρώπη πλέον. Παρτε το χαμπάρι. Ειδικά με τα ευρωπαϊκά τραστ να μαζευουν την γη απο την πίσω πόρτα μεσω πλειοδοτικών διαγωνισμών-φαντασμάτων και την γλυκούλα ευρώπη να επιδοτεί ξεριζωμους αμπελώνων και μη καλιέργεια καπνού και βαμβακιού που παρεπιπτόντως ήταν κάποτε απο τα καλύτερα στη διεθνή αγορά.

 

Για την πρωτογενη παραγωγή και μόνο μιλώντας επομένως, καλύτερα θα ημασταν εκτός είτε αρεσει αυτό είτε όχι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή δε Κύπρος απαιτεί 6δις και ή δε Ισπανία ζητάει πτώχευση γιατί όσο χάνουμε τουρίστες πάνε Ισπανία και κερδίζει.

 

ειδικά η Κύπρος θα έπρεπε απλά να ντρέπεται

 

*Karmen

 

κανεις δεν ειναι οικονομικά ανεξάρτητος, σε εναν παγκοσμιοποιημένο κόσμο ζούμε, οπως και ελάχιστα κράτη ειναι 100% ανεξάρτητα οπως οι ΗΠΑ με τους Ευρωπαιους να σέρνονται απο πισω τους.

 

σχετικά με τις παπάτες κτλ η ΕΕ ένωση σε πολλά ζήτημα μας έχει επιβάλλει τι να παράγουμε και τι όχι, αυτά ειναι γνωστά

Έγινε επεξεργασία από BigBOSS
Link to comment
Share on other sites

@, Σε αυτό είμαι μαζί σου. Μπήκαμε όμως στο χορό και δεν αξιοποιήσαμε ότι μας δόθηκε.

Δε μπορεί να είναι στραβός ο γιαλός :)

 

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Οταν σου δίνεται μία ευκαιρία και την πετάς, έρχεται και η δεύτερη και συνεχίζεις τότε δε σου φταίει αυτός που δίνει τις ευκαιρίες αλλά ότι έμαθες να βολεύεσαι. Δε λέω ότι όλοι οι Ελληνες βολεύτηκαμε/καν, προς Θεού, αλλά πολλοί το κάναμε/κάνανε. 

Όταν κάτι σου βρομάει μέσα στο σπίτι σου, πρώτα κοιτάς τα δικά σου σκουπίδια και μετά κοιτάς του γείτονα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για αυτους που λεγαν ανοιχτες την Τριτη οι τραπεζες? τιποτα?

 

πωωωωω

 

οι αλλοι που κυβερνησαν 40 χρονια με 1500 σκάνδαλα και υπερχρέωση της Ελλάδος σε ενοχλούν;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να καταλαβω πως είναι δυνατον να είναι ευκαιρία το να έχεις ποσοστωση στο γαλα για να μη παραγεις παραπανω, να σε πληρωνουν για να ξηλώνεις αμπέλια, καπνά και βαμβάκι για χαρη εναλλακτικών καλλιεργιών οπως η ελαιοκράμβη(εδώ απλα γελάμε, πικρά)<--- σε περπτωση που δε το νιώθετε τα ατού της παραγωγης μας ενω οι γαλλοι πχ και οι υπολοιποι δε το κάνουν αυτο.

 

EDIT,

Α, και δειξτε μου πως μπορώ να νοικιάσω με την ίδια ευκολια που το κανουν εδω οι ξενοι 1.000 στρέμματα στην πχ. Βουργουνδία.

 

EDIT 2

Η ευρώπη πότε δεν νοιάστηκε να κάνει ανταγωνιστική την παραγωγή της Ελλαδας, της Ισπανίας κλπ. Απλα απ ολους εμείς είμασταν οι πιο βλάκες και δεχτήκανε πολιτικοί μας οτι μας πασαρανε. χωρις καμια αντίδραση.  Μας την είχαν στημένη μακροπρόθεσμα σε όλους απλά δε το πήραμε χαμπάρι.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πωωωωω

 

οι αλλοι που κυβερνησαν 40 χρονια με 1500 σκάνδαλα και υπερχρέωση της Ελλάδος σε ενοχλούν;

κυβερνα, ας ξεσκεπασει τα 1500 σκανδαλα που λες.

και επειδη τα λαμογια τα εφαγαν τι σημαινει αυτο? πρεπει να καταστραφει η χωρα?

 

ξεκουτουλατε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξήλωναν τις ελιές για να πάρουν την επιδότηση, δεν σκέφτηκαν ποτέ ότι αυτές οι ελιές έζησαν γενιές πίσω,και θα ζούσαν άλλες τόσες στο μέλλον.

Πήραν τα λεφτά και τα έκαναν αυτοκίνητα και σπίτια.Και τώρα τι..?? θα κόβουν τούβλα και ρόδες να τρώνε ? Όλα στο βωμό του εύκολου χρήματος.

Αντί αυτά τα λεφτά να χρησιμοποιηθούν σε άλλες καλλιέργειες ή έστω άλλες επιχειρηματικές δραστηριότητες,πήγαν σε αντιπροσωπίες ξενών συμφερόντων και σε εισαγόμενα δομικά υλικά.

Κι όμως το λαδάκι θα έδινε εισόδημα για πάρα πολλά χρόνια ακόμα, όποιο και αν ήταν αυτό.Αφήσαμε τους Ισπανούς να το βγάζουν.

Κι εδώ η Ευρώπη μας έφταιγε,,?? Έστειλε η Ευρώπη καμία μπουλντόζα να ξεριζώνει ελιές αμπέλια ή ότι άλλο ? Λεφτά έστελνε κι εμείς τρέχαμε για το ποιός θα τα πρωτοπάρει.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.