Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

 

Απόσπασμα από τα σχόλια:

 

- Υπάρχει Νόμος για το Ασφαλιστικό από το 2010.

- Εγκεκριμένος και από την Τρόϊκα και ψηφισμένος.

- Επρεπε να είχε εφαρμοσθεί από 1/1/2015, αλλά ο Σάμ δεν τόλμησε να εκδώσει Προεδρικό Διάταγμα, λόγω Εκλογών.

 

 

 

 

Μια γενοκτονία(διάβαζα σήμερα στο ΒΗΜΑ ότι ;ένα στα δύο νοικοκυριά έχουν εξάρτηση από συντάξεις) ποτέ δεν ολοκληρώνεται μόνο από έναν δοσίλογο.

 

Έλεγε σήμερα το πρωί ο πράκτωρ Λεβέντης ότι τα(διαλυμένα λόγω ύφεσης και ληστευμένα) ταμεία πρέπει να δίνουν όσα έχουν και ας πεινάσουν άνθρωποι.

Και δεν τον ρώτησε ένας από τους δημοσιοκάφρους της Νετ για τις ληστείες των αποθεματικών τους μέσω θαλασσοδανείων, αρπαγής για "επενδυτικούς σκοπούς", παράλογων συντάξεων σε μαϊμού δικαιούχους και άτοκων καταθέσεων σε χρονιές με μεγάλο πληθωρισμό(>10%). Ούτε τον ρώτησαν για τους λόγους που οι επιχορηγήσεις των ταμείων θα πρέπει να γίνουν πρωτογενές πλεόνασμα για δανειστές αντί να δοθούν π.χ. σε "αφυδατωμένους" ιδιώτες από τα φέσια του ίδιου του κράτους. 

 

Λογική δοσιλόγου. Χτίζεις πρωτογενή πλεονάσματα(άρα δημιουργείς πλεόνασμα χρημάτων) για να συνεχίσεις να δανείζεσαι απ'έξω.

Πλεόνασμα για να δανείζομαι. Fuck logic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από τα σχόλια:

Μια γενοκτονία(διάβαζα σήμερα στο ΒΗΜΑ ότι ;ένα στα δύο νοικοκυριά έχουν εξάρτηση από συντάξεις) ποτέ δεν ολοκληρώνεται μόνο από έναν δοσίλογο.

Έλεγε σήμερα το πρωί ο πράκτωρ Λεβέντης ότι τα(διαλυμένα λόγω ύφεσης και ληστευμένα) ταμεία πρέπει να δίνουν όσα έχουν και ας πεινάσουν άνθρωποι.

Και δεν τον ρώτησε ένας από τους δημοσιοκάφρους της Νετ για τις ληστείες των αποθεματικών τους μέσω θαλασσοδανείων, αρπαγής για "επενδυτικούς σκοπούς", παράλογων συντάξεων σε μαϊμού δικαιούχους και άτοκων καταθέσεων σε χρονιές με μεγάλο πληθωρισμό(>10%). Ούτε τον ρώτησαν για τους λόγους που οι επιχορηγήσεις των ταμείων θα πρέπει να γίνουν πρωτογενές πλεόνασμα για δανειστές αντί να δοθούν π.χ. σε "αφυδατωμένους" ιδιώτες από τα φέσια του ίδιου του κράτους.

Λογική δοσιλόγου. Χτίζεις πρωτογενή πλεονάσματα(άρα δημιουργείς πλεόνασμα χρημάτων) για να συνεχίσεις να δανείζεσαι απ'έξω.

Πλεόνασμα για να δανείζομαι. Fuck logic.

Συμφωνώ με την αναφώνηση fuck logic

Πάνω απο 15 δις κάθε χρόνο έδινε ο προϋπολογισμός στα ασφαλιστικά ταμεία. Και εξακολουθώ να ακούω παπαριες καμαρωτές για τα 10 δις που στέρησε το psi απο τα ΙΚΑ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σημαντική απώλεια τα 12 δις όπως και να το κάνεις. Μπορείς να στηρίξεις για χρόνια τους πιο αδύναμους με τα χρήματα αυτά.

 

Ακόμα και εν μέσω κρίσης το κράτος έδινε πάνω από 10 δις ετησίως για συντάξεις των 900€ κατά μέσο όρο. Χεράτα κάπου 700. Το έχω ξαναγράψει εδώ. (Αλήθεια όμως οι περικοπές από το 2009 δεν έχουν ξεπεράσει αυτά τα 15δις ;)

Δεν γίνεται αλλιώς, αν έχεις "φάει" από τα ταμεία δεκαετίες ολόκληρες, δίνοντας παράλληλα συντάξεις πελατειακού χαρακτήρα. Ειδικά τώρα με ανεργία, χαμηλούς μισθούς και μαύρη εργασία είναι αδύνατο να σταθεί συνταξιοδοτικό σύστημα χωρίς ενίσχυση.

 

Τί έλεγαν όμως οι προηγούμενοι μαζί με τους τωρινούς; Χωρίς μνημόνιο δεν θα υπήρχαν λεφτά για μισθούς και συντάξεις. Οπότε τώρα, είτε με Τσίπρα(δεν αντέχει μόνος του), είτε με Κυριάκο, είτε με οικουμενική θα καταλάβουν όλοι τί συμβαινει, όταν τα χεράτα θα γίνουν 400(?) με τους φόρους να τρέχουν.

 

 

Υ.Γ: Για κάποιους ήταν γνωστές οι εξελίξεις εδώ και καιρό. Ή μήπως θα έπρεπε να πούμε το σχέδιο; Εγώ ο βλάκας έτρεφα κάποιες ελπίδες μετά την εκλογή του Τσίπρα ότι μπορεί να έχει σχέδιο ρήξης. Παρά τα στοιχεία περί του αντιθέτου από το Φεβρουάριο και μετά.

 

 

So that the average Greek citizen can say, "Let's wait for three or four months to see what is going on with the government," because the government and the media say they should wait for three or four months because then people will see that there will be a confrontation in midsummer. I don't think there will be a confrontation. In midsummer, we will see the signing of a new agreement. We are going for the worse.

 

 

 

They will create a new government [and break up with the left flank of Syriza, JT], a national coalition government, with To Potomi(Τo LEVENTI), with parts of Pasok and New Democracy and with Golden Dawn, saying that there is no other way.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

^ ελληνιστι 

 

 


 

Δημοσιεύθηκε 31 Δεκέμβριος 2014 - 22:12:34

τι θα κάνουν θα συνεργαστουν ολοι μαζι και θα βγει μια κυβέρνηση με τους ιδιους πανω κάτω τι αλλο μπορει να γινει

 
 
 
 
στειλτε του ενα PM και ζητηστε του τα νουμερα στο τζοκερ μπας και σωθειτε   :hehe: (  τα πηρε ενας τα 3.4000.000 πριν λιγα λεπτα  btw  :p ) 
 
οικουμενικη με ΧΑ λεει ο αλλος, ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ !! btw ακομα περιμενω μια απαντηση για τον Μητσοτακη,  ενας-ενας μην σπρωχνεστε !!  η ignore list εχει αδειασει εδω και μηνες - το γυρισα στο χασις  και βρηκα την υγεια μου   :hehe:
Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί πμ να του στείλω; Και αυτός το "κλεψε". 

Με κάποιους... μήνες καθυστέρηση άμα γουγλάρεις το αγγλικό.

Νταξ έπεσε λίγο έξω εκεί με το ποτάμι. Να δούμε τώρα με τη ΧΑ(αν σοβαρέψει καθόλου).  :p

 

 

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/2032278/mitsotakis-i-ikogenia-mou-echi-kani-rousfetia-ego-ochi

 

«Προέρχομαι από μια πολιτική οικογένεια αλλά δεν πρόκειται να αλλάξω επώνυμο. Έχω την δική μου διαδρομή και έχω αποδείξει αυτά τα 11 χρόνια πως ορίζω εγώ την διαδρομή μου. Η οικογένειά μου έχει κάνει ρουσφέτια , εγώ όχι»

 

 

http://www.tovima.gr/vimagazino/views/article/?aid=499967

 

«...να του πω όσα δημοσίως δεν έθιξα στην ομιλία μου: ότι δηλαδή θα έπρεπε να συστήσει στο οικογενειακό του περιβάλλον και στους υπαλλήλους της Ρηγίλλης να μην ανακατεύονται παντού και ο ίδιος να μη θεωρεί τον εαυτό του “ελέω Θεού μονάρχη”, γιατί αν συνέχιζε αυτή την τακτική, άσχημο τέλος θα είχε και αυτός και το κόμμα της ΝΔ».

 

 

ΠΑΣΟΚ δεν είναι σε καμία περίπτωση, αλλά ούτε κάτι "καινούργιο".

Link to comment
Share on other sites

τι δείχνει τώρα το παραπάνω; ότι τι; βουνό τα λουλούδια σε κάποιο κέντρο για κάποιον τραγουδιστή...Μαλιστα...και στην Μύκονο κάθε Πασχα,. καλοκαιίρι γίνεται της εκδιδομενης γυναικός ...και; Οι ίδιοι άνθρωποι (οι έχοντας που υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντοτε) που σήμερα θα πάνε Αραχωβα για σκι, αύριο θα πάνε Παντελίδη, μεθαύριο Μύκονο, παραμεθαύριο σε κάποιο σαλέ στην Ελβετία και μόλις κάνει τον κύκλο τους  ξαναρχίζουν απ΄την αρχή...

Με τους ίδιους και τους ίδιους κινείται αυτή η αγορά ... Πόσους; δεν ξέρω...υποθέτω 200.000-300.000; λίγους λέω;

Το μόνο που μας νοιάζει είναι αν τα λεφτά που ξοδεύουν (προκλητικότατα το δίχως άλλο για τους καιρούς που ζούμε όταν ο συνάθρωπός μας πεινάει) είναι "καλώς-νομίμως" καμωμένα. Αμφιβάλω πολύ αλλά δεν είμαι εγώ να τους καταδικάσω και να τους επιβάλω κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.irishtimes.com/business/economy/oxfam-says-1-of-population-own-half-of-world-s-wealth-1.2500263
 

 

The world’s 62 wealthiest individuals now own the same as the poorest half of the global population, according to a new report on wealth inequality published on the eve of the World Economic Forum in Davos.

 

No further comments.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τι δείχνει τώρα το παραπάνω; ότι τι; βουνό τα λουλούδια σε κάποιο κέντρο για κάποιον τραγουδιστή...Μαλιστα...και στην Μύκονο κάθε Πασχα,. καλοκαιίρι γίνεται της εκδιδομενης γυναικός ...και; Οι ίδιοι άνθρωποι (οι έχοντας που υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντοτε) που σήμερα θα πάνε Αραχωβα για σκι, αύριο θα πάνε Παντελίδη, μεθαύριο Μύκονο, παραμεθαύριο σε κάποιο σαλέ στην Ελβετία και μόλις κάνει τον κύκλο τους  ξαναρχίζουν απ΄την αρχή...

Με τους ίδιους και τους ίδιους κινείται αυτή η αγορά ... Πόσους; δεν ξέρω...υποθέτω 200.000-300.000; λίγους λέω;

Το μόνο που μας νοιάζει είναι αν τα λεφτά που ξοδεύουν (προκλητικότατα το δίχως άλλο για τους καιρούς που ζούμε όταν ο συνάθρωπός μας πεινάει) είναι "καλώς-νομίμως" καμωμένα. Αμφιβάλω πολύ αλλά δεν είμαι εγώ να τους καταδικάσω και να τους επιβάλω κυρώσεις.

12548982_524339041060374_887781697863738

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/politics/article/545371/o-orgismenos-raper-volepse-mana-adelfo-kai-fili/

https://left.gr/news/toys-royfianoys-den-toys-fovithikame-pote-katalaves-proto-flema

http://dimartblog.com/2016/01/18/tsoglanaria-rusticana/

 

Η ιστορία επαναλαμβάνεται... μόνο ως φάρσα.

Αυτοί πληρώνονται από τους φόρους τους δικούς μου.

Εμπειρία στο εξωτερικό = erasmus.

 

Θα μου πεις οι άλλοι καλύτεροι είναι?

Όχι, αλλά μην γράφεις και ασυνάρτητα κείμενα να στηρίζεις το ρουσφέτι, το πας σε άλλο επίπεδο.

 

Δυστυχώς για άλλη μια φορά η αριστερή ιδέα ξεφτιλίζεται, μας χρειάζεται τελικά η κραταιά δεξιά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη φωτό του παντελίδη παραθέτω κάτι που διαβασα χθές στο facebook 

 

Η εικόνα είναι από τη χθεσινή εμφάνιση του Παντελίδη στη Θεσσαλονίκη. Το βουνό των λουλουδιών μετριέται σε χιλιάδες ευρώ. Και σχηματίστηκε από κάποιους που δεν πάνε απλώς να διασκεδάσουν, αλλά για να επιδείξουν τα φράγκα τους. Προφανώς ούτε που περνάει από το μυαλό του νεόπλουτου ότι με την αξία 2-3 πανεριών τρώει μία οικογένεια για μια βδομάδα.

Κάποιοι θα μιλήσουν για "δικαίωμα" του καθενός να διασκεδάζει όπως θέλει. Γεμίσαμε από τέτοια δικαιώματα είναι η αλήθεια. Όπως το δικαίωμα να ανοίγουν τα μαγαζιά Κυριακές, το δικαίωμα του εργοδότη να προστατεύεται από τις απεργίες, το δικαίωμα στη διασκέδαση, στην ανεμελιά, το δικαίωμα στο ίδιο το τίποτα. Μόνο το δικαίωμα στην ίδια τη ζωή τίθεται μονίμως εν αμφιβόλω. Άλλωστε στο χρηματιστήριο του φαίνεσθαι έχει πολύ μικρή αξία.

Link to comment
Share on other sites

http://www.huffingtonpost.gr/ioannis-ioannidis/-_3663_b_9007016.html
 

Γνωρίζω ότι έχετε σπουδάσει σε εξαιρετικά πανεπιστήμια. Τα ίδια προσόντα (άριστα σε πτυχίο και μεταπτυχιακά σε εξαιρετικά πανεπιστήμια) έχει και μια κοπέλα που προσλάβαμε πέρυσι σαν βοηθό γραμματέα της γραμματέως σε ένα τμήμα που διευθύνω στο Στάνφορντ. Δεν κάνω αυτή τη σύγκριση για να τη μειώσω, η κοπέλα είναι ικανότατη και πανέξυπνη. Απλώς δεν ξεκινάνε όλα τα παιδιά την καριέρα τους από διευθυντής τραπεζικού ομίλου και πάνω.

[...]

Για παράδειγμα, με βάση το αξιακό σας σύστημα, στις ΗΠΑ μια επιχείρηση που χρωστάει τεράστια ποσά και βλάπτει κραυγαλέα το δημόσιο συμφέρον, δεν αλλάζει απλώς κτίριο headquarters για να πληρώνει λιγότερο ενοίκιο. Κανονικά, θα πρέπει να κηρυχθεί χρεοκοπημένη και οι ηγέτες της να οδηγηθούν σε δίκη και πιθανότατα στη φυλακή. Με βάση αυτές τις αξίες, ένα κόμμα που χρωστάει πάνω από 100 εκατομμύρια Ευρώ θα έπρεπε να κηρύξει χρεοκοπία και οι ηγέτες του να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη. Δεν ξέρω αν το συνειδητοποιήσατε καλά ακόμα, αλλά είστε πλέον ο ηγέτης αυτού ακριβώς του κόμματος.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον Παντελίδη, αν δηλαδή τα ίδια άτομα αντί να τα κάνουν λουλούδια, τα έτρωγαν σε pc αξίας π.χ. €1500, θα άλλαζε κάτι; Εκτός της μη προβολής; Δεν λέω οτι δεν είναι τραγικό/κατακριτέο κ.τ.λ. αλλά τι αλλάζει σε σχέση με κάποιον που ξοδεύει το ίδιο ποσό αλλού που δεν φαίνεται (εκτός ίσως της καταβολής Φ.Π.Α.);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον Παντελίδη, αν δηλαδή τα ίδια άτομα αντί να τα κάνουν λουλούδια, τα έτρωγαν σε pc αξίας π.χ. €1500, θα άλλαζε κάτι; Εκτός της μη προβολής; Δεν λέω οτι δεν είναι τραγικό/κατακριτέο κ.τ.λ. αλλά τι αλλάζει σε σχέση με κάποιον που ξοδεύει το ίδιο ποσό αλλού που δεν φαίνεται (εκτός ίσως της καταβολής Φ.Π.Α.);

Θεωρείς δηλαδή πεταμένα λεφτά τα 1500€ για αγοράσει κάποιος ένα pc ;

Γιατί τα λέλουδα, είναι στην κυριολεξία πεταμένα λεφτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δηλαδή πεταμένα λεφτά τα 1500€ για αγοράσει κάποιος ένα pc ;

Γιατί τα λέλουδα, είναι στην κυριολεξία πεταμένα λεφτά.

Εξαρτάται τι θα το κάνει το pc των 1500€. Αν το χρειάζεται για δουλειά, που απ'αυτή τη δουλειά, θα φάει η οικογένεια και το κάνει αποσβεση σε ένα χρόνο τότε δεν είναι πεταμένα λεφτά. Αν το πάρει για να παίζει ένα παιχνίδι και το κάνει επίδειξη στους κολλητους του, τότε ναι είναι πεταμένα λεφτά και σε πληροφορώ δεν έχει καμία διαφορά απ'εκείνον που πέταξε 1500€για λουλούδια .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.