Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

περι στρατου, μην ξεχναμε οτι δεν ειναι   μονο, το ποιος  θα  παει παραμεθωριο - ποιος θα γινει  οδηγος / γραφεας κλπ 

 

αλλα και το εξοπλιστικο, οι δαπανες της καθε μοναδας ( ο λογαριασμος στην δικια μου για το ρευμα ητανε 18.000 ευρω  γιατι ...... ετσι ! )  ποσους στρατηγους εχουμε - ποσους πραγματικα χρειαζομαστε, το βυσμα που βαζουν πολλοι  για να παρουν τον επομενο βαθμο πιο γρηγορα ( double xp  weekend φαση :hehe: )  

 

τωρα το οτι "ξηλωσε" 1500 βολεμενους ο τωρινος  υπουργος αμυνας ειναι λιγο ..... αστειο, γιατι  οταν εκανε ο ιδιος θητεια, και στο....  Αφγανισταν να τον στελνανε,  με τοση αδεια που ειχε παρει,  δεν νομιζω  να του ελειψε  πολυ το σπιτι του :p θα μου πειτε υπαρχουν και χειροτερα  πχ   τζοχατζοπουλος που δεν εχει υπηρετησει ουτε μια μερα .... 

 

τεσπα, αυτα που κυκλοφορουν τωρα περι μεταθεσεων ειναι ισως τα καλυτερα νεα που εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο, αν και επιμενω να κραταω μια πισινη, ξαναλεω πως η περιοδος που μπηκε η τελευταια εσσο ειναι λιγο περιεργη, επισης δεν εχω μαθει ακομα τι εγινε με τον ταδε, που εβαλε συριζαιηκο (φτου κακα!)  βυσμα λιγες μερες πριν ορκιστει. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο οι μεταθέσεις (καλά έκανε) είναι να φροντίσουμε στην επόμενη ΕΣΣΟ να μην έχουμε τις γελοιότητες με 3000 αεροπόρους και 3000 ναυτικούς....

 

Στρατό ξηράς το 95%, και όλοι μισή θητεία παραμεθόριο.

 

Απλά και ωραία. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Βασικά οποις διαφωνει και δεν αντεχει εχει αλλες 27 χωρες που μπορει ακόμα να παει χωρις διαβατηριο

 

Ναι, λαϊκιζω 

 

βρες μου δουλειά και έφυγα...

 

ναι θέλω να φύγω αφού η χώρα δεν με γουστάρει...εμένα και πολλούς άλλους ακόμα

 

http://www.kathimerini.gr/780032/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/egkataleipoyn-mazika-thn-ellada-oi-oikonomikoi-metanastes

Link to comment
Share on other sites

βρες μου δουλειά και έφυγα...

 

 

Φιλελευθερισμό δεν γουστάρεις? Ελευθερη αγορά κτλ?... Τι να σου βρει δουλειά?

Να προσφέρεις κάτι (δεν θα σε πληρώνουν να κάθεσαι), να το προσφέρεις καλά (αξιοκρατία δεν θέλεις?), φθηνά (ελευθερη αγορά και ανταγωνισμό δεν θέλεις?) και να βρεις δουλειά για να φύγεις.. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Σαμαράς έπεσε διότι του μύριζε η ΕΡΤ. Δεν ήταν τα λάθη της Τρόικας.

Δεν έκανε λάθη η Τρόικα?

 

Edit by acct:

@yanni, τα υπόλοιπα εδώ

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανε λάθη η Τρόικα?

Να ξεκινήσουμε πρώτα από τα βασικά.

Αντιλαμβάνεσαι την διαφορά ανάμεσα στις φράσεις "Δεν ήταν τα λάθη της Τρόικας" και "Δεν έκανε λάθη η Τρόικα";

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ληξιπρόθεσμα: Aνέκυψαν ακόμη και θέματα συνταγματικότητας με τη διαγραφή χρεών

 

Η ρύθμιση χαρακτηρίζεται σωστή από πολλούς και ως ανάσα, αλλά

 

Όπως επισημαίνουν φοροτεχνικοί, με τις σχετικές διατάξεις ένας φορολογούμενος με ληξιπρόθεσμη οφειλή 5.000 ευρώ από φόρο εισοδήματος του 2012, θα μπορέσει να πληρώσει με δύο χρόνια καθυστέρηση 2.500 ευρώ και να «καθαρίσει» με την εφορία.
Στον αντίποδα, ένας συνεπής φορολογούμενος, με τα ίδια εισοδήματα και τον ίδιο φόρο, προτίμησε να δανειστεί μέσω της πιστωτικής του κάρτας για να πληρώσει με τόκο εμπρόθεσμα το φόρο του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε πρώτα από τα βασικά.

Αντιλαμβάνεσαι την διαφορά ανάμεσα στις φράσεις "Δεν ήταν τα λάθη της Τρόικας" και "Δεν έκανε λάθη η Τρόικα";

Nαι την αντιλαμβάνομαι. Δεν αντιλαμβάνομαι τι ακριβώς εννοείς εσύ.

 

Εννοείς ότι έκανε λάθη η Τρόικα αλλά η κυβέρνηση έπεσε κυρίως από τα λάθη του Σαμαρά? Ή εννοείς ότι η Τροίκα δεν έκανε ιδιαίτερα λάθη, και η κυβέρνηση έπεσε μόνο απο τα λάθη του Σαμαρά?

 

Στο πρώτο μπορούμε να μαλώνουμε επί ώρες καθώς θεωρώ ότι και οι 2 έκαναν εξίσου "βαριά" λάθη, στο δευτερο θεωρώ ότι εσύ έχεις πολύ άδικο και δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι την αντιλαμβάνομαι. Δεν αντιλαμβάνομαι τι ακριβώς εννοείς εσύ.

Ωραία, πάμε από την αρχή πριν πάμε οπουδήποτε παρακάτω.

 

Από την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι την διαφορά γιατί πήρες το ποστ μου και το διαστρέβλωσες γράφοντάς το διαφορετικά;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πάμε από την αρχή πριν πάμε οπουδήποτε παρακάτω.

 

Από την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι την διαφορά γιατί πήρες το ποστ μου και το διαστρέβλωσες γράφοντάς το διαφορετικά;

 

Δεν διαστρέβλωσα τίποτα, άλλοι τα κάνουν αυτά συνήθως σε εμένα. Ρώτησα πολύ απλά, την άποψη σου, για το αν έκανε λάθη η Τρόϊκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαστρέβλωσα τίποτα, άλλοι τα κάνουν αυτά συνήθως σε εμένα. Ρώτησα πολύ απλά, την άποψη σου, για το αν έκανε λάθη η Τρόϊκα.

Μάλιστα. Στο ποστ μου τι έγραφα;

Link to comment
Share on other sites

βρες μου δουλειά και έφυγα...

 

ναι θέλω να φύγω αφού η χώρα δεν με γουστάρει...εμένα και πολλούς άλλους ακόμα

 

http://www.kathimerini.gr/780032/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/egkataleipoyn-mazika-thn-ellada-oi-oikonomikoi-metanastes

 

το αυτο

 

Φιλελευθερισμό δεν γουστάρεις? Ελευθερη αγορά κτλ?... Τι να σου βρει δουλειά?

Να προσφέρεις κάτι (δεν θα σε πληρώνουν να κάθεσαι), να το προσφέρεις καλά (αξιοκρατία δεν θέλεις?), φθηνά (ελευθερη αγορά και ανταγωνισμό δεν θέλεις?) και να βρεις δουλειά για να φύγεις.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλελευθερισμό δεν γουστάρεις? Ελευθερη αγορά κτλ?... Τι να σου βρει δουλειά?

Να προσφέρεις κάτι (δεν θα σε πληρώνουν να κάθεσαι), να το προσφέρεις καλά (αξιοκρατία δεν θέλεις?), φθηνά (ελευθερη αγορά και ανταγωνισμό δεν θέλεις?) και να βρεις δουλειά για να φύγεις.. 

εσύ γιατί πετάχτηκες σαν την τ..ου?

 

ναι αυτά θέλω κύριοι και στην Ελλάδα δεν έπαιξαν ποτέ.

 

δεν πειράζει παίδες, καλύτερα να έρθει αυτό το απολυταρχικό καθεστώς που γουστάρετε να το ζήσετε και να μάθετε πόσο ωραίο είναι... εγώ ούτε στην φαντασία μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Στο ποστ μου τι έγραφα;

 

Ο Σαμαράς έπεσε διότι του μύριζε η ΕΡΤ. Δεν ήταν τα λάθη της Τρόικας.

 

Γράφεις "Δεν ήταν τα λάθη της Τρόικας" και μάλλον έρχεσαι στα λόγια μου.

 

 

εσύ γιατί πετάχτηκες σαν την τ..ου?

 

ναι αυτά θέλω κύριοι και στην Ελλάδα δεν έπαιξαν ποτέ.

 

δεν πειράζει παίδες, καλύτερα να έρθει αυτό το απολυταρχικό καθεστώς που γουστάρετε να το ζήσετε και να μάθετε πόσο ωραίο είναι... εγώ ούτε στην φαντασία μου :)

Την επόμενη φορά θα πάρω άδεια από εσένα.

 

Ε αφού ξέρεις ότι στην Ελλάδα δεν έπαιξαν ποτέ, τι γκρινιάζεις και ζητάς από άλλους να σου βρούνε δουλειά? Αν θες αξιοκρατία, ελευθερη αγορά κτλ, πρέπει να δείξεις ότι είσαι άξιος και ανταγωνιστικός και να βρεις, βασικά αρπάξεις μόνος σου την δουλειά. Το να σου βρούνε δουλειά άλλοι σημάινει ότι εσύ είσαι ανάξιος να βρεις δουλειά .

 

Θα ήθελα πολύ να ξέρω που είδες ότι εμείς θέλουμε απολυταρχικό καθεστώς, και πως πιστευεις ότι αυτό θα έρθει με τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά δεν έχω καμία όρεξη να κάνω την ίδια συζήτηση για 12343524η φορά. 

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά θα πάρω άδεια από εσένα.

 

Ε αφού ξέρεις ότι στην Ελλάδα δεν έπαιξαν ποτέ, τι γκρινιάζεις και ζητάς από άλλους να σου βρούνε δουλειά? Αν θες αξιοκρατία, ελευθερη αγορά κτλ, πρέπει να δείξεις ότι είσαι άξιος και ανταγωνιστικός και να βρεις, βασικά αρπάξεις μόνος σου την δουλειά. Το να σου βρούνε δουλειά άλλοι σημάινει ότι εσύ είσαι ανάξιος να βρεις δουλειά .

 

Θα ήθελα πολύ να ξέρω που είδες ότι εμείς θέλουμε απολυταρχικό καθεστώς, και πως πιστευεις ότι αυτό θα έρθει με τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά δεν έχω καμία όρεξη να κάνω την ίδια συζήτηση για 12343524η φορά. 

 

must not feed the trolls...

 

Θα το δουμε στην πορεία. Εύχομαι μόνο να μην φτάσουμε εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις "Δεν ήταν τα λάθη της Τρόικας" και μάλλον έρχεσαι στα λόγια μου.

Έρχομαι στα λόγια σου. Άρα το "Δεν ήταν τα λάθη της Τρόικας" που είναι το τι έγραψα, είναι το ίδιο με το "Δεν έκανε λάθη η Τρόικα" που έγραψες εσύ. Ναι αλλά πιο πάνω έγραψες ότι αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ τους. Αποφάσισε λοιπόν τι ισχύει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι στα λόγια σου. Άρα το "Δεν ήταν τα λάθη της Τρόικας" που είναι το τι έγραψα, είναι το ίδιο με το "Δεν έκανε λάθη η Τρόικα" που έγραψες εσύ. Ναι αλλά πιο πάνω έγραψες ότι αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ τους. Αποφάσισε λοιπόν τι ισχύει.

Mε έχεις μπλέξει περισσότερο από ότι μπορώ να ασχοληθώ μετά από 8 ώρες δουλειά. Εγώ στο πρώτο ποστ σε ρώτησα κάτι, δεν είχα βάλει κατάφαση, και απλά δεν μου απαντάς. Έκανε ή δεν έκανε λάθη η Τροικα?

Link to comment
Share on other sites

youtube.com/watch?v=Cw7e2PB_R3s&t=3m47s

 

 

:hehe: 

 

http://www.antenna.gr/news/Politics/article/390061/kammenos-amesa-i-ayxisi-stoys-misthoys-kai-stis-syntaxeis-ton-enstolon

 

το γλυτωσαμε  το πραξικοπημα δηλαδης ?

 

που'σαι ρε Φραγκουλη ....  

Link to comment
Share on other sites

Mε έχεις μπλέξει περισσότερο από ότι μπορώ να ασχοληθώ μετά από 8 ώρες δουλειά. Εγώ στο πρώτο ποστ σε ρώτησα κάτι, δεν είχα βάλει κατάφαση, και απλά δεν μου απαντάς. Έκανε ή δεν έκανε λάθη η Τροικα?

Η απάντηση βρίσκεται στο αρχικό μου ποστ και είναι ξεκάθαρη.

Τώρα εσύ πήγες να δώσεις μια εντελώς διαφορετική ερμηνεία σε αυτό που έγραψα. Μετά αν και δέχτηκες ότι οι δύο φράσεις είναι διαφορετικές, προφανώς δεν πήγες να διαστρεβλώσεις οτιδήποτε. Άρα μέχρι εδώ, δεν θεωρείς ότι έχεις κάνει λάθος πουθενά. Έδωσες και δύο ερμηνείες. Αν ισχύει λες η πρώτη θα μαλώνουμε με τις ώρες. Αν ισχύει η δεύτερη, τότε θα έχω πολύ άδικο. Με λίγα λόγια ούτε εδώ αφήνεις περιθώρια να είσαι εσύ λάθος κάπου. Και το κερασάκι στην τούρτα ήταν στο επόμενο ποστ σου, ότι ήρθα στα λόγια σου. Το πως και το γιατί άγνωστο, αλλά έτσι και αλλιώς δεν μας ενδιαφέρει.

Όπως πάντα ο διάλογος μαζί σου είναι ιδιαίτερα εποικοδομητικός.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.