Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Σιγά μην γίνουν δίκες για τα μνημόνια που εφάρμοσαν  ψηφισμένες κυβερνήσεις.

Εδώ είναι οι δίκες..

 

εμένα μου λες ...? σιγά μη γινόνταν..

είπαν μια μ@λακία να περάσει η ώρα οι άνθρωποι. Στους λωτοφάγους δεν ξέρω πως θα κάτσει (αν το θυμηθούν δηλαδή)

 

όσο για αυτές τις δίκες, κάτιι άλλες (siemens)  και ένα - δυο θεματάκια που έθιξε ο Μάνος και ο Βαρουφάκης είιπε πως θα τα εξτάσει.... τι να σου πω.... αναμένουμε στο ακουστικό μας... 

 

Αν και φοβάμαι πως και αυτά στο χιόνι είναι γραμμένα.

Link to comment
Share on other sites

30 βεργηνες να πιούνε στην υγειά σου τα παιδιά στην πίτα είναι πολλές;

 

Αλλα γιατί να πιούνε στην υγεία μου, αφού λογικά εκει θα είμαι;

 

Tι ξέρετε εσείς οι 2 ?! :D  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tι ξέρετε εσείς οι 2 ?! :D

 

Μου έγραψε:

«LL_NEO, on 17 Feb 2015 - 23:01, said:

Δηλαδη Γιαγκο μας, λες ότι αν ψάξω δε θα βρω κανα δικό σου ποστ για τον Πάκη; Ξέρεις απο αυτά που μπαίνεις βάζεις ένα link και γεια σας;»

 

 Αυτό που του απάντησα «στην πιάτσα» είναι η αρχή στοιχήματος  αλλά δεν το «έπιασε»

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Ο Πάκης έχει διορίσει ένα κάρο κόσμο στο Δημόσιο με εκείνο το νομοσχέδιο ρε παιδιά... Αλλές τόσοι ψήφοι στο σακούλι του ΣΥΡΙΖΑ.... Επίσης κλείνει το μάτι σε κεντροδεξιούς ψηφοφόρους..

 

Τώρα όποιος λέει τον Πάκη ικανό και άξιο για ΠτΔ είναι για γέλια, για κλάματα και σβερκιές μπας και ταρακουνηθεί ο εγκέφαλος του...

 

@tragikos

 

δεν κατηγορώ τον Δ.Υ. που δεν πληρώνει εισφορές. Προφανώς το σύστημα κατηγορώ. Αλλά ξαναματαλέω, αν το ΟΠΑΔ άνηκε σε άλλον φορέα, και τα λεφτά έμπαιναν πραγματικά εκεί μέσα τότε ναι θα πλήρωνε εισφορές. Το ταμείο του ΟΠΑΔ γεμίζει με δάνεια. Δεν με πείθεις δηλαδή ότι ο Δ.Υ. είναι αντίστοιχος φορολογούμενος σαν τους Ι.Υ. που ο εργοδότης τους όντως τα σκάει (μερικοί αλήτες όχι) κάθε μήνα στο ΙΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ κλπ. Που όντως το ΦΜΥ πάει στο κράτος (σε έναν τρίτο) και όχι πίσω στον εργοδότη του. ;)

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εκτός από την αλλαγή γλάστρας στο προεδρικό μέγαρο ο Τσίπρας είπε και κάτι άλλο χθες, σας τα θυμίζω..

Δείχνοντας ότι παρά τις δυσκολίες η κυβέρνηση προχωρά αταλάντευτα στην υλοποίηση του προγράμματος της, προανήγγειλε, αμέσως μετά την εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας, δηλαδή την Πέμπτη, την κατάθεση των δύο πρώτων νομοσχεδίων που θα αφορούν την λήψη άμεσων μέτρων προστασίας της κατοικίας και τη ρύθμιση των 100 δόσεων προς τα Ταμεία και το Δημόσιο.

Μάλιστα έκανε γνωστό ότι οι παραπάνω ρυθμίσεις θα ψηφιστούν το αργότερο έως την Παρασκευή το βράδυ και με ονομαστική ψηφοφορία, ώστε «να πάρει ο καθένας τις ευθύνες που του αναλογούν».

Προανήγγειλε ακόμη ότι σύντομα θα κατατεθεί και άλλο νομοσχέδιο που θα βάζει «τέλος στον εργασιακό μεσαίωνα που δημιούργησε η τρόικα» και στην απορρύθμιση της αγοράς εργασίας.

 

Να δούμε τους "θα ψηφίσουμε ότι είναι καλό για την κοινωνία και θα καταψηφίσουμε ότι δεν είναι"

 

source

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εκτός από την αλλαγή γλάστρας στο προεδρικό μέγαρο ο Τσίπρας είπε και κάτι άλλο χθες, σας τα θυμίζω..

Να δούμε τους "θα ψηφίσουμε ότι είναι καλό για την κοινωνία και θα καταψηφίσουμε ότι δεν είναι"

 

source

 

εγώ θέλω το νομοσχέδιο του Ρωμανιά για το ασφαλιστικό (ΑΑΑΑΑΑΑΝ το περάσουν) που είναι πραγματική μεταρύθμιση... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

oh yeah και κάτι που ξεχνάω...

 

μην ξεχνάτε οι ΠΑΣΟΚΟΙ και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ότι για την "αλλαγή γλάστρας" ρίξανε 2 κυβερνήσεις το 2009 και το 2015. Δεν είναι λοιπόν μια διαδικασία που πρέπει να την πέρνουμε στα ελαφρά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

oh yeah και κάτι που ξεχνάω...

 

μην ξεχνάτε οι ΠΑΣΟΚΟΙ και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ότι για την "αλλαγή γλάστρας" ρίξανε 2 κυβερνήσεις το 2009 και το 2015. Δεν είναι λοιπόν μια διαδικασία που πρέπει να την πέρνουμε στα ελαφρά....

Μαζί σου, τα παράπονα σου στο Σύνταγμα της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

...πολύ μ' αρέσει όποτε διαβάζω πχ για "κομμουνισμό", αυτό που κάποιοι καταλαβαίνουν είναι οι εκκαθαρίσεις του Στάλιν, του Μάο και το σήμερα της Β. Κορέας.

Όπως κι όταν διαβάζω για "κρατικές επιχειρήσεις", αυτό που κάποιοι καταλαβαίνουν είναι οι "προβληματικές του '80", "η Ολυμπιακή", η ΔΕΗ, ο ΟΤΕ, ο ΟΣΕ κτλκτλ με τα υπέρογκα χρέη.

Ή όταν διαβάζω για εθνικό νόμισμα, αυτό που κάποιοι καταλαβαίνουν είναι "να το γυρίσει δηλαδή στη Δραχμή η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ, να την υποτιμήσουν, να κοπεί το εμπόριο με την Ευρώπη, να απομονωθούμε, να ψοφήσουμε".

Έτσι μ' αρέσει κι όταν μιλάμε περί "δημοσίων υπαλλήλων", αυτό που κάποιοι καταλαβαίνουν είναι μισθοί 2-3-4 χιλιάδων, μονιμότητα, επιδόματα, εφ' άπαξ, διαφόρων φύσεων προνόμια, αργομισθία και "η λύση" είναι μαζικές απολύσεις (...ΛΕΣ και ο ιδιωτικός τομέας περιμένει πώς και πώς να τους προσλάβει, ΕΣΤΩ και με μισθούς 3-4-5 κατοστάρικων...).

Όπως επίσης καταλαβαίνουν ότι "α ναι, ας κλάψουμε για τους δημόσιους κι ας ξεχνάμε τί τραβάνε μια ζωή οι ιδιωτικοί από μισθούς κι ανεργία".

 

Ε όχι ρε μάγκες κανείς (λογικός) δεν λέει να συνεχίσει η μονιμότητα, η ανυπαρξία ελέγχων, οι ψαλίδες μισθών και δικαιωμάτων σε σχέση με το τί παίζει στον ιδιωτικό τομέα. Αυτά όλα άλλωστε ήταν ΚΑΠΟΤΕ βατά, όταν τα κομματόσκυλα δανειζόντουσαν, τρώγανε οι ίδιοι και διορίζανε και δίνανε και προνόμια. Τώρα πια ως γνωστόν μαμαλίγκα για τέτοια γιοκ. Αυτό που λέει είναι ότι αν τους απολύσεις "όλους", θα καταρρεύσεις ως κράτος και ως κοινωνία. Αυτό που λέει είναι ότι όταν ξεπουλάς σε ντόπια ή ξένα ιδιωτικά συμφέροντα, τότε από χέρι βάζεις την υπογραφή σου για να σε πάρουν σκλάβο στον ίδιο σου τον τόπο. Αυτό που λέει είναι ότι όταν έχεις ορίσει διαχειριστή στο χωράφι σου που στα έχει ρημάξει όλα, που έχει κλέψει, που έχει κάνει αργόμισθους τους εργάτες σου η λύση δεν είναι να το ξεπουλήσεις για ένα κομμάτι ψωμί, ούτε να διώξεις τους εργάτες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

τα παράπονα μου στους εκβιαστές και εκμεταλευτές "παραθύρων"

Nαι ναι, αυτοί τα κάνουν όλα. Σου έχω νέα, χρησιμοποιούν το Σύνταγμα προς όφελος τους, ακριβώς όπως κάνεις και εσύ στην καθημερινότητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Πανίκος έχει βγάλει το ρεβόλβερ και σημαδεύει το βαρέλι με το μπαρούτι - http://www.iefimerida.gr/news/192213/kammenos-den-paroyme-ayto-poy-theloyme-tha-kanoyme-koygki .

Δεν του άρεσε η ξήγα του απέναντι - http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231386641

 

Μάγκα μου...διαπραγμάτευση .

Link to comment
Share on other sites

Nαι ναι, αυτοί τα κάνουν όλα. Σου έχω νέα, χρησιμοποιούν το Σύνταγμα προς όφελος τους, ακριβώς όπως κάνεις και εσύ στην καθημερινότητα σου.

yeah_eddie_murphy.gif

 

edit: α ναι...Plz ας ξανακάνουμε εκλογές να πάρει το ΣΥΡΙΖΑ 45-50%, τουλάχιστον ο Καμμένος να φύγει από την κυβέρνηση...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Ο Καμμένος κάνει την δουλειά του.

Πήρε υπουργείο που προσφέρει ψήφους από στρατιωτικούς και ακροδεξιούς. Υπουργείο το οποίο δεν μπλέκει στα πόδια του ΣΥΡΙΖΑ και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπλέκει στα δικά του.

Προσέγγισε του Μητσοτακικούς με αφορμή την εκλογή προέδρου.

Το παίζει πιο αντιμνημονιακός και από τον Λαφαζάνη, όχι απλά τον Τσίπρα, ώστε να τσεπώσει επιπλέον ψήφους σε περίπτωση κ@λοτούμπας του ΣΥΡΙΖΑ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.