Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@GFFermari, ούτε σε εκείνο το post γράφεις τι θα ήθελες εσύ να κάνει η (ιδανική) κυβέρνηση σε αυτή τη φάση. Το να χαρακτηρίζεις τραγικούς τους άλλους, όσο και αν μου ταιριάζει (:p), είναι πολύ εύκολο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bλέπει κανείς Ενικό? Ψοφησα στο γελιo πριν με τον Νικολόπουλο. http://www.star.gr/Pages/Politiki.aspx?art=264812&artTitle=oute_stis_50_apochroseis_aftanikolopoulos_gia_samara_na_katsoun_sta_tesser_kai_na_mas_pdxoun

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Η γενική εντύπωση που μου αφήνει ο Βαρουφάκης, είναι η καλύτερη. Εξαιρετικές τοποθετήσεις και ομιλίες ειδικά αν σκεφτούμε πόσα διακυβεύονται από κάθε λέξη που βγαίνουν από τα χείλη του.

Παρότι δεν ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ, έχει την ολοκληρωτική αποδοχή μου για όσα λέει, ασχέτως του αν τελικά θα υλοποιηθούν γιατί είτε δεν έχουμε τις βάσεις, και ασχέτως αν μας βάλουν οι έξω 1000 τρικλοποδιές.

Είναι η πρώτη φορά που ακούω κάποιον να εκφράζει απόλυτα σε ύφος, επιχειρηματολογία και θέσεις την δική μου βούληση για το τι θέλω να κάνω σαν Έλληνας πολίτης γι αυτό και είτε γίνει δημοψήφισμα, είτε ξανά εκλογές το Μάρτη για να πάρει συντριπτική πλειοψηφία η τωρινή κυβέρνηση, θα στηρίξω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σε οριακό σημείο ήμασταν ούτως ή άλλως. Η προηγούμενη κυβέρνηση είχε φροντίσει το πρόγραμμα να τελειώνει στις 28 του μήνα, κι όχι σε +4 μήνες, για να μας φέρει σε αυτήν την κατάσταση. Το ξέραμε, ή θα έπρεπε να το ξέρουμε, μιας και το είχαν πει πριν τις εκλογές.

Ον δι άδερ χαντ, η λύση ήταν το e-mail του Γκίκα του Χαρδούβελη.

 

Εν τω μεταξύ, ο Ευρωπέος Άδωνις Γεωργιάδης έχει ξεσαλώσει. Θέλει η εκδιδόμενη να κρυφτεί, και η χαρά δεν την αφήνει.

 

 

 

Αποφεύγω να παίρνω θέση γενικότερα τις τελευταίες μέρες, περιμένοντας να δω που θα κάτσει η μπίλια, αλλά:

 

α) Ο Τσίπρας μας τα είχε κάνει μπαλόνια ότι έχει έτοιμο πρόγραμμα και ότι η Μέρκελ "δε θα του πει όχι ούτε μια στο εκατομμύριο". Άρα για ποια παράταση γκρινιάζεις

β) Ο ίδιος ο Τσίπρας πάλι είχε πει να μην τολμήσει η κυβέρνηση και πάρει κάποια απόφαση η οποία θα τη δεσμεύσει σε οτιδήποτε. 

γ) Δεν παρακολούθησα σήμερα και πολύ ειδήσεις λόγω δουλειάς, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά, το Eurogroup έριξε στο τραπέζι την παράταση του προγράμματος για κάποιους μήνες και εμείς αρνηθήκαμε. 

 

Με λίγα λόγια. "Πρόγραμμα έχουμε έτοιμο, μελετημένο κτλ, δε θα μας πουν όχι οι Ευρωπαίοι, απλά θέλουμε λίγο χρόνο για να το μελετήσουμε, αλλά απο την άλλη σιγά να μην καταδεχτούμε καινούργια επέκταση". Νταξ δε λέω λογικότατο μου ακούγεται.

 

 

Πέρα απο αυτο. Γκρινιάζετε για τη στάση των άλλων κομμάτων και (των ψηφοφόρων αυτών) απέναντι στην υπάρχουσα κυβέρνηση; Η προηγούμενη κυβέρνηση απο ποιον ακριβώς φούστη είδε στήριξη και που; Απο τον Τσίπρα που εσχάτως μάθαμε ότι το 70% του μνημονίου είναι σωστό αλλά δεν ψήφισε ούτε ένα μέτρο, ή απο τους πατριώτες εδώ μέσα που αλλάζαν πάνα απο τη χαρά τους όταν έσκαγε άσχημη είδηση για την Ελλάδα; Να θυμίσω τα "ανάπτυξη λεμεεεεε"; Με λίγα λόγια αυτή την παπάντζα καλύτερα να την κόψετε. Νέτα σκέτα δε δικαιούστε να επικαλείστε το "η Πατρίδα πάνω απο κόμματα". 

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Motherf.... ως συνήθως, ο Paul Mason δίνει ρέστα. Αν αναρωτιέται κανείς αν έχει ίχνος ευθιξίας ο Ντάισελμπλουμ (και ο εντολέας του από τη Γερμανία), ιδού η απάντηση, με timestamp 18:20 (http://www.scribd.com/doc/255976709/Draft-4-Eurogroup-Statement-on-Greece).

B-AGyYICEAAiWbz.jpg

 

Και ένα ωραίο σχόλιο:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

Γιάννη δε θα απαντήσω στα γραφόμενά σου γιατί εμπεριέχουν αρκετό ύφος από αυτό που δε μου αρέσει και δε θέλω να αντιπαραθέσω αντίστοιχο. Πιστεύω όμως οτι ο Βαρουφάκης στην ομιλία του βίντεο που προηγήθηκε σου απάντησε ξεκάθαρα για το αν η κυβέρνηση πήγε στο Eurogroup με πρόγραμμα, για το αν οι εταίροι έριξαν αρχικά στο τραπέζι πρόγραμμα που όπως είπε εντόνως ο ίδιος, θα το υπέγραφε.....και μετά του τα άλλαξαν όλα. Δες λίγο και τη δημοσίευση του acct ακριβώς από πάνω για να δεις ποιός έκανε κωλοτούμπα από αυτά που είχε υποσχεθεί οτι θα καταθέσει.

Λυπάμαι που στο λέω αλλά ο Βαρουφάκης και το επιτελείο του είναι καλά διαβασμένοι και no more games επειδή είστε η "τράπεζα" στη monopoly. Ο ελληνικός λαός δεν αμφισβητεί πλέον τους όρους του παιχνιδιού, αλλά την ίδια την υπόστασή του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO, όταν λες ότι ο Σύριζα, δεν ψήφισε ουτε ενα μέτρο από το μνημόνιο που το 70% είναι καλό κτλ κτλ πρεπει να θυμίζεις οτι όλα κατέβαιναν σε ένα μέτρο και ένα νομοσχέδιο. Δεν υπήρχε η επιλογή να ψηφίσει το 70% και να καταψηφίσει το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Motherf.... ως συνήθως, ο Paul Mason δίνει ρέστα. Αν αναρωτιέται κανείς αν έχει ίχνος ευθιξίας ο Ντάισελμπλουμ (και ο εντολέας του από τη Γερμανία), ιδού η απάντηση, με timestamp 18:20 (http://www.scribd.com/doc/255976709/Draft-4-Eurogroup-Statement-on-Greece).

 

υπάρχει και μεταγενέστερο, σύμφωνα με τον Mason, και είναι αυτό:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GFFermari, ούτε σε εκείνο το post γράφεις τι θα ήθελες εσύ να κάνει η (ιδανική) κυβέρνηση σε αυτή τη φάση. Το να χαρακτηρίζεις τραγικούς τους άλλους, όσο και αν μου ταιριάζει ( :p), είναι πολύ εύκολο. 

 

 

Τραγικη η κυβερνηση σαμαροβενιζελων, τραγικη θεωρω κ αυτη που μας κυβερνα. Κανενας λογικος ανθρωπος δε μιλαει με αερα και νταουλια.

Πηγαινε αγραμματε αριστεροδεξιε σταλινοφασιστα στην Ευρωπη κ πες οτι θα κανω 10 βαριες μεταρρυθμισεις για να σωσω τη χωρα. Φορολογικο 15 σελιδων, τυποποιηση διαδικασιων για επιχειρησεις, μηχανογραφηση δημοσιου, κτηματολογιο, απολυση του 70+% του δημοσιου, ενιαια εθνικη συνταξη κλπ. κ ζητα βοηθεια τεχνικη κ οικονομικη.

 

 

 

Αν δε το παιζανε ιστορια στους εταιρους, θα πρεπε απο την αρχη να:

-ζητησουν επεκταση του μνημονιου μεχρι το καλοκαιρι, για να μη μεινει η χωρα ξεκρεμαστη και για να ενημερωσουν τον δανειστη το τι προκειται να κανουν μετα το περας αυτου.

 

-δωσουν γραπτως 10-20 βαριες μεταρρυθμισεις οπως αυτες που εγραψα πανω και αλλες τοσες ζητωντας τεχνικη βοηθεια απο τους εταιρους για την εφαρμογη τους εφοσον η χωρα δεν εχει το καταλληλο προσωπικο και αυτο που εχει, δεν εχει τη διαθεση να τις υλοποιησει (δλδ αυτα που εγραφαν πανω κατω τα 2 πρωτα μνημονια).

 

-ζητησουν μια αλλη μεθοδο επιβλεψης, αν οχι της τροικας, για την πορεια των μεταρρυθμισεων. Βεβαια αν θελεις να ταιζεις φωτοπουλους κ μπαλασοπουλους ταιζεις στον κοσμο οτι η τροικα ειναι η αιτια του κακου κ ζητας την καθαιρεση της απο καθε ποστο, διαφορετικα δε σε ενφιαφερει αν υπαρχει η τροικα κ επιβλεπει.

 

ΥΓ. Εχω την χειροτερη των εντυπωσεων για αυτη τη κυβερνηση καθως δε εδωσαν ποτε, ουτε προεκλογικα ουτε τωρα, κατι γραπτο. Μια λιστα. Ενα εξελοφυλλο. Ή εστω προφορικα αυτο που προτεινει με ποιο τροπο θα γινει. Ακομα κ αν καποιος συμφωνουσε με την παροχολογια τους προεκλογικα και με τις κινησεις απεναντι στους εταιρους μετεκλογικα, η ανυπαρξια του τροπου επιτευξης αυτων θα πρεπε να τον κανει λιγο πιο επιφυλακτικο.

Μπορει ολα τα στελεχη των κομματων να ειναι υπευθυνα για τα χαλια της χωρας αλλα ολοι γνωριζουμε ποιος ειχε την ευκαιρια και κυριως χρονο, χρημα, εργαλεια και ολη την Ευρωπη διπλα του για να κανει μεταρρυθμισεις. Αλλα προτιμησε τη διασωση της πλεμπας.

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έλεος, το υποτιθέμενο "close of business", μας δίνει πράγματα που δεν έχουμε καν ζητήσει δημόσια. Κοιτάω όλο το feed του Mason (https://twitter.com/paulmasonnews), είναι δημοσιογραφικός θησαυρός. Είδα ζωντανά τις δηλώσεις κουαρτέτου/Βαρουφάκη και κατηγόρησα τον 2ο ότι φαινόταν να έχει χάσει την ψυχραιμία του. Τελικά υποψιάζομαι ότι στη θέση του άλλοι θα είχαν εκραγεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@greekfragma, Ποιο ύφος Γιώργο; Εδώ μέσα εγώ δεν έβαζα χέρι όταν βάραγαν παλαμάκια σε κάθε κακή είδηση; Ποια ήταν η απάντηση θυμάσαι; "Χαίρομαι που αποδεικνύεται ότι η υπάρχουσα πολιτική δεν αποδίδει". Αυτό δεν ήταν επένδυση στην καταστροφή; Και όσον αφορά το πόσο καλά διαβασμένος είναι ο Βαρουφάκης. Ακόμα και αν τα επιχειρηματά του είναι καλά μελετημένα (που δεν είναι αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι) μέρος του διαβάσματος σε κάθε παιχνίδι είναι να μελετήσεις και τον αντιπαλό σου. και εκεί πήρε 0 (προς το παρόν).@Myralis, Θυμάσαι τον Τζαμτζή να μετράει ψήφους; Ναι στο 1, ναι στο 2, ναι στο 3.... ναι στο ν και ναι επι της αρχής. Δείξε μου ΕΝΑ άρθρο που να ψήφισε ένας δικός σου ναι. Επίσης ένας περίδρομος νομοσχέδια βγήκαν μετά απο το μνημόνιο. Σε ποιο ψήφισε ναι; Τέλος πόσες φορές πήγε να σαμποτάρει ιδιωτικοποιήσεις λέγοντας ότι θα τις ακυρώσει; Αν δεν κάνω λάθος τώρα δε λέει ότι όσες έγιναν θα μείνουν ως έχεις, απλά δε γίνουν άλλες

Link to comment
Share on other sites

Έλεος, το υποτιθέμενο "close of business", μας δίνει πράγματα που δεν έχουμε καν ζητήσει δημόσια. Κοιτάω όλο το feed του Mason (https://twitter.com/paulmasonnews), είναι δημοσιογραφικός θησαυρός. Είδα ζωντανά τις δηλώσεις κουαρτέτου/Βαρουφάκη και κατηγόρησα τον 2ο ότι φαινόταν να έχει χάσει την ψυχραιμία του. Τελικά υποψιάζομαι ότι στη θέση του άλλοι θα είχαν εκραγεί.

 

το θέμα είναι γιατί, όταν βγήκε ο Γιάνης και έριξε τις κατηγορίες που έριξε περί άλλης συμφωνίας και άλλου κειμένου για υπογραφή, ο Μοσχοβίτης έκανε την πάπια;

 

Εδώ θέλαμε Χαρδούβελη να τα υπογράψει και τα 3, να τους μπερδέψουμε εμείς. Μπλέξαμε με το χλεχλέ το Γιάνης που κάθεται και διαβάζει αυτό που υπογράφει...

 

Sex, drafts & rock'n'roll η φάση σήμερα

Link to comment
Share on other sites

@greekfragma, Ποιο ύφος Γιώργο; Εδώ μέσα εγώ δεν έβαζα χέρι όταν βάραγαν παλαμάκια σε κάθε κακή είδηση; Ποια ήταν η απάντηση θυμάσαι; "Χαίρομαι που αποδεικνύεται ότι η υπάρχουσα πολιτική δεν αποδίδει". Αυτό δεν ήταν επένδυση στην καταστροφή; Και όσον αφορά το πόσο καλά διαβασμένος είναι ο Βαρουφάκης. Ακόμα και αν τα επιχειρηματά του είναι καλά μελετημένα (που δεν είναι αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι) μέρος του διαβάσματος σε κάθε παιχνίδι είναι να μελετήσεις και τον αντιπαλό σου. και εκεί πήρε 0 (προς το παρόν).

 

Για να μην χαθούμε στη μετάφραση γιατί ίσως και να ήταν κακό το συντακτικό μου. Μιλάω για το ύφος σύγκρισης στη μή στήριξη διαπραγματεύσεων, (εδώ γελάμε), Σαμαρά και τη στήριξη στο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ. Όχι για το προσωπικό σου ύφος. Το ξέρεις καλά ότι όταν το προσωπικό ύφος κάποιου δε μου αρέσει πλέον προτιμώ να απέχω :)

 

Επίσης για το Βαρουφάκη και τη συνολικότερη οικονομική ομάδα που ασχολείται με αυτά, μην αγνοείς το σημαντικότερο.

Οι πιέσεις είναι τεράστιες, οι τρικλοποδιές παιχνίδια ατελείωτα, και προφανώς η θέση ισχύος είναι στην άλλη πλευρά.

Πες μου λοιπόν εσύ αν ήσουν στη θέση τους σαν έξυπνος άνθρωπος τί θα έκανες. Θα ερχόσουν σε "Day1 ολοκληρωτική σύγκρουση και άντε πηδηχτείτε θα κάνω τα δικά μου" ή θα έπαιζες και συ το επικοινωνιακό τους παιχνίδι αποκρούωντας μπλόφες, εκπλήξεις και αλλαγές τελευταίας στιγμής μέχρι να βρεις το σημείο που όντως μπορείς να αντιδράσεις και να κερδίσεις πόντους;

 

Εγώ λοιπόν σου λέω οτι ο Βαρουφάκης έχει ακόμα δρόμο μπροστά του στο να πει ναι στην Ευρώπη. Θα βρει 1002 τεχνάσματα να κερδίσει χρόνο και να ανακαλύψει τα χαρτιά που παίζονται στα κρυφά και μετά θα αρχίσει τις κινήσεις. Προς το παρόν πάντως παίζει επί ίσοις όροις γιατί ακριβώς έχει πιάσει το πνεύμα τους και δε τους κάνει το χατήρι

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Myralis, Θυμάσαι τον Τζαμτζή να μετράει ψήφους; Ναι στο 1, ναι στο 2, ναι στο 3.... ναι στο ν και ναι επι της αρχής. Δείξε μου ΕΝΑ άρθρο που να ψήφισε ένας δικός σου ναι. Επίσης ένας περίδρομος νομοσχέδια βγήκαν μετά απο το μνημόνιο. Σε ποιο ψήφισε ναι; Τέλος πόσες φορές πήγε να σαμποτάρει ιδιωτικοποιήσεις λέγοντας ότι θα τις ακυρώσει; Αν δεν κάνω λάθος τώρα δε λέει ότι όσες έγιναν θα μείνουν ως έχεις, απλά δε γίνουν άλλες

Εσύ δεν είπες για το 70% του Μνημονίου? τι μου τα γυρίζεις τώρα?

Θυμάμαι να έρχοντε όλα σε ένα πακέτο μην τυχόν και γίνει καμια στραβή και μείνει κάτι αψήφιστο.

Το μνημόνιο ήταν ένα σετ κανόνων, οι νόμοι ήταν ως επι τι πλείστον δικιά σας έμπνευσης, προφανώς όχι θα λέγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαθούμε στη μετάφραση γιατί ίσως και να ήταν κακό το συντακτικό μου. Μιλάω για το ύφος σύγκρισης στη μή στήριξη διαπραγματεύσεων, (εδώ γελάμε), Σαμαρά και τη στήριξη στο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ. Όχι για το προσωπικό σου ύφος. Το ξέρεις καλά ότι όταν το προσωπικό ύφος κάποιου δε μου αρέσει πλέον προτιμώ να απέχω :)

 

Επίσης για το Βαρουφάκη και τη συνολικότερη οικονομική ομάδα που ασχολείται με αυτά, μην αγνοείς το σημαντικότερο.

Οι πιέσεις είναι τεράστιες, οι τρικλοποδιές παιχνίδια ατελείωτα, και προφανώς η θέση ισχύος είναι στην άλλη πλευρά.

Πες μου λοιπόν εσύ αν ήσουν στη θέση τους σαν έξυπνος άνθρωπος τί θα έκανες. Θα ερχόσουν σε "Day1 ολοκληρωτική σύγκρουση και άντε πηδηχτείτε θα κάνω τα δικά μου" ή θα έπαιζες και συ το επικοινωνιακό τους παιχνίδι αποκρούωντας μπλόφες, εκπλήξεις και αλλαγές τελευταίας στιγμής μέχρι να βρεις το σημείο που όντως μπορείς να αντιδράσεις και να κερδίσεις πόντους;

 

Εγώ λοιπόν σου λέω οτι ο Βαρουφάκης έχει ακόμα δρόμο μπροστά του στο να πει ναι στην Ευρώπη. Θα βρει 1002 τεχνάσματα να κερδίσει χρόνο και να ανακαλύψει τα χαρτιά που παίζονται στα κρυφά και μετά θα αρχίσει τις κινήσεις. Προς το παρόν πάντως παίζει επί ίσοις όροις γιατί ακριβώς έχει πιάσει το πνεύμα τους και δε τους κάνει το χατήρι

 

 

Μα εδώ δε σου μιλάω καν για τις διαπραγματεύσεις (που εντάξει αν θυμάσαι σε κάθε αξιολόγηση απο την Τροικα, έσκαγε ο ΣΥΡΙΖΑ και έλεγε ότι έρχονται νέα μέτρα προς ψήφιση, πριν ακόμα οι Τροικανοί φτάσουν εδώ). Εδώ μιλάω για πχ να βγαίνει είδηση για ανεργία και να χω εδώ τα παλικάρια μου να χασκογελάνε επειδή μένει κόσμος άνεργος και (νομίζουν) ότι αυτοί βγαίνουν σωστοί. Εκεί δεν γινόταν επένδυση στην καταστροφή; Η Βαλαβάνη που έλεγε να μην πληρώσει κανείς ΕΝΦΙΑ δε σαμποτάριζε τα οικονομικά του κράτους; Και τώρα της έβαλαν τωλόχερο μέχρι τον αγκώνα οι του "Δεν πληρώνω";

 

Όσον αφορά τον ΥΠ.ΟΙΚ. μας. Συμφωνώ σε κάτι μαζί σου. Ότι ακομα δεν έχει τελειώσει η παρτίδα. Για αυτό και αν είδες είπα ότι μέχρι στιγμής παίρνει 0.

Εσύ δεν είπες για το 70% του Μνημονίου? τι μου τα γυρίζεις τώρα?

Θυμάμαι να έρχοντε όλα σε ένα πακέτο μην τυχόν και γίνει καμια στραβή και μείνει κάτι αψήφιστο.

Το μνημόνιο ήταν ένα σετ κανόνων, οι νόμοι ήταν ως επι τι πλείστον δικιά σας έμπνευσης, προφανώς όχι θα λέγαμε.

Νταξ καλύφθηκα. Οπότε μη ζητάτε στήριξη, ή τουλάχιστον μη σας φαίνεται παράξενο αν σας ταιζουν το φαρμακό σας τώρα.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν είχε τελειώσει η παρτίδα σήμερα θα μου λεγες οτι παίρνει υπό του μηδενός  ;

 

Όσο για τα γέλια σε κάθε νέα είδηση.....νομίζω ξεχνάς οτι ένα γέλιο δεν είναι πάντα δείγμα ευχαρίστησης, αλλά και πίκρας για την αρνητική επιβεβαίωση.

Αυτό που λέμε δηλαδή γελάμε με τα χάλια μας.

Εκτός αν θεωρείς οτι όποιος γέλαγε σε κάθε τέτοια είδηση ξύπναγε κάθε πρωί με 1ο μέλημα να δείξει με το δάχτυλο το άδικο του LL_neo, ενώ στην πραγματικότητα τον πίκραινε που ένας ακόμα γείτονας αυτοκτόνησε ή δεν είχε γάλα να αγοράσει για το νέο μέλος της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

@GFFermari,@LL_NEO, συμφωνώ ότι τεχνικά έχουν μείνει πολύ πίσω (και τους ψέγω γι αυτό). Αλλά από ό,τι φαίνεται, το τεχνικό κομμάτι είναι το έλασσον. Το μείζον -εδώ που είμαστε- είναι να μπορείς να παρακολουθήσεις τους πολιτικούς ελιγμούς και να κερδίσεις χρόνο, μέχρι να αποδειχτεί ο προφανής παραλογισμός (βλ. και σημερινά σχόλια του Κρούγκμαν).

 

Και τη στιγμή που βρίσκουμε λογικές φωνές πχ στην Ισπανία, παρά την εχθρική στάση που κρατά η κυβέρνησή της,

http://www.huffingtonpost.gr/2015/02/16/diethnes-posa-xrosta-i-germania-stin-ellada_n_6691102.html

http://www.huffingtonpost.gr/2015/02/16/eurozone-aep-xreos_n_6692380.html

 

με ενοχλεί απίστευτα ότι αντί να συσπειρωθούν όλοι απέναντι στα πρωινά αίσχη του Σόιμπλε, με πρωτοβουλία του απελθόντα συνέστησαν "φιλοευρωπαϊκό μπλοκ" για να εκμεταλλευτούν εδεχόμενη ρήξη.

 

Τραγική ειρωνία ότι εξάρεται ο γεωστρατηγικός ρόλος της Ελλάδας εντός των ευρωατλαντικών θεσμών, την ίδια στιγμή που αποδεικνύεται περίτρανα η συμπεριφορά που επιφυλάσσουν στους συμμάχους τους, εάν εκείνοι δεν διεκδικούν ποτέ τίποτα:

http://www.huffingtonpost.gr/2015/02/16/bloomberg-strategy_n_6692910.html

http://www.huffingtonpost.gr/2015/02/16/koinonia-entalma-sullipsis-gia-upoklopes_n_6691514.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νταξ καλύφθηκα. Οπότε μη ζητάτε στήριξη, ή τουλάχιστον μη σας φαίνεται παράξενο αν σας ταιζουν το φαρμακό σας τώρα.

Δεν ζητήσαμε τίποτα, απλά ξέρεις, μια ανακοίνωση κατά της δήλωσης Σόιμπλε σήμερα δεν θα έκανε κακό.. Μην φοβάστε, δεν μπορεί να σας βάλει στα 4 τώρα, δεν του είστε αναγκαίοι.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητήσαμε τίποτα, απλά ξέρεις, μια ανακοίνωση κατά της δήλωσης Σόιμπλε σήμερα δεν θα έκανε κακό.. Μην φοβάστε, δεν μπορεί να σας βάλει στα 4 τώρα, δεν του είστε αναγκαίοι.

 

Και σου ξαναλέω. Καλώς ή κακώς (να στο πω και έτσι; κακώς) μην περιμένεις συνεργασία όταν εσύ δεν ήσουν διατεθειμένος να συνεργαστείς ποτέ. Κοιτάγατε το μικροκομματικό όφελος τάζοντας σε όποιον μιλάει Ελληνικά (και όχι μόνο). Τώρα βγάλτε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Και σου ξαναλέω. Καλώς ή κακώς (να στο πω και έτσι; κακώς) μην περιμένεις συνεργασία όταν εσύ δεν ήσουν διατεθειμένος να συνεργαστείς ποτέ. Κοιτάγατε το μικροκομματικό όφελος τάζοντας σε όποιον μιλάει Ελληνικά (και όχι μόνο). Τώρα βγάλτε άκρη.

Για τον Σόιμπλε αυτό? Το λες και σύνδρομο Στοκχόλμης... Ελαφρώς εθνοπροδοτικη αυτή η στάση, μέχρι και ο Καραγκούνης τα μασησε στον Ενικό λέγοντας ότι ήταν λάθος του Σόιμπλε, μάλλον για να μην φάει ξύλο, αλλά φυσικά καμία ανακοίνωση.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.