Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

δεν το πιστεύω...τα μεγάλα πνεύματα (και περισπωμένες) συναντιούνται!!

 

1936574550_Image1.thumb.jpg.d6e5926ccdece4f6ed49f351ec54fd29.jpg

Αυτό το "ευλογώ τα γένια μου" πρέπει να το κόψω. Βαρετός μέχρι θανάτου?..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευλόγα τα, δεν κολλάει με σκέτη ευλογία, από ιερούς ναούς μείνε μακριά. Δεν πήρα είδηση τι απόφαση. Έχετε σκεπτικό; Να το διαβάσω με την ησυχία μου. Εμένα η γνώμη μου ήταν και είναι α) σε ότι αφορά την ουσία, υπήρχε πολυιδιοκτησία β) ως προς το τι θα γίνει, πως δεν θα γίνει τίποτα.
Αλλά θέλω να δω το σκεπτικό.

Τώρα για μετά: ο μεν Ολυμπιακός θα φωνάζει στο διηνεκές για αυτή την ιστορία, ο δε ΠΑΟΚ θα ωρύεται για το αντίθετο. Στο βάθος του χρόνου νομίζω ότι θα μετρήσει η άποψη που θα υιοθετήσουν οι τρίτοι. Στο «συνολικό» υποσυνείδητο έτσι θα καταγραφεί, όπως το γείρουν οι τρίτοι (ουσιαστικά ΠΑΟ, ΑΕΚ λόγω αριθμών).

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

ευλόγα τα, δεν κολλάει με σκέτη ευλογία, από ιερούς ναούς μείνε μακριά. Δεν πήρα είδηση τι απόφαση. Έχετε σκεπτικό; Να το διαβάσω με την ησυχία μου. Εμένα η γνώμη μου ήταν και είναι α) σε ότι αφορά την ουσία, υπήρχε πολυιδιοκτησία β) ως προς το τι θα γίνει, πως δεν θα γίνει τίποτα.
Αλλά θέλω να δω το σκεπτικό.

Τώρα για μετά: ο μεν Ολυμπιακός θα φωνάζει στο διηνεκές για αυτή την ιστορία, ο δε ΠΑΟΚ θα ωρύεται για το αντίθετο. Στο βάθος του χρόνου νομίζω ότι θα μετρήσει η άποψη που θα υιοθετήσουν οι τρίτοι. Στο «συνολικό» υποσυνείδητο έτσι θα καταγραφεί, όπως το γείρουν οι τρίτοι (ουσιαστικά ΠΑΟ, ΑΕΚ λόγω αριθμών).

Να σου πω και τι θα γίνει μετά: καταρχάς, δες πώς λειτουργεί η αθάνατη ελληνική δικαιοσύνη. αθωώνει τον Ολυμπιακό για την υπόθεση των στημένων και της συμμορίας (μας ενδιαφέρει αυτό), αθωώνει και τον Π.Α.Ο.Κ. για την πολυιδιοκτησία (δεν μας ενδιαφέρει αυτό πλέον, η δουλειά έγινε με την αθώωσή μας για τα στημένα και την κατάκτηση του πρωταθλήματος). Ο Π.Α.Ο.Κ. θα κινηθεί, πιθανότατα, δικαστικά, αλλά άντε ν' αποδείξεις πως το πρωτάθλημα χάθηκε εξαιτίας της Μαρούπα.

Εξάλλου, οι φίλοι από το Αμέρικα την έχουν στημένη στον Ιβάν, διότι θέλουν τον Ο.Λ.Θ. σε δικά τους χέρια και όχι σ' αυτά ενός Ρώσου-Πόντιου-Έλληνα.

Οπότε, ναι μεν ο Π.Α.Ο.Κ. θα φωνάξει (δεν μπορεί να κάνει κι αλλιώς), θα κάνει μια τρύπα στο νερό δε, καθώς το σύστημα δεν επιτρέπει αστοχίες. Ε, αν δούμε τα σκούρα, κρατάμε με αναβολές την υπόθεση ανοικτή και, την κατάλληλη στιγμή (μετά από 8-10 χρόνια), τη δικάζουμε και την κλείνουμε με πανηγυρικό τρόπο. Ποιος θα θυμάται μέχρι τότε τι έγινε και γιατί έγινε και πώς έγινε. Case closed, ευχαριστούμε πολύ για την παρουσία σας.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω από το τέλος:
έχω επιμείνει πολλές φορές, ότι η κόντρα Μαρινάκη-Σαββίδη μου μοιάζει πρωτοφανής και ξεπερνά το ποδοσφαιρικό σκέλος. Τα λιμάνια υποψίαζομαι παρομοίως και όχι με αποκλειστική επιλογή Μαρινάκη. Δεν είναι δλδ ότι καίγεται ο ίδιος ο Μαρινάκης για τη Θεσσαλονίκη, εκείνοι που γράφεις όμως καίγονται. Imho σκοπός της ποδοσφαιρικής ιστορίας δεν ήταν ούτε να πάρει τίτλο ο Ολυμπιακός ούτε τόσο ο ΠΑΟΚ. Σκοπός ήταν να διώξουν τον Σαββίδη.
Αν το έχεις πάρει είδηση, πριν λίγο καιρό Μώραλης και Μαρινάκης έκαναν τρομερή επίθεση στην COSCO. Εις διπλούν και με προβολή στα μέσα επιρροής τους. Οι κινεζοι ούτε ομάδα έχουν ούτε στον αθλητισμό έχουν χωθεί ακόμα.

Τώρα για το ποδοσφαιρικού ενδιαφέροντος σκέλος. Είχα διαβάσει την απόφαση της Επιτροπής, αρκετά αναλυτικά (είχα υποσχεθεί να σχολιάσω στον Thresh, όταν άλλαξε ο Γεραπετρίτης τον νόμο θεώρησα ότι η υπόθεση πάει στο χρονοντούλαπο). Εμένα με πείθει απολύτως -τα πραγματικά περιστατικά, κυρίως η κίνηση της Ξάνθης που δεν βγάζει λογική με άλλη εξήγηση, μα και όλες οι προσπάθειες που είχαν κάνει οι του Σαββίδη να αλλάξουν την προκήρυξη και το καταστατικό της ΕΠΟ- ότι ήταν πολυιδιοκτησία. Όχι με την έννοια των συμμαχιών, τσατσιλικιών κλπ τα οποία γίνονταν συχνότατα. Κανονική πολυιδιοκτησία.

Ο τότε νόμος δεν άφηνε imho περιθωριο για άλλη ποινή παρά για υποβιβασμό. Θα έχει κάποιο μικρό ενδιαφέρον αν ο Ολυμπιακός προσφύγει στο CAS (αμφιβάλλω ότι θα δικαιωθεί αν το κάνει) και για ποιο λόγο. Θα είναι κάτι δικονομικό; Θα είναι ουσία; 

Αυτά προς το παρόν για το δικαστικό σκέλος. Για το σκέλος «κοινή γνώμη» (που είναι και τελικά αυτό που ενδιαφέρει σε προσωπικό επίπεδο τον κόσμο του ΠΑΟΚ) την λαδιά εκ μέρους του κόσμου του Ολυμπιακού δεν θα την βγάλουν από επάνω τους. Δεν θα τους αγγίζει τους ΠΑΟΚΤζήδες, θα τους θυμώνει μονάχα, αλλά δεν θα ξεχαστεί. Θα το επαναφέρουν και οι μεν και οι δε (όπως γίνεται διαρκώς στα ποδοσφαιρικά στην Ελλάδα) σε κάθε συζήτηση που κολλάει. Αυτό θα γινόταν, οποιαδήποτε κι αν ήταν η απόφαση. Ούτε οι ΠΑΟΚτζήδες θα το ξεχάσουν ούτε οι Ολυμπιακοί ούτε οι τρίτοι.

(όταν με είχε ρωτήσει ο Σπύρος τι ομάδα είμαι, είχα γράψει ένα κατεβατό για να εξηγήσω κάποια πράγματα. Εκεί είχα αναφέρει πως κάποια μέρα θα έγραφα ένα δεύτερο κατεβατό για να εξηγήσω πώς χειρίζομαι συζητήσεις με θέμα ποδοσφαιρικό, μεταξύ οπαδών κλπ. Επιφυλάσσομαι για αυτό, σας το χρωστάω, είναι λίγο ιδιόρρυθμη η άποψη μου και δεν γίνεται πάντα κατανοητή)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Εμένα με πείθει απολύτως -τα πραγματικά περιστατικά, κυρίως η κίνηση της Ξάνθης που δεν βγάζει λογική με άλλη εξήγηση, μα και όλες οι προσπάθειες που είχαν κάνει οι του Σαββίδη να αλλάξουν την προκήρυξη και το καταστατικό της ΕΠΟ- ότι ήταν πολυιδιοκτησία. Όχι με την έννοια των συμμαχιών, τσατσιλικιών κλπ τα οποία γίνονταν συχνότατα. Κανονική πολυιδιοκτησία.

Eμένα πάλι δεν με πείθει ότι υπήρξε πολυιδιοκτησία... Για κάνενα λόγο ... Και απορώ ειλικρινά αν το πιστεύεις...

Η εταιρία (που αγόρασε τα γήπεδα της Ξάνθης όπου προπονείται η εφηβική ομάδα της Ξάνθης και την ξονοδοχειακή μονάδα  και που μέτοχος ειναι ένας κουμπάρος του Σαββίδη) δεν προκύπτει  από πουθενά ότι διέθετε την εξουσία να ασκήσει κυριαρχική επιρροή στην ΠΑΕ Ξάνθη! 

ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ ! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ και η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.

 

Αν είχες ακούσει Μπαλτάκο vs Koύγια (καλά ο τύπος δεν παίζεται με κοινή λογική) θα καταλάβαινες...ο ένας επέμενε ξανά και ξανά στο παραπάνω και ο 2ος έλεγε τα γραφικά "οτι πιάστηκε ο Παοκ με τη γιδα στην πλάτη ..." 

Περισσότερο εξοργιστικό αυτό που ΟΛΟΙ υποψιαζόμαστε - λέμε στις παρέες μας για το αν υπήρξε-υπάρχει "αγωνιστική επιρροή" στα Αρη-ΟΣΦΠ (απουσία στοιχείων που θα οδηγούσαν το θέμα στην δικαιοσύνη..) καθώς και  με τις σχέσεις ΟΣΦΠ - Αυγενάκη... παρά όλα τα άλλα.

Φαντάζεστε να είχαν ρήξει τον ΠΑΟΚ πρωτόδικα; (αν και δίκη δεν υπήρξε).

Τελικά την πλήρωσε μόνο η Ξάνθη (ΑΘΩΑ ΑΘΩΑ !!! )

Γενικά ο Θρήνος αρέσκεται να οδηγεί τα θέματα στα άκρα, επι δικαιών και αδίκων, να δυναμιτίζει την ατμόσφαιρα γενικότερα...Πέρσι τέτοιον καιρό έγινε ότι έγινε...Φέτος ; δεν κουνιέται φύλλο. Είναι άρχοντες 20 βαθμούς μπροστά (δίκαια-άξια) από τον 2ο τον άρη... Ούτε υπήρξε βιασύνη για την έκδοση της αποφασης...δεν βαριέσαι ...ας εβγαινε και του χρόνου.  

Όσο μεγάλος σύλλογος είναι ο Ολυμπιακός εντός γηπέδων, τον αδικούν η έπαρση,  η αλαζονεία των οπαδών του , των προέδρων του και δικαιολογημένο το αντι-ολυμπιακό μένος εναντίον του...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, tommybertsen said:

Η αθώωση Μαρινάκη και άλλων 27, πέρασε στα ψιλά βέβαια


για τον Μαρινάκη αναμενόμενο με τέτοιες καταθέσεις. Για κάποιους από τους υπόλοιπους όχι. Από τις δικαστικές του Μαρινάκη εκείνη που είναι απαράδεκτο να μην έχουν επλύσει το θέμα είναι ο Τζήλος. Τα μεν στημένα αν δε μιλήσουν κάποιοι δεν καταδικάζεις, το δε Νοοr1 είναι τρομερά βαριά υπόθεση και πολύπλοκη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα , μιας και είναι πολύπλοκα όλα ,αθώοι όλοι :hehe: Που να ασχολούμαστε :bleh: 

Απλά το λέω γιατί είδα πως καταπιαστήκαμε για τον ΠΑΟΚ και την Ξάνθη και είπα να τρολάρω και λίγο ταυτόχρονα :D 

Ξέρω, το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι λένε. Δεν ξέρω ποια είναι τα δεδομένα για να ισχύει κάτι με την ιδιοκτησία και δεν θα τα ανέλυα αν δεν ήμουν βέβαιος (όπως και δεν κάνω γιατί δεν είμαι :p ). Αν τώρα ξέρουμε τι μπορεί να ισχύει και τι όχι, κομπλέ. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2021 at 2:07 ΜΜ, το μέλος salde έγραψε:

Έχετε σκεπτικό

 

https://www.sdna.gr/podosfairo/808406_idoy-skeptiko-kolafos-gia-toys-skeyoroys

Προσπέρασε τον ελεεινό τίτλο και διάβασε το σκεπτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

185351.jpg?w=880&f=bicubic
WWW.SPORT-FM.GR

Σύμφωνος με την αναβολή του ΠΑΣ-Παναθηναϊκός, τονίζοντας ωστόσο ότι αντίστοιχες αποφάσεις λαμβάνονται με δυο μέτρα και δυο σταθμά, δήλωσε ο Πέδρο Μαρτίνς.

 

??

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:
185351.jpg?w=880&f=bicubic
WWW.SPORT-FM.GR

Σύμφωνος με την αναβολή του ΠΑΣ-Παναθηναϊκός, τονίζοντας ωστόσο ότι αντίστοιχες...

 

??

Μας έχουν πρήξει από χθες. Έχουμε παίξει στα Γιάννενα κάτω από απίστευτα δυσμενείς συνθήκες (το αλήστου μνήμης παγοδρόμιο, μέσα στον βούρκο), επειδή μας την είχαν στημένη και έπρεπε να χάσουμε, παίξαμε με τη Λαμία, μέσα στο χιόνι, με τη γηπεδούχο ομάδα να φοράει άσπρες φανέλες (για όνομα του Θεού) και επειδή βρέθηκε -επιτέλους- ένας διαιτητής να πράξει το αυτονόητο, φωνάζουν οι γνωστοί άγνωστοι.

Όποιες ομάδες κι αν έπαιζαν προχθές, ο αγώνας έπρεπε να αναβληθεί. Να προστατευθούν κι αυτοί οι έρμοι οι ποδοσφαιριστές κάποια στιγμή.

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τότε που τραυματίστηκε ο Λέτο?

εντωμεταξύ ο σαλδιος χάθηκε στις σελίδες της απόφασης προσπαθώντας να κατανοήσει γιατί οι δικαστές αποφάνθηκαν έτσι, αν και βαθια μέσα του πιστευει οτι ΠΑΟΚ ελέγχει την Ξάνθη ...αλλά όχι ότι ο Ολυμπιακός τον Άρη (ναι ναι..δεν υπάρχουν στοιχεία...οκ) ...

Άλλοι πάλι πιστεύουν ότι η απόφαση ειναι πολιτική...Αθώος ο Μαρινάκης για το ναρκοπλοιο...Αθώος και ο Παοκ...Η κυβέρνηση έδωσε σολομώντεια λύση (μοίρασε και τα λιμάνια και όλοι κερδισαν στις business τους) ... Ασχέτως αν η πρώτη υπόθεση δεν εκδικάστηκε αλλά παραγράφηκε (άρα δεν μπορούμε να μιλήσουμε για αθώωση...σωστά;) ενώ στην άλλη υπόθεση τελικά έγινε δίκη (που δεν ειχε γίνει αρχικά και έπρεπε να παει στο CAS για να πουν το αυτονόητο). Αλλά εγινε μύλος το πρωτάθλημα όταν οι γαυροι επιζητούσαν τον υποβιβασμό, βαση της  τότε νομοθεσίας, του ΠΑΟΚ...Και αν έπεφτε ο ΠΑΟΚ, τώρα με την δικαίωση -αθώωση; Πως θα αποζημιωνόταν και από ποιον; 

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

τότε που τραυματίστηκε ο Λέτο?

εντωμεταξύ ο σαλδιος χάθηκε στις σελίδες της απόφασης προσπαθώντας να κατανοήσει γιατί οι δικαστές αποφάνθηκαν έτσι, αν και βαθια μέσα του πιστευει οτι ΠΑΟΚ ελέγχει την Ξάνθη ...αλλά όχι ότι ο Ολυμπιακός τον Άρη (ναι ναι..δεν υπάρχουν στοιχεία...οκ) ...

Άλλοι πάλι πιστεύουν ότι η απόφαση ειναι πολιτική...Αθώος ο Μαρινάκης για το ναρκοπλοιο...Αθώος και ο Παοκ...Η κυβέρνηση έδωσε σολομώντεια λύση (μοίρασε και τα λιμάνια και όλοι κερδισαν στις business τους) ... Ασχέτως αν η πρώτη υπόθεση δεν εκδικάστηκε αλλά παραγράφηκε (άρα δεν μπορούμε να μιλήσουμε για αθώωση...σωστά;) ενώ στην άλλη υπόθεση τελικά έγινε δίκη (που δεν ειχε γίνει αρχικά και έπρεπε να παει στο CAS για να πουν το αυτονόητο). Αλλά εγινε μύλος το πρωτάθλημα όταν οι γαυροι επιζητούσαν τον υποβιβασμό, βαση της  τότε νομοθεσίας, του ΠΑΟΚ...Και αν έπεφτε ο ΠΑΟΚ, τώρα με την δικαίωση -αθώωση; Πως θα αποζημιωνόταν και από ποιον; 

 

Πολλά ρωτάς εσύ. Στέλνω άσπρο πόλο να σε πάρει asap...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2021 at 1:07 AM, tommybertsen said:

Δεν ξέρω ποια είναι τα δεδομένα για να ισχύει κάτι με την ιδιοκτησία και δεν θα τα ανέλυα αν δεν ήμουν βέβαιος (όπως και δεν κάνω γιατί δεν είμαι :p ). Αν τώρα ξέρουμε τι μπορεί να ισχύει και τι όχι, κομπλέ. 

έχει διάφορα επίπεδα που γίνεται αυτή η συζήτηση. 1) το στενά νομικό -όπου ισχύει εν μέρει ως επιχείρημα αυτό που γράφεις- 2) το πραγματικό (τελικά, ασχέτως αθλητικού δικαίου υπήρχε πολυιδιοκτησία, ναι ή όχι) 3) το γενικότερο ποδοσφαιρικό. Στο 2 και το 3 μια χαρά μπορείς να μιλήσεις. Σημείωση: αυτό που ενδιαφέρει μακροπρόθεσμα τον κόσμο του ΠΑΟΚ είναι το 2, γιατί από εκεί θα καθαρίσει ή όχι η ρετσινιά.

Η μεγάλη διαφορά των υποθέσεων του Μαρινάκη που αναφέρεις με την υπόθεση της πολυιδιοκτησίας: εκείνες είναι ποινικές υποθέσεις. Δεν είναι ίδια δικαστήρια. Έχουν πολύ αυστηρότερο πλαίσιο κινήσεων τα ποινικά, είναι πολύ πιο «ευνοϊκά» στα δικαιώματα του κατηγορούμενου. Δεν είναι αθώοι. Είναι μη ένοχοι για συγκεκριμένες κατηγορίες. Αθώα είναι η Λώρα Ινγκλς. Η αμφιβολία λειτουργεί υπέρ του κατηγορούμενου. Στα στημένα, όταν ήρθε η ώρα να μιλήσουν οι μάρτυρες κατηγορίας το έριχναν στο τσάμικο. Χωρίς έγγραφα, χωρίς μάρτυρες πειστικούς, χωρίς καν ειρμό σε ορισμένα, δεν υπήρχε περίπτωση να καταδικαστεί ο Μαρινάκης.

Το Νoor1 -είναι τεράστια υπόθεση αλλά δεν είναι ο Μαρινάκης το μόνο αφεντικό εκεί πέρα. Έχει και διεθνή χροια (εμπόρους ναρκωτικών, τούρκους/κούρδους μαφιόζους, μυστικές υπηρεσίες, δολοφονίες που κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι του Μαρινάκη, δεν είναι υπόθεση που ξεπετάς με δέκα γραμμές. Κι ούτε έχει καμια σχέση ο Ολυμπιακός, το σωματείο, με αυτά. Λεφτά, πολλά λεφτά, είναι στην μέση.

Το άλλο είναι διοικητικό/αθλητικό. Εντελώς άλλης φύσης δικαστήριο (η ΕΕΑ κι η ΕΠΟ που είναι ανακατεμένες δεν είναι καν κανονικά δκαστήρια). Η αμφιβολία δεν λειτουργεί αναγκαστικά υπέρ του κατηγορούμενου. Χωράνε πιθανολογήσεις, δεν υπάρχει καν κατηγορούμενος με την προηγούμενη έννοια.

Επιπλέον -επειδή διατείνονται αρκετοί πως δεν υπάρχουν στοιχεία- κάνουν λάθος. Σε αρκετές πτυχές της υπόθεσης, τα στοιχεία είναι δημόσια έγγραφα, τα οποία λογίζονται ως αποδεδειγμένα εκτός αν ισχυριστεί ο ΠΑΟΚ/Ξάνθη (είναι διαφορετικά για τον καθένα) πλαστογραφία. Ρωτήθηκαν στην Επιτροπή, όπως προβλέπεται, ο ΠΑΟΚ και κυρίως η Ξάνθη, όταν διαμαρτύρονταν κι έκαναν ενστάσεις να μην υπολογιστούν αυτά τα έγγραφα και πώς τα βρήκατε και να μην τα δώσετε στον Ολυμπιακό και κάτι τέτοια, αν επικαλούνται πλαστότητα κι απάντησαν βροντερά «όχι, δεν είναι πλαστά». Δεν αρκούν από μόνα τους για τον ΠΑΟΚ (για την Ξάνθη αρκούν κι είναι σκάνδαλο που δεν υποβιβάστηκε γιατί είχε κάνει διπλή παρανομία, την μία από τις δύο μάλιστα εις διπλούν, δυο φορές) αλλά σε συνδυασμό με κάποιες τραπεζικές κινήσεις (επίσης αποδεικνύονται) και την όλη «λογική του παραλόγου» στην συμπεριφορά τους μπορεί οποιοσδήποτε να βγάλει τα συμπεράσματα του. Δεν χρειάζονται νομικές γνώσεις για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sstav said:

εντωμεταξύ ο σαλδιος χάθηκε στις σελίδες της απόφασης προσπαθώντας να κατανοήσει γιατί οι δικαστές αποφάνθηκαν έτσι, αν και βαθια μέσα του πιστευει οτι ΠΑΟΚ ελέγχει την Ξάνθη

δεν έχω χαθεί καθόλου, σου έχω γράψει ότι θα σας απαντήσω, αν το θες με τρεις γραμμές (όπου δεν θα καταλάβεις γιατί το υποστηρίζω) μπορώ και τώρα:
Ναι, πιστεύω ότι την κρίσιμη περίοδο, ο Ιβάν Σαββίδης έλεγχε την Ξάνθη. Όχι απλώς ότι την είχε τσάτσο, ότι την έλεγχε ως ιδιοκτήτης. Περισσότερο από όσο οι Βαρδινογιάννηδες έλεγχαν τον ΟΦΗ (μόνο που τότε δεν υπήρχε πολυιδιοκτησία γιατί ο νόμος ψηφίστηκε αργότερα).

Όποιος θέλει with a straight face να ισχυριστεί ότι ο Καλπαζίδης είναι αυτόνομο πρόσωπο και δεν είναι μπροστινός του Ιβάν Σαββίδη, έχει το ελεύθερο από εμένα. Τα γραπτά μένουν.
Ήταν το ένα σημείο που κοιτούσα. Το δεύτερο ήταν αν η αγορά από την Ξάνθη, τον συσχέτιζε με την ομάδα ή όχι. Εδώ (και για αυτόν τον λόγο θέλω να δω το σκεπτικό, ολόκληρο, να δω αν γράφει αναλυτικά κάτι σχετικό, 100 σελίδες λένε πως είναι) ήταν η μόνη αμφιβολία μου αν μπορεί να στηριχθεί νομικά αυτός ο συσχετισμός ή όχι.

Από πραγματικής άποψης όμως (να ξαναματαγράψω εκεί θα κριθεί, όχι η όποια τιμωρία αλλά η εντύπωση που μένει στο κοινό), ολόκληρη η κίνηση Πανόπουλου, από την στιγμή που έπαψε να είναι με την SKODA κι έβγαινε στα ραδιόφωνα «πουλάω πουλάω» έως και το καλοκαίρι του 2020 (δλδ ακόμα και μετά την απόφαση, μη προσφυγές στο CAS, παράτησε τους παίκτες ελεύθερους ενώ είχε μπροστά μπαράζ παραμονής κλπ), με ενδιάμεσο τις απανωτές τυπικές παρανομίες του (που τάχα ήταν αθώο λαθάκι) δεν μου αφήνει καμιά αμφιβολία ότι είχε συμφωνία με τον Σαββίδη.

Κορυφαίο σημείο που εμπλέκεται ο ΠΑΟΚ, η προσπάθεια Γραμμένου να αλλάξει στα μουλωχτά ένα σημείο του κανονισμού περί πολυιδιοκτησίας, κι όταν έφαγε χαστούκι από την ΟΥΕΦΑ για την αλλαγή και του είπαν «μην αλλάξεις τίποτα», εκείνος (πάλι «εκ παραδρομής», το ξέχασε ο άνθρωπος) ναι μεν δεν έβαλε το κείμενο που το απέρριψαν στον κανονισμό αλλά παράλειψε να επαναφέρει το έως τότε ισχύον. Το άφησε κενό.
Τόσο βέβαιος για την αθωότητα του ο Ιβαν, τι τον ένοιαζε το προηγούμενο αφού ισχυρίζεται ότι δεν τον αφορούσε; Γιατί τόση πρεμούρα;
Αν οι ΠΑΟΚτζήδες αισθάνονται ωραία με αυτά, δικαίωμα τους.

Για τον Ολυμπιακό με τον Πανιώνιο, τον Άρη καθώς και τον ΠΑΟΚ με Λαμία, Παναιτωλικό (κι Απόλλωνα) αν και σου έχω απαντήσει στο παρελθόν, να το επαναλάβω: ναι τους θεωρώ τσάτσους σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο, ναι τα διαχωρίζω από την περίπτωση Πανόπουλου=Ξάνθης.  Δεν είχαν αφεντικό ουτε τον Μαρινάκη ούτε τον Σαββίδη, είχαν κι έχουν μέχρι τώρα -τουλάχιστον μέχρι να εμφανιστεί κάτι άλλο- δικά τους αφεντικά που διάλεξαν να συμμαχήσουν/κάνουν τον τσάτσο με έναν από τους ισχυρούς. Αν υπάρχει κάτι άλλο εναντίον του Άρη που δεν έχει αποκαλυφθεί ακόμα, αν το έχεις υπόψιν πες το μου.

(να σου επαναλάβω μήπως δεν το θυμάσαι, ο Άρης είναι μία από τις ομάδες στην κορφή της αντιπάθειας μου για συγκεκριμένους λόγους του παρελθόντος, Παρά ταύτα και παρά το ότι ανήκω σε εκείνους που δεν διστάζουν να χρησιμοποιήσουν την έκφραση περί σκουληκιών, θεωρώ ότι το ελληνικό ποδόσφαιρο κι η Θεσσαλονίκη χρειάζεται και τον Άρη. τουλάχιστον όσο υπάρχει αυτή η διάρθρωση με τα γνωστά σωματεία)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.