Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Sorry για την σφήνα,

Ψάχνω ποδήλατο για έφηβο 17 χρονών (1,85 με 85 κιλά) στα 200-250 ευρώ, και αναρωτιέμαι

με 29/άρι ή 27,5/άρι, δισκόφρενα ή είναι υπερεκτιμημένα, και καλύτερα τα v-brakes, σιδερένιο ή αλουμινένιο, με ανάρτηση ή οχι; κτλ. μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, orderlover said:

Sorry για την σφήνα,

Ψάχνω ποδήλατο για έφηβο 17 χρονών (1,85 με 85 κιλά) στα 200-250 ευρώ, και αναρωτιέμαι

με 29/άρι ή 27,5/άρι, δισκόφρενα ή είναι υπερεκτιμημένα, και καλύτερα τα v-brakes, σιδερένιο ή αλουμινένιο, με ανάρτηση ή οχι; κτλ. μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 


οσο πιο συνθετο και φρου φρου με αρωματα παρεις σε αυτο το ποσο, τοσο πιο γρηγορα θα χαλασει και ενδεχεται να μη το ευχαριστηθει.
Αν πας για καινουργιο, οσο πιο απλο. Vbrakes χωρις αναρτησεις ωστε να ειναι πιο καλα τα περιφερειακα. Αν παρεις με αναρτηση το πιο πιθανον μετα απο καιρο να κουτσουρεψει και θα ειναι σα να μην εχει.
Αλουμινιο εννοειται.
Ουτως η αλλος η χρηση του απο οτι καταλαβαινω θα ειναι πολυ απλη. 29αρη για να εχει πιο ανετη κυλιση.
Αληθεια, ποια η χρηση του;
Παντως αν μπορεις να ανεβεις σε ποσο, καντο, γιατι μπορει με το "φθηνο" ποδηλατο  να τον αποτρεψει απο το αθλημα και να μην το αγαπησει..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:


οσο πιο συνθετο και φρου φρου με αρωματα παρεις σε αυτο το ποσο, τοσο πιο γρηγορα θα χαλασει και ενδεχεται να μη το ευχαριστηθει.
Αν πας για καινουργιο, οσο πιο απλο. Vbrakes χωρις αναρτησεις ωστε να ειναι πιο καλα τα περιφερειακα. Αν παρεις με αναρτηση το πιο πιθανον μετα απο καιρο να κουτσουρεψει και θα ειναι σα να μην εχει.
Αλουμινιο εννοειται.
Ουτως η αλλος η χρηση του απο οτι καταλαβαινω θα ειναι πολυ απλη. 29αρη για να εχει πιο ανετη κυλιση.
Αληθεια, ποια η χρηση του;
Παντως αν μπορεις να ανεβεις σε ποσο, καντο, γιατι μπορει με το "φθηνο" ποδηλατο  να τον αποτρεψει απο το αθλημα και να μην το αγαπησει..

 

 

Βρήκα εδω

και αρχίζω διάβασμα, η χρήση θα είναι 50/50 βουνό (χωματόδρομος)/ πόλη (άσφαλτος)

Link to comment
Share on other sites

12 χρονων αρθρο...
Μη το διαβασεις καθολου. Βρες ενα μεταχειρισμενο καλυτερα στα 200-250Ε. 
Η ξεκινα με κατι τετοιο στα 300.

balck.jpg
WWW.TSIRIKOSBIKES.GR

Το βασικό off road trekking μοντέλο της Ideal. Mε αλουμινένιο σκελετό, εμπρόσθια ανάρτηση με μικρή διαδρομή και 21 ταχύτητες Shimano Tourney. Ενα ποδήλατο αναψυχής, για χαλαρές ασφάλτινες και χωμάτινες...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

12 χρονων αρθρο...
Μη το διαβασεις καθολου. Βρες ενα μεταχειρισμενο καλυτερα στα 200-250Ε. 
Η ξεκινα με κατι τετοιο στα 300.

balck.jpg
WWW.TSIRIKOSBIKES.GR

Το βασικό off road trekking μοντέλο της Ideal. Mε αλουμινένιο σκελετό, εμπρόσθια ανάρτηση με μικρή διαδρομή και 21 ταχύτητες Shimano Tourney. Ενα ποδήλατο αναψυχής, για χαλαρές ασφάλτινες και χωμάτινες...

 

Εντάξει μπορεί να είναι παλιό αλλά κάποιες απαντήσεις ήδη τις πήρα, να σημειωθεί οτι είμαι Καβάλα, για τα μεταφορικά:), και οτι οι γνώσεις μου για τα ποδήλατα έχουν σταματήσει στην εποχή της velamos https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=velamos&sa=X&ved=2ahUKEwj50MuT5KnpAhXGYcAKHVlsDQkQsAR6BAgKEAE :cool:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως προσπαθησε να ανεβεις σε τιμη.. Γνωριζω οτι μπορει να ειναι δυσκολο αλλα ειναι κριμα το παιδι να παρει κατι φθηνο (οσο και καλη θεληση εχει ο γονεας) και να του γυρισει μπουμερανγκ. 
Σε καμμια περιπτωση δεν αγοραζεις απο σουπερμαρκετ / πρακτικερ / πολυκαταστηματα κλπ..Πας σε ποδηλαταδικο και μετα αμμολοφους για μπανιο :p


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

πρακτικερ / Πας σε ποδηλαταδικο και μετα αμμολοφους για μπανιο :p


 

Αυτό με το πράκτικερ στην τσίλια μου γλύτωσε, είχε 29/άρι αλουμινίου με δισκόφρενα στα 269 ευρώ, τώρα έχει μείνει μόνο αυτό 

PP_415647_G.jpg
WWW.PRAKTIKER.GR

Βρείτε ΠΟΔΗΛΑΤΟ MOUNTAIN TORNADO 27,5" ΛΕΥΚΟ ΜΑΤ και άλλες προτάσεις για Mountain Bike (MTB) στη μεγαλύτερη ποικιλία της αγοράς μόνο στο Praktiker

στα 249, έχει αντιπρόσωπο η IDEAL εδώ οπότε για 50 ευρώ δεν θα τα χαλάσουμε.

Αμμόλοφοι και τα μυαλά στα κάγγελα τι να λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Οχι μη παρεις κανα τετοιο του παιδιου.. 

Μην ανησυχείς δεν πρόκειται, θα το ψάξω λίγο ακόμα, ετσι κι αλλιώς αυτό ποθ μου έκανε εντ΄θπωση είναι οτι ΔΕΝ υπάρχουν ποδήλατα, υπάρχει μεγάλη έλειψη και όλοι περιμένουν τέλος του μήνα να σκάσουν οι παραγγελίες, α ρε κωραναϊέ τι μας έκανες...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Οχι μη παρεις κανα τετοιο του παιδιου.. 

PL2.138095844.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Ιδανικό τόσο για βόλτες στην πόλη όσο και για μια χαλαρή εξόρμηση στο βουνό, το ποδήλατο SKU:PL2.138095844

Το παραπάνω τι λέει;

ή αυτό

PL2.138090969.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Το Avenue της Orient αποτελώντας ένα από τα κομψότερα και ανθεκτικότερα μοντέλα στη SKU:PL2.138090969

 

Έγινε επεξεργασία από orderlover
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα τα δυο που προτεινες, αυτο που σου προτεινα ειναι καλυτερο.

balck.jpg
WWW.TSIRIKOSBIKES.GR

Το βασικό off road trekking μοντέλο της Ideal. Mε αλουμινένιο σκελετό, εμπρόσθια ανάρτηση με μικρή διαδρομή και 21 ταχύτητες Shimano Tourney. Ενα ποδήλατο αναψυχής, για χαλαρές ασφάλτινες και χωμάτινες...

 

Link to comment
Share on other sites

@GoMaRΣύμφωνο για 27.5, έχω δοκιμάσει 29αρι και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα τόσο ώστε να μπω στην διαδικασία αλλαγής, μάλιστα θεωρώ ότι θέλει πιο καλή φυσική κατάσταση για να το πεταλαρεις. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία να δοκιμάσω και ένα άλλο 29 να έχω μεγαλύτερη εικόνα. Τι αποστάσεις, χρονο κάνεις και  με πόσα υψομετρικά;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, l3ft3ris said:

@GoMaRΣύμφωνο για 27.5, έχω δοκιμάσει 29αρι και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα τόσο ώστε να μπω στην διαδικασία αλλαγής, μάλιστα θεωρώ ότι θέλει πιο καλή φυσική κατάσταση για να το πεταλαρεις. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία να δοκιμάσω και ένα άλλο 29 να έχω μεγαλύτερη εικόνα. Τι αποστάσεις, χρονο κάνεις και  με πόσα υψομετρικά;


Αδιαφορο το τελευταιο που με ρωτας. Αντεχω οσο θες αρκει να υπαρχει καυσιμο (φαι :p ) 
Δηλαδη και 60χιλιομετρα βουνο με 2500υψομετρικα εχω κανει.
Με κουρσα εχω χτυπησει και 200 με 3600
Χρονο δεν εχω!!!
Να με φοβιζει το 27.5 σε βαθος χρονου; Με την λογικη μη καταργηθει και δεν βρισκω ανταλλακτικα. Μη σκασω 2-2.5 χιλιαδες και μετα απο 5 χρονια δε βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Απο αυτα τα δυο που προτεινες, αυτο που σου προτεινα ειναι καλυτερο.

balck.jpg
WWW.TSIRIKOSBIKES.GR

Το βασικό off road trekking μοντέλο της Ideal. Mε αλουμινένιο σκελετό, εμπρόσθια ανάρτηση με μικρή διαδρομή και 21 ταχύτητες Shimano Tourney. Ενα ποδήλατο αναψυχής, για χαλαρές ασφάλτινες και χωμάτινες...

 

Aν κάνω την υπέρβαση οικονομικά 

38325de7c4e70d167f116e67d541222703ab4f3a
WHEELMANIA.GR

  Πλαίσιο Urban/Fitness 28, AL6061-T4/T6, hydroforming Μεγέθη 44/48/53/57 cm Πιρούνι Alloy straight blades Εμπρόσθιο Ντεραγιέρ Shimano FD-TY710 Οπίσθιο Ντεραγιέρ Shimano Altus, RD-M310...

 εξακολουθείς να προτείνεις IDEAL MOOVIC 2020 ;

Last question.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, orderlover said:

Aν κάνω την υπέρβαση οικονομικά 

38325de7c4e70d167f116e67d541222703ab4f3a
WHEELMANIA.GR

  Πλαίσιο Urban/Fitness 28, AL6061-T4/T6, hydroforming Μεγέθη 44/48/53/57 cm Πιρούνι Alloy straight blades Εμπρόσθιο Ντεραγιέρ Shimano FD-TY710 Οπίσθιο Ντεραγιέρ Shimano Altus, RD-M310...

 εξακολουθείς να προτείνεις IDEAL MOOVIC 2020 ;

Last question.


ε Αν ανεβεις τοσο, παιρνεις αυτο και τελος.

301100_light-3.jpg
WHEELMANIA.GR

Πλαίσιο Aluminium Lite, AMF, Internal Cable Routing, Easy Mount Kickstand Ready Μεγέθη 29: 17", 19", 21" Πιρούνι SR Suntour XCE, 100mm Ποτήρια Πιρουνιού CUBE FPH863, Semi-Integrated Λαιμός Τιμονιού CUBE...


Θα το αγαπησει, θα το λατρεψει και θα του δωσει τη δυνατοτητα να ανεβει επιπεδα σε χωματινες διαδρομες αν θελει. Το ποδηλατο εχει αυτη την δυνατοτητα.
Ο σκελετος αψογος και αν σε βαθος χρονου, δει οτι οι απαιτησεις του αυξανονται, αλλαζει πιρουνια, φρενα και περιφερειακα και στηνει ενα παρα πολυ καλο ποδηλατο.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@GoMaRΣυμψωνα με αυτά που αναφέρεις αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα σε 29αρι. Φαίνεται να είναι πλέον πολύ διαδεδομένα, όλες οι εταιρείες τα έχουν βελτιώσει πολύ για να κινηθούν περισσότερο από τα 27.5. Στα 2500+€ παίρνεις πολύ καλά ποδήλατα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.