Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@slalom μιλαμε για παιδακι ετσι.. Τι παει να πει το εσπρωξε;;  Παιδι ειναι. Υπαρχει ελαφρυντικο δλδ ; 
Ειναι ξεκαθαρα μλκς ο αναβατης για πολλους λογους. Οπως και η οικογενεια φερνει ευθυνη.

@2cpu Καποιοι ποδηλατες νομιζουν οτι ειναι αφεντικα του δρομου και για λογους κουλτουρας και ψευτοιδεολογιας νομιζουν οτι μπορουν να κανουν οτι θελουν. Οπως και να εχουν προτεραιοτητα παντου μη χεσω.

Θα σου μιλησω σαν οδηγος γενικα  και οχι σαν ποδηλατης συγκεκριμενα.
Αν μπορουσες να διευκολυνεις τους ποδηλατες καντο. Οπως διευκολυνουμε και τον "βιαστικο μλκ οδηγο" πισω μας. ΟΤΑΝ μπορουμε παντα.
Αλλιως δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κανεις δεξια και ασε τον ποδηλατη να χτυπιεται η τον καθε οδηγο.
Ουτε θα πεσεις στα χωραφια επειδη καποιοι δε θελουν να πεσει η μεση ταχυτητα κατα 0.01χλμ/ω.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

btw δεν εχω τπτ με τους ποδηλατες αλλα ηθελα να ξερω η ομαδα που με προσπερασε χθες στο αντιθετο

ρευμα γιατι με εκανε νοημα ο επικεφαλης να παω δεξια οταν ηδη ειμουν στην λωριδα μου στο δεξι ρευμα

και αν πηγαινα αλλο δεξια θα εμπαινα στα χωραφια.

Εγω το σκεφτομαι δυο και τρεις φορες να προσπερασω οχημα, και οσο μεγαλυτερο το οχημα, τοσο με αποθαρρυνει

 

Απαγορευεται και η κινηση διπλα-διπλα

 

@GoMaR δεν του δινω ελαφρυντικο, ισως σκεφτηκε οτι το παιδι θα πηγαινε προς αυτον και θα χτυπαγε

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Παυλο, περναει διπλα απο το παιδι, αφου ηδη δεν εχει κοψει αρκετα, απλωνει ποδι, χτυπαει το παιδι και μετα συνεχιζει να κανει πεταλι.
Δηλαδη ειναι ΒΟΔΙ ξεκαθαρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το πολυψαχνετε.  Βοδια είναι όλοι. Η μεν μάνα του παιδιού αδιαφορεί για το ίδιο της το παιδί ενώ ακούει μια κόρνα, ο δε ποδηλάτης Επειδή είναι γυαλιστερος κουρσατος δεν δέχεται να "χασει" 20 δευτερολεπτα απο το κυνηγι του kom επειδη ειναι και πρωταθλητης κοσμου ασουμε. Και οι δυο θα μπορουσαν να ειχαν πραξει πιο υπευθυνα και συγκαταβατικά. 

 

Το μόνο που ίσως και να μπορώ να αναγνωρίσω στα τραγι ποδηλάτη είναι η περίπτωση να μην μπορούσε να φρενάρει πιο απότομα λόγω χιονιού, η να μην μπορούσε να βγει κι άλλο πιο έξω ,επισης λόγω χιονιου. Αλλα εδω που τα λεμε, μονος του πηγε εκειπερα. Δεν τον υποχρεωσε κανείς 

Link to comment
Share on other sites

@GoMaR @slalom

Οσο μπορω βοηθαω τους παντες στο δρομο οπως θα με βοηθησουν και αυτοι αν ο μι γενετω χρειαστω κατι.

Πιστευω οτι ολοι μας με σωστη παιδεια μπορουμε να συμβιωσουμε  πανω στο δρομο.

Αλλα δεν συ @slalom τι να πει το τραγι που εγω σταματαω στο κοκκινο και εκεινος περναει?

Φταιει ο αλλος που θα τον παρει αμπαριζα?Κινησε σε ενα δρομο που ισχυουν κανονες.ΣΕΒΑΣΟΥ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΣΕ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ.

Για μενα το  παρταλι τραγι πειτε το οπως θελετε ειναι 1000% λαθος.Χτυπησε με γονατια ενα μικρο παιδακι.

Νιωθουμε για τι μιλαμε η απλα να γραφουμε αριδες?Να σε λεγα ηταν η μανα ο μπαμπας ο χιονανθρωπος να το παρει το ποταμι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρειάστηκε να κάνω εξαέρωση στο μπροστινό φρένο, οπότε έφτιαξα ένα diy kit με ότι είχα.

Αρχικά τρυπήθηκε μια βίδα Μ6 με 2.5 χιλιοστά τρυπάνι και κόντινε.

100_6900.jpg  100_6901.jpg

 

Η βίδα θα μπει στα καπάκι του ρεζερβουάρ.

100_6903.jpg

 

Στην βίδα σφήνωσε σωληνάκι, ενώ άλλα δύο μπήκαν μέσα ώστε να μικρύνει η διατομή του.

100_6906.jpg  100_6904.jpg

 

Έτοιμο.

100_6908.jpg

 

Μια χαρά δούλεψε.

100_6909.jpg  100_6910.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχει βαλει κανεις αυτα?

contact_plus_reflex-200x200.jpg
WWW.HOUTASBIKES.GR

Ένα συρμάτινο ελαστικό Contact Plus 700 x 42C Continental με ειδική προστασία (Plus Breaker) πάχους 5mm που δεν αφήνει περιθώρια σε γυαλιά και καρφιά να εισχωρήσουν στο εσωτερικό...

 

για 95% ασφαλτο

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2021 at 4:46 PM, slalom said:

Εγω ακουω καποιον να κορναρει, οποτε η μανα πρεπει να τραβηξει το παιδι

 

Ξερεις ποσες παρεες περπατανε στον Υμηττο στην ασφαλτο (που περνανε αυτοκινητα) και βλέπεις 4 ατομα απλωμενα και πιανουν ολο το πλατος?

 

Βασικα, πρεπει να το κραταει συνεχεια η μανα γιατι το χιονι γλιστραει

 

Το ποδήλατο έχει ένα πρόβλημα: είναι αργό για το δρόμο, γρήγορο για το πεζοδρόμιο.

Από τη στιγμή που δεν έχει πινακίδες, δεν πρέπει να βγαίνει στο δρόμο. Μετά, όταν το ποδήλατο βγαίνει δρόμο, βγαίνει το ηλεκτρικό πατίνι, βγαίνει το ηλεκτρικό σκούτερ και στο τέλος θα βγάζουμε και τις ηλεκτρικές σκούπες.

Το σύστημα της προτεραιότητας και της "παιδείας" βασίζεται στο ότι γ@μάς το αυτοκίνητο όσο μπορείς προς χάριν του ποδηλάτου. Δηλαδή θα κάνω μισή ώρα παραπάνω μια διαδρομή για να ξύνεται ο άλλος να κάνει πετάλι. ΠΕΡΠΑΤΑ ΡΕ ΜΛΚ (hint: 

Εδώ στη Δανία δεν τολμάς στα πάρεις δεξιά στροφή σε διασταύρωση, πρέπει να κοιτάς σαν τον ηλίθιο να προσπαθήσεις να δεις το πατίνι, το σκούτερ ή το ηλεκτρικό ποδήλατο ή αγωνιστικό ποδήλατο με τον βλαμμένο που έρχεται με όσα και έχει προτεραιότητα. Σόρρυ, αλλά αυτό δεν είναι προτεραιότητα.

Στον Υμηττό εγώ γουστάρω να ανέβω με το αμάξι και να κάνω ανάποδα σε όλες τις φουρκέτες, αν σε πατήσω σε μια φουρκέτα φταις? 

Για μένα φταις btw :p 

 

Ε, αντίστοιχα μοιρασμένη είναι και η ευθύνη στο συγκεκριμένο βίντεο, προφανώς φταίει ο ποδηλάτης, αλλά εννοείται για τους ποδηλάτες έιναι μοιρασμένη η ευθύνη.

Όταν σε πατήσω λοιπόν στον Υμηττό, θα φταις.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Το ποδήλατο έχει ένα πρόβλημα: είναι αργό για το δρόμο, γρήγορο για το πεζοδρόμιο.

Δε νομιζω, μην αρχισει ο καθενας να ανεβαζει ταχυτητες που εχει πιασει και κρυφτεις

 

Τα λαστιχα ηρθαν, παω να μονταρω...

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κατέβασα μία δωρεάν εφαρμογή στο κινητό για χαβαλέ, ώστε να παρακολουθώ τι κάνω και τι καίω από θερμίδες. 

Ξέρω ότι αυτά δεν είναι αξιόπιστα, αλλά οι παρακάτω θερμίδες δεν είναι πολύ υπερβολικές για την διανύουσα απόσταση; Δεν ξέρω οπότε κατατοπίστε με.

1631467378784.jpg 

Ο χρόνος στην εφαρμογή μετράει ακόμα και αν έχεις σταματήσει, δεν ξέρω αν έχει κάποια ρύθμιση σε αυτό. Επίσης αν ξέρει κάποιος τι παίζει με το 124, 77 AMSL ακριβώς.

 

1631467378781.jpg

 

Αν παίζει κάποια άλλη καλή εφαρμογή από google play πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.