Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

^^Ρε Χρηστο δε μπορω να το χωνεψω λεμε! Να το παθω απο πεσιμο να πω οκ, αλλα ετσι? Γαμησε με δηλαδη.

Θα μιλησω αυριο με το service και θα δω.

Δε βλεπω να γλυτωνω το καινουριο δυστηχως....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με Σκορδιλη.

Με 82€ παει Αγγλια και μου στελνουν αλλο καινουριο (δε το πιστευω και πολυ αυτο), χωρις κουτι και με 3 μηνες εγγυηση.

Δε με συμφερει. Γιατι θελω 82+10 τα μεταφορικα για Αθηνα, ενω με 120 αγοραζω καινουριο με 2 χρονια εγγυηση.

Παω για καινουριο δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με Σκορδιλη.

Με 82€ παει Αγγλια και μου στελνουν αλλο καινουριο (δε το πιστευω και πολυ αυτο), χωρις κουτι και με 3 μηνες εγγυηση.

Δε με συμφερει. Γιατι θελω 82+10 τα μεταφορικα για Αθηνα, ενω με 120 αγοραζω καινουριο με 2 χρονια εγγυηση.

Παω για καινουριο δυστηχως.

 

Κρίμα για το ατύχημα.

Πολλά λεφτά βρε Κώστα...! Φαρμακείο είναι αυτή η Garmin (και εγώ Garmin έχω αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τα χρήματά του).

Btw στη Γερμανία αυτή τη στιγμή το έχει προσφορά τα Saturn & Mediamarkt στα 95 ευρώ. Οπότε το να σου στείλουν κάποιο με τρίμηνη εγγύηση με 82 ευρώ είναι απλά αστείο. Σε ebay μεταχειρισμένο λογικά το βρίσκεις αρκετά πιο κάτω (50;) αλλά λογικά ξεχνάς εγγυήσεις κλπ

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ατύχημα.

Πολλά λεφτά βρε Κώστα...! Φαρμακείο είναι αυτή η Garmin (και εγώ Garmin έχω αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τα χρήματά του).

Btw στη Γερμανία αυτή τη στιγμή το έχει προσφορά τα Saturn & Mediamarkt στα 95 ευρώ. Οπότε το να σου στείλουν κάποιο με τρίμηνη εγγύηση με 82 ευρώ είναι απλά αστείο. Σε ebay μεταχειρισμένο λογικά το βρίσκεις αρκετά πιο κάτω (50;) αλλά λογικά ξεχνάς εγγυήσεις κλπ

Ασε με και το κοιταζω και ειμαι να σκασω!

Εαν θα ειχα ενα πιο ακριβο garmin θα το εστελνα με 82€, αλλα το 200 δεν αξιζει. Αυτο μου ειπαν και απο το Σκορδιλη.

Τωρα, θα παρω καινουριο απο Ελλαδα για την εγγυηση και μονο. Αυτο σκεφτομαι. Γι αυτο αποφευγω τις πιο οικονομικες λυσεις απο το εξωτερικο.

Για την ωρα παντως το χρησιμοποιω εστω και με σπασμενη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλανιδες...

Ειναι πιστευω ωρα για εξαερωση/αλλαγη υγρου στα φρενα (και ισως για αλλαγη στα τακακια)

Εχετε να προτεινετε καποιον ποδηλατα εμπιστοσυνης ή δεν παιζει ρολο? Κατα προτιμηση κεντρο ή κοντα σε μετρο.

Τακακια απ οτι βλεπω στα site δεν εχει κανεις ετοιμοπαραδοτα (εχω της shimano με τα cooling fins) οποτε ή θα τα παρω απ εξω και θα παω για αλλαγη ή θα βαλω καποια .... γενοσημα :p 

 

υ.γ. Τον ποδηλατα εμπιστοσυνης τον θελω οχι για την αλλαγη υγρου που φανταζομαι την κανει ο καθενας αλλα για να μου πει αν θελουν αλλαγη τα τακακια και αν ναι να μη μου βαλει "ο,τι-εχει-εκεινη-την-ωρα-διαθεσιμο"

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται η πάστα στο τακάκι αν είναι φαγωμένη η όχι. Δεν χρειάζεται να το πας στον ποδηλατά γι αυτό. Βγάλε το pin ασφάλειας τράβα τα έξω και θα τα δεις. Χοντρικά αν είσαι πάνω από 1-1.5mm πάστα είσαι καλά. Αφού θα τα βγάλεις ρίξτους και ενα καθαρισμα τρίψτα και λίγο με γυαλόχαρτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι χρειαζόμαστε για βροχερό καιρό ώστε να μην γίνουμε παπιά?

Κάποια συγκεκριμένα αξεσουάρ ή ένα απλό αδιάβροχο τζακετακι φτάνει? Noob here

 

Εξαρτάται από το τι βροχή έχεις στο μυαλό σου & τι μετακίνηση.

Για μια απλή ψιχάλα/βροχούλα όταν πάω στη δουλειά (~10 min) απλά βάζω το μακρυμάνικο χειμερινό (αντιανεμικό & με αδιάβροχη επένδυση) jersey που έχω και είμαι ΟΚ. Από κάτω τζινάκι που ψιλομουσκεύει.

 

Για πιο χοντρές καταστάσεις έχω αδιάβροχο παντελόνι αλλά και jacket. Απλά με αυτά (τα πραγματικά αδιάβροχα - πλαστικά) θέλει προσοχή επειδή δεν αναπνέουν και ιδρώνεις μπόλικο.

 

Αν θες λίνκς, μας λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο π.χ. για κάτω έχω αλλά σε μαύρο και αντρικό φυσικά. (Σου έβαλα αυτό για να πάρεις μια ιδέα - είναι τέλος σεζόν και λογικά έχουν φύγει τα καλά κομμάτια)

http://startcycles.co.uk/scott-shadow-race-rain-pants-waterproof-trousers-221617.html

 

Καλό είναι αλλά φυσικά δεν αναπνέει. Το αποτέλεσμα είναι να ιδρώνεις αρκετά.

 

Για πάνω jacket έχω το παρακάτω:

http://startcycles.co.uk/clothing/jackets-tops/jackets/bspoke-holborn-waterprrof-jacket-neutral-medium-2.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετά απο 2.600 km και σύμφωνα με τον τεχνικό του bikeme πρέπει να αλλάξω τα λάστιχα στο allez. Έχουν αρκετά κοψίματα πάνω αποτέλεσμα των βραδυνών εξορμήσεων στους υπέροχους ελληνικούς δρόμους.

 

Έχει πάνω τα Specialized Espoir Sport, 60TPI, wire bead, double BlackBelt protection, 700x25c.

 

 Έχω δει τα Vittoria rubino pro http://www.vittoria.com/tire/rubino-pro/ στα 29 ευρώ. Ο τεχνικός πρότεινε Schwalbe υποθέτω τα Lugano στα 16 ευρώ.Έχετε να προτείνεται κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.