Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Kαι γω αυτο σκεφτομαι, οτι θα τρεχω και χωρις να εχω κανενα οφελος στην τελικη. Απλα λεω σκεψου να ειχε χτυπησει. Γιατι ο τυπος-τυπισσα ειναι επικινδυνος! Μας εκανε προσπεραση για να στριψει αριστερα, ενω μπορουσε να περιμενει ενα ολοκληρο δευτερολεπτο να περασουμε. 

 

Σκεψου δεν πηγαιναμε και γρηγορα, πριν 100-150 μετρα ειμασταν σε φαναρι σταματημενοι και ο δρομος ειναι λιγο ανηφορικος εκει.

 

Γενικα παντως ειναι πολυ προσεκτικοι με τα ποδηλατα εδω, ποτε δεν ειχα θεμα. 

 

Προσεχουμε και μεις, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση ο τυπος εμφανιστηκε απο το πουθενα και μας την εσκασε. Και καθρεπτη να ειχαμε να τον βλεπαμε παλι δεν θα ξεραμε οτι θα εστριβε.

 

Η πλακα ειναι οτι τωρα που το βλεπω στο google maps, ο δρομος που μπηκε βγαινει σε αδιεξοδο στα 70-80 μετρα. Οποτε μπορουσα να παω και να τον βρω.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Είναι η κακιά στιγμή... συμφωνώ σε όλα που λες, και εκεί είναι που θέλει προσοχή γιατι σε καθησυχάζει αυτό (όχι έχουν παιδεία για τους ποδηλάτες) και οταν γίνει η στραβή σε πιάνει εξαπίνης, ενώ πχ στην μπανανία είσαι τα μάτια σου 14 κάθε στιγμή.

 

Έχω παράδειγμα που έγινε πολύ χειρότερο (πεθερός συναδέλφου) που τον σκότωσε νταλίκα που τον έκλεισε και τον πάτησε τον άνθρωπο, και η δίκη έγινε μετά απο 2.5 χρόνια να καταλάβεις. 

 

Εγώ έκτοτε άρχισα να αποφεύγω δρόμους τέτοιους που αν και πιο κεντρικός (αλλά χωρις ποδηλατόδρομο) έχει ένα κάρο αμάξια που στρίβουν εκτός... οπότε 1-2 στενά παράλληλα και win. 

Link to comment
Share on other sites

Eισαι πρωινος στη δουλεια.  :)

Δεν δουλευεις και το απογευμα.  :D

Εξω εχει ηλιο και συννεφια.  :huh:

Περιμενεις να πας σπιτι, να φας κατι, να χωνεψεις και να παρεις τα βουνα μετα απο 17 ημερες.  :D

Και εκει που λες παω να βαλω τη στολη, αρχιζει και βρεχει.  :angry:

Μας πηδηξε και σημερα.  :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω μια απορία . έχω μια κούρσα με την σειρά 105 . η πίσω κασέτα είναι 12 -25 δεκάρα . το ντεραγιέ είναι το short . θέλω να το κάνω πιο εύκολο στην ανηφόρα . θέλω να βάλω της σειράς 105 πάλι την 11-32 κασέτα την δεκάρα . έχω ρωτήσει σε 4 καταστήματα , τα τρια μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή το ντεραγιέ . το ένα μου λέει ότι δεν χρειάζεται αλλαγή ντεραγιέ αλλά μόνο αλυσίδας . ξέρει κανείς τι ισχύει ?????

Link to comment
Share on other sites

Mount Hamilton
Distance 90.97 km | Time 4:32:10 | Speed 20.1 kph | Elev Gain 1,645 m

 

Κάπου στα 900m τα πόδια μου με εγκατέλειψαν και έμεινα από δυνάμεις. Πείσμωσα όμως και μετά από ένα μικρό διάλειμμα συνέχισα μέχρι την κορυφή.
 

 

post-33166-0-02610300-1426486786_thumb.j

post-33166-0-88545300-1426486787_thumb.j

post-33166-0-11031500-1426486791_thumb.j

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ, ή εγω ειμαι σε χαλια κατασταση, ή εγω ειμαι σε χαλια κατασταση.

Αφου πλεον βγαινω 1 φορα καθε 3 εβδομαδες γαμωτο.

Ριχνω κλεφτες ματιες για προπονητηριο. Το σκεφτομαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και ειδα για προπονητηριο. Καταληγω λογω οικονομικου στο Tacx blue twist t2675.

Το αρνητικο ειναι οτι δεν εχει λεβιεδακι στο χερι να ρυθμιζεις την αντισταση. Το ξεπερναω αυτο ομως.

Ξερει καποιος να μου πει εαν θα μπορω να ρυθμιζω και την αντισταση απο τις δικες μου ταχυτητες κανονικα σαν να ειμαι στο δρομο? Λογικα ναι ετσι?

Επομενη απορια γραφει στα χαρακτηριστικα: 1 kg flywheel. Τι σημαινει αυτο??

Επομενη απορια: για ποδηλατο πολης 29αρι κανει?? (Της γυναικας) Γραφει οτι κανει για 29αρι mtb.

P.s. γαμω τη πουτανα μου τα λεφτα τα μαζευα για αναβαθμιση ή αναρτηση ή περιφερειακα. Δεν γινεται αλλιως ομως....

Link to comment
Share on other sites

http://www.tacx.com/en/products/trainers/blue-twist#tab_2

 

Απο ότι κατάλαβα εγώ το ρυθμίζεις σε ένα επίπεδο από το switch που έχει πάνω στον τροχό. Μετά ανάλογα με την θέση που έχεις επιλέξει και την ταχύτητα που έχεις (βλέποντας και αυτό https://tacx.com/Media/Default/Flash/blue%20twist.swf) ρυθμίζει και την αντίσταση όπως δείχνουν οι γραμμές στο διάγραμμα.

 

Απλώς το αναφέρει ξεκάθαρα στο video με τα features για το Blue Matic ενώ στο video για το Blue twist όχι. Για το flywheel λέει στο site.

 

Flywheel effect: the higher the value, the more realistic the cycling experience

 

 

Καθορίζει το πόσο ρεαλιστικό θα είναι. πχ το blue motion έχει Mass inertia 16,93 kg τα άλλα δύο 8 kg.

 

Από ότι βλέπω τα έχει ο kassimatis http://www.kassimatisbikes.gr/catalog/65 δεν χάνεις κάτι να κάνεις ένα τηλέφωνο και να ρωτήσεις για απορίες που ίσως έχεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.