Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Δεν την βαρέθηκε, παιδί έκανε :hehe:

 

Congrats!

Αυτό έχει αρχίσει να συμβαίνει αρκετά συχνά γύρω μου και έχω αρχίσει να ανησυχώ! :p

 

Ποτε παραλαμβανω το "αντρικο"? :p

 

Εγώ βολεύομαι και με το λιγότερο "αντρικό" :p:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λεγαμε προχθες?? Οτι κατεβαινω με τον κωλο να ταλαντευεται ε?? Ε το παραχεσα λιγο...βγαινοντας απο μια στροφη βλεπω μια πετρα στην ακρη του χωματοδρομου (σκεφθηκα εδω ειμαστε ο μαλακας...χαχα). Περνωντας απο διπλα θελησα να τη χτυπησω για χαβαλε με τη πισω ζαντα...ε και τη χτυπησα...ε και την εσπασα την ακτινα..χαχα!!

Παμε για ποδηλατα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι αναφέρει το άρθρο θα είναι custom made μόνο δεν θα βγει σε μαζική παραγωγή

 

Η ονομασία Cu.bi.con σημαίνει Customized Bicycle Constructions και αυτό προορίζεται να γίνει. Σκοπός της δεν είναι να περάσει στη μαζική παραγωγή, αλλά να κατασκευάζονται πλαίσια κατά παραγγελία για αναβάτες που θέλουν κάτι πιο προσωπικό και προσαρμοσμένο στα μέτρα τους. Δεν σημαίνει όμως ότι θα χρειάζεται να πληρώσει κάποιος μια περιουσία για αυτό. Ο χαρακτήρας της Cubicon είναι “rider to rider”. Στόχος είναι να βγει ένα μελετημένο και αξιόπιστο πλαίσιο για σκληρή χρήση που να είναι οικονομικά προσβάσιμο.

 

Ελπίζω να μείνει έτσι ο καιρός μέχρι το βράδυ έχει βόλτα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

 

Πριν καν αγορασεις οτιδηποτε ..δοκιμασε να ανεβασεις πιεση στο δικο σου πρωτα.

Και αν μπορεις ανεφερε και ποια ειχες μεχρι εκεινη τη στιγμη...(και αν μπορεις και με ποσα Km/h κινεισαι ..(μονος σου εεε..οχι σε κατηφορες κλπ))

Ανεβασα πιεση στα δικα μου καπου στα 60 και στην κοπελα μου καπου 50+.

Πριν δεν ξερω ποσα ειχαν, αφου με χρι να κουμπωσω την τρομπα εχασε αερα.

 

Χιλιομετρα που κινουμαι δεν ξερω, δεν εχω ταχυμετρο κλπ.

 

Παντως δειχνει να πηγαινει πιο ανετα και πιο γρηγορα. Βεβαια την ακουει κανονικα σε λακουβιτσες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βάρη και ποδήλατο, οφέλη, οφέλη, άντε και κάνα όφελος

Γιατί ντε και καλά πρέπει να προσθέσει προπόνηση με αντιστάσεις στο πρόγραμμά του;

Υπάρχει ένα μεγάλο εύρος ερευνών που δείχνουν αρκετά οφέλη σε σημαντικούς παράγοντες της ποδηλασίας.

Πριν όμως περάσουμε να τα δούμε, οφείλουμε να μάθουμε έναν όρο, αυτόν της προπονητικής μεταφοράς.

 

Η προπονητική μεταφορά είναι η διαδικασία κατά την οποία η βελτίωση σε κάποιες δραστηριότητες/ασκήσεις μπορεί να επηρρεάσει τις επιδόσεις  σε άλλες δραστηριότητες/ασκήσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την σφήνα, μήπως υπάρχει κανά link για eBay για αγορά ποτηροθήκης τιμονιού; Στην πόλη μου η πιο φθηνή είναι στα 13€. Παίζει να βρω μια πιο φθηνή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πρόκειται για γυναικείο πόλης με παιδικό κάθισμα.. Ποτηροθήκη στο τιμόνι για μπουκάλι του μικρού ή κανά φρέντο του μπαμπά....

Link to comment
Share on other sites

Χτες απογευμα η κοπελα μου ειχε ενα ατυχημα, ευτυχως ειναι καλα!!

 

Ενω πηγαιναμε αριστερα αριστερα στο δρομο (ειμαστε UK), μας κανει προσπεραση ενα αμαξι και κοβει αποτομα αριστερα να μπει σε ενα στενακι. 

Πλακωθηκε στα φρενα ευτυχως και δεν την χτυπησε το αμαξι, αλλα υπερισχυσε το μπροστινο φρενο και σηκωθηκε το ποδηλατο στην μπροστινη ροδα και επεσε προς τα μπροστα στο δρομο. (πριν 2 μερες της εβαλα νεα τακακια).

Αποτελεσμα, μια μελανια στο γονατο, και μια δυο γρατζουνιες στα χερια οπως τα εβαλε στην ασφαλτο.

Το ποδηλατο σπασμενη σελα μονο και μια τρυπα σε ενα ολοκαινουριο κολαν που της ειχα κανει δωρο πριν 1 ωρα.

 

Το ερωτημα μου, και βοηθηστε με σε αυτο.

Να ευχαριστω το Θεο που ειναι καλα και να το αφησω το θεμα ή να παρω σε καμια αστυνομια να δουνε απο τιποτα καμερες και να τον βρουνε να του κοψουν τον κ*λο?

Το μονο που θυμαμαι ειναι ενα μικρο ασημι αμαξι στυλ c2, fiesta κλπ. Εκεινη την ωρα ειχα σοκαριστει και δεν σκεφτηκα για πινακιδες κλπ.

 

ΥΓ

Ηταν μερα ακομα και ειχαμε και οι δυο αναμενα φωτα.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Φάνη, το ένα στούκο που έχω και εγώ στην Αγγλία ήταν έτσι...

 

Έκοψε αριστερά απότομα, πλακώθηκα στα φρένα και έσκασα με τον κώλο στην πόρτα του συνοδηγού και κοπάνησα κεφάλι στην οροφή του αυτοκινήτου... 

 

Για αρχή να λες πάλι καλά,

 

Εν συνεχεία και να πας δεν νομίζω να βγάλει πουθενά γιατί η κοπέλα σου (ευτυχώς) είναι καλά, no harm done, και η αστυνομία έχει πολύ πιο "σοβαρά" πράγματα να κάνει απο το να ψάχνει feeds απο κάμερες κλπ κλπ και αν το κάνει παίζει να πρέπει να κάνεις μήνυση και ποιος ξέρει με το Αγγλικό δίκαιο. 

 

Με άλλα λόγια προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω πως αξίζει να το κυνηγήσεις γιατί θα σε κουράσει και η ουσία είναι πως η δικιά σου είναι καλά, απλά προσοχή λίγο παραπάνω με τους μαλάκες. 

 

Εγώ έκτοτε ειδικά σε δρόμους με στενά πάω /2 απο όσο πήγαινα (και νόμιζα και τότε πως πρόσεχα φυσικά). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.