Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Και επειδή βαριόμαστε να κάνουμε σαπουνάδα το ποδήλατο κάθε μέρα η κάθε 4-5 μέρες, ο πιο απλός είναι ο

http://www.thelab.gr/topic/139798-ποδηλατό-thread-v20/?p=2109528

[emoji14]

Θα ξαναγράψω όταν τον χρησιμοποιήσω ενδελεχώς. Είχα όπως είχα γράψει, είχα κάτι κοντά στη δικιά σου λύση σε mudguards και δε με κάλυψε.

Ρε το θέμα είναι ότι για 29" ρόδες δεν βρίσκεις εύκολα full mud guards.

Το wd40 γιατί το βάζει στην αλυσίδα πριν το πλύνει?

Edit:

Τώρα είδα, για καθάρισμα και μετά για λιπαντικό

Κάνει δουλειά το wd40? Γιατί παρήγγειλα κάτι αλλά degreaser και λάδια για μετά.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Το wd40 το χρησιμοποιώ για γενικότερη λίπανση και αποφυγή σκουριάς ή καθάρισμα από σκουριά.

 

Δηλαδή

- Έχω degreaser που είναι πολύ καλό αλλά σχετικά ακριβό και δεν ξέρω αν αξίζει (της muc off). Αυτό το χρησιμοποιώ για τον καθαρισμό της αλυσίδας και των γραναζιών (μπρος & πίσω) ενώ τα τρίβω με βούρτσα.

- Έχω λάδι παχύρρευστο ειδικό για αλυσίδα και υγρά κλίματα αλλά και παγωνιά (μάλλον αυτό θα είναι καλό και για σένα). Αυτό το περνάω μετά το πλύσιμο για λίπανση της μετάδοσης.

- Χρησιμοποιώ το WD40 για να ψεκάσω από μακρυά και στο περίπου στο τέλος (αφού έχω τελειώσει με τη λίπανση της μετάδοσης) τα γρανάζια της πεταλιέρας για να μην σκουριάσουν από υγρασία & βροχή.

 

Για πλύσιμο των υπολοίπων μερών του ποδηλάτου αλλά και της μετάδοσης όταν έχουν φύγει τα πολύ χοντρά με το degreaser χρησιμοποιώ ένα άλλο της muc off που ειναι σχετικά ΟΚ. Αν σε ενδιαφέρει οτιδήποτε από τα παραπάνω μπορώ να σου βάλω link.

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το wd40 το χρησιμοποιώ για γενικότερη λίπανση και αποφυγή σκουριάς ή καθάρισμα από σκουριά.

 

Δηλαδή

- Έχω degreaser που είναι πολύ καλό αλλά σχετικά ακριβό και δεν ξέρω αν αξίζει (της muc off). Αυτό το χρησιμοποιώ για τον καθαρισμό της αλυσίδας και των γραναζιών (μπρος & πίσω) ενώ τα τρίβω με βούρτσα.

- Έχω λάδι παχύρρευστο ειδικό για αλυσίδα και υγρά κλίματα αλλά και παγωνιά (μάλλον αυτό θα είναι καλό και για σένα). Αυτό το περνάω μετά το πλύσιμο για λίπανση της μετάδοσης.

- Χρησιμοποιώ το WD40 για να ψεκάσω από μακρυά και στο περίπου στο τέλος (αφού έχω τελειώσει με τη λίπανση της μετάδοσης) τα γρανάζια πεταλιέρας για να μην σκουριάσουν από υγρασία & βροχή.

 

Για πλύσιμο των υπόλοιπων μερών του ποδηλάτου αλλά και της μετάδοσης όταν έχουν φύγει τα πολύ χοντρά με το degreaser χρησιμοποιώ ένα άλλο της muc off που ειναι σχετικά ΟΚ. Αν σε ενδιαφέρει οτιδήποτε από τα παραπάνω μπορώ να σου βάλω link.

Για βαλε να δουμε

 

Εχω παραγγειλει:

degreaser και αυτα τα δυο 1, 2 για την αλυσιδα.

Link to comment
Share on other sites

Nano Tech Bike Cleaner

http://muc-off.com/clean/10-bike-cleaner-5037835904000.html?ref_cat=8

Καλό για γενικό πλύσιμο του ποδηλάτου. Κρατάει κάμποσο το μπουκάλι του 1lt

 

Bio Chain Cleaner

http://muc-off.com/clean/19-bike-chain-cleaner-5037835950007.html?ref_cat=8

Πολύ καλό αλλά θέλει προσοχή να μην το εξαντλήσεις γρήγορα (δλδ καλό είναι να χρησιμοποιείς και βούτσα ενώ το ρίχνεις).

Δουλεύει και αν δεν χρησιμοποιείς βούρτσα αλλά εκεί θα ρίξεις πολύ και θα σου τελειώσει γρήγορα.

Τα 10 ευρώ που ζητάει τα θεωρώ πολλά. Εγώ κοιτάζω να το αγοράζω (αν μπορώ) κοντά στα 4-5 ευρώ σε προσφορές.

 

Τα βουρτσάκια που έβαλες είναι καλά.

http://www.ebay.co.uk/itm/161415682068?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Αυτά έχω για καθαρισμό της μετάδοσης.

 

Έχω και την "πλαστική γκουμούτσα" για την αλυσίδα (http://www.ebay.co.uk/itm/291204985376?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί βρίσκω ακόμα σε καλές τιμές το Bio Chain Cleaner της Muc Off και δεν κάνω πολύ κέφι να μπλέξω με πετρέλαια κλπ που θα πρέπει να τη γεμίσω. Άσε που μου φαίνεται η διαδικασία με το σπρέι πιο γρήγορη.

 

Για λίπανση της αλυσίδας έχω το wet lube της finish line

http://www.finishlineusa.com/products/chain-lubricants/wet-lube

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν βάλεις τα καλύμματά τους στα ποδηλατικά με cleats θα είναι περίπου ΟΚ. Θα γλιστράνε βέβαια χειρότερα από τα κλασσικά αθλητικά παπούτσια πάνω στο πετάλι επειδή η γόμα τους είναι επίτηδες σκληρή για να είναι αρκετά άκαμπτα. Επιπλέον επειδή μιλάς για flat πετάλι/πλατφόρμα δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει/ξεκουράσει η ακαμψία της σόλας τους μια που η επιφάνεια που πατάς είναι ήδη μεγάλη.

Γιατί θέλεις να βάλεις (τέτοια) ποδηλατικά παπούτσια σε flat πετάλια ή πλατφόρμες; Δεν σου κάνουν τα κλασσικά σου παπούτσια; Είναι πολύ μαλακά;

Λογικά θα υπάρχουν και ειδικά παπούτσια χωρίς cleats για να πιάνουν καλά σε πλατφόρμες. Για ψάξε το και έτσι.

Νομίζω πάντως ότι άμα πας να τα κάνεις όλα (παπούτσια για cleats σε flat πετάλι), τότε και λεφτά θα δώσεις και ένα μέτριο αποτέλεσμα θα έχεις.

Τωρα εχω φλατ πεταλια και βγαινω με αθλητικο με σκληρη σχετικα σολα. Ομως επειδη θελω να παρω παπουτσια αλλα να μεινω με αυτα τα πεταλια για την ωρα, θελω κατι να με βολεψει και με κουμπωτα πεταλια εαν αποφασισω να βαλω αργοτερα.

Σκεφτομαι βεβαια οτι μετα το τελευταιο μου πεσιμο στο μονοπατι, δυσκολα θα βαλω πλεον κουμπωτα. Δε νιωθω τοσο ασφαλης.

Θα παω στο μαγαζι να δω τι προτεινει και ο ποδηλατας. Αλλα προς τα κανονικα ποδηλατικα παπουτσια με κοβω. Θα επανελθω με νεοτερα οταν μπορεσω να παω στον ποδηλατα.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια. [emoji6]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε ebay & μεταχειρισμένα αν δεν συχαίνεσαι. Εγώ έχω αγοράσει κάποια shimano με cleats που είχαν φορεθεί 1-2 φορές και ήταν σαν καινούργια. Με μεταφορικά στη Γερμανία (που μένω) ερχόντουσαν στη μισή τιμή και κάτω από το αν τα έπαιρνα καινούργια. Για Ελλάδα βέβαια τα μεταφορικά θα είναι άλλα.

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδες.Εχω μια μικρη αποριουλα να μου λυσετε.Εχω σταμπαρει ενα μτβ απο ebay.uk αλλα το κοστος αποστολης ειναι απροσιτο για μενα.Ο πωλητης μου ειπε αν ειναι να κοιταξω απο ελλαδα εταιρειες κουριερ,μου εδωσε και διαστασεις του κουτιου.Πως εχει η διαδικασια μετα,δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιά χώρα? Αν είναι Αγγλία, έχω να σου δώσω μεταφορική. Λογικά το στέλνει στην έδρα τους ή το παίρνουν αυτοί από εκείνον και στο φέρνουν. Εσύ Αθήνα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Από ποιά χώρα? Αν είναι Αγγλία, έχω να σου δώσω μεταφορική. Λογικά το στέλνει στην έδρα τους ή το παίρνουν αυτοί από εκείνον και στο φέρνουν. Εσύ Αθήνα είσαι?

Ναι αγγλια.Στο Λιντς.Αθηνα ειμαι.Για πες αγορι...

Link to comment
Share on other sites

Βολεύει. Ψάξε τον yasatrans, θα μιλήσεις με τον Πάνο. Νομίζω η έδρα τους είναι Bolton, οπότε δίπλα στο Leeds. Για Αθήνα λογικά κανένα 50€ υπολόγισε.

http://www.metafores.co.uk

Link to comment
Share on other sites

1, 2 για την αλυσιδα.

έχω ακριβώς τα ίδια και πιστεύω ότι κάνουν καλή δουλειά. Ειδικά το μαραφέτι που γεμίζεις υγρό και περνάς την αλυσίδα από μέσα του, καθαρίζει τέλεια. Τα βουρτσάκια τα χρησιμοποιώ για τα γραναζώματα.

Καλή χρονιά σε όλους!

Έγινε επεξεργασία από p_under
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.