Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Δυστυχώς χρειάζονται μια που όταν βρέχει γίνομαι χάλια. Το χρησιμοποιώ ως commuter οπότε λερώνεται εύκολα και δε μπορώ να το πλένω κάθε βδομάδα.

 

Με τους παλιούς λασπωτήρες που είχα δεν είχα μείνει τρελά ικανοποιημένος.

Ο πίσω ήταν ΟΚ για βροχή ή ελάχιστη λάσπη. Δηλαδή ήταν καλός για τον αναβάτη αλλά δεν προστάτευε ότι είναι κάτω από αυτόν. Με λίγα λόγια το πίσω κομμάτι του σκελετού και το πίσω φρένο γίνονται χάλια. Μικρό το κακό αν πας μόνο σε δρόμο. Αν πέσεις και σε λίγες λάσπες βρομίζει το ποδήλατο γρήγορα.

 

Ο μπροστά ήταν και άσχημος αλλά και δουλειά δεν έκανε. Overshoes και κάτω μέρος του παντελονιού βρέχονταν για τα καλά. Σε χωματόδρομο ήταν να σε κλαίνε οι ρέγγες...

 

SKS MUD-X

post-64210-0-05955600-1419453239_thumb.j

post-64210-0-28971500-1419453253_thumb.j

 

SKS S-Blade

post-64210-0-12183900-1419453197_thumb.j

 

Νομίζω ότι αυτοί που έβαλα τώρα είναι πιο διακριτικοί. Βέβαια έχει πολύ λίγο clearance με αποτέλεσμα όταν φλεξάρει το ποδήλατο (π.χ. όταν βάζω αρκετή δύναμη στο πεταλάρισμα) ο πίσω τροχός να ψιλοακουμπάει στον λασπωτήρα.

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
Link to comment
Share on other sites

Αυτούς που έχεις τώρα έχω βάλει στο ποδήλατο της κοπέλας μου. Αποτελεσματικοί, αλλά μου έβγαλαν την Παναγία να τους περάσω. Άσε που είναι οριακά και ήθελαν πολύ ρύθμισμα για να μην βρίσκουν στη ρόδα.

Εγώ στο δικό μου έχω αυτούς, http://www.wiggle.co.uk/crud-racepac-29er-mudguard-set/

Δεν έβρισκα κάτι άλλο για 29" τροχούς. Ο πίσω είναι μια χαρά, αλλά ο μπροστά όταν πάω σε καμία κατηφόρα γρήγορα μου έρχονται νερά μες τη μούρη. Αυτό γιατί δεν έχει φτερό μπροστά από το τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα με πέθαναν στην τοποθέτηση (οι SKS Longboard είναι) και ακόμα δεν είμαι τελείως ικανοποιημένος επειδή όπως είπα όταν βάζω δύναμη στο πετάλι τότε ακουμπάει ελαφρώς η πίσω ρόδα τον λασπωτήρα.

 

Δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω πια πολλά εκτός και αν καταφύγω σε πατέντες και σε κοψίματα του λασπωτήρα για να μπει "πιο μέσα" στο σημείο του σκελετού που δένει το πίσω φρένο.

 

Πάντως στο θέμα της προστασίας από βροχή/λάσπες κλπ δείχνουν αρκετά ΟΚ.

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις:

1-χρησιμοποιει κανεις την εφαρμογη garmin connect για android? Δε μπορω να βρω πουθενα πως φαινονται συνολικα τα στατιστικα μου.

2- θελω να παρω παπουτσια για το ποδηλατο. Οχι κουμπωτα μιας και εχω φλατ πεταλια. Καμια προταση εχετε? Υπαρχει μηπως καποιο παπουτσι που να μπορω να συνδυαδω και τα 2 εαν αργοτερα θελησω να βαλω κουμπωτα?

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 no idea δεν έχω garmin.

Για το 2 νομίζω ότι αν δεν προσαρμόσεις πάνω στα ποδηλατικά παπούτσια τα cleats μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σε flat πετάλια.Απλώς υπάρχουν κάποια που έχουν κάλυμα πάνω στην υποδοχή για τα cleats και κάποια όχι.

 

https://www.youtube.com/watch?v=FjyfouHjkBg

 

https://www.youtube.com/watch?v=NH9cMcMWUto

 

In other news "έσπασα" τα 100 km στο specialized :)

Έγινε επεξεργασία από nucleus
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασες κανένα παπουτσάκι? Δεν γλίστραγε χωρίς το cleat πάνω στο flat pedal?

Δοκιμασα τα φρυδια μου. Δεν εχω χρονο ουτε μεχρι το μαγαζι να παω. Σημερα ηταν καλη ευκαιρια αλλα χιονιζει μεσα στη Λαμια. Ποσο γκαντεμια ρε φιλε, που εχει να χιονισει χρονια!

[emoji35]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις:

2- θελω να παρω παπουτσια για το ποδηλατο. Οχι κουμπωτα μιας και εχω φλατ πεταλια. Καμια προταση εχετε? Υπαρχει μηπως καποιο παπουτσι που να μπορω να συνδυαδω και τα 2 εαν αργοτερα θελησω να βαλω κουμπωτα?

 

Για το 2 νομίζω ότι αν δεν προσαρμόσεις πάνω στα ποδηλατικά παπούτσια τα cleats μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σε flat πετάλια.Απλώς υπάρχουν κάποια που έχουν κάλυμα πάνω στην υποδοχή για τα cleats και κάποια όχι.

 

Λογικά αν βάλεις τα καλύμματά τους στα ποδηλατικά με cleats θα είναι περίπου ΟΚ. Θα γλιστράνε βέβαια χειρότερα από τα κλασσικά αθλητικά παπούτσια πάνω στο πετάλι επειδή η γόμα τους είναι επίτηδες σκληρή για να είναι αρκετά άκαμπτα. Επιπλέον επειδή μιλάς για flat πετάλι/πλατφόρμα δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει/ξεκουράσει η ακαμψία της σόλας τους μια που η επιφάνεια που πατάς είναι ήδη μεγάλη.

 

Γιατί θέλεις να βάλεις (τέτοια) ποδηλατικά παπούτσια σε flat πετάλια ή πλατφόρμες; Δεν σου κάνουν τα κλασσικά σου παπούτσια; Είναι πολύ μαλακά;

Λογικά θα υπάρχουν και ειδικά παπούτσια χωρίς cleats για να πιάνουν καλά σε πλατφόρμες. Για ψάξε το και έτσι.

Νομίζω πάντως ότι άμα πας να τα κάνεις όλα (παπούτσια για cleats σε flat πετάλι), τότε και λεφτά θα δώσεις και ένα μέτριο αποτέλεσμα θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ποιός είναι ο σωστός τρόπος πλυσίματος γιατί στον ποδηλατοδρόμο εδώ πιάνει λάσπη.

 

Και επειδή βαριόμαστε να κάνουμε σαπουνάδα το ποδήλατο κάθε μέρα η κάθε 4-5 μέρες, ο πιο απλός είναι ο

http://www.thelab.gr/topic/139798-ποδηλατό-thread-v20/?p=2109528

:p

 

Θα ξαναγράψω όταν τον χρησιμοποιήσω ενδελεχώς. Όπως είχα γράψει, είχα κάτι κοντά στη δικιά σου λύση σε mudguards και δε με κάλυψε.

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.