Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Περπάτημα? Συγκοινωνία? Κάποιος συνάδερφος που μένει σχετικά κοντά σε εσένα? Να κατεβάσεις την πίεση στα ελαστικά σου στο ελάχιστο που υποστηρίζουν και να το πάρεις σιγά σιγά και με προσοχή απο ποδηλατόδρομους κυρίως?

Link to comment
Share on other sites

Mountain έχω οπότε το ελαστικό θα βοηθήσει νομίζω. Άμα δω ότι γλιστράει θα το πάω με τα πόδια, κάπου 45' περπάτημα είναι. Δυστυχώς ποδηλατόδρομος το βράδυ είναι απλησιαστος. Δεν έχει ούτε μια λάμπα και ο φακός δεν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρόσεχε τον πάγο και πες μας πως είναι η οδήγηση σε τέτοιες συνθήκες. Από τύχη δεν έχω οδηγήσει ακόμα σε χιόνι/πάγο (θα γίνει λογικά πολύ σύντομα) και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να ρίχνει όταν γύριζα για την εμπειρία. Ίσως αύριο αν πάω γυμναστήριο.

Το άλλο είναι της κοπέλας μου και δεν ήθελε να δώσει λεφτά για κουκούλα. Τώρα που άρχισε η σκουριά να βγαίνει θέλει να πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγαμε γυμναστηριο με τα ποδηλατα. Δεν γλυστρουσε καθολου, ειτε πατουσες σε πατημενο χιονι που ηταν σαν παγος, ειτε στο φρεσκο χιονι. Πηγαιναμε βεβαια σιγα σιγα. Θα ανεβασω και βιντεακι. Δυστυχως ειχα ψηλα την καμερα και δεν φαινεται το ελαστικο που ειχε γεμησει χιονια. Ηταν σαφως πιο κουραστικο στο χιονι, σαν να κανεις ποδηλατο σε σκληρη αμμο ενα πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια για mount Hamilton, περιέργως ανέβηκα σχετικά άνετα αν και ξεκίνησα αργά μετά το μεσημέρι και έτσι δεν έφτασα μέχρι τέρμα.

 

 

Mount Hamilton
Distance 75.18 km | Time 3:38:29 | Speed 20.6 kph | Elev Gain 1,043 m

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και σκέφτομαι αύριο να πάω την πρώτη μου νυχτερινή βόλτα. Τι φώτα προτείνεται?

 

Για μπροστά έχω δει το Lezyne μαύρο Micro Drive φως 200 lumens και για πίσω Lezyne Zecto Drive οπίσθιο φως 20 lumens. Αρκούν για μέσα στην πόλη?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και τα χειμερινά του στο δικό μου

cc9323fbd6bacef8fc310c8602822892.jpg

 

Κατάφερα εδώ και μερικές μέρες να στήσω σωστά τους SKS Longboard. Έπρεπε να κάνω πατέντες και να χάσω/αφιερώσω αρκετές ώρες για να μπουν καλά και να μην ακουμπάει το λάστιχο πάνω τους. Το βασικό πρόβλημα ήταν στον πίσω λασπωτήρα που το στήσιμο του ποδηλάτου δεν του άφηνε αρκετό κενό και απόσταση από το λάστιχο. Με λίγα λόγια, αν έβαζα πίεση πάνω από 40 psi το λάστιχο ακουμπούσε. Επιπλέον με το παραμικρό δείγμα λάσπης που κολλούσε στα λάστιχα, τα λάστιχα άρχιζαν να ακουμπάνε στους λασπωτήρες. Μετά από πατέντες τελικά μπορώ να τα φουσκώνω όσο θέλω (100+ psi) και ακόμα και όταν πάω σε λάσπες να μην ακούω τίποτα. Τα λάστιχα έχουν πάχος 25.

Αν εξαιρέσουμε το θέμα της τοποθέτησης που ήταν πραγματικά προβληματικό (αν και δεν φταίνε απαραίτητα οι λασπωτήρες γι’αυτό), η κάλυψη που προσφέρουν είναι εντυπωσιακή. Τα παπούτσια μου δεν έχουν λερωθεί από λάσπες ενώ προστατεύουν σκελετό αλλά και μετάδοση (αλυσίδα, γρανάζια) από πολύ καλά έως άριστα.

Με λίγα λόγια περνάω και από (λασπωμένους πια) χωματόδρομους και το ποδήλατο παραμένει πολύ καθαρό.

Οπότε νομίζω ότι είμαι ένας χαρούμενος κάτοχός τους. Το το μικρό clearence που έχουν έχει και ένα καλό. Είναι πολύ κοντά στα λάστιχα και δεν χαλάνε πολύ την εικόνα του ποδηλάτου (σε σχέση με άλλους λασπωτήρες).

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και γω αλλά όταν πήγα να τους βάλω είδα ότι το μπροστά πιρούνι δεν έχει τρύπα για τη βίδα. Μέτρησα επίσης και τις ακτίνες τους και δεν έδειχναν να κάνουν σε 29". Οπότε τα γύρισα και έμεινα με αυτά που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και σκέφτομαι αύριο να πάω την πρώτη μου νυχτερινή βόλτα. Τι φώτα προτείνεται?

 

Για μπροστά έχω δει το Lezyne μαύρο Micro Drive φως 200 lumens και για πίσω Lezyne Zecto Drive οπίσθιο φως 20 lumens. Αρκούν για μέσα στην πόλη?

Άμα μείνεις μέσα στην πόλη που φωτίζεται επαρκώς από τα φώτα στις κολώνες δε θέλεις κάτι εξειδικευμένο. Απλώς να αναβοσβήνει για να σε προσέχουν οι υπόλοιποι χρήστες του δρόμου. Αν πας σε σκοτεινά μέρη κοίτα για κάποιο δυνατό φως σε συνδυασμό με τα παραπάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.