Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Σκεφτομαι να φτιάξω ενα "κουρσάκι" για να χρησιμοποιω στις μετακινήσεις μου (ζω εκτος Ελλάδας).

 

Καταρχήν, αξίζει να το φτιάξω μόνος μου ή ειναι φτηνότερο να πάρω ένα ετοιμο; Προφανώς και θα μου άρεσε να διαλέξω τα κομμάτι ενα ενα και να το συναρμολογήσω εγω σιγα σιγα, αλλά αν είναι να πληρώσω διπλάσια λεφτά δεν το κάνω.

 

Επίσης εχω δει πολλούς που χρησιμοποιούν σκελετους από παλιά ποδήλατα και βάζουν επάνω καινούργια εξαρτήματα. Αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο;

 

Γενικά δεν εχω ξαναφτιάξει ποδήλατο, αλλα εχω ορεξη, οποτε οποιαδηποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εικόνα είναι ότι πάντα αγοράζοντας έτοιμο θα σου βγει φτηνότερο. Ειδικά δε για παλιό σκελετό (εξαρτάται πόσο παλιό), μπορεί να βγει και ακριβότερο από καινούργιο. Εγώ τουλάχιστον απέρριψα την ιδέα να ζωντανέψω το παλιό μου Carerra II, γιατί έβγαινε απαγορευτικά ακριβό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να φτιάξω ενα "κουρσάκι" για να χρησιμοποιω στις μετακινήσεις μου (ζω εκτος Ελλάδας).

 

Καταρχήν, αξίζει να το φτιάξω μόνος μου ή ειναι φτηνότερο να πάρω ένα ετοιμο; Προφανώς και θα μου άρεσε να διαλέξω τα κομμάτι ενα ενα και να το συναρμολογήσω εγω σιγα σιγα, αλλά αν είναι να πληρώσω διπλάσια λεφτά δεν το κάνω.

 

Επίσης εχω δει πολλούς που χρησιμοποιούν σκελετους από παλιά ποδήλατα και βάζουν επάνω καινούργια εξαρτήματα. Αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο;

 

Γενικά δεν εχω ξαναφτιάξει ποδήλατο, αλλα εχω ορεξη, οποτε οποιαδηποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Είμαι ακριβώς στα ίδια αλλά ζω Ελλάδα :-p ... έχω κάνει ήδη παραγγελία  http://www.planetx.co.uk/i/q/ZXMAYPXLON/planet-x-london-road-frameset-pick-n-mix-bundle και περιμένω αποστολή.

Θα το στήσω με ίσιο τιμόνι βέβαια και όχι drop. Εάν δεν πάρεις κάτι έτοιμο και το στήσεις κομμάτι κομμάτι είσαι περίπου 15-20% πάνω σίγουρα αλλά το προτίμησα για την χαρά της δημιουργίας

 

γΛήγορο έντιτ

Εάν δεν σε χαλάει το καφετί χρωματάκι στα λευτά του είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για στήσιμο σε vintage στύλ

http://www.planetx.co.uk/i/q/FRPXKBD2/planet-x-kaffenback-2-frameset

Έγινε επεξεργασία από cddaraa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασα κασέτα, σαμπρέλες και λάστιχα από τους παλιούς στους νέους τροχούς ανακαλύπτω ότι δεν πέρασα στους νέους τροχούς το πλαστικό στοπ για να μην πέφτει η αλυσίδα στις ακτίνες. Να μπω στον κόπο να το περάσω ή όχι;

post-64210-0-90838100-1428767345_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να το βάλλω μια που από ότι είδα αν φύγει η αλυσίδα θα γίνει πάρτι με τις ακτίνες. :p Απλά πρέπει να πάρω άλλο επειδή το συγκεκριμένο ήταν για 32 ακτίνες και οι νέοι τροχοί έχουν 36.

 

Από εκεί και πέρα από το χτύπημα που έφαγε το ποδήλατο (πριν κάτι εβδομάδες) εκτός από την πίσω ζάντα που καταστράφηκε και δεν σωζόταν (γι'αυτό και οι καινούργιοι τροχοί), στράβωσε και το νύχι.

 

Κουνιέται όλο το ντεραγιέ ενώ κλείνω το quick release (ένας λόγος ακόμα για να βάλω το spoke protector). Ξέρουμε πως το ψάχνουμε online;

 

Το νύχι είναι αυτό και στερεώνεται με βίδα.

 

post-64210-0-64024800-1428776630_thumb.j
 

 

Ελπίζω να είναι μόνο αυτό επειδή το ντεραγιέ κάνει σαν ξεκούρδιστη κιθάρα σε κάθε λακκούβα (που δεν έκανε πριν το πέσιμο). :frown:

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει τίποτα καλός/αναλυτικός οδηγός για αποσυναρμολόγηση ποδηλάτου, βαφή κλπ;

 

Θέλω να βάψω το ποδήλατο της μικρής και ψάχνομαι. Είναι ένα μικρό "ότι-ναναι" με ταχύτητες είναι, ,αλλά πολύ σύρμα και βίδα ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να πιστεψω τη γκαντεμια μου!

Ακουμπαω το ποδηλατο στο βενζιναδικο για να βαλω αερα στα λαστιχα και φυσαει ενας αερας και το ριχνει κατω. Οκ λεω.

Το σηκωνω και βλεπω αυτο.

Ειμαι ετοιμος για εγκεφαλικο! Κανενα χτυπημα πουθενα!

Μονο αυτο γαμω την πουτανα μου!!

1e798d1e23b23a0dbf453bd6e52efdcb.jpg

Μιλησα απο εκει που το ειχα παρει και μου εδωσαν ενα τηλεφωνο για service. Αν και δε νομιζω οτι γινεται κατι θα παρω το πρωι να δω τι θα μου πουν.

Καμια ιδεα κανεις που να παρει ο διαολος??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.