Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Καταλαβαίνω και είναι αλήθεια ότι

μερικές φορές θα δοθεί λύση καλύτερη

και από εργοστασιακή αλλά εγώ ζητώ συγκεκριμένο

κομμάτι πλέον μετά από αρκετές δοκιμές άσχετων και

σχετικών.

Thank you πάντως και αν γνωρίζει και κάποιον

Θεσσαλονίκη ο δικός σου , στειλτον , αχρείαστος να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει να κάνει με τον κλιματισμό το προτιμώ καινούργιο. Στα μεταχειρισμένα από τρακαρισμένα είναι thresh οπότε μπορεί να είναι καταπονημένα. Αυτά είναι τα κακά του τρακαρίσματος. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα που δεν βγαίνει εκείνη τη στιγμή, δεν το πληρώνει η ασφαλιστική του άλλου (αν φταίει ο άλλος) και μετά πληρώνεις εσύ. Αλλά και να το έβγαζε στο τρακάρισμα θα σου έλεγε η ασφαλιστική πως ήταν και πριν. Μην μπλέξεις.

Έχει κάτι τύπους, που επειδή κάποιος μπορεί να έχει ένα ακριβό αυτοκίνητο ή όμορφο εμφανισιακά (γυαλισμένο, με ζάντες, χαμηλωμένο κλπ) ζηλεύουν. Και τι κάνουν; Και τι κάνεις όταν το βλέπεις; Λες να τον έπιανα την ώρα που το χαράκωνε να τον έκανα ασήκωτο. τελικά για όλα υπάρχει λύση.

Βάνδαλος χαράζει με κλειδί μια Aston Martin

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Bandalos-xarazei-me-kleidi-mia-Aston-Martin_127580.asp

 

Ο συγκεκριμένος πρέπει να είναι άρρωστος. Με την οργάνωση που έχει, σίγουρα έχει σακατέψει και άλλα αυτοκίνητα. Τελικά τι σε συμφέρει; Καινούργιο και να το πάρεις απόφαση πως θα το δεις αψεγάδιαστο μόνον τι στιγμή που το παίρνεις από την αντιπροσωπεία, ή ένα μέτριο για να μην τρελαίνεσαι; Είναι όμως στη μέση και το μηχανικό μέρος. Το μεταχειρισμένο δεν ξέρεις τι κουσούρια μπορεί να έχει.

 

Και ακόμη ένας που θα επικαλεστεί πως ήταν μεθυσμένος. Το γκομενάκι γελάει.

https://www.youtube.com/watch?v=FG_JTQQWD_g

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Έχω γδαρει αρκετά αυτοκινητα με το καρότσι της μικρής (παρκαρισμενα σε πεζοδρομους, ράμπες ΑΜΕΑ κλπ).Αν χρειάζομαι 50 εκατοστά να περάσω και μου έχουν αφήσει 49.5 περνάω και όποιον πάρει ο χάρος.
 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει να κάνει με τον κλιματισμό το προτιμώ καινούργιο. Στα μεταχειρισμένα από τρακαρισμένα είναι thresh οπότε μπορεί να είναι καταπονημένα. Αυτά είναι τα κακά του τρακαρίσματος. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα που δεν βγαίνει εκείνη τη στιγμή, δεν το πληρώνει η ασφαλιστική του άλλου (αν φταίει ο άλλος) και μετά πληρώνεις εσύ. Αλλά και να το έβγαζε στο τρακάρισμα θα σου έλεγε η ασφαλιστική πως ήταν και πριν. Μην μπλέξεις.

Έχει κάτι τύπους, που επειδή κάποιος μπορεί να έχει ένα ακριβό αυτοκίνητο ή όμορφο εμφανισιακά (γυαλισμένο, με ζάντες, χαμηλωμένο κλπ) ζηλεύουν. Και τι κάνουν; Και τι κάνεις όταν το βλέπεις; Λες να τον έπιανα την ώρα που το χαράκωνε να τον έκανα ασήκωτο. τελικά για όλα υπάρχει λύση.

Βάνδαλος χαράζει με κλειδί μια Aston Martin

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Bandalos-xarazei-me-kleidi-mia-Aston-Martin_127580.asp

 

Ο συγκεκριμένος πρέπει να είναι άρρωστος. Με την οργάνωση που έχει, σίγουρα έχει σακατέψει και άλλα αυτοκίνητα. Τελικά τι σε συμφέρει; Καινούργιο και να το πάρεις απόφαση πως θα το δεις αψεγάδιαστο μόνον τι στιγμή που το παίρνεις από την αντιπροσωπεία, ή ένα μέτριο για να μην τρελαίνεσαι; Είναι όμως στη μέση και το μηχανικό μέρος. Το μεταχειρισμένο δεν ξέρεις τι κουσούρια μπορεί να έχει.

 

Και ακόμη ένας που θα επικαλεστεί πως ήταν μεθυσμένος. Το γκομενάκι γελάει.

https://www.youtube.com/watch?v=FG_JTQQWD_g

Υπάρχουν πολλοί κομπλεξικοί,είναι να τους πιάσεις και τους δύο να τους σακατέψεις στο ξύλο.Και να έλεγες ότι ενοχλούσαν τα αυτοκινήτα.Τι να πω...

Πάντως σχετικά με αυτό που λες και και ενα μέτριο να πάρεις αν είναι σε καλή κατάσταση πάλι θα τρελαθείς αν σου κάνουν κάτι.Και ενα τελείως φθηνό να πάρεις πάλι θα ξενερώσεις γιατί θά πεις,γιατί ρε π#$#@$@.

Έγινε επεξεργασία από spyrossss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω γδαρει αρκετά αυτοκινητα με το καρότσι της μικρής (παρκαρισμενα σε πεζοδρομους, ράμπες ΑΜΕΑ κλπ).Αν χρειάζομαι 50 εκατοστά να περάσω και μου έχουν αφήσει 49.5 περνάω και όποιον πάρει ο χάρος.

 

 

Μην τα μπερδεύουμε. Άλλο να παρκάρει ο άλλος εκεί που εσύ δικαιούσαι να περπατάς και άλλο να είναι νόμιμα παρκαρισμένος και να τον κάνεις ζημία. Βασικά δεν δικαιούσαι να του κάνεις ζημία γιατί είναι περιουσιακό στοιχείο. Δε δικαιούται και αυτός να παρκάρει παράνομα. Όταν υπάρχει ατιμωρησία σε παραβάτες οδηγούς Αλλά! και πεζούς που πετάνε ενώ περπατάνε σκουπίδια, που δεν περνάνε από τις διαβάσεις, που περνάνε από τις διαβάσεις με πράσινο για τα αυτοκίνητα, τότε επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει να κάνει με τον κλιματισμό το προτιμώ καινούργιο. Στα μεταχειρισμένα από τρακαρισμένα είναι thresh οπότε μπορεί να είναι καταπονημένα. Αυτά είναι τα κακά του τρακαρίσματος. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα που δεν βγαίνει εκείνη τη στιγμή, δεν το πληρώνει η ασφαλιστική του άλλου (αν φταίει ο άλλος) και μετά πληρώνεις εσύ. Αλλά και να το έβγαζε στο τρακάρισμα θα σου έλεγε η ασφαλιστική πως ήταν και πριν. Μην μπλέξεις.

Έχει κάτι τύπους, που επειδή κάποιος μπορεί να έχει ένα ακριβό αυτοκίνητο ή όμορφο εμφανισιακά (γυαλισμένο, με ζάντες, χαμηλωμένο κλπ) ζηλεύουν. Και τι κάνουν; Και τι κάνεις όταν το βλέπεις; Λες να τον έπιανα την ώρα που το χαράκωνε να τον έκανα ασήκωτο. τελικά για όλα υπάρχει λύση.

Βάνδαλος χαράζει με κλειδί μια Aston Martin

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Bandalos-xarazei-me-kleidi-mia-Aston-Martin_127580.asp

 

Ο συγκεκριμένος πρέπει να είναι άρρωστος. Με την οργάνωση που έχει, σίγουρα έχει σακατέψει και άλλα αυτοκίνητα. Τελικά τι σε συμφέρει; Καινούργιο και να το πάρεις απόφαση πως θα το δεις αψεγάδιαστο μόνον τι στιγμή που το παίρνεις από την αντιπροσωπεία, ή ένα μέτριο για να μην τρελαίνεσαι; Είναι όμως στη μέση και το μηχανικό μέρος. Το μεταχειρισμένο δεν ξέρεις τι κουσούρια μπορεί να έχει.

 

Και ακόμη ένας που θα επικαλεστεί πως ήταν μεθυσμένος. Το γκομενάκι γελάει.

https://www.youtube.com/watch?v=FG_JTQQWD_g

 

btw το συγκεκριμμένο περιστατικό δεν είναι "απλό". Το αμάξι ανήκει σε γνωστό καλλιτέχνη ακροδεξιό. Δεν ήταν απλά πετύχανε μια πόρσε στο δρόμο και δεν τους άρεσε

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/topic/139911-μοτοκίνηση/?p=2192791

 

Το postαρα στην μοτοκίνηση καταλάθος έχει κανείς άποψη?

 

έμπα στο onparts (μαγαζί στο πειραιά) και κοίτα για φλάτσα ( 40-50 ευρώ έχει ) επίσης ψάξε να δεις αν έχει κάποιο άλλο ανταλακτικό που θέλεις !

τώρα το δύσκολο είναι "βάση του φίλτρου λαδιού" πως έγινε αυτό ...

δεν πας και σε έναν άλλο μηχανικό γιατί κουλό μου ακούγετε "βάση του φίλτρου λαδιού"

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που το πήγα δεν το πήγα σε μηχανικό έξω. Απο κάπου έχανε λάδια εδώ και καιρό το αμέλησα να το πάω για επισκευή σχετικά γρήγορα οπότε μάλλον απο εκεί το έπαθε. Ούτως ή άλλως έδωσα το ok να προχωρήσει τώρα. Αυτή είναι και η μόνη μεγάλη ζημιά που έχει βγάλει στα χρονάκια του. Oh well :S

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που το πήγα δεν το πήγα σε μηχανικό έξω. Απο κάπου έχανε λάδια εδώ και καιρό το αμέλησα να το πάω για επισκευή σχετικά γρήγορα οπότε μάλλον απο εκεί το έπαθε. Ούτως ή άλλως έδωσα το ok να προχωρήσει τώρα. Αυτή είναι και η μόνη μεγάλη ζημιά που έχει βγάλει στα χρονάκια του. Oh well :S

Για ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.car.gr/parts/?q=Peugeot+106&ca=77

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/topic/139911-μοτοκίνηση/?p=2192791

 

Το postαρα στην μοτοκίνηση καταλάθος έχει κανείς άποψη?

Δεν είναι καλή τιμή. οι επισκευές αυτού του τύπου πάνε 300 με 350 ευρώ. Εργατικά + Ρεκτιφιέ + τη φλάντζα + θερμοστάτη, όλα μαζί είναι στα άντε χοντρά 350 ευρώ*. 240 ευρώ επιπλέον που τα βρήκανε μόνον οι ίδιοι το ξέρουν. Για τη βάση στο φίλτρο δεν ξέρω. Με 590 πες τους παίρνεις μεταχειρισμένο κινητήρα. Πάνε ρώτα σε άλλον χωρίς να του πεις πόσα σου ζήτησαν.

Είπα εχθές να βγάλω το Vitara για βόλτα. Και εκεί που οδηγώ προσγειώνεται στο καπό με πέτρα. Όχι μεγάλη, αλλά 3 δάκτυλα φάρδος. Σταματώ και βγαίνω. Στο δρόμο που ήμουν είχα προτεραιότητα και στα 20 μέτρα περίμενε ένα μηχανάκι για να περάσω. Το παλικάρι έμεινε με ανοιχτό το στόμα. Κοιτώ πάνω και νασου μια φισούνα στο 3ο όροφο πολυκατοικίας για δουλειές μαστορεμάτων. Λέω στο παλικάρι να έρθει για μάρτυρας. Βγάζω φωτο την πέτρα στο καπό και καλώ και τροχαία. Ήρθε πήγαμε επάνω. Δεν είχαν άδεια για να κάνουν οικοδομικές εργασίες (κλασικά θα έβγαζαν την επόμενη ημέρα). Ο υπεύθυνος όταν είδε κάτω την πέτρα στο καπό έχασε τη μιλιά του. Ανέλαβε την ευθύνη. Μου έκανε λακούβα και πάμε για βαφή όλο το καπό. Χαλαρά με λαμαρινά και μπογιατζή ένα 150 βαφή και κανένα 80άρη λαμαρινάς πάμε για 230 - 250 χώρια το πρόστιμο της άδειας που δεν είχε.

Την άλλη φορά σε πάρκινγκ βρήκα τον προφυλακτήρα σχεδόν ξηλωμένο και τπτ άλλο. Σημείωμα κάτι ούτε για πλάκα. Είχε κάμερες όμως και βρέθηκε ο ζημιάρης. 300 ευρώ τότε, για βάψιμο, βάσεις καινούργιες και λαμαρινά. Δεν είμαστε πολιτισμένοι. Η πέτρα αν έπεφτε σε άνθρωπο θα έμενε στον τόπο. Άδεια ο μηχανικός δεν είχε. Στο πάρκινγκ ο άλλος σηκώθηκε και έφυγε.

Τόσο αναισθησία και γαιδουριά; Βασικά απορώ με εμένα που συγκρατήθηκα και δεν πιάστηκα στα χέρια. Όλα όμως τα έχω σε αρχείο με φωτογραφίες για αν (που δεν το βλέπω σύντομα) το πουλήσω να ξέρει ο αγοραστής γιατί βάφτηκε. Καλά μέχρι τότε μπορεί κανένας εκσκαφέας να μη δει το αμάξι και να μου το κάνει μινιατούρα. Τόση γκαντεμιά. Του πατέρα μου, που το παρκάρει αέρα - πατέρα, δεν το πλαίνει κλπ, ούτε γλάρος δεν το κουτσουλάει. :lol:

Τώρα το διάβασα. Όχι ρε φίλε. 590 ευρώ για φλάντζα και είπες οκ; βάλε άλλα 500 και άλλαξε, πιστόνια, ελατήρια, κουζινέτα, στρόφαλο, βαλβίδες και κάτι ψιλά. Έξω με 1000ευρώ κάνεις γενική επισκευή εκτός αντιπροσωπείας. Ζήτα αναλυτικό λογαριασμό. Θέλω να δω πόσο χρεώσανε και τι. Τα γαλλικά έχουν τσιμπιμένες τιμές στην αντιπροσωπεία αλλά αυτοί πάνε για πρωτάθλημα. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε 2lt tfsi μοτερ με 330 αλoγα + που εχει ηδη μεσα 5w 40 λαδι σημπληρωσω 0.5lt 5w 30 παθαινει τιποτα?

καλο θα ηταν να συμπληρωνεις το ιδιο...αλλα απο το καθολου σιγουρα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.