Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

δεν γνωρίζω αυτό που γράφεις με την εφορία αν ισχύει από την πρώτη μέρα που μένει ανασφάλιστο (πάντα μιλώ φυσικά για την περίπτωση που το έχεις παρκαρισμένο και δεν το κυκλοφορείς ούτε 10 μέτρα χωρίς ασφάλεια) ή αν έχεις κάποιο μικρό περιθώριο ημερών ώστε σε συνδυασμό με τις αργίες να πήγαινες δια της πλαγίας οδού. Αφήνοντάς το ουσιαστικά ανασφάλιστο για 7-8 ημέρες (ξαναλέω χωρίς να το κυκλοφορήσεις ούτε 10 μέτρα) και κάνοντας αίτηση για καινούργια την τριακοστή πρώτη του μήνα. Αμέσως ενεργοποιείται η διαδικασία της εφορίας; Χωρίς καμιά προθεσμία του τύπου «έχεις 3 μέρες καιρό να το ασφαλίσεις»;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Θα με βολευε να μην εχω και την πληρωμη της ασφαλειας αυτοκινητου τελη του μηνα ειδικα Δεκεμβρη.

Τα τελη με πιστωτικη και δοσεις.

 

Παντως μπορεις να κανεις μια τριμηνη νομιζω και να την ακυρωσεις μετα απο λιγες μερες, μου το εχει κανει ασφαλιστης, αρκει να θελει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τι μου λεει αλλος ασφαλιστης (βρηκα καποιον μεσω φιλου) η εφορια κυνηγησε περσι τον ιουνιο τα ανασφαλιστα και μετα τιποτα...

Επισης μου τονισε οτι μπορει να γινει ασφαλεια 10-15 ημερων και μετα να συνεχισω σε καποια αλλη μεγαλυτερης διαρκειας...

Αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος αυριο θα ρωτησω και καποιον τριτο να δουμε που θα βγει η ιστορια.

πριν 7 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Τα τελη με πιστωτικη και δοσεις.

Παντως μπορεις να κανεις μια τριμηνη νομιζω και να την ακυρωσεις μετα απο λιγες μερες, μου το εχει κανει ασφαλιστης, αρκει να θελει

Δεν ειναι θεμα χρηματων ειναι θεμα προγραμματισμου ορισμενων πληρωμων ανα μηνα εντος του ετους.

Αυτο που μου την εδωσε στο θεμα ηταν η απαντηση του πρωτου ασφαλιστη οτι "δεν μπορει να γινει κατι".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται και η πατέντα με την ακύρωση, αλλά έχω δει κάποιες ασφαλιστικές να έχουν μηνιαίες ασφάλειες ή χρέωση με τον μήνα στις ετήσιες.

 

Πάντως, κι εγώ σε πιστωτική με δόσεις βάζω ασφάλειες-τέλη κυκλοφορίας και γίνονται κάπως πιο εύπεπτα.

 

Στη χειρότερη, και δόσεις να μην μπορεί να σου βάλει ο ασφαλιστής, η πληρωμή της ασφάλειας μετατίθεται τουλάχιστον για όταν χρειάζεται να πληρώσεις την κάρτα.

 

Καλά ξεμπερδέματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το "δεν γινεται" ειναι το προβλημα @acct το οποιο το αντιμετωπιζουν κατα τα λεγομενα των ιδιων και αλλοι ασφαλισμενοι στην συγκεκριμενη ασφαλιστικη (?).

Τελος παντων παιδες ας ξημερωσει και βλεπουμε :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To λοιπον, εγινε ασφαλεια 15 ημερων (ναι γινεται 20ευρω μου ζητηθηκαν ) και μια για ενα χρονο αμεσως μετα, 10 ευρω λιγοτερα απο την προηγουμενη

ασφαλιστικη καλυπτουν οτι ειχα στο προηγουμενο συμβολαιο + θραυση κρυσταλλων. Η πατεντα με την ακυρωση γινεται και αυτη αν καποιος θελει να

αλλαξει ημερομηνιες για τα ασφαλιστρα του. Μαλλον ειναι θεμα ασφαλιστη γιατι τελικα ολα γινονται...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Proteas έγραψε:

Η πατεντα με την ακυρωση γινεται και αυτη αν καποιος θελει να

αλλαξει ημερομηνιες για τα ασφαλιστρα του. Μαλλον ειναι θεμα ασφαλιστη γιατι τελικα ολα γινονται...

Η πατεντα με την ακυρωση εμενα μου βγηκε τσαμπα, αν θυμαμαι καλα μου αλλαξε εταιρια πανω στο μηνα, ή σε λιγοτερο του μηνα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλα κανιβαλος ο οδηγος βεβαια αλλα ναι εσωσε 1-2 καλα. Χερα δε τον λες ομως!!
Δε θα ξεχασω τον εφιαλτικο θορυβο στο κατεβασμα απο 3η σε 2α...


Και εννοειται μετα απο τετοιον κανιβαλισμο το αμαξι θα μεινει 2 μηνες συνεργειο ??

Ενα πραγμα δε καταλαβαινω ομως..Πως σκατα δε φρεναρουν με το αριστερο ποδι. Ειναι πολυ πιο γρηγορο και ισορροπεις αλλιως το αμαξι.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR Θεωρώ ότι τα fov video δεν μπορούν να μεταφέρουν στον θεατή μεγάλο ποσοστό από ταχύτητα και άλλες οπτικές. Πιστεύω ότι μόνο όσοι τρέχουν σε αγωνιστικό επίπεδο καταλαβαίνουν πως πάνε οι οδηγοί στις πίστες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ποτε οτι δε παει γρηγορα παιδια ουτε οτι δεν ειναι καλος. Μην γραφουμε πραγματα που δεν λεμε. Ειπα απο τον κανιβαλισμο που ειδα στο παραπανω βιντεο και πολλα αλλα σημεια, με συγχωρειτε αλλα "χερα" δεν τον κανει και εννοειται μπορει να παει πιο γρηγορα.
Συγνωμη αν σας τον εθιξα ?

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.