Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Όλα μαμά, δίσκοι τακάκια. Το αυτοκίνητο κινείται εθνική, μπορεί να γυρίσω από ταξίδι και να κάνει 15 μέρες να πάρει μπροστά. Στην Αθήνα πάω πολύ νορμάλ, στην εθνική όμως τρέχω. Χρησιμοποιώ πολύ το σασμάν, υπολογίζω τις στροφές και μπαίνω με κατεβάσματα. Αν και τρέχω (κακώς, ελάττωμα είναι) μου έχουν πει ότι πάω γλυκά και δεν κάνω άτσαλες τιμονιές. 

@astrolabos Μεσσηνία κατεβαίνω ρε συ, τον γνωρίζεις τον δρόμο, που θες φρένα εκεί; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ με το Yaris με κατεβάσματα ( γιατί το παλιό είχε ταμπούρα μπρος πισω από την μανα του και απο εκει μου εχει μεινει να παιζω με κατεβασματα ) ... αττική...κάθε 30.000 ...μπρος πίσω...... ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

εγώ με το Yaris με κατεβάσματα ( γιατί το παλιό είχε ταμπούρα μπρος πισω από την μανα του και απο εκει μου εχει μεινει να παιζω με κατεβασματα ) ... αττική...κάθε 30.000 ...μπρος πίσω...... ?

 

τσέκαρε να παίξεις και με διαφορετικό τακάκι , πάρε και μια δεύτερη γνώμη 

 

μήπως έγινε και καμιά χαζομαρίτσα στο συνεργείο 

 

30Κ πάντως είναι αρκετά συχνά,  βάλε ένα dash cam , μήπως στο παίρνει κάποιος το βράδυ και μπαίνει στη πλησιέστερη καρτόπιστα

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Όπου έχει μπλόκο :hehe:

Έχω να δω χρόνια μπλόκο πλάκα πλάκα, κάποτε είχα μαζέψει τρεις κλήσεις για υπερβολική ταχύτητα. 62, 68, 72χλμ. και εννέα πόντους στο δίπλωμα. Οι 62, 68, τέσσερα χλμ. πριν το χωριό, η 72αρα με τον παλιό δρόμο. 

Αν θυμάσαι μετά που κατεβαίναμε το βουνό της Μεγαλόπολης, που κάναμε αριστερά στην ευθεία. Εκεί που στο τέλος είχε μια απότομη δεξιά και πήγαιναν πολλοί ευθεία. :p Ωραία όμως η ανάβαση Μεγαλόπολης, καμιά φορά σκέφτομαι να πάω από εκεί για να θυμηθώ τα παλιά. Είχα πετύχει και δύο ωραίες φάσεις εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lakisss said:

Αν θυμάσαι μετά που κατεβαίναμε το βουνό της Μεγαλόπολης, που κάναμε αριστερά στην ευθεία. Εκεί που στο τέλος είχε μια απότομη δεξιά και πήγαιναν πολλοί ευθεία. :p Ωραία όμως η ανάβαση Μεγαλόπολης, καμιά φορά σκέφτομαι να πάω από εκεί για να θυμηθώ τα παλιά. Είχα πετύχει και δύο ωραίες φάσεις εκεί. 

 

Οι μισοί τουλάχιστον πήγαιναν ευθεία, ειδικά οταν έβρεχε! 

 

Μην πας πάντως απο κει, τελευταία φορά που πέρασα η άσφαλτος είχε αρχίσει και χάλαγε αρκετά. Δεν ξέρω αν τη φτιάξανε απο τότε αλλά γενικά ήταν σε φάση περίεργη σε κάποια σημεία...

 

Αμα θες να κάψεις τα τακάκια σου ανεβα/κατέβα ενα αχλαδόκαμπο, πολύ πιο ευχάριστη διαδρομή και λογω της ανάβασης αλλά και επειδή χρησιμοποιείται σχετικά ρίχνουν και καμια καινούρια άσφαλτο μια στο τόσο

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

τσέκαρε να παίξεις και με διαφορετικό τακάκι , πάρε και μια δεύτερη γνώμη 

 

μήπως έγινε και καμιά χαζομαρίτσα στο συνεργείο 

 

30Κ πάντως είναι αρκετά συχνά,  βάλε ένα dash cam , μήπως στο παίρνει κάποιος το βράδυ και μπαίνει στη πλησιέστερη καρτόπιστα

Έβαλα πιο σκληρά....γ...θηκε ή δισκοπλακα...χαχαχα....

Θέλει σετακι τώρα καταλαβαα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sstav έγραψε:

να τα δοκιμάσουμε  ; τι λέτε;

FALKIEN ZIEX ZE310 ECORUN 225/45R17...

https://www.skroutz.gr/s/14930932/Falken-Ziex-ZE310-Ecorun-225-45R17-94W.html

Μπαα, προσωπικά θα έδινα κάτι παραπάνω και θα πήγαινα σε σίγουρες λύσεις, όπως:

https://www.skroutz.gr/s/10990165/Continental-PremiumContact-6-225-45R17-91Y.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sstav said:

να τα δοκιμάσουμε  ; τι λέτε;

FALKIEN ZIEX ZE310 ECORUN 225/45R17...

https://www.skroutz.gr/s/14930932/Falken-Ziex-ZE310-Ecorun-225-45R17-94W.html

 

Σε φτηνά έχω δοκιμάσει Barum Bravuris 3HM.

Απλά μάξιμουμ 2 χρόνια, μετά απλά τα πετάς.

Αξίζουν αν δεν το πας πολύ στο όριο. Τα 5άρια που βγήκαν τώρα (5HM) είναι και πιο σκληρά, τα είχα φορέσει για πολύ λίγο και μου άρεσαν.

Το HM δεν ισχύει, τά χα φυτιλιάσει.

 

15 hours ago, Lakisss said:

Όλα μαμά, δίσκοι τακάκια. Το αυτοκίνητο κινείται εθνική, μπορεί να γυρίσω από ταξίδι και να κάνει 15 μέρες να πάρει μπροστά. Στην Αθήνα πάω πολύ νορμάλ, στην εθνική όμως τρέχω. Χρησιμοποιώ πολύ το σασμάν, υπολογίζω τις στροφές και μπαίνω με κατεβάσματα. Αν και τρέχω (κακώς, ελάττωμα είναι) μου έχουν πει ότι πάω γλυκά και δεν κάνω άτσαλες τιμονιές. 

@astrolabos Μεσσηνία κατεβαίνω ρε συ, τον γνωρίζεις τον δρόμο, που θες φρένα εκεί; 

Υπερβολικά πολλά χιλιόμετρα! Τι αυτοκίνητο? Για να αντέχει τόσο λογικά είναι πολύ καλά ζυγισμένο και ελαφρύ μπροστά? Φιέστα 1000ρι?  

Εμένα κανονικά μαλακά τακάκια άντεχαν 5000-10000 χιλιόμετρα, 30000 μου έβγαζαν Ferodo DS performance κι αυτά με σχετική προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5-10K ? Ποιο Ferrariκο έχεις Σωτήρη , είναι κριμα να μην μοιράζεσαι στιγμές των Cavallino Rampante με το υπόλοιπο forum  :p

 

Μου φαίνονται πολύ λιγα , προσωπικά πηγαίνουν τουλάχιστον 50000χλμ , δισκόπλακες μια φορά στα 200Κ και οι σιαγόνες αλλάχτηκαν μια φορά , προβλήματα δεν έχουμε

 

Αλλά όπως λες, μπορεί το κάθε αμάξι να έχει διαφορετικό ζύγισμα και το 5κύλινδρο Stilο να έχει αυξημένες απαιτήσεις (μα πολύ αυξημένες όμως)

 

@sstav τι σενάριο χρήσης έχει το αμάξι και τι αμάξι είναι ?

Έγινε επεξεργασία από Thresh86
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Opel Astra K 1600cc 136h diesel..εντος πόλης το 90%  ... δεν μένει εκτεθειμένο έξω στο αγιάζι , την υγρασία, τον ήλιο-την ζέστη...έχει το σπίτι του...

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Υπερβολικά πολλά χιλιόμετρα! Τι αυτοκίνητο? Για να αντέχει τόσο λογικά είναι πολύ καλά ζυγισμένο και ελαφρύ μπροστά? Φιέστα 1000ρι?  

Εμένα κανονικά μαλακά τακάκια άντεχαν 5000-10000 χιλιόμετρα, 30000 μου έβγαζαν Ferodo DS performance κι αυτά με σχετική προσοχή.

Leon 1.6 2003

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Opel Astra K 1600cc 136h diesel..εντος πόλης το 90%  ... δεν μένει εκτεθειμένο έξω στο αγιάζι , την υγρασία, τον ήλιο-την ζέστη...έχει το σπίτι του...

 

απο αυτά που βλέπω

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-Summer-Tyre-Test.htm

τα Pilot Sport 4 δείχνουν μια χαρά και χωρίς μεγάλη οικονομική απόκλιση απο αυτά που ήδη διάλεξες (Falken)

Είχα τα 3 κάποτε, για 90% πόλη είναι ταμαμ.

 

Και τα Premium Contact 6 που προτείνει ο @UltraB είναι μια χαρά αν μπορώ να κρίνω απο τα PC5 που τσέκαρα περιστασιακά

 

Έχω πάθει πλάκα πάντως , απο τους δείκτες ταχύτητας. Συζητάμε για λάστιχα με speed rating τουλάχιστον 270km/h , κι ας μην είναι απόλυτο αυτό όπως ξέρουμε.

 

https://www.uniroyal-tyres.com/car/tyre-guide/tyre-knowledge/tyre-speed-ratings

 

άρα να ξέρεις μέχρι που μπορεί να φτάσει το Astra σου με W δείκτη στην Αττική Οδό, μέχρι 270km/h σε παρακαλώ ,όχι παραπάνω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thresh86 said:

5-10K ? Ποιο Ferrariκο έχεις Σωτήρη , είναι κριμα να μην μοιράζεσαι στιγμές των Cavallino Rampante με το υπόλοιπο forum  :p

 

Μου φαίνονται πολύ λιγα , προσωπικά πηγαίνουν τουλάχιστον 50000χλμ , δισκόπλακες μια φορά στα 200Κ και οι σιαγόνες αλλάχτηκαν μια φορά , προβλήματα δεν έχουμε

 

Αλλά όπως λες, μπορεί το κάθε αμάξι να έχει διαφορετικό ζύγισμα και το 5κύλινδρο Stilο να έχει αυξημένες απαιτήσεις (μα πολύ αυξημένες όμως)

 

@sstav τι σενάριο χρήσης έχει το αμάξι και τι αμάξι είναι ?

 

Το πιο μικρό της ferrari, fiat punto ?

Εμένα δεν άντεχαν τόσο με τίποτα, αλλά υπήρχαν συγκεκριμένοι δρόμοι που τα έτρωγα. Π.χ. στην Αθήνα, αν κάνεις κατηφόρα περιφερειακού καρέα, τρως αρκετό τακάκι (και αρκετό συμπλέκτη στην ανηφόρα).

Δισκόπλακες η αλήθεια είναι ότι επειδή τελευταία πρόσεχα, τις είχα 80.000 κμ, αλλά τις άλλαξα λόγω στραβώματος, όχι φθοράς. Τις φορούσα 4 χρόνια. 

Τακάκια ήταν προβληματικό το συγκεκριμένο αυτοκίνητο λόγω του ότι από όταν έπεφτε το τακάκι πε΄ριπου στο μισό, σταματούσες να έχεις αντοχή στα φρένα.

 

ps δεν έχω αυτοκίνητο από το Σεπτέμβριο και είμαι καλά! 

ps2. δεν χρειάζεσαι φεράρι για να χαίρεσαι την οδήγηση: peugeot 309, 2003, downhill υμηττός: 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.