Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

:hehe: 

Βάζεις AC και ζεστό, πόδια και παρμπρίζ κ θα είσαι οκ,να απομακρύνει περισσευουμενη υγρασία. 

Το χρωματιστό που λες, μήπως το AC τσιμπησε απο τα Αζαξ που έβαζες και τώρα θέλει ένα καθαρισμό με ειδικά καθαριστικά σε αεραγωγούς? 

Θα άλλαζα και το φίλτρο καμπίνας (ενεργού άνθρακα) 

 

Θα άλλαζα και το αμαξι για να είμαι σίγουρος :tongueout:

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και βάζεις a/c είναι ο πιο σωστός/γρήγορος τρόπος για ξεθάμπωμα (αν εχεις αυτόματο κλιματισμο και πατήσεις defrost θα το βάλει μονο του ετσι κι αλλιώς) αλλά σε κάποια αυτοκίνητα δεν κομπλάρει σε θερμοκρασίες <0, το γράφει στο manual συνήθως.

 

Εχεις καθαρίσει καλά τα τζάμια σου εσωτερικά τελευταίως;

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πιστεύω να μη με τρολαρετε γιατί δε ξέρετε τι τράβηξα τώρα που πήγα Βουλγαρία και γύρισα. Ac σε -3 βαθμούς; 

Αφρο ξυρίσματος;;;

 Ac μανα μου μέσα σε ενα λεπτό θα ξεθαμπωσει και βάλε το ζεστό μετά. Και δεν έχει ανάγκη. 

Δοκίμασε και θα δεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα 35λεπτα σημερα για τη δουλεια.  Εκανα ολο δοκιμες. Τιποτα τζιφος.
15 χρονια οδηγος πρωτη φορα το συναντω αυτο το πραγμα. Οχι μονο εγω αλλα και οι αλλοι 3 που ημασταν μαζι στο ταξιδι οταν τους ειπα οτι τον τελευταιο καιρο εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καμια πρόταση για μικρο/μεσαίο  αυτοκίνητο μεταχειρισμενο ?

έχω ένα Hyundai i30 2009 με 75000 χλμ και λέω να το δώσω πριν πέσει και άλλο η άξια του .

προσανατολίζομαι σε μοντέλα 2013-2014 πχ Golf - Astra - 308 με λίγα χλμ σχετικά.

δεν ξέρω αν θα είναι πετρέλαιο η βενζίνα ,

προτεραιότητα η άνεση αξιοπιστία , οικονομία.  

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

δοκιμασα 35λεπτα σημερα για τη δουλεια.  Εκανα ολο δοκιμες. Τιποτα τζιφος.
15 χρονια οδηγος πρωτη φορα το συναντω αυτο το πραγμα. Οχι μονο εγω αλλα και οι αλλοι 3 που ημασταν μαζι στο ταξιδι οταν τους ειπα οτι τον τελευταιο καιρο εχω προβλημα.

 

Ιάσωνα μήπως έχεις βάλει την ανακύκλωση αέρα? Τσέκαρέ το, επίσης μπορεί να έχει κολλήσει αν είναι χειροκίνητη. Αλλιώς με το κλιματιστικό θα ξεθολώνει σε ένα λεπτό.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μη μου λετε ξεθολωνει σε ενα λεπτο ενω παλευω ενα 3μηνο να τα ξεθολωσω..Επισης δουλευουν ολα ρολοι. Εχω δοκιμασει οτι περναει απο το χερι μου εντος του αμαξιου.
Αλλα ας μην επικεντρωθουμε στο πως ξεθολωνουμε τα τζαμια σας παρακαλω αλλα αν εχει τυχει σε καποιον αλλον η αν εχουμε καμμια πιο δραστικη λυση οπως αυτο με την πατατα και τον αφρο πχ.
 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη καθαρισε τα απο μεσα και μην τα ξανακουμπησεις για καθαρισμα

Το A/C σου πρεπει να δουλευει, δοκιμασε στο κρυο να το δεις

Θα το χρησιμοποιεις στο ζεστο, τζαμια ποδια οπου θελεις. Με το A/C ανοιχτο, ο αερας αφυγραινεται περνωντας απο το στοιχειο και εξατμιζει τη θαμπαδα απο τα τζαμια

 

Δες και τις μοκετες σου αν εχει μπει νερο και εχουν υγρασια

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

καπνίζεις - ατμίζεις ? αν ναι θα εμφανιστεί ξανά , με το άτμισμα μαζεύει λαδίλα το εσωτερικό

σε κρύο καιρό είναι φυσιολογικό

μπορείς να κάνεις δύο πράγματα - τρία , το ένα το καθαρίζεις μία φορά και δεν το ξανα ακουμπάς (μία φορά το χρόνο)

δύο βάζεις το aircodition κρύο που είπαν

τρία αν δεν είσαι εν κίνηση βάλε ζεστό να βράσεις (παίρνει λίγη ώρα παραπάνω αυτό)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, GoMaR said:

με ποιον τροπο να τα καθαρισω;  εκτος απο τις δοκιμες που αναφερθηκαν παραπανω;

 

Ή με ισοπροπυλική οπως αναφέρθηκε ή με καθαριστική αλοιφή τζαμιών/azax. Προσωπικά τα περναγα μια στο τόσο με autoglym glash polish αλλά ειναι μανούρα γιατί γίνεται πούδρα οταν στεγνωσει και το σκουπίζεις, τελευταίως χρησιμοποιώ instafinish glass cleaner, απόλυτα ευχαριστημένος.

Αλλά και με azax και μερικά Microfibre γίνεται μια χαρά δουλειά...

 

Τεσπα, το ζουμι είναι οτι ακόμα και αν δεν καπνίζεις με τον καιρό μαζεύονται ρύποι και βρώμα δεν ειναι θάμπωμα (μόνο) απο το κρύο. Αν καπνίζεις θα θέλει κάθε μήνα καθάρισμα αναλόγως χλμ που γράφεις

 

a/c χρησιμοποιείς κανονικά με ζέστη, δεν χρειάζεται να το βάλεις στο κρύο. Επίσης ποτέ ανακύκλωση ή εστω μονο οσο είναι αναγκαίο και πάντα με a/c αναμένο

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@AGGANIS13 σκεψου και το Mazda MPV. Έχουμε το μοντελο του '01 απο το 2002, οικογενεια με 4 παιδια. Εκδρομες, ταξιδια, μετακομίσεις, ελιές... Σε όλα ανταποκρίθηκε αγόγγυστα, και έχει ζητήσει ελάχιστα. Οι τελευταίες γενιές βέβαια δεν ξέρω πώς ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πρόσφατα πήρα το kia ceed του 2016, θα έλεγα ότι μόνο χαμένος θα είσαι αν το δώσεις τώρα. Το αμάξι σου έχει 11 χρόνια οπότε θα το δώσεις για ψίχουλα σε σχέση με το πόσο το πήρες. Και αν το μοντέλο του 2009 έχει την ίδια αξιοπιστία με τα μεταγενέστερα (ceed=ι30)  τότε δεν έχεις πολλά να κερεδίσεις. Αν σκοπεύεις σε μία αναβάθμιση, θέλεις να έχεις νεότερο αμάξι ή κάτι άλλο ΟΚ,

προσωπικά, κράτησα το παλιό αμάξι (που όμως είχε ABS, airbags, και γενικότερα με κάλυπτε) μέχρι που έβγαλε βαριά και ακριβή βλάβη.

 

Αν το δεις από οικονομικής σκοπιάς, όλα τα άλλα είναι απλά έξοδα (και ναύλα ίσως)

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.