Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

On 20/2/2020 at 11:47 ΠΜ, το μέλος noway έγραψε:

υπάρχει καμια πρόταση για μικρο/μεσαίο  αυτοκίνητο μεταχειρισμενο ?

έχω ένα Hyundai i30 2009 με 75000 χλμ και λέω να το δώσω πριν πέσει και άλλο η άξια του .

προσανατολίζομαι σε μοντέλα 2013-2014 πχ Golf - Astra - 308 με λίγα χλμ σχετικά.

δεν ξέρω αν θα είναι πετρέλαιο η βενζίνα ,

προτεραιότητα η άνεση αξιοπιστία , οικονομία.  

 

 

 

 

 

συμφωνώ με @schumifer

 

Εαν επιμένεις για νεότερο μοντέλο , θα έκανα μια εκτίμηση για το μοντέλο σου, ηλικία, χλμ γύρω στα 6+ Κ έουρος

τα αυτοκίνητα που ζητάς είναι απο 10Κ έουρος το λιγότερο.

 

Εαν το δεχτούμε αυτό ως υπόθεση,πηγαίνεις σε βενζίνη αν κάνεις λίγα χλμ , πετρέλαιο σε πολλά.

 

Βενζίνη , προσωπικά, θα έψαχνα κάτι σε Focus 1.0T Ecoboost

Πετρέλαιο κάτι σε Auris 1.4D , Civic 1.6D , Focus 1.6D

 

Στα εναλλακτικά θα τσέκαρα κάποιο 308 1.6 HDi ή Giuletta 1.6 JTDm ,

δε γνωρίζω πολλά για την γενική αξιοπιστία τους , έχω δει για τους κινητήρες τους οτι είναι παλαιότερες μονάδες

καλής αποδοσης που δεν έχουν βγάλει μέχρι σήμερα κάτι πολύ σοβαρό

 

Άντε βρε, καλά ψώνια !

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2020 at 11:47 ΠΜ, το μέλος noway έγραψε:

υπάρχει καμια πρόταση για μικρο/μεσαίο  αυτοκίνητο μεταχειρισμενο ?

έχω ένα Hyundai i30 2009 με 75000 χλμ και λέω να το δώσω πριν πέσει και άλλο η άξια του .

προσανατολίζομαι σε μοντέλα 2013-2014 πχ Golf - Astra - 308 με λίγα χλμ σχετικά.

δεν ξέρω αν θα είναι πετρέλαιο η βενζίνα ,

προτεραιότητα η άνεση αξιοπιστία , οικονομία.  

Σου εχει βγαλει προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2020 at 11:45 AM, GoMaR said:

Βρε παιδια μη μου λετε ξεθολωνει σε ενα λεπτο ενω παλευω ενα 3μηνο να τα ξεθολωσω..Επισης δουλευουν ολα ρολοι. Εχω δοκιμασει οτι περναει απο το χερι μου εντος του αμαξιου.
Αλλα ας μην επικεντρωθουμε στο πως ξεθολωνουμε τα τζαμια σας παρακαλω αλλα αν εχει τυχει σε καποιον αλλον η αν εχουμε καμμια πιο δραστικη λυση οπως αυτο με την πατατα και τον αφρο πχ.
 

 

Γενικά με a/c ξεθολώνει και σε χαμηλές θερμοκρασίες. Το a/c δουλεύει? Αν έχεις manual σύστημα (όχι αυτόματο κλιματισμό), βάζεις τέρμα το ζεστό και ανάβεις και το a/c και γίνεται δουλίτσα. Απλά θέλει λίγο να ζεσταθεί η μηχανή. Τώρα αν τα κρύα είναι απίστευτα και δεν κομπλάρει το a/c (πράγμα δύσκολο γενικά γιατί αν ζεσταθεί το ψυγείο από το ψυγείο του νερού λογικά δεν έχει θέμα) η άλλη λύση που έκανα είναι να βάλεις αφυγραντικά μέσα στο αυτοκίνητο. Είχα για 6 μήνες το Στίλο Αγγλία χωρίς να δουλεύει ο ανεμιστήρας καμπίνας, οπότε είχα πάρει ένα ειδικό σφουγγαράκι για καθάρισμα, είχα και 2 αφυγραντικά με σίλικα και στο πλάι των πίσω καθισμάτων (χωμένα για να μη φεύγουν στις στροφές) που βρίσκεις στα jumbo. Το βασικό είναι να κάνεις καλά το πρώτο καθάρισμα, πάρε ένα απορροφητικό σφουγγαράκι με νανοφάιμπερ και θα σαι κομπλέ. Δεν χρειάζεται IPA εκτός αν έχεις την απίστευτη βρώμα στο αυτοκίνητο.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, slalom said:

Δε χρειαζεται τερμα ζεστο, σε οποιαδηποτε θεση δουλευει

για να μην ξεπαγιασει...

εχω δει αυτοματους κλιματισμους που το βαζεις στο ντεφροστ κ πρεπει να βαλεις μπουφάν!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

KYB QUALITY BITCH3S

 

  Reveal hidden contents

image.thumb.png.18fc64df6c68904da11ad27b7157a050.png

 

Έγινε. Μη ρωτάτε.

 

Ξέρεις οι λακούβες είναι ακίνητες, μπορείς να τις αποφύγεις :p

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αλλά μη πατήσουμε και κανέναν προσπαθώντας να αποφύγουμε λακούβες.

Εκτός αν είναι παλιός συμμαθητής που μας ξεκ@λιαζε στο Quake 3.

Εκεί πολλές φορές η ορατότητα μειώνεται, μπορεί να πεταχτεί κάποιο ζώο, ατυχήματα συμβαίνουν πολλάκις :shifty:

 

Εντωμεταξύ KYB (Excel G) έχω κ εγώ, δεν είχαν κάτι μέχρι τώρα αν και μου έχει μπει κατα νου να ξανακάνω  μια σύγκριση του χρόνου με τα αντίστοιχα Sachs ή Monroe.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2020 at 4:23 PM, Thresh86 said:

 

συμφωνώ με @schumifer

 

Εαν επιμένεις για νεότερο μοντέλο , θα έκανα μια εκτίμηση για το μοντέλο σου, ηλικία, χλμ γύρω στα 6+ Κ έουρος

τα αυτοκίνητα που ζητάς είναι απο 10Κ έουρος το λιγότερο.

 

Εαν το δεχτούμε αυτό ως υπόθεση,πηγαίνεις σε βενζίνη αν κάνεις λίγα χλμ , πετρέλαιο σε πολλά.

 

Βενζίνη , προσωπικά, θα έψαχνα κάτι σε Focus 1.0T Ecoboost

Πετρέλαιο κάτι σε Auris 1.4D , Civic 1.6D , Focus 1.6D

 

Στα εναλλακτικά θα τσέκαρα κάποιο 308 1.6 HDi ή Giuletta 1.6 JTDm ,

δε γνωρίζω πολλά για την γενική αξιοπιστία τους , έχω δει για τους κινητήρες τους οτι είναι παλαιότερες μονάδες

καλής αποδοσης που δεν έχουν βγάλει μέχρι σήμερα κάτι πολύ σοβαρό

 

Άντε βρε, καλά ψώνια !

συμφωνώ με την λογική σας 

και με τα μοντέλα που αναφέρεις αυτά κοίταγα και εγώ  ( ποιο φτηνό βρίσκετε το 308 1.6 HDi λόγο leasing πουλήθηκαν  πολλά )

στο μεταξύ έπεσε και άλλη μια ιδέα στο τραπέζι ( λόγω ότι 90 % των χλμ μου είναι στην αθηνα ) 

να κατέβω σε κατηγορία clio c3 Peugeot 208 corsa ( τα 85% που πουλιούνται είναι πετρελαίου )που είναι και ποιο φτηνά και με 8000- 10000 euro 

αγοράζω πιο καινούργια μοντέλα 2015-2018

 

τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο ...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος noway έγραψε:

συμφωνώ με την λογική σας 

και με τα μοντέλα που αναφέρεις αυτά κοίταγα και εγώ  ( ποιο φτηνό βρίσκετε το 308 1.6 HDi λόγο leasing πουλήθηκαν  πολλά )

στο μεταξύ έπεσε και άλλη μια ιδέα στο τραπέζι ( λόγω ότι 90 % των χλμ μου είναι στην αθηνα ) 

να κατέβω σε κατηγορία clio c3 Peugeot 208 corsa ( τα 85% που πουλιούνται είναι πετρελαίου )που είναι και ποιο φτηνά και με 8000- 10000 euro 

αγοράζω πιο καινούργια μοντέλα 2015-2018

 

τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο ...

 

 

Με τα leasing, θα ήμουν πολύ προσεκτικός και θα έπαιρνα μόνο αν έβρισκα τρελή ευκαιρία και με εξονυχιστικο έλεγχο. 

Γιατί κοινώς, το σκίσιμο που τρώνε αυτά τα οχήματα δεν περιγραφεται εύκολα. 

Είχα και φίλο - συμφοιτητη στη Sixt, μου έλεγε για πολύ ωραίες ιστορίες γενικά. 

 

Για μια κατηγορία πιο κατω, εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου,πόσο συχνά χρειάζεσαι παρκαρισμα σε ζόρικες περιοχές, αν ταξιδεύεις τακτικά σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας κλπα

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Πετρέλαιο εν Αθήναις, τι θεωρείς ότι θα κερδίσεις; Κατανάλωση πάντως όχι. Ίσως αν ο κινητήρας έχει αραιότερα σέρβις να έχεις ένα μικρό κέρδος εκεί

 

Ακριβότερα σερβις και προβλήματα με το DPF.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.