Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 56 λεπτά, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

 

Φίλε από αυτά που έγραψες, μόνο αυτό με τις ελληνικές πινακίδες ΙΣΩΣ αξίζει.

Τα υπόλοιπα (εισαγωγής) έχουν πιθανότατα πολύ περισσότερα χλμ και ίσως και άλλα κουσούρια...

Κατά τη γνώμη μου είναι χαμηλό το μπάτζετ σου για τέτοιου είδους αυτοκίνητο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

Αν πανε ολα καλα τα παιδια θα γινουν 4 οποτε πρεπει να παω μαλλον σε 7θεσιο.

Πρεπει να ειναι μεταχειρισμενο πετρελαιο μεχρι 1600 κυβικα και τουλαχιστον euro 5

Δυστυχώς δεν μπορω να παρω πολυτεκνικό γιατί τα 2 μου παιδια ειναι απο προηγουμενο γαμο και ειναι στην επιμέλεια της πρωην γυναίκας μου.

Εισαι σιγουρος?

Ολα τα πετρελαια βρωμανε

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Φίλε από αυτά που έγραψες, μόνο αυτό με τις ελληνικές πινακίδες ΙΣΩΣ αξίζει.

Τα υπόλοιπα (εισαγωγής) έχουν πιθανότατα πολύ περισσότερα χλμ και ίσως και άλλα κουσούρια...

Κατά τη γνώμη μου είναι χαμηλό το μπάτζετ σου για τέτοιου είδους αυτοκίνητο.

 

Αρα ξεχναω τα αμαξια εισαγωγης?

Αρα οχι και απο Βουλγαρια ετσι?

 

Ας αφησουμε τα χρηματα και ας πουμε σαν αμαξι ποιο ειναι καλυτερο....

Απο θεμα χώρου - απο θεμα οικονομιας καυσιμου - φυσικα να μην βγαζει πολλες βλαβες

Γενικα ποιο απο αυτα να προτιμήσω?

Citroen C4 Gran Picasso

Ford S-Max

Ford Grand C-Max

Peugeot 5008

Renault Gran Scenic

η καποιο αλλο....

Link to comment
Share on other sites

@AGGANIS13

 

εδω είσαι

 

22961270_3_b.jpg

 

22961270_5_b.jpg

 

22961270_6_b.jpg

 

7θεσίο, diesel , 4κινητο με κοντές - ψηλές - μεσαίες - ξανθές - γαλανομάτες και έτοιμο για

κάθε είδους κατάσταση, απο μεταφορά παιδιώνε  σε σχολείο μέχρι και ειδικών δυνάμεων σε εμπόλεμη ζώνη, 
κι ας κάνει ο Ερντογάν ότι καταλαβαίνει, να'χαμε να λέγαμε και να'χαμε να πούμε

https://www.car.gr/22961270-land-rover-defender-defender-110

 

Σε περίπτωση όμως που τυχόν δε σε καλύψει η ανωτέρω πρόταση , λέμε τώρα, ας πάμε σε λίγο πιο συμβατά οχήματα :

 

https://www.car.gr/25631214-ford-grand-c-max

 

https://www.car.gr/25701969-renault-grand-scenic-cdi-full-extra

 

https://www.car.gr/25580656-renault-grand-scenic

 

σφήνα μπαίνει και κάνα Κεσκεσέ συν 2 , χωρίς να κοιτάξουμε κυβικούλια (Σταικούρας ιντενσιφαις)

 

https://www.car.gr/22187272-nissan-qashqai-2-2020

 

θα ήμουν μεταξύ των 4 , όχι των αγγελιών αυτών απαραίτητα αλλά αυτοκινήτων

 

ο 1.6 diesel της Ford εκείνης της εποχής ήταν ουσιαστικά ίδιος με της Peugeot.

Η Renault θεωρείται οτι στα 1.5  και 1.6 έχει καλούς diesel , χρησιμοποιεί και η Nissan αρκετά μοτέρ (μπορεί και να τα ανέπτυξαν απο κοινού ως alliance)

 

Σαν σχετικά νέος ακόμη, θα κοιτούσα κάτι που να έχει και λίγο ενδιαφέρον όταν δεν θα μεταφέρεται η οικογένεια (άρα Ford ή Nissan)

εσύ όμως ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι.

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ @Thresh86

 

Για την AUTOMARIN τι γνωμη εχετε?

Ισχυρίζεται οτι προσφερει μεταξυ των αλλων...

Γραπτή Εγγύηση έως 5 Χρόνια

Ελεγμένο σε εξειδικευμένα μηχανήματα

Εγγύηση πραγματικών χιλιομέτρων

Δικαίωμα επιστροφής χρημάτων
Γραπτή εγγύηση ατρακάριστου
Γραπτή εγγύηση μηχανής
Βιολογικός καθαρισμός
Γενικό Service πριν την παράδοση
Δωρεάν αποστολή του αυτοκινήτου σε όλη την Ελλάδα

 

too good to be true ??

Έγινε επεξεργασία από AGGANIS13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το βλέπεις ανά περίπτωση (δηλαδή κάθε αυτοκίνητο ξεχωριστά) και όχι ανά έμπορο.

Αυτές οι εγγυήσεις είναι λίγο να χαμε να λέγαμε. Αν βγάλει σοβαρό πρόβλημα δε θα σε καλύψουν. Γενικά οι παροχές που διαφημίζουν είναι για τα μάτια του κόσμου.

Δες αυτά που προτείνει ο @Thresh86 έχει καλές προτάσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Καλύτερα να το βλέπεις ανά περίπτωση (δηλαδή κάθε αυτοκίνητο ξεχωριστά) και όχι ανά έμπορο.

Αυτές οι εγγυήσεις είναι λίγο να χαμε να λέγαμε. Αν βγάλει σοβαρό πρόβλημα δε θα σε καλύψουν. Γενικά οι παροχές που διαφημίζουν είναι για τα μάτια του κόσμου.

Δες αυτά που προτείνει ο @Thresh86 έχει καλές προτάσεις.

 

Ρωταω γιατι εχω δει απο εκει μια περιπτωση απο εκει και αναρωτιεμαι ....

αν ειναι για τα ματια του κοσμου πως δινουν

 

Εγγύηση πραγματικών χιλιομέτρων

Γραπτή εγγύηση ατρακάριστου
Γραπτή εγγύηση μηχανής

 

Γινεται δηλαδη να δωσουν Εγγύηση πραγματικών χιλιομέτρων και να ειναι γυρισμενα τα χιλιομετρα τελικα?

Γινεται να δωσουν Γραπτή εγγύηση μηχανής και να ειναι σαπια η μηχανη?

Γινεται να δωσουν Γραπτή εγγύηση ατρακάριστου και να ειναι τρακαρισμενο?

 

απλά αναρωτιέμαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα ψιλά γράμματα τι λένε  @AGGANIS13 , εκεί αξίζει να δεις όλο το έργο

π.χ εγγύηση ατρακάριστου και να εννοεί "δεν έχει πειραχτεί το σασί"  αλλά έχει τρακάρει 5-6 φορές , μετωπικά, με Ιντερσίτυ , σε γκρεμό

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

Εγγύηση πραγματικών χιλιομέτρων   Οταν μαθεις οτι ειναι γυρισμενα, θα σου πουν οτι το αγορασαν με τα χλμ που σου το πουλησαν.

Γραπτή εγγύηση ατρακάριστου   Ατρακαριστο σημαινει χωρις δομικη ζημια στο σασι, τοσο απλα.
Γραπτή εγγύηση μηχανής   Αν εξι μηνες και 10.000 χλμ μετα την αγορα, τα φτυσει η αντλια πετρελαιου, μην περιμενεις εγγυηση.

 

Εννοειται οτι μπορεις να κυνηγησεις το δικιο σου δικαστικα σε περιπτωση αντιδικιας, αλλα ειναι ψυχοφθορο και κοστοβορο.

Εχω διαβασει εγγυησεις απο διαφορους εμπορους, οπως και του spotawheel. Δες τα ψιλα γραμματα οπως ειπε και ο φιλος ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Βρωμανε τα καυσαερια

 

βρωμάνε σε συγχρονο που δεν είναι decat σε βαθμό που να είναι αποτρεπτικός παράγοντας αγοράς,  και δεν έχει μαντζουνιές(όπως το κορσάκι μου πχ)  παίζει έχει πρόβλημα ο καταλύτης/dpf

Από κει και περα, εγώ diesel χωρίς Adblue με dpf και λιγα κυβικά μτχ δεν θα  αγόραζα στην Ελλάδα. Δεν είναι η καλύτερη επιλογή μακροπρόθεσμα. 

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

Γινεται δηλαδη να δωσουν Εγγύηση πραγματικών χιλιομέτρων και να ειναι γυρισμενα τα χιλιομετρα τελικα?

Γινεται να δωσουν Γραπτή εγγύηση μηχανής και να ειναι σαπια η μηχανη?

Γινεται να δωσουν Γραπτή εγγύηση ατρακάριστου και να ειναι τρακαρισμενο?

 

Καρδία μου γίνεται ...

Γίνεται...

Γίνεται...

 

Spoiler

 

 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

Citroen C4 Gran Picasso

Ford S-Max

Ford Grand C-Max

Peugeot 5008

Renault Gran Scenic

 

Tα ford, ναι τα άλλα όχι αν σέβεσαι τον εαυτό σου.

Οτι απ αυτά και να πάρεις θα το πάρεις όταν ξεκινάει να ζητάει σερβις. Προσωπικά καλύτερα να συντηρώ φορντ παρά το ελεείνο πικάσσο που θέλει να λύσεις το μισο αμάξι για να αλλάξεις ένα σκατοαμορτισέρ.

 

Η άλλη επιλογή είναι: ανεβάζεις λίγο μπατζετ και πας για Κασκάι +2.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ford, κατά τα άλλα η αγορά μτχ στην Ελλάδα είναι για τον μπέο, εγγύηση χλμ και τα τέτοια μου κουνιούνται. Έχει πάρει το αμάξι 5 και το πουλάει 8 με 2 εγγυήσεις που φροντίζει να ισχύσουν όσο στατιστικά είναι απίθανο να βγάλει κάτι χοντρό το αμάξι. Ποτέ δεν τα συμπάθησα αυτά.

 

Ίσως μία λύση,

αν μπορούσες να βρεις από ιδιώτη που πουλάει αμάξι που ο ίδιος αγόρασε καινούριο, και ίσως να ζητούσες να δεις τα ΚΤΕΟ του (αν αναγράφουν χλμ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση
Γιατι θολωνουν τα τζαμια μη $#%#$%#? Και δεν εννοω το φυσικο - καιρικο φαινομενο αλλα θολωμα που δε ξεθολωνει με τιποτα.
Τον τελευταιο καιρο βλεπω περισσοτερο απο την μερια του συνοδηγου θολωμα - χρωματιστη θαμπαδα και δε πα να το εχω μια ωρα τον αερα (κρυο ζεστο δεν εχει σημασια) δεν καθαριζει με τιποτα. Ουτε καν μπαινει στον κοπο καθαρισματος.
Επισης αυτο σιγα σιγα μεταφερεται σε ολο το παρμπριζ και αναγκαζομαι καθε λιγες μερες να το καθαριζω εσωτερικα. 
Το εχω κανει με αζαξ , με ξυδι αλλα τιποτα..


Καμμια ιδεα;

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, GoMaR said:

Ερωτηση
Γιατι θολωνουν τα τζαμια μη $#%#$%#? Και δεν εννοω το φυσικο - καιρικο φαινομενο αλλα θολωμα που δε ξεθολωνει με τιποτα.
Τον τελευταιο καιρο βλεπω περισσοτερο απο την μερια του συνοδηγου θολωμα - χρωματιστη θαμπαδα και δε πα να το εχω μια ωρα τον αερα (κρυο ζεστο δεν εχει σημασια) δεν καθαριζει με τιποτα. Ουτε καν μπαινει στον κοπο καθαρισματος.
Επισης αυτο σιγα σιγα μεταφερεται σε ολο το παρμπριζ και αναγκαζομαι καθε λιγες μερες να το καθαριζω εσωτερικα. 
Το εχω κανει με αζαξ , με ξυδι αλλα τιποτα..


Καμμια ιδεα;

 

 

Αφρο ξυρισματος.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.