Jump to content



Recommended Posts

Εξηγώ και διευκρινίζω:

 

1) Η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιωτών χρηστών ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ για γνήσιο λογισμικό δεν πρόκειται να δώσουνε ούτε 1, ούτε 2, ούτε φυσικά 40+ ευρώ για να αγοράσουνε μια νόμιμη άδεια λειτουργικού. Είναι γεγονός είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

2) Η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών παίζει με XP ή 7 και φυσικά κανένας επαγγελματίας υποστήριξης δεν νομίζω ότι είναι αρκετά

"τρελός" για να στήσει κάτι σε 8άρια, και αυτό είναι κοινός τόπος είτε μας αρέσει είτε όχι είναι πραγματικότητα.

 

- Άρα από τα παραπάνω προκύπτει ότι το να αγοράσει κανείς άδεια Win 8.1 είναι πεταμένα λεφτά και ουδείς πιστεύω πρόκειται να ενδιαφερθεί.

- Εννοείται σε όλα τα παραπάνω υπάρχουνε εξαιρέσεις...αλλά σε γενικές γραμμές δεν νομίζω κάποιος να έχει αντίθετη άποψη...

 

Για τα 100 που ζητάει full price να το καταλάβω αλλά ούτε ενα 30-40 δεν θες να δώσεις  για το λειτουργικό που χρησιμοποιείς κάθε μέρα και σου κάνει την δουλειά σου ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30-40

 

£34.99 = 44.16€

Θα στα πάρει ούτως ή άλλως. Στην 3ετία-4ετία θα αγοράσεις tablet-smartphone-laptop. Από το tablet και το smartphones η M$ πληρώνεται με royalties και στο laptop (κατά 99%) θα πληρώσεις m$ tax. Για να μην μπούμε και από κάθε άλλη συσκευή που χρησιμοποιεί sd card.

 

Τα win8 δεν αξίζουν ούτε 10cents. Άρα οποιοδήποτε ποσό μεγαλύτερο είναι imo κοροϊδία.

 

ΥΓ Δεν συμφωνώ με την πειρατία. Τη θεωρώ ελεεινή. Υπάρχουν εναλλακτικές για να μην πληρώσεις τίποτα στην m$ τουλάχιστον με τη θέλησή σου. Αν ή περισσότεροι το καταλάβουν θα ωφεληθούμε όλοι μας. Και με καλύτερη ποιότητα λογισμικού και με καλύτερες τιμές. Μέχρι τότε, μπορείτε να θεωρείτε τα 45€ για win8 ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ ούτε ενθαρρύνω την πειρατεία, απλά αναφέρω τα γεγονότα.

 

Εγώ ας πούμε σπίτι μου έχω γνήσιες άδειες, απλά το 99% των χρηστών όχι απλά δεν πρόκειται να δώσουνε 100 ευρώ αλλά ούτε ένα σεντ, λέω για την γενική πραγματικότητα μην κρίνετε από τους εαυτούς σας. Έτσι είναι η αλήθεια.

 

Έιναι ίσως το μοναδικό πράγμα στο οποίο συμφωνώ 100% με τον gdp77 ότι τα Win 8 δεν αξίζουνε μία και όποιος πληρώσει

για ένα τέτοιο οικτρό λειτουργικό θα πρέπει να είναι στην καλύτερη περίπτωση advanced/power user που το παίρνει γιατί εκ φύσεως θέλει να έχει το νεότερο (και ελπίζει καλύτερο) λειτουργικό.

 

Κανείς μα κανείς νορμάλ και απλός χρήστης σε αυτη την χώρα δεν θα πάει (από μόνος του) να πληρώσει για 8άρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι να πούμε μια γνώμη για μια προσφορά/τιμή είναι ρινγκ/φιλονικία κτλ., απλά είδα μια προσφορά και είπα την γνώμη μου για αυτη την προσφορά όμορφα και ωραία.

 

Τώρα για την τιμή των 150 λιρών δεν μπαίνω στον κόπο να σχολιάσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί από το άμαζον όμως, εδώ στο insomnia υπάρχουν άνθρωποι που πωλούν άδειες 8.1 προ στα 35-40€...δεν ξέρω τί παίζει βέβαια...

 

Αλλά αν κάποιος έχει ένα "μηχανάκι" που καλό είναι να μην έχει πειρατικό λειτουργικό και μπορεί με 40€ να αγοράσει στη πράξη την αναβάθμιση για τα 10άρια, τότε δεν είναι άσχημη λύση...

 

Καλύτερα βασικά να μην υπήρχε κόστος λειτουργικού και να πηγαίναν όλοι για ανοιχτού κώδικα, αλλά δυστυχώς για το μέσο χρήστη τα παραθύρια είναι πολύ πιο εύκολα και με ασύγκριτη συμβατότητα.

 

Αναφέρθηκε πιο πάνω σαν σιγουράκι πάντως ότι από τα 8άρια στα 10άρια θα είναι δωρεάν η αναβάθμιση...καμιά πηγή έχουμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την αναβάθμιση τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Φήμες κυκλοφορούν αλλά τίποτα επίσημο. Γενάρη περιμένουμε consumer announcement από Microsoft μπας και πουν τότε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

£34.99 = 44.16€

Θα στα πάρει ούτως ή άλλως. Στην 3ετία-4ετία θα αγοράσεις tablet-smartphone-laptop. Από το tablet και το smartphones η M$ πληρώνεται με royalties και στο laptop (κατά 99%) θα πληρώσεις m$ tax. Για να μην μπούμε και από κάθε άλλη συσκευή που χρησιμοποιεί sd card.

 

Τα win8 δεν αξίζουν ούτε 10cents. Άρα οποιοδήποτε ποσό μεγαλύτερο είναι imo κοροϊδία.

 

ΥΓ Δεν συμφωνώ με την πειρατία. Τη θεωρώ ελεεινή. Υπάρχουν εναλλακτικές για να μην πληρώσεις τίποτα στην m$ τουλάχιστον με τη θέλησή σου. Αν ή περισσότεροι το καταλάβουν θα ωφεληθούμε όλοι μας. Και με καλύτερη ποιότητα λογισμικού και με καλύτερες τιμές. Μέχρι τότε, μπορείτε να θεωρείτε τα 45€ για win8 ευκαιρία...

Πάλι εδώ είσαι? ξούτ από εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.