Jump to content



Nvidia GTX 980 vs 970 SLI 1440p


Recommended Posts

Μου έχει παρουσιαστεί, προσωπικά, μια ευκαιρία-προσφορά και κατέληξα στα 3 απο τα παρακάτω:

 

1. GTX 980 (gigabyte, msi) -- δωρεάν. (και κρατάω το 1080p monitor που έχω)

2. GTX 980 μαζί με asus rog swift pg278q -- 360 ευρώ (δίνοντας το 1080p monitor)

3. GTX 970 SLI μαζί με asus rog swift pg278q -- 520 ευρώ (δίνοντας το 1080p monitor)

 

 

σκέφτομαι να πάρω την ASUS μιας και θέλω τα Hz απλά δεν ξέρω αν μια 980 μπορεί να ανταπεξέλθει σε 1440p με αρκετά frames σε παιχνίδια όπως BF4, Far Cry 4, Crysis 3, AC κτλπ. Απο την άλλη το SLI ίσως έχει πρόβληματα απο ότι έχω διαβάσει, δεν ξέρω, δεν είχα προσωπικά ποτέ. Και οι τρεις επιλογές είναι καλές για μένα, και τίποτα να μην δώσω θα έχω το Benq XL2720z που είναι μια χαρά monitor και δεν θα "κολώνει" και πουθενά η 980.

Εσείς τι θα κάνατε? Κάποια γνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

Που χαρίζουν κάρτες? :p

Προσωπικά θα πήγαινα για τις δύο 970. Σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις όπου δουλεύει το SLI σωστά, όπου δεν δουλεύει μια 970 υπολείπεται σχετικά λίγο έναντι μιας 980. Επιπλέον η 980 θα χάσει πολύ παραπάνω σε αξία μεταπώλησης, έναντι δύο 970.

Για το monitor δεν ξέρω αν αξίζει. Αν μπορούσα να πάρω σκέτες τις 970 με 160€ θα το προτιμούσα, αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν λάθος επιλογή αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα την Swift και 970!

Αλλιώς θα περίμενα να δω τα freesync Monitors

Η κάρτα έρχεται σε 2η μοίρα αν μέσα στη εξίσωση είναι και η οθόνη

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Σε 1440p δεν υπαρχει καμια καρτα που να μπορει να τα τρεξει ολα τερμα.

Μην μπλεξεις με sli και microstuttering..

Για μενα μεινε στο 1080p και πηγαινε σε ενα πυρηνα δυνατο. 980 δεν αξιζει γιατι κανει σχεδον τα διπλα απο 970/290.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@csaris, sli δεν έχω εμπειρία, πάντα μία κάρτα είχα και συμφωνώ σε αυτό που λές ότι ένα πυρήνας είναι ότι καλύτερο. Απλά μου έχει παρουσιαστεί ευκαιρία αυτήν την περίοδο και μπορώ να πάρω και το asus σε καλή τιμή γιαυτό είμαι σε δίλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τις 970 και το ASUS αν σε απασχολεί το θέμα του monitor και αν διαπιστώσεις θέματα με το SLi, απλά πούλα την μία 970. Άραξε με την άλλη και το καλοκαίρι το ξανά κοιτάς το θέμα, ανάλογα με το τι κάρτες θα έχουν βγει τότε. Αν συνηθίζεις να αναβαθμίζεις συχνά, μην το ζαλίζεις πολύ. Γνώμη μου.

Τώρα τι κάρτα έχεις; Ρωτάω διότι αν η 970 αποτελεί σημαντική αναβάθμιση, νομίζω ένας λόγος παραπάνω που θα σε καλύψει ακόμα και μία 970 για καθημερινά. Δεν θα σε καλύψει "για όλα στο τέρμα", αλλά υποθέτω θα σε καλύψει κατά 99%.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχωρα σε sli δεν υπαρχει κανενα θεμα με stuttering,προσωπικα οταν ειχα μονη καρτα τα 40-60 που επαιζε με ζαλισανε οποτε κλειδωσα στα 40 και ησυχασα,αντιθετα με την δευτερη κλειδωσα στα 60 και ησυχασα,τωρα αν παιζεις χωρις vsync φυσικα πιο αισθητο ειναι να πεφτεις απο 80 στα 40 με sli απο οτι 60 στα 40,τα περι stuttering ειναι ακριβως αυτο,αν εχεις πλατφορμα που θα τις ταισει καλα προχωρα αφοβα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τις 970 και το ASUS αν σε απασχολεί το θέμα του monitor και αν διαπιστώσεις θέματα με το SLi, απλά πούλα την μία 970. Άραξε με την άλλη και το καλοκαίρι το ξανά κοιτάς το θέμα, ανάλογα με το τι κάρτες θα έχουν βγει τότε. Αν συνηθίζεις να αναβαθμίζεις συχνά, μην το ζαλίζεις πολύ. Γνώμη μου.

Τώρα τι κάρτα έχεις; Ρωτάω διότι αν η 970 αποτελεί σημαντική αναβάθμιση, νομίζω ένας λόγος παραπάνω που θα σε καλύψει ακόμα και μία 970 για καθημερινά. Δεν θα σε καλύψει "για όλα στο τέρμα", αλλά υποθέτω θα σε καλύψει κατά 99%.

 

μάλλον αυτό θα κάνω, ευχαριστώ για την πρόταση. :) 

780 class καλό κομματάκι είχα αλλά πήγε στον bro και ψάχνομαι για νέα τώρα.

http://www.3dmark.com/3dm/2054214

 

Screenshot_2.png

 

 

Προχωρα σε sli δεν υπαρχει κανενα θεμα με stuttering,προσωπικα οταν ειχα μονη καρτα τα 40-60 που επαιζε με ζαλισανε οποτε κλειδωσα στα 40 και ησυχασα,αντιθετα με την δευτερη κλειδωσα στα 60 και ησυχασα,τωρα αν παιζεις χωρις vsync φυσικα πιο αισθητο ειναι να πεφτεις απο 80 στα 40 με sli απο οτι 60 στα 40,τα περι stuttering ειναι ακριβως αυτο,αν εχεις πλατφορμα που θα τις ταισει καλα προχωρα αφοβα.

 

ο επεξεργαστής είναι ο 4770k και το τροφοδοτικό τις σηκώνει δεν χρειάζεται να αναβαθμίσω κάτι απο αυτά. Αν αυτά τα frame drops είναι συχνά στο SLI θα είναι πολύ εκνευριστικό, αν το κάνει που και που οκ το παλεύεις. 

Link to comment
Share on other sites

980 τσαμπα. Αυτο μου αρκει και με το παραπανω. Για εκει θα πηγαινα εγω. Ναι μεν καλες προσφορες και οι αλλες αλλα παντα υπαρχςι ενα καλυτερο-δυνατοτερο προιον απο το δικο μας και ακομα ενα καλυτερο απο αυτο κ.ο.κ. Τα 1440p σιγουρα ειναι δελεαρ αλλα καποια στιγμη θα μπορεις να αγορασεις και μονος σου ενα αξιοπρεπεστατο μονιτορ σε πιο οικονομικες τιμες απ αυτες που παιζουν τωρα. Sli ποτε δεν ειχα αλλα ουτε και με πειθει να βαλω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα frame drops δημιουργουνται λογω cpu bottleneck ουδεμια σχεση εχει με το sli,οταν η μονη καρτα δεν loadarei και δινει 40,40 θα παρεις και με sli,οπου η cpu σπρωχνει και εκει που ειχες 40 max gpu load με μονη, παιρνεις σχεδον τα διπλα με sli,μια χαρα ειναι ο 4770k προχωρα αφοβα,φυσικα αν και μια μονο καρτα ηταν ικανη να δωσει 60αρι σταθερο και εννοω σταθερο οχι average στην 1440p θα σου προτεινα μονη,αλλα το 40-60 πιστεψε με ειναι πολυ σπασιμο,δεν υπαρχει πιο smooth gaming οταν τα min frames=max frames.

 

Σαν κατοχος 770 sli δεν εχω κανενα παραπονο και αυριο μεθαυριο που θα αναβαθμισω παλι σε sli θα παω,αν ειχα θεμα θα σου λεγα μακρια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα το sli πλεον στους καινουργιους τιτλους ακομα και με vsync off στο bf4 π.χ ειναι νερο, κουρτινα 3 και απο μενα. Εγω θα κανω κινηση για την οθονη απο αρχες 15. Το stuttering πλεον ειναι περισσοτερο θεμα παιχνιδιου (farcry4-watch dogs) αν και νομιζω οτι κατι παιζει με τη μνημη των καρτων εκει γτ εγω με 6G δεν εχω δει τπτ.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.