Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παίδες!

 

Πήρα ένα φορητό για απλές δουλειές και συγκεκριμένα αυτόν εδώ

http://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=18120

 

Θέλω να βγάλω το DVD και στη θέση του να βάλω κάτι τέτοιο

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004ZXU72Y/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i2?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0W8X5JYCN4AH571645A9&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455344027&pf_rd_i=468294

 

Για να μπορώ να βάλω έναν ssd και ταυτόχρονα να κρατήσω τον μηχανικό δίσκο σαν αποθήκη. Το DVD δε θα μου λείψει καθόλου.

 

Οπότε η ερώτηση είναι έχει κανείς σας βάλει κάτι αντίστοιχο σε φορητό αυτής της σειράς; Το συνηθισμένο πρόβλημα σε αυτά είναι ότι δεν κουμπώνει η πρόσοψη ή ότι περισσεύει λίγο. Θα ήθελα λοιπόν κάτι δοκιμασμένο για να χωρέσει στο τσακ που λέμε.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις των drive ειναι τυποποιημένες οποτε αν βγαλεις το πλαστικο του και βαλεις την προσοψη του dvd drive στο caddy δεν θα εχεις θεμα.

Δε το εχω δοκιμασει στο συγκεκριμενο αλλα θα μου φαινόταν περιεργο για τον λογο απο πανω.

 

στο ebay υπαρχει στα μισα λεφτα απο αυτο που εβαλες στο link

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα έχεις κανένα θέμα, καθώς όντως τα DVD των laptops είναι τυποποιημένα. Εγώ αυτό http://www.ebay.com/itm/360681555325 έχω βάλει στο toshiba της Ειρήνης και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Είχα πάρει και αυτή τη θηκούλα http://www.ebay.com/itm/Portable-USB-2-0-DVD-CD-DVD-Rom-SATA-External-Case-Slim-for-Laptop-Notebook-SU-/191374056711?pt=US_Drive_Enclosures_Docks&hash=item2c8ec85d07 για να μην πάει χαμένο το DVD και μου χρειάστηκε 2-3 φορές έκτοτε. 

 

Καλορίζικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια βιδα εχουν απο κατω .

Κατοπιν παιρνεις σφυρι-κοπιδι και αφου ριξεις μερικες καλες σφυριες  πιεζεις ελαφρα και προσεκτικα με το κοπιδι

και αν εχει κεφια βγαινει το dvd.Αν οχι πας σε μπουκαλες οξυγονου-ασετυλινης :p

Εννοειτε οτι κανω πλακα απο την δευτερη παραγραφο,αλλα το πρωτο ισχυει.

Αφου ξεβιδωσεις την βιδα το ξεκουμπωνεις και εφυγε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok boy ευκολάκι ακουγόταν μέχρι το τέλος. Με τα σφυριά καλέμια μπουκαλες οξυγονου-ασετυλινης τα πάω καλά, αλλά αυτή η βίδα που αναφέρεις τι είναι ακριβώς; :p

Πλακίζω :p

Λογικά δε θα έχω θέμα. Ήδη έβαλα τη παραγγελία και αναμένω. Πήρα απο Άγγλο μπας και έρθει πριν τα Χριστούγεννα να κάνουμε σωστές δουλειές στις διακοπές :)

Ευχαριστώ πολύ όλους για μία ακόμα φορά :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν το γυρισεις αναποδα στο σημειο που ειναι το dvd εχει μια βιδα που το κραταει

και συνηθως φαινεται (δεν χρειαζεται να βγαλεις κανενα καπακι).Σε καποια ισως θελει να βγαλεις κανα μικρο

καπακι πχ των μνημων.Σε κανα 2 με ετυχε και ηταν απλως κουμπωτα χωρις βιδα,ειχε μια εσοχη με ενα αιχμηρο

αντικειμενο πιεζες και εβγαινε εξω.

 

Αν αλλαζεις οθονη αυτο δεν ειναι τιποτα ;)

Εχε καλου κακου τα εργαλεια που προανεφερα παντως :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983, Η dell έχει τα πάντα on-line από service manuals (pdf/html) με βάση το service tag του laptop σου, βρίσκεις το pdf και κάνεις τα βήματα όπως τα λέει, χωρίς να διακινδυνέψεις τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως να στο αλλάξω αν και είναι όντως μία βίδα στο 90% των περιπτώσεων :)

 

Edit: Συγκεκριμένα στο δικό σου, αυτή η βίδα:

 

post-33152-0-61016600-1418501706_thumb.j

 

Και μετά απλά τραβάς το drive και βγαίνει.

 

Αν το θες ακόμη πιο λιανά:

 

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

όλα πήγαν καλά τελικά. Μπήκε χωρίς κανένα πρόβλημα. Merci all και Καλή χρονιά σε όλους!!!

 

 

Εφαρμοζει κανονικα ε?Σκευτομαι να βαλλω και εγω ενα στο 5521 που εχω αφου η USB3 θηκη του 1ΤΒ που εχω δεν την βγαζει με  το #@$%@#βυσμα που εχει..αλλα φοβαμαι μην με ενοχλει ο θορυβος απο τον δισκο :/

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Ναι κούμπωσε στο τσακ ακριβώς χωρίς πολλά πολλά :)

Δε το έχω δουλέψει και πολύ απο την ώρα που πέρασα τον ssd αλλά όχι ενόχληση απο θόρυβο του δίσκου δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@karmen1983

Ξεθάβω...επειδή έχω ακριβώς το ίδιο λαπτοπ, και σκέφτομαι να βάλω ssd, μετά από 3 μήνες έχεις κάποιο θέμα με το caddy; Επίσης, έκανες μεταφορά του λειτουργικού απο τον hdd στον ssd? Γιατί η dell κλειδιά windows δεν δίνει, τα έχει embedded στο bios από ότι λέει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Καταρχήν έχω βάλει τον hdd που είχε το laptop στο candy και τον ssd στην θέση που ήταν ο δίσκος.

Κατα δεύτερον δεν είχε windows το δικό μου το πήρα με ubuntu οπότε πέρασα απο την αρχή windows κλπ :)

Και κατα τρίτον δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα! φτου φτού :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.