Jump to content



Τοποθέτηση ssd και ρυθμίσεις


Recommended Posts

Έχω έναν ssd (τον 850 pro samsung 256 gb),απλά δεν τον έχω βάλει ακόμα γιατί έχω μπερδευτεί πώς να τον τοποθετήσω.Θα σας βάλω μία φωτογραφία όταν μπορέσω,αλλιώς θα πάρω έναν ssd bay.

 

Όταν τον βάλω και κάνω το format των windows,τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στον ssd?Βλέπετε είναι ο πρώτος μου και δεν ξέρω τι φάση.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Απλά μην ξεχάσεις να περάσεις ύστερα απο το φορμάτ και τους βασικούς σου drivers και το Samsung Magician 4.5!

Απο κεί έχει κάποιες ρυθμίσεις για να βελτιστοποιήσεις την απόδοση του δίσκου σου.

Link to comment
Share on other sites

βγάλε το virtual memory των windows απο το c:/ (ή αλλιώς τον σκληρό που είναι εγκατεστημένα τα windows) και βάλε το σε ένα άλλο μηχανικό (αν το μηχανάκι έχει και δεύτερο σκληρό βέβαια). Αφού κάνεις το format βέβαια αυτό.

 

Αν δεν έχεις δεύτερο σκληρό (πχ λάπτοπ) τότε ότι λένε οι απο επάνω.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΠΟΤΕ

Ουτε καν απενεργοποίηση σελιδοδεικτών ;

Αλήθεια ,νομίζετε οτι φτάσαμε εκεί απο αξιοπιστία;

Πόσοι απο εσάς όντως δεν εχουν κάνει καμία ρύθμιση,ουτε pagefiles ουτε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε win7 έχω απενεργοποιημένο το defrag και το hibernate. To δεύτερο για να κερδίσω (αρκετό) χώρο μιας και δνε κατάλαβα ποτέ το λόγο ύπαρξής του.

 

*στη γραμμή εντολών δίνεις ως admin powercfg -h off

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν απενεργοποίηση σελιδοδεικτών ;

Αλήθεια ,νομίζετε οτι φτάσαμε εκεί απο αξιοπιστία;

Πόσοι απο εσάς όντως δεν εχουν κάνει καμία ρύθμιση,ουτε pagefiles ουτε τίποτα;

 

Φυσικά φτάσαμε εκεί από αξιοπιστία! Όταν -και μόνον όταν- ανακύψει πρόβλημα χώρου, τότε κάποιος μπορεί να μειώσει το pagefile (αν έχει σχετικά μεγάλη μνήμη, 8GB και πάνω), καθώς επίσης και να απενεργοποιήσει το hibernation (αν φυσικά το κρίνει ως μη απαραίτητο). Αλλιώς, όλα στον αυτόματο. Σιγά τώρα! Αξίζει να εκτιμήσουμε το γεγονός, ότι φτάσαμε σε μια εποχή καταπληκτική, με υπέροχα αποθηκευτικά μέσα, γρήγορα και ανθεκτικά, ποιος ο λόγος για τέτοιο άγχος δηλαδή! 

Link to comment
Share on other sites

Για τον μέσο χρήστη δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα για το SSD. Ωστόσο το Samsung Magician δίνει κάποια options με τα οποία δεν πρόκειται να δει κανείς διαφορά στο real life.

 

Επίσης όσοι έχουν το pagefile σε άλλο δίσκο  ρίχνουν τις επιδόσεις του υπολογιστή και ρισκάρουν έως και  crash αν αλλάξουν τα γράμματα (C,D, E) του δίσκου που εχει assign το pagefile. Η microsoft λεει το pagefile στον ssd. link

 

Should the pagefile be placed on SSDs?

Yes. Most pagefile operations are small random reads or larger sequential writes, both of which are types of operations that SSDs handle well.

In looking at telemetry data from thousands of traces and focusing on pagefile reads and writes, we find that

  • Pagefile.sys reads outnumber pagefile.sys writes by about 40 to 1,
  • Pagefile.sys read sizes are typically quite small, with 67% less than or equal to 4 KB, and 88% less than 16 KB.
  • Pagefile.sys writes are relatively large, with 62% greater than or equal to 128 KB and 45% being exactly 1 MB in size.

In fact, given typical pagefile reference patterns and the favorable performance characteristics SSDs have on those patterns, there are few files better than the pagefile to place on an SSD.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα ξαναλέμε πάλι: Έχω παλιό SSD (ocz vertex 3 διετίας) και δεν έχω κάνει ΚΑΜΙΑ ρύθμιση στα win (ούτε και στο ubuntu) και έχω 99% remaining life. Εγώ μπορεί να έχω εγκαταλείψει τούτο τον μάταιο κόσμο, αλλά ο SSD μου θα ζει ακόμα.... Ο υπολογιστής χρησιμοποιείται καθημερινά Μ.Ο. 3 ώρες.

 

Για τον 850pro με 10 χρόνια εγγύηση ας μην σχολιάσουμε καλύτερα...

 

Τα ένα σωρό guides για "να σώσεις τον ssd σου" υπάρχουν από τις πρώτες γενιές ssd (που ήταν όντως ευπαθείς και πανάκριβοι) και από τότε έχουν παραμείνει, αναπαράγονται και έχουν δημιουργήσει έναν μύθο για την αξιοπιστία των ssd. Αγνοήστε τα guides αυτά και σταματήστε να τα αναπαράγετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.