Jump to content



Εγκατασταση KAI win7 σε λαπτοπ με προεγκατεστημενα win8.1


Recommended Posts

Γεια σας και καλη χρονια σε ολους.

 

Εχω ενα λαπτοπ,το οποιο εχει εγκατεστημενα τα win 8.1 στο οποιο λογο προβληματων συμβατοτητας με καποιες απο τις εφαρμογες που δουλευω,επιθυμω να εγκαταστησω και τα win7 σε καποιο αλλο partition.

 

Θελω λοιπον να ρωτησω προκειμενου μη κανω καμια βλακεια.

Πρωτα πρωτα λογικα χωριζω το δισκο σε partision και δημιουργο εκεινο που θα τα εγκαταστησω.

Μετα βαζω το cd και τα εγκαθηστω κανονικα?

Μετα πως γινετε η επιλογη των 2 λειτουργικων?Αυτο που θα επιθυμουσα περισσοτερο ειναι να ειχα τον boot manager των win 8 αν γινετε.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωρίζω πώς να το κάνεις, αλλά θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση:

 

 

Πρωτα πρωτα λογικα χωριζω το δισκο σε partision και δημιουργο εκεινο που θα τα εγκαταστησω.

 

Πρώτα πρώτα παίρνεις backup (image) όλον τον δίσκο με κάποια εφαρμογή όπως το clonezilla για να μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα αν κάτι πάει στραβά στο όλο εγχείρημα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά καινούρια λαπτοπάκια έχουν ενα θέμα με το BIOS και την συμβατότητα του με προς-τα-πισω λειτουργικά, καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά αν το έχει κάνει κανενας άλλος στο λαπτοπ που έχεις (google is your friend). Μου έχει τύχει Samsung λαπτοπ το οποίο να μην είναι ικανό να boot-άρει λειτουργικό άλλο πέραν των 8. Ενας αλλος τρόπος να δείς αν το λάπτοπ σου ειναι συμβατό με τα 7αρια ειναι να κοιταξεις στον κατασκευαστή για την υπάρξη drivers. Αν έχει drivers για 7, τοτε τα παίρνει.

 

Αν δείς οτι το έχει κάνει επιτυχώς κάποιος άλλος τοτε η διαδικασία ειναι πρακτικά πολύ απλή. Κάνεις ενα backup τα αρχεία σου, αγοράζεις μια άδεια για 7άρια, δίνεις προτεραιότητα Boot στην συσκευή που τα έχει (DVD είτε USB) και απο εκεί κάνεις και το partition και το format.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει laptop που λόγω σχεδιασμού ή λόγω κατασκευαστή μπορεί να λειτουργήσει μόνο με Win 8 και όχι με 

Win 7. Αυτό θα ήταν εξωφρενικό και ο κατασκευαστής για μπάτσες.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει laptop που λόγω σχεδιασμού ή λόγω κατασκευαστή μπορεί να λειτουργήσει μόνο με Win 8 και όχι με 

Win 7. Αυτό θα ήταν εξωφρενικό και ο κατασκευαστής για μπάτσες.....

 

Και όμως!!! Πολλοί κατασκευαστές δεν δίνουν drivers για 7 και είναι εξαιρετικά δύσκολο να λειτουργήσει σωστά το laptop. Γενικά είναι πολιτική των κατασκευαστών να παίζουν τα laptop μόνο με το λογισμικό που τα αγόρασες, για πολλούς λόγους. Αφενός πιο εύκολο support για τον κατασκευαστή, αφετέρου συμφωνίες κάτω από το τραπέζι με την M$. Εξάλλου το UEFI έχει κάνει πιο εύκολη τη ζωή των κατασκευαστών που θέλουν να "κλειδώνουν" τη συσκευή και να μετατρέψουν τα laptop σε κινητά τηλέφωνα.... (bundle). Δυστυχώς όσο ο κόσμος συνεχίζει να τιμά τους υπεύθυνους με τα € του, τίποτα δεν θα αλλάξει και η κατάσταση θα γίνεται όλο και χειρότερη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια σε ολους.

 

Εχω ενα λαπτοπ,το οποιο εχει εγκατεστημενα τα win 8.1 στο οποιο λογο προβληματων συμβατοτητας με καποιες απο τις εφαρμογες που δουλευω,επιθυμω να εγκαταστησω και τα win7 σε καποιο αλλο partition.

 

Θελω λοιπον να ρωτησω προκειμενου μη κανω καμια βλακεια.

Πρωτα πρωτα λογικα χωριζω το δισκο σε partision και δημιουργο εκεινο που θα τα εγκαταστησω.

Μετα βαζω το cd και τα εγκαθηστω κανονικα?

Μετα πως γινετε η επιλογη των 2 λειτουργικων?Αυτο που θα επιθυμουσα περισσοτερο ειναι να ειχα τον boot manager των win 8 αν γινετε.

 

 

Μετα το backup που ειπανε

 

1) boot με dvd windows 7

2) φτιαξε ολα τα Partition οπως τα θες (προτεινω 1 για 7 και 1 για τα 8.1. Μην το αφησεις στο αυτοματο, θα σου φτιαξει και αλλο partition 100MB αλλα δεν το χρειαζεσαι)

3) επιλεγεις το 1 partition, κανεις format ntfs για εγκατασταση 7. Το αλλο μενει ως εχει

4) οταν τα 7 ειναι ετοιμα, boot με dvd 8.1

5) φορματ το αλλο (ετοιμο) partition σε ntfs και επιλογη για εγκατασταση 8.1

 

Μολις τελειωσεις, στο επομενο restart θα πρεπει να σου βγαλει επιλογη (με γραφικο μενου πλεον, οχι text οπως στα παλιοτερα) για επιλογη μεταξυ των 2 λειτουργικων

 

Δεν εχω δοκιμασει τη διαδικασια με τα συγκεκριμενα λειτουργικα οποτε δεν κοβω το χερι μου, αλλα ειμαι 99% σιγουρος οτι θα δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ξαναστήσει τα 8 - απλά μικραίνει το partition, εγκαθιστά τα 7 στον κενό χώρο και στην απίθανη περίπτωση που δε βλέπει και τα δύο στο boot menu, βάζει το DVD των 8 και κάνει επιδιόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση των win7 μπαίνεις στο λειτουργικό που θα σε βάζει π.χ. win7. Κάνεις εγκατάσταση to ebcd - easy boot cd και από εκεί διορθώνεις πανεύκολα τον mbr για να έχεις και τα δύο λειτουργικά στην εκκίνηση. Αλλά ψάξε το και στο google για καλό και για κακό. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.