Jump to content



4460 vs 8320


Recommended Posts

Τον τίτλο του θέματος τον είδες; Επίσης το "με το έτσι θέλω" δεν υπάρχει σε διαδικτυακή κουβέντα. Κανένας δεν αναγκάζει και δεν μπορεί να αναγκάσει κάποιον να πάρει κάτι που δεν θέλει, κουβέντα κάνουμε. Η απορία μου είναι γιατί σε ενοχλεί αυτή η κουβέντα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτος με οτι λες απο πανω .αυτο που με ενοχλει το γραφω στο δευτερο μερος του ποστ μου.Η μιση αλήθεια εναι χειρότερη απο το ψεμα ειδικα οταν καποιος δεν  ακουει την αλλη μιση  με τιποτα,και σιγουρα δεν αναφερομαι προσωπικά μονο σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

τα εχουμε πει χιλιαδεσ φορες.Ενα ισορπημενο amd συστημα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τον intel του θεματος σε πραγματικη χρηση εκτοw απο τα benmarck.

 

 

Μάλλον εσύ τα έχεις πει, γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Βεβαίως και έχει να ζηλέψει, το θέμα είναι όμως ότι όντως δεν έχουν όλοι τις ίδιες προτεραιότητες.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις....., ελπιζω να καταλαβαινετε οτι συγκρινετε εναν επεξεργαστη του 2012 (FX) με εναν επεξεργαστη (i5-4***) που βγηκε 1+ χρονο μετα......? 

 

δλδ ποσο καμμενοι ειστε...?    ημαρτον...!!!   

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι αμεσα συγκρισιμα,  ενα APU με ενα CPU.  

 

οταν εχεις και το κομματι των γραφικων μεσα στο die, ειναι εντελως διαφορετικη η διαχειριση, κυριως λογω θερμοκρασιων...! αλλα και διαφορετικης συμπεριφορας, λογω συνεπεξεργασιας...!!  

 

παντως, η αληθεια ειναι, οτι θα εχει ενα ενδιαφερον...!! 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάρτα και στους intel.

 

Γενικά μη τρελαίνεστε ρε, οι μετρήσεις ΔΕΝ αποδεικνύουν κάτι στον ΜΕΣΟ χρήστη που είναι πάνω από το 60-70% των χρηστών παγκοσμίως ο οποίος ανοίγει ένα firefox/chrome και δέκα καρτέλες και βλέπει και ταινίες/τσόντες και άντε να παίξει και κανένα παιχνιδάκι. Υπό αυτή την σκοπιά η δύναμη των intel και τα λεφτά που δαπανήθηκαν για να αποκτηθεί, χαραμίζεται. Επίσης σκατά στα μούτρα της Intel και του μονοπώλιού της, νομίζω είναι εξίσου δυνατό επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ***** στα μούτρα της Intel και του μονοπώλιού της, νομίζω είναι εξίσου δυνατό επιχείρημα.

Αυτό ξανά πες το και επίσης θα πρότεινα κάποιοι να πατάνε και λίγο φρένο στον ενθουσιασμό τους να θάψουν την AMD. Η Intel προωθεί ήδη αρκετά την πραμάτεια της κάτω από το τραπέζι και είναι σε έναν βαθμό υπεύθυνη που στο AM3+ βλέπουμε ακόμα Piledriver.

Link to comment
Share on other sites

Αστειο θεμα, δεν θελω να προκαλεσω τιποτα αλλα οποιος βαζει AMD εκτος απο APU σε μικρα συστηματα για καθημερινη χρηση και κανα LoL ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ τοτε απλα κοροιδευετε τον κοσμο.

 

Σε οτιδιποτε αλλο ειναι απλα μια κακη αγορα, σαν να αγοραζεις Turbo-x οταν απεναντι για τα ιδια λεφτα/+5 euro εχει σοβαρη εταιρια.

 

Benchmarks η οχι, υπαρχει λογος που τα benchmarks γινονται και γιατι εχει μονοπωλιο η Intel.

 

Εχει μονοπωλιο γιατι οπιοσδηποτε σοβαρος τεχνικος/πωλητης/καποιος που ασχολειτε στο θεμα καταλαβαινει/προτεινει σωστα χωρις να κομπλεξαρετε.

 

Και εγω Nvidia/Intel ειμαι στα δικα μου πραγματα, τους τελευταιους μηνες παντου AMD εβαλα σε GPU πλευρα γιατι δεν υπηρχε ανταγωνισμος εως τα 300ε και τωρα με την 960 και μονο 2GB ακομα το σκεφτομαι να την προτεινω αντι για 280Χ μιας και ειναι το ιδιο πραγμα αλλα με 3GB η αλλη.

 

Αν προτεινετε πραγματα γιατι "Εγω AMD βαζω να μην εχει μονοπωλιο η Ιντελ!"ε τοτε τι να πουμε αλλο :D

 

Ο Trexx 100% σωστος ειναι.

 

Και δεν συγκρινει κανεις εναν επεξεργαστη του 2012 με εναν του 2014, συγκρινεις επεξεργαστες στα ιδια λεφτα, οταν μου πουλανε ακομα τον 8350 στα 184ε οταν ο 4460 κανει 186 και ειναι ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ. Τοτε τι να λεμε? 

 

Αφου δεν εχουν βγαλει τιποτα 3 χρονια τωρα και για 1-2 χρονια ακομα δεν θα βγαλουν τιποτα γιατι ναυαγησαν απιστευτα.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

τελικα το marketing και τα αθεμιτα μεσα ανταγωνισμου κανουν τρελη δουλεια.....

 

αν μια εταιρεια δεν εχει εσοδα πως να καταφερει να βγαλει κατι ανταγωνιστικο οταν δεν εχει τους απαραιτητους πορους να επενδυσει στο r&d?

αλλα ενταξει,απλα να εχουμε με κατι να ασχολουμαστε ολη την ωρα...

 

και εγω μαζι σας ρε παιδια! μην βαλετε ποτε ξανα amd....και μετα να δειτε τι ωραια που θα "χτυπαει" τους διπυρηνους στα 100+ €  και τους τετραπυρηνους στα 400+ η  θεα ιντελ για την επομενη δεκαετια.....

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

και εγω μαζι σας ρε παιδια! μην βαλετε ποτε ξανα amd....και μετα να δειτε τι ωραια που θα "χτυπαει" τους διπυρηνους στα 100+ €  και τους τετραπυρηνους στα 400+ η  θεα ιντελ για την επομενη δεκαετια.....

 

Δλδ για να καταλάβω: Μας προτείνεις να πάρουμε amd για να μην αυξήσει τις τιμές η intel? Επεξεργαστή θα αγοράσουμε ή θα το παίζουμε επιτροπή κεφαλαιαγοράς και ανταγωνισμού; Καλή είναι αυτή η συμπάθεια στο underdog και ο ρομαντισμός, έχει την υποστήριξή μου ψυχολογικά και ο καθένας πράττει όπως νιώθει. Αλλά όχι να σμπρώχνουμε και τον κόσμο στα σαβούρια επειδή πριν 15 χρόνια ο x,y amd ήταν ο πρώτος μας cpu και τον ερωτευτήκαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε σε παρακαλώ για το πώς η intel εμποδίζει την amd να βγάλει κάτι καλύτερο από τον piledriver.

Όταν της στερεί έσοδα με μονοπωλιακές τακτικές δεν την εμποδίζει; Αυτά είναι αυτονόητα, δεν χρειάζονται πιστεύω ανάλυση. Η AMD θα μπορούσε να έχει ένα κάρο έσοδα στις χαμηλές κατηγορίες αν η Intel δεν διαφήμιζε π.χ. το Χ Bay Trail μοντέλο στα $80 στο site της και την ίδια στιγμή έβρισκες μητρική με το εν λόγω SoC ενσωματωμένο στα $60. Αυτές οι τακτικές της Intel αποκλείουν τυχόν αναβάθμιση της AM1 πλατφόρμας από την στιγμή που αυτή καθίσταται οικονομικά ασύμφορη από την μία και στερεί έσοδα από την AMD να τα ρίξει σε ταχύτερη υποστήριξη/αναβάθμιση των άλλων sockets από την άλλη. Δεν είναι θέμα ρομαντισμού, είναι απλά η πραγματικότητα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Στους ιντελ δεν εχει καρτα γραφικών μεσα στο die;

εννοουσα τους CPU FX με τους APU Carizzo...!!   και οχι τους Ιντελ..! 

 

ειναι διαφορετικο να φτιαχνεις μονο CPU και διαφορετικο με την ιδια αρχιτεκτονικη (Piledriver) να φτιαξεις APU, οπου πρεπει να χωρεσεις και μια σχεδον κανονικη καρτα γραφικων, και να κρατησεις και την καταναλωση κατο TDP σε λογικα επιπεδα...!  αυτο εννοουσα..!    σαν απαντηση στο ποστ 128 του Yanni, οπου ανεφερε, οτι το carizzo θα μπορουσε να δειξει την εξελιξη του design.

 

 

Εξηγησε σε παρακαλώ για το πώς η intel εμποδίζει την amd να βγάλει κάτι καλύτερο από τον piledriver.

εμμεσοι τροποι.., υπαρχουν πολλοι να "πολεμησεις" τον αντιπαλο σου, ειδικα οταν υπαρχει χρημα..!!  

 

Π.Χ. μπορεις ανετα να χρηματοδοτεις (φυσικα κατω απο το τραπεζι...) τις εταιριες παιχνιδιων, ωστε να γραφουν τα παιχνιδια πανω στη δικη σου αρχιτεκτονικη.

το ιδιο μπορεις να κανεις και με τα μετροπρογραμματα (τα επονομαζομενα BENCHMARKS), ωστε να βγαζουν οι δικοι σου επεξεργαστες, καλυτερα σκορ..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω: Μας προτείνεις να πάρουμε amd για να μην αυξήσει τις τιμές η intel? Επεξεργαστή θα αγοράσουμε ή θα το παίζουμε επιτροπή κεφαλαιαγοράς και ανταγωνισμού; Καλή είναι αυτή η συμπάθεια στο underdog και ο ρομαντισμός, έχει την υποστήριξή μου ψυχολογικά και ο καθένας πράττει όπως νιώθει. Αλλά όχι να σμπρώχνουμε και τον κόσμο στα σαβούρια επειδή πριν 15 χρόνια ο x,y amd ήταν ο πρώτος μας cpu και τον ερωτευτήκαμε.

τωρα σοβαρα,εσυ αυτο καταλαβες?

 

προσωπικα εγω αδιαφορω αν η amd εξαφανιστει σαν εταιρεια, αλλα  γουσταρω να εχω εναλλακτικες δυνατοτητες επιλογης και να μην καταληγω παντα στο ιδιο προιον επειδη το εχουν ολοι οι αλλοι..

 

οντως τοσο σαβουρα τα σαπακια της αμδ?δεν κανουν ουτε για browsing/movies/music, πραγματα στα οποια αφιερωνουμε το 90% χρονου μας?

αν ειναι οντως ετσι οπως πιστευεις και υποστηριζεις τοτε να πεταξουμε τα σαπακια και να παρουμε φρεσκο πραγμα απο την ιντελα επειδη μαμαει..

 

με την λογικη αυτη θα πρεπει να ολοι μας παιρνουμε iphone επειδη ειναι τοπ1....

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να συνοψίσω, μέχρι τώρα μάθαμε ότι:
 
1) Η intel δεν είναι υπόλογη μόνο για το ότι πουλάει ακριβα αλλά και το ότι πουλάει ...φτηνά, άρα αθέμιτα. Όταν δλδ πουλάει ακριβά μας αρμέγει, όταν πουλάει φτηνά παίζει αθέμιτα.
2) H intel πληρώνει τις εταιρείες παιχνιδιών να γράφουν πάνω στην αρχιτεκτονική της. Βέβαια η ίδια αρχιτεκτονική ήταν και της amd μέχρι να φτάσουμε στο φιάσκο bulldozer, αλλά who cares?
3) Η intel λαδώνει και τα μετροπρογράμματα. Εδώ υπάρχει το πρόβλημα ότι στα ίδια μετροπρογράμματα βγαίνουν ενίοτε και οι amd μπροστά. Μάλλον τότε σε κάποιο μέρος του ...κώδικά τους δεν έσταξε το λάδι.
 
Αρκετά επίκαιρο ένα παλιό σχόλιο:
 
 
 

Και φτάσαμε έτσι στο 5ο στάδιο :(


Άρνηση (ο Μπουλντόζας θα σπείρει!)
Θυμός (οι αλήτες της Intel με τα πειραγμένα benchmarks)
Διαπραγμάτευση (Υπόσχομαι ότι θα βγάλω καλύτερους CPU αν αγοράσετε περισσότερους σημερινής γενιάς)
Κατάθλιψη (δεν πα να βγάλει ό,τι θέλει η Intel)
---> Αποδοχή (ok θα μείνουμε στις κάρτες και στο mobile...)


Να δω πότε θα ξυπνήσουν κάποια fanboys που είναι ακόμα στο στάδιο 1.




οντως τοσο σαβουρα τα σαπακια της αμδ?δεν κανουν ουτε για browsing/movies/music, πραγματα στα οποια αφιερωνουμε το 90% χρονου μας?
αν ειναι οντως ετσι οπως πιστευεις και υποστηριζεις τοτε να πεταξουμε τα σαπακια και να παρουμε φρεσκο πραγμα απο την ιντελα επειδη μαμαει..

με την λογικη αυτη θα πρεπει να ολοι μας παιρνουμε iphone επειδη ειναι τοπ1....


Τώρα άμα σου πω ότι γι αυτές τις χρήσεις που αναφέρεις η intel έχει και καλύτερες και φτηνότερες λύσεις, τι θα πεις; Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες για τον celeron...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.