Jump to content



Project "Olympiakos"


ennia

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα...

 

Σήμερα ξεκινάμε μαζί με τον @cabdik την πρώτη μας προσπάθεια για modding. Θύμα μας ένα παλιό turbo-x midi tower

κουτί. 

 

Σκοπός είναι να πειραματιστούμε και αν βγει κάτι καλό γιατί όχι.....

 

Στόχοι: 

 

1. γύρισμα των θέσεων των σκληρών δίσκων όπως είναι και στα καινούργια κουτιά

2. άνοιγμα παραθύρου στο πλαινό καπάκι και τοποθέτηση plexi.

3. face lift του κουτιού έτσι ώστε να πλησιάσουμε όσο το δυνατόν στο θέμα του project.

 

Για πρώτη προσπάθεια πιστεύω είναι αρκετά.

 

post-37047-0-38221600-1421408637_thumb.j

 

post-37047-0-99099000-1421408723_thumb.j

 

post-37047-0-98045100-1421408795_thumb.j

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Στο κόψιμο του πλαινού να κρατήσω τη λαβή  που βοηθά στο άνοιγμα ή  την κόψω και αυτή. εγώ θέλω όσο το δυνατόν μεγαλύτερο άνοιγμα.

 

1. post-37047-0-27380900-1421409549_thumb.j

 

2. post-37047-0-21549000-1421409644_thumb.j

 

 

ότι είναι μέσα στο κοκκινο θα φύγει.... πιο θα βολεύει περισσότερο? επίσης  δεν μου αρέσουν και τα πτερύγια που έχει πανω και κάτω το πλαινό. (τα σχέδια στις 2 φωτο είναι πολύ πρόχειρα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόψε το όλο. Καλή σας αρχή και subscribed !

Αν έχετε κάποια απορία και μπορώ με χαρά θα βοηθήσω :)

σιγουρα θα σε χρειαστουμε, Αγαπη...!! 

 

 

επειδη ολο αυτο δεν γινετε σε καποιο εργαστηριο, με σοβαρα εργαλεια, αλλα στο σπιτι μας με ο,τι διαθετουμε, ειμαι σιγουρος οτι δεν θα γινει οπως το φανταζομαστε, ιδανικα.  

 

παρ' ολα αυτα, θα το προσπαθησουμε και θα δουμε στο τελος τι θα βγει..!!  

 

ετσι κι αλλιως....,  εχουμε κι αλλα κουτια για χαλασμα.....!!!   :D

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

B) Update 1 B) 

 

Λοιπόν... στην πρώτη προσπάθεια φανήκαμε τυχεροί. :dance:  

 

Η βάση των δίσκων που θέλαμε να γυρίσουμε ήταν στηριγμένη από την βάση των DVD με 4 "γατζάκια" και ένα "τυφλοσούρτι" :rofl:  (μεντεσε)

 

τη βγάλαμε την γυρίσαμε 90 μοίρες και σχεδόν κούμπωνε... το μόνο πρόβλημα ήταν ότι έβρισκαν τα 2 γατζάκια ελάχιστα τα οποία κόπηκαν και λιμαρίστηκαν.

 

η κάθετη λαμαρίνα μπήκε για να γίνει η βάση πιο στέρεα και να αποφύγουμε τους κραδασμούς και το θόρυβο. είναι και αυτή εξάρτημα από ένα παλιό κουτί.

 

στην τοποθέτηση της επίσης  κ@λ@φαρδοι γιατί ακριβώς εκεί που έπρεπε να μπει υπήρχε τρύπα στο πάτωμα του κουτιού που ταίριαζε ακριβώς την τρύπα της λαμαρίνας. στο πάνω μέρος η τρύπα της λαμαρίνας ταίριαζε ακριβώς στις υποδοχές που έχει η βάση για να βιδώνουν οι δίσκοι :haha:

 

με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια :yu:

 

P 20150115 174922

 

 

P 20150115 174935

 

Έγινε επεξεργασία από ennia
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. 1 γιατί μου βάζει  τις φωτό ξάπλα? ενω εγώ τις ποστάρω αλλιώς

 

Υ.Γ. 2 γιατί δεν με αφήνει να γράψω  κάτω από τη τελευταία φωτό όταν κάνω επεξεργασία του πόστ μου ακριβώς από πάνω. τεσπα sorry για το διπλό πόστ.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να χρησιμοποιείς κάποιον hoster με όλες τις αναποδιές για εικόνες βάλε τις σε ένα αλμπουμ στο thelab εδώ

http://www.thelab.gr/gallery/category/1-members-albums-category/

και πάτα το κουμπί πολυμέσα στον editor. Ετσι θα είναι πάντα διαθέσιμες απο το λογαριασμό σου και δε θα έχεις τον κίνδυνο σε 2-3 χρόνια το θέμα σου να μείνει χωρίς φωτογραφίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα παιδιά!

Για πέστε όμως τι εργαλεία υπάρχουν για να προσαρμοστούμε κι εμείς,  μην αρχίσουμε να σας λέμε τα ανέφικτα! :)

Όσον αφορά στο καμπυλωτό  κόψιμο, αν έχετε κάνα Dremelοειδές γίνεται πολύ όμορφα και κυρίως ευκολότερα από ότι μπορεί να φαίνεται αρχικά.

Και για τις φώτο, προς επίρρωση αυτού που είπε η Αγάπη, εγώ δεν μπορώ να τις δω! 

A!!!!

Ελπίζω το σκεπάρνι να είναι μόνο "ντεκόρ" ! ! ! ! :hehe:

Καλή συνέχεια  και αναμένουμε !:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εργαλεια, εχουμε τα βασικα. 

 

τρυπανι, μικρο τροχο, σεγα, και αρκετα εργαλεια χειρος, οπως κατσαβιδια, λαμαρινοψαλιδο, κοφτακια, πενσακια, καρυδακια, λιμες, κλπ.  

 

μου λειπει παρα πολυ ενα Ντρεμελακι,  καθως μπορεις να κανεις πολλες "ψιλοεργασιες", και ειναι το επομενο στη λιστα μου. αν εχετε κανενα καλο και φτηνο -για ερασιτεχνικη χρηση, μιλαμε παντα- προχειρο, πειτε μου..!!  


Καλή αρχή και από εμένα παιδιά!

Για πέστε όμως τι εργαλεία υπάρχουν για να προσαρμοστούμε κι εμείς,  μην αρχίσουμε να σας λέμε τα ανέφικτα! :)

Όσον αφορά στο καμπυλωτό  κόψιμο, αν έχετε κάνα Dremelοειδές γίνεται πολύ όμορφα και κυρίως ευκολότερα από ότι μπορεί να φαίνεται αρχικά.

Και για τις φώτο, προς επίρρωση αυτού που είπε η Αγάπη, εγώ δεν μπορώ να τις δω! 

A!!!!

Ελπίζω το σκεπάρνι να είναι μόνο "ντεκόρ" ! ! ! ! :hehe:  ειναι κι αυτο μες στα εργαλεια. αν στο τελος δεν μας αρεσει το αποτελεσμα, θα ειναι το ιδανικο εργαλειο για χρηση....!!!! :D  :D 

Καλή συνέχεια  και αναμένουμε ! :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

LOL! ! !

Οπότε μετά, θα βρει χρησιμότητα και το ...  φτυάρι ! ! ! ! :hehe:

 

Από εργαλεία, εντάξει είσαστε, μέγγενη δεν βλέπω βέβαια, αλλά αυτό λύνεται με μερικά καδρονάκια και 4 φτηνιάρικα βίδια.

Καλή διασκέδαση λοιπόν ! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα..! και μεγγενη χρειαζομαι, αλλα πρεπει να φτιαξω εναν παγκο εργασιας, για να την βαλω πανω...! αλλιως δεν βολευει..!!   σιγα σιγα... !!

 

 

επισης, κατι που σκεφτομαι, ειναι να βαλω ελαστικες ροδελιτσες, οπου μπουν βιδες, ωστε να μειωσω τους κραδασμους στο ελαχιστο δυνατο....!! τι λετε?  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

LOL! ! !

Οπότε μετά, θα βρει χρησιμότητα και το ...  φτυάρι ! ! ! ! :hehe:

 

 

 

 

εγώ ελπίζω πως όχι... :fie:

 

ψάχνω εδώ και καιρό ένα start button κόκκινο που να γράφει πάνω "start" και βρήκα μόνο αυτό

auto switch L 228x228

 

 

αλλά ειναι τεράστιο... όλα τα υπόλοιπα που έχω βρει είναι για αυτοκίνητα. καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο βγαίνουν αυτά πάνω κάτω. Απλά υπάρχουν αυτό που σου έδειξα και το άλλο με τη γκουμούτσα απο πίσω. Δύσκολα θα βρεις διακόπτη να λέει START/STOP σε στυλ μηχανής/αυτοκινήτου για Pc και πιο μικρό. Προσωπικά δεν έχω πετύχει κάτι με πιο μικρή διάμετρο.

Μετά μπορείς να πας στα κλασικά vandal switch χωρίς να λένε κάτι πάνω όμως

http://sleeve-modding.com/index.php?route=product/category&path=77_62&page=3

1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου έχει κάτσει να βάλω τέτοιο όχι απλό. στην κανονική του θέση δεν χωράει με τίποτα γιατί θα  πέφτει πάνω στους δίσκους και εκεί  ανάμεσα (θέση δίσκων και μπροστινό μέρος του κουτιού) θα μπει ένας fun 120mm slim που χωράει ίσα ίσα.

 

οπότε θα του αλλάξω θέση αναγκαστικά. αυτός δεν το βγάζει σε κόκκινο ε?

Έγινε επεξεργασία από ennia
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σε κόκκινο; Όλος ο διακόπτης κόκκινος δλδ; Όχι απλά έχει επιλογές το LED που έχει μέσα ανάλογα το πως θα το συνδέσεις να ανάψει και κόκκινο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.