Jump to content



Nvidia gtx 960


Recommended Posts

Έκανα λίγα απλα μαθηματικά με βάση benchmarks που δημοσιεύονται σε γνωστά sites, για τον λόγο απόδοσης / κόστους για τις 960, 280x, 290 και 970 στα 1080p.

Η 290 βγαίνει η πιο συμφέρουσα στα 300 ευρώ. Η 960 στα 210 ειναι οριακά πιο συμφέρουσα απο την 280x στα 250, αλλα απο την άλλη στα 250 βρίσκεις την XFX black edition 280 X που ειναι heavy OCed, όποτε αν έβρισκα benchmarks για την συγκεκριμένη νομιζω θα περνούσε μπροστά. Η 970 στα 360 εχει και αυτή καλό λόγο απόδοσης / τιμή, αλλα υστερεί σε σχέση με τις άλλες ακόμη και αν βάλω αρχική τιμή στην 290 330.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κανείς εικόνα από διαφορές σε θερμοκρασίες και θόρυβο ανάμεσα στις mini-atx 960 (gigabyte&Asus) και στις κανονικές twin-fan εκδόσεις τους;

Για επιδόσεις δεν ρωτάω. θεωρώ πως δεν υπάρχει διαφορά πέραν της αναμενόμενης λόγο λίγο μειωμένων ρολογιών στις mini.

Link to comment
Share on other sites

660ti σε max 24/7 stable OC : gpu score 10400

 

RGdsdd0.jpg

 

Gigabyte 960 G1 max OC : gpu score 11859

 

http://www.vmodtech.com/th/article/gigabyte-geforce-gtx-960-g1-gaming-and-gtx-960-wf2-first-launch/page/8

 

Αυξηση 14% σε σχεση με 3ων ετων τεχνολογια (και με την 960 αν επηρεαζει εστω και ελαχιστα το gpu score, πανω σε 8πυρηνο haswell-e και χωρις να ξερουμε αν ειναι 24/7 stable εκει, πηρα απλα το πιο μεγαλο score της σελιδας και της  G1 οχι της απλης WF2) 

 

Οι 660ti παιζουν στα ~120ε μεταχειρησμενες,

 

Εnough said απο μενα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλαράκι χθες με ρώτησε τη γνώμη μου για το ποια 960 4gb να πάρει... ήταν μεταξύ g1, msi και evga..

Του λέω μονόδρομος;; Nvidia;; Ναι μου λέει παίζει καλύτερα το GTA V!

Μα του λέω με σχεδόν τα ίδια λεφτά παίρνεις r9 290. Είναι ΠΟΛΥ δυνατότερη κάρτα...! Το ξέρω μου λέει αλλά η nvidia έχει καλύτερη υποστήριξη κ καλύτερους οδηγούς. Θα παίζω καλύτερα με την 960... μετά από αυτό, απορώ πώς υπάρχει η amd ακόμα... πραγματικά απορώ... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα του έλεγα να πάει να την πάρει, θα τον έβαζα να τρέξει μερικά benchmarks και μετά θα του πέταγα στην μούρη becnhmarks από 290 και θα του έλεγα "Με γεια η καινούρια σου κάρτα".

Εντάξει δεν είναι παράλογο ο κόσμος να επιλέγει συγκεκριμένο brand και να αναμασάει λιωμένες καραμέλες που στηρίζουν αυτή του την επιλογή. Απολύτως φυσιολογικό είναι. Και όταν πλέον η Nvidia έχει το 80% της discrete αγοράς, εννοείται ότι η άποψη "Η AMD έχει χάλια οδηγούς" θα αναγράφεται 4 φορές παραπάνω από την άποψη "Όχι αυτό δεν ισχύει πλέον".

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Του έδειξα bench με βίντεο από youtube και ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ αυτό που έβλεπε.. εγώ μου λέει θα νιώθω σιγουριά με την πράσινη..  :rolleyes:

Του έδειξα και άλλων παιχνιδιών βίντεο κι επέμενε πάλι.. τι να πεις 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, δεν ασχολείσαι. Όταν μετά από 6 μήνες - 1 χρόνο η κάρτα του αρχίσει να κλατάρει και αυτός αρχίσει να απορεί μιας και πήρε και κάρτα με 4GB Μνήμη, τότε θα αρχίσει να τα βλέπει μόνος του αυτά. Τώρα απλά θα χάσεις τον χρόνο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καμια δε θα κλαταρει σε 6μηνες- 1 χρονο.Οταν η μια θ αρχισει να κλαταρει λογω "φτωχων" specs, το ιδιο θα κανει και η αλλη που ειναι πιο raw-power λογω παλαιοτητας. Εννοειται κι εγω την 290 θα επαιρνα αλλα οταν καποιος θελει ν ακουμπησει λεφτα του καπου συγκεκριμενα τοτε τσαμπα κοπος ειναι το να προσπαθησεις να του αλλαξεις γνωμη. Και μπορει να μπεις και σε μπελαδες. Για φαντασου να τον μεταπεισεις, και να του ερθει καμια ελαττωματικη καρτα... Φανταζεσαι εκει ποσα μπορει ν ακουσεις; Κι εγω τις προαλλες διακριτικα προσπαθησα να πω σε φιλο πως 450 ευρα για 970 g1 ειναι too much εως και πατατια και προτεινα αλλη υλοποιηση η μια 290x αλλα ηθελε g1. Ε του παραγγειλα g1!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι μεταξύ 960 και 290 φυσικά και θα πάρεις την δυνατότερη. Απο κεί και πέρα καλύτερο Software support με την ολοκληρωμένη του έννοια (καλύτερες σχέσεις με game developers,better optimization,integrated features κτλ..) το έχει η Nvidia και γνωρίζω πολύ καλά οτι αυτό έχει και τα αρνητικά του.. aka "Crapworks" όπως επίσης οτι βάζει εμπόδια/καθυστερεί εσκεμμένα τον ανταγωνιστή aka AMD να κάνει στο σωστό timing (για τον gamer) το optimization σε καινούργια παιχνίδια που βγαίνουν και περνάνε μήνες χωρίς WHQL stable driver. Όποιος δεν τα βλέπει αυτά και δεν παρακολουθεί το τι γίνεται θα κάνει λάθος αγορά αύριο μεθαύριο! Ορισμένοι και ίσως αρκετοί καταναλωτές ξέρουν οτι η Nvidia έχει ποιό ολοκληρωμένο πακέτο (κάρτα+τεχνολογίες+features+driver+software packages) αυτήν την στιγμή απο την κόκκινη (εδώ η AMD ακόμα δεν έχει "ανοίξει" το VSR σε όλες τις GCN κάρτες και η 960 έχει DSR εδώ και μήνες, σε όσα games μπορεί να το σηκώσει αυτό είναι άλλο θέμα), βλέπει και τους τίτλους που θέλει να παίξει τώρα αλλά και αύριο και ανάλογα πάει και αγοράζει! Αυτό δεν είναι κακό σκεπτικό αλλά εκεί που την πατάει είναι σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις όπου έχεις 250€ και λές να πάρω την mid-range 960 και να παίζω αποβλημάτιστα με τα αντίστοιχα fps που βγάζει το GM206 ή να πάει σε Hawaii με 2Χ την απόδοση αλλά ρισκάρω με τα όποια issues υπάρχουν και να περιμένω να κάνω install το GTA V όταν με το καλό βγάλει σωστό οδηγό η AMD??? Η AMD πάντως εάν ΔΕΝ σοβαρευτεί στο software support και σύντομα την βλέπω.... άσε ΔΕΝ την βλέπω ΚΑΝ!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρολο που αναμεσα σε 960 και 290 ουτε εγω βλεπω θεμα συγκρισης, η nVidia οπως αναφερεται εχει οντως καλυτερα features και software support. Οπως ειπε ο Dj-Alex για τους drivers και το DSR, αν καποιος εχει G-SYNC οθονη (η οποιες κυκλοφορουν περισσοτερο καιρο απο τις Freesync, ειναι πιο ωριμη τεχνολογια και υποστηριζεται απο περισσοτερες καρτες της nVidia σε σχεση με το Freesync της AMD) θα παει σιγουρα για καρτα nVIdia. Αν καποιος θελει να κανει record τα παιχνιδια του, το Shadowplay feature της nVidia παλι δεν εχει ανταγωνισμο. Δεν εχει αδικο λοιπον η nVidia να τιμολογει τις καρτες της αναλογων επιδόσεων 20-40 ευρω παραπανω σε σχεση με αυτες της AMD, αναλογα με την κατηγορια κοστους τους.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι χθες με ρώτησε τη γνώμη μου για το ποια 960 4gb να πάρει... ήταν μεταξύ g1, msi και evga..

Του λέω μονόδρομος;; Nvidia;; Ναι μου λέει παίζει καλύτερα το GTA V!

Μα του λέω με σχεδόν τα ίδια λεφτά παίρνεις r9 290. Είναι ΠΟΛΥ δυνατότερη κάρτα...! Το ξέρω μου λέει αλλά η nvidia έχει καλύτερη υποστήριξη κ καλύτερους οδηγούς. Θα παίζω καλύτερα με την 960... μετά από αυτό, απορώ πώς υπάρχει η amd ακόμα... πραγματικά απορώ... 

 

Tα ιδια λεφτα ακριβως δεν κανουνε, με μια προχειρη αναζητηση που εκανα τωρα στο σκρουτζ, η 960 4gb ξεκιναει απο 275 ευρω, και η 290 ξεκιναει στα 315 ευρω, οποτε ειναι ενα 40αρι πανω η 290.

Απο κει και περα συμφωνω και γω, οτι ειδικα οι εκδοσεις των 960 με τα 4gb ειναι καραfail αγορα σε αυτη την τιμη που κοστιζουν, αποκλειστικα αναμεσα στις 2  κακως που δεν παει στην 290.

Στο οτι η nvidia εχει καλυτερο optipιmιze στα νεα (gameworks) παιχνιδια, αδικο δεν εχει καθολου ο φιλος σου.

 

Απο κει και περα προσωπικα αν εφτανα στα ~320 ευρω, ουτε 290 καινουργια θα αγοραζα σημερα.

Αν ημουν αυστηρα σε αυτο το ποσο θα επαιρνα 970 μετεχερη που ειναι καινουργια καρτα και θα εχει φουλ υπολοιπο εγγυησης.

Αν εχει κολλημα με τα μεταχειρισμενα, θα προτιμουσα να κανω υπομονη καμια εβδομαδα να μαζεψω αλλα 60-70 ευρω να παρω 970 new, παρα να δωσω 315 ευρω για 290nonΧ αυτη την στιγμη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

βασικά έψαχνε ακριβές υλοιποιήσεις g1, msi gaming και evga ssc.. οπότε είναι μία ή άλλη.. 

 

Θα Μπορουσε  για παραδειγμα να παρει μια 970 asus strix  στα 380 ευρω, που ειναι μια χαρα υλοποιηση και κοστιζει μολις 65 ευρω πανω απο την φθηνοτερη 290nonX του σκρουτζ, κατ'εμε το "60αρι" διαφορα το αξιζει και με το παραπανω αυτη η καρτα.

 

Απο την μια ο φιλος θελει να σκασει 280 ευρω τουλαχιστον για 9604gb, η αλλιως να παει στην ακριβοτερη υλοποιηση 970 που μπορει να κανει κανενα 450αρι για παραδειγμα. αλλα αν πηγαινε στην 290 θα κοιταγε την φθηνοτερη της αγορας ας πουμε?   :p

Απο  fail σε  fail βαδιζει ο φιλος σου, περι ορεξεω βεβαια....κολοκυθοπιτα :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Θα Μπορουσε  για παραδειγμα να παρει μια 970 asus strix  στα 380 ευρω, που ειναι μια χαρα υλοποιηση και κοστιζει μολις 65 ευρω πανω απο την φθηνοτερη 290nonX του σκρουτζ, κατ'εμε το "60αρι" διαφορα το αξιζει και με το παραπανω αυτη η καρτα.

 

Αυτό το 60άρι ίσως και να είναι το νταβατζιλίκι για το σωστότερο software support! Μέχρι εκεί όμως. :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 60άρι ίσως και να είναι το νταβατζιλίκι για το σωστότερο software support! Μέχρι εκεί όμως. :p

 

Και για το καλυτερο support, αλλα  και επειδη η 970 ειναι καλυτερη καρτα γενικοτερα απο 290nonX(ταχυτερη ειδικα στα τελευταια gameworks παιχνιδια, κλοκαρει καλυτερα, ειναι πιο ψυχρη κτλ..).

Το 60αρι διαφορα θεωρω οτι τα αξιζει και με το παραπανω.

Οπως απο το να παει να παρει την 960 4gb στα 280 ευρω, εννοιτε αξιζει και η 290 το 40αρι που ζηταει και με το παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.