Jump to content



Η GTX 970 μου εχει ερθει. Τι να κανω?


Recommended Posts

Σε 4 μήνες να δεις. Θα έχουν σκάσει καινούριες κάρτες από AMD, ίσως και από Nvidia. Αν μάλιστα δούμε και reviews από Freesync monitors τον Μάρτιο, αν αυτά είναι θετικά και επιβεβαιωθεί το Adaptiver Sync support κάτω από το λογότυπο G-Sync και για τις καινούριες Nvidia, οι GTX 970 που είναι πετσοκομμένες και στο DisplayPort, δεν θα πιάνουν ούτε 2 κατοστάρικα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι οι 290Χ δεν πιανουν 2 κατοσταρικα... :hehe:

 

 

Τρολλαρε Γιαννακο... H A-Μ-Δ με παρακαλάει να παρω το προιον της, εσενα στο φτύσιμο :hehe: τσαμπα το support! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Όντως, αλλά ότι δεν θα πιάνουν τα λεφτά που υπολόγιζαν να τις πουλήσουν πολλοί που τις πήραν για χρήση 8-12 μήνες, είναι πλέον δεδομένο. Άλλωστε αυτοί που λένε ότι είναι ευκαιρία να βουτήξουν φτηνές μεταχειρισμένες 970, μπορεί εδώ μέσα να λένε ότι δεν υπάρχει θέμα με τα 4GB, όταν όμως θα πάνε να διαπραγματευτούν την τιμή με τον πωλητή θα του αναφέρουν συνέχεια το θέμα με την μνήμη ώστε να κόψουν κανένα δεκάρικο ή και παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά ολοι εχουν 4Κ monitor και maxαρουν και το resolution scale στο BF 4  devil.png

memory -> http://www.pcper.com/files/imagecache/article_max_width/review/2015-01-27/bf4memory.jpg

 

Capture.jpg

 

χαρείτε το 1080p monitorακι σας τωρα, τρολλιαριδες!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βέβαια copy and paste από την πρώτη απάντηση της Nvidia. Πουθενά δεν αναφέρουν ROPs, cache - δεν ξέρω αν αναγράφονται στην συσκευασία ή το manual, αν αναγράφονται την πάτησαν - γενικά δεν δίνει νομικό πάτημα για να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων. Οι εταιρίες λογικά κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα διότι αν η Nvidia κυκλοφορήσει νέα κάρτα στην ίδια κατηγορία τιμής, ΤΟΤΕ είναι που μπορεί να σκάσουν οι πολλές επιστροφές. Τώρα ο άλλος σου λέει "Και να την πάω πίσω τι να πάρω?". Αύριο όμως που θα έχει βγει η GTX 1700 π.χ. στα 350€, μπορεί να γίνει της Πόπης διότι οι GTX 970 θα είναι ακόμα εντός εγγύησης και το false advertising είναι γεγονός.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βέβαια copy and paste από την πρώτη απάντηση της Nvidia. Πουθενά δεν αναφέρουν ROPs, cache - δεν ξέρω αν αναγράφονται στην συσκευασία ή το manual, αν αναγράφονται την πάτησαν - γενικά δεν δίνει νομικό πάτημα για να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων. Οι εταιρίες λογικά κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα διότι αν η Nvidia κυκλοφορήσει νέα κάρτα στην ίδια κατηγορία τιμής, ΤΟΤΕ είναι που μπορεί να σκάσουν οι πολλές επιστροφές. Τώρα ο άλλος σου λέει "Και να την πάω πίσω τι να πάρω?". Αύριο όμως που θα έχει βγει η GTX 1700 π.χ. στα 350€, μπορεί να γίνει της Πόπης διότι οι GTX 970 θα είναι ακόμα εντός εγγύησης και το false advertising είναι γεγονός.

 

Δεν ήταν απλό false advertising.

 

Μιλάμε για λάθος specifications τα οποία η NV έβλεπε να αναφέρονται από όλα τα μεγάλα site, και δεν τα διόρθωνε. 100% αδικαιολόγητο.

 

Πουλησε όσο ήθελε στις γιορτές, θα δώσει και ένα revision gtx 970ti ή gtx 870 (που κάποιοι θα ξανααγοράσουν) και έγινε το "τέλειο έγκλημα"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω με αυτο που απορω ειναι πως η καρτα ειναι κουτση ενω παιζει τα παντα.

Ενδιαφερον

 

Eδώ βγήκανε κουτσοί οι haswell επειδή δεν κλοκάρανε όπως περιμένε ο πάσα ένας στα φόρα, στην 970 θα κολλήσουμε που έχει το τεχνικό θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να βγαλουνε Rev2 αλλα ουτε να βγαλουνε κατι αλλο συντομα.

Αν γινει κατι τετοιο τοτε ειναι που θα γινει ο μεγαλος χαμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με αυτο που απορω ειναι πως η καρτα ειναι κουτση ενω παιζει τα παντα.

Ενδιαφερον

Γιατί ήταν άλλο από αυτό που διαφημίστηκε.

παρόλα αυτά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν μου κάνουν πιστωτικό την δικιά μου, που την έχω πάει πίσω να πάω σε 970 έτσι για αλλαγή.

Έγινε επεξεργασία από syban
Link to comment
Share on other sites

Εγω με αυτο που απορω ειναι πως η καρτα ειναι κουτση ενω παιζει τα παντα.

Ενδιαφερον

Αν έκανε ένα μαγικό η Nvidia και έβγαζε μια 970 με 4GB ενιαία μνήμη, κανονικό 256άρι bus, 2MB cache και 64 ROPs θα απέδιδε τα ίδια ή καλύτερα σε σχέση με την υπάρχουσα έκδοση; Αν απέδιδε καλύτερα η υπάρχουσα έκδοση δεν θα ήταν η κουτσή/κομμένη/φρεναρισμένη/μπανάνα; Η διαφορά είναι ότι δεν έχεις ένα 10% κουτσές, αλλά ένα 100% κουτσές. Και είναι κουτσές με βάση τα specs με τα οποία ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΗΚΑΝ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΑΝ.

 

Αν μου παραγγείλεις 10 σουβλάκια και σου φέρω τα 9 και χορτάσεις στο 6ο, αυτό αποτελεί λόγο για να πληρώσεις και τα 10?

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν μου παραγγείλεις 10 σουβλάκια και σου φέρω τα 9 και χορτάσεις στο 6ο, αυτό αποτελεί λόγο για να πληρώσεις και τα 10?

 

Στην περιπτωση της 970 παράγγειλες 10 σουβλακια , ηρθανε 10 πληρωσες 10 αλλα ανακαλυπτεις οτι τα 2 ειναι δαγκωμενα. :hehe: :hehe: :hehe:

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.