Jump to content



Η GTX 970 μου εχει ερθει. Τι να κανω?


Recommended Posts

A ρε yanni ολα τα νεα games και βαρβατα ειναι Nvidia GameWorks. Εκει ούτε με στρατιωτικου τυπου διόπτρες! 

 

Παμε ξανα για να το εμπεδώσετε : :hehe: :hehe:

 

Κρατα νουμερακια: 970gtx ειναι 20% μπροστα απο 290Χ
 
970gtx ειναι 10% μπροστα απο 290Χ
 
970gtx ειναι 20% μπροστα απο 290Χ
 
 
ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΑΝ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ MFAA ? BΑΛΤΕ +15% ΓΙΑ ΤΗΝ 970 GTX ΕΠΙΠΛΕΟΝ!
παραδειγματα
 
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ AMD!!!!  :hehe:
 
και συνεχεια :hehe:
 

 

 

Το Watch Dogs σε 1080p + x8MSAA + Ultra -> καταναλωση μνημης στην GTX TITAN απο 4,5gb-4,9gb

 

290X   :hehe:   :hehe: με π@π@ρomega drivers ( 200_s.jpg

290x.jpg

 

 

970 GTX

 

970_gtx.jpg

 

 

Μiddle Earth of Mordor 4K+ULTRA -> καταναλωση μνημης στον GTX TITAN και τα 6GB

 

Capture.jpg

 

 

:hehe: 290Χ -> http://newpost.gr/storage/photos/master/201307/skoupidia.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

εάν θυμάμαι καλά το ίδιο έλεγες και για το farcry 4 τότε γιατί εγώ που το είδα σε άλλο σύστημα με 2χ970 είχε τρέλα κωλύματα? AAAAA  ξέχασα η δικές σου κάρτες είναι καλύτερες.παιξε κανένα παιχνίδι ρε φίλε μέχρι να στρώσει της ρύθμισης σου οι πιο πολύ τερματίζουν τα παιχνίδια και αρχίζουν kκαινούρια 

+φωνο απολυτά φίλε μου  

 

FAR CRY 4 (  :hehe:ελατε καλα μου ημιμαθή παπαγαλάκια :hehe: )

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-far-cry-4-face-off

Even with a GTX 980 in play, we still see frame-rate drops as we move around the landscape - with 50ms stutter commonplace. It's particularly bad when driving vehicles, suggesting a background streaming issue. (οnly patch 1.1)

 

Ειναι θεμα του engine στο stream των text και το εχει μειωσει στο  απειροελαχιστο μετα απο 6-7 patch (βγαζοντας μερικα textures απο το game η ubisoft)

 

Εισαι αδαής και χωρίς είδους πληροφόρηση!

 

http://hardocp.com/article/2015/01/07/far_cry_4_video_card_performance_review/5#.VM31d2iUe08

 

The GeForce GTX 970 actually performed better than the AMD Radeon R9 290X GPU here. It had the performance to run with "Volumetric Fog" Godrays and did not experience the stutter that the AMD Radeon R9 290X had. 

 

Naturally, the AMD Radeon R9 290 was the worse, and is quite debatable if 1440p is really the best resolution for the R9 290. At 1440p we had to turn down the overall quality to next lesser level of "Very High." This turns down many in-game options to "Very High", including textures, lessening image quality. In addition we also had to turn off Godrays, it just couldn't handle any form of it at playable performance. There was also that unique stuttering with the R9 290 that the R9 290X also experienced.

 

 

:hehe::hehe::hehe::hehe:  Eλατε να ξεκινατε το ΣΤΡΙΠΤΙΖ!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Seb, Gameworks ε; Χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις όταν λέω ότι η Nvidia προσπαθεί να κλειδώσει την αγορά με proprietary τεχνολογίες της.

 

Επίσης αν δεις στα post μου θα δεις ότι από την αρχή έλεγα ότι η 290X στέκεται καλά απέναντι στην 970, δεν είπα ποτέ ότι την κερδίζει κατά κράτος παντού. Ξανά λέω, ότι το έγραφα από την αρχή όταν ο περισσότερος κόσμος έβγαζε την 970 ΠΑΝΤΟΥ νικητή.

 

Δώσε μου τώρα και τα links από τα reviews αντί για ξεκάρφωτα screenshots.


 

Μου αρεσει να σας ξεβρακωνω...

Εσύ έχεις ξεβρακωθεί τόσες φορές που αν το συνεχίζαμε θα σου βγάζαμε και το δέρμα. Απλά όταν ξεβρακώνεσαι εξαφανίζεσαι. Εμφανίζεσαι μόνο για το γνωστό κενού περιεχομένου  τρολάρισμα, οπότε μην χαίρεσαι και τόσο. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δώσε μου τώρα και τα links από τα reviews αντί για ξεκάρφωτα screenshots.

 

 

Παντα δινω Links οταν σας βαζω να κάνετε ΣΤΡΙΠΤΙΖακι...

 

Oι επομενες παιχνιδαρες ειναι NVIDIA GameWORKS :hehe:

witcher III, The Division, AS Victory, The Division, Project Cars, Batman.....

 

Yanni εαν δεν ξοδευες χρονο για να ΤΡΟΛΛΑΡΕΙΣ θα ησουν πιο ενημερωμενος για το τι παιζει γυρω σου....

 

Ρεεεε με παρακαλαει η ΑΤΙ....αλλα ουτε για ενα βλεμα δεν αξιζουν! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

 

:hehe::hehe::hehe::hehe:  Eλατε να ξεκινατε το ΣΤΡΙΠΤΙΖ!!!!!!!!

Το έκανες edit και το άλλαξες σε στριπτίζ ε; Το ξέρεις ότι πλέον από 4 ίντσες την έχεις 3,5+0,5, ότι και αν αυτό σημαίνει. Οπότε εσύ μην κάνεις στριπτίζ, διότι θα πέσει γέλιο τρελό.

 

 

Παντα δινω Links οταν σας βαζω να κάνετε ΣΤΡΙΠΤΙΖακι...

 

Oι επομενες παιχνιδαρες ειναι NVIDIA GameWORKS :hehe:

witcher III, The Division, AS Victory, The Division, Project Cars, Batman.....

 

Και όχι, links από τα review δεν έβαλες, αν και μπορείς να κάνεις τα σχετικά edit. Εντάξει, PayWorks, PhystikiX, CUVAS, G-Sink, ωραίες τεχνολογίες στον βωμό του μονοπωλίου και του αθέμιτου ανταγωνισμού. Χαίρομαι που ζητωκραυγάζεις αυτές τις μεθοδεύσεις.

 

Yanni εαν δεν ξοδευες χρονο για να ΤΡΟΛΛΑΡΕΙΣ θα ησουν πιο ενημερωμενος για το τι παιζει γυρω σου....

 

Θυμήθηκα την παροιμία με τον γάιδαρο και τον πετεινό. Από εκεί και πέρα εσύ και ενημερωμένος να είσαι, θα είναι σαν να περιμένεις αντικειμενική άποψη από την δημόσια τηλεόραση της Βορείου Κορέας. Οπότε καλή η ενημέρωση, αν δεν πάει χαμένη λόγω χρωματιστών γυαλιών.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις όταν λέω ότι η Nvidia προσπαθεί να κλειδώσει την αγορά με proprietary τεχνολογίες της.

 

Ποιο ειναι το προβλημα σε αυτο; Ειλικρινα διαβαζω πολλους να το γραφουν γκρινιαζοντας οτι η Nvidia κανει κουμμαντο στα παιχνιιδια με τις τεχνολογιες της κλπ.. Ε και λοιπον; Εμας ως καταναλωτες μας ενδιαφερει το τι κανονιζουν οι εταιριες μεταξυ τους η θα επρεπε να μεινουμε στο οτι ξερουμε οτι αν αγορασουμε Nvidia τοτε η συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων ειναι optimized για αυτο που θα αγορασουμε; Συγγνωμη αλλα εμενα αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ. Να αγορασω κατι το οποιο υποστηριζεται και αποδιδει ακριβως οπως πρεπει. Δεν εχω την ορεξη να γινω ηθικολογος και να παω να παρω AMD και να φωναζω μετα σε ολα τα φορα οτι η σουπερ ντουπερ καρτα μου δεν αποδιδει σωστα επειδη η αλλη εταιρια κανει κουμμαντο ενω η δικια μου κοιμαται ορθια. Στο κατω κατω η AMD δεν εχω δει να αντιδραει με καποιο τροπο. Και μιλαμε για κοτζαμ AMD οχι για κανενα συνοικιακο καταστημα.. Το μονο που καταφερνει να κανει ωρες ωρες με την πολιτικη marketing ειναι να ρεζιλευεται. Περιμενε να σκασει ενα τεραστιο θεμα με τη μνημη της 970, ωστε να κυκλοφορησει διαφημιση που τη σνομπαρει, και αφου πετσοκοψει τις ηδη πετσοκομμενες τιμες να προσπαθησει να πεισει μεσω και αλλων προσφορων το κοινο να αγορασει 290Χ (απο ολοκληρη εταιρια μονο μια καρτα αξιζει να αναφερεται, πραγμα γελοιο). Ξανα sorry , αλλα το να βλεπω την AMD σε ρολο ζητιανου μονο καλο δεν το βρισκω και ειδικα δελεαστικο να την εμπιστευτω.

 

Και επειδη ξεφυγα.. Μιλαμε για το ποια ειναι πιο future proof. Δεχομαι τις ενστασεις για τη μνημη της 970.Σε λιγους μηνες θα βγουν οι 3χχ απο AMD, με χαρακτηριστικα τουμπανα ομολογουμενως, εχετε σκεφτει κατα ποσο οι 290/Χ θα υποστηριζονται σωστα απο τους πιο καινουριους drivers? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα. Αν ομως το 99% απεδιδαν σωστα και οπως επρεπε με mantle ε τοτε θα πηγαινα να παρω μια AMD. Δεν θα καθομουν να φωναζα γιατι η Nvidia μου δε δουλευει οπως πρεπει, και να εκραζα την AMD επειδη κανει κουμμαντο. Αυτη θα με βολευε, απο αυτην θα ψωνιζα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα. Αν ομως το 99% απεδιδαν σωστα και οπως επρεπε με mantle ε τοτε θα πηγαινα να παρω μια AMD. Δεν θα καθομουν να φωναζα γιατι η Nvidia μου δε δουλευει οπως πρεπει, και να εκραζα την AMD επειδη κανει κουμμαντο. Αυτη θα με βολευε, απο αυτην θα ψωνιζα.

Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φωνάζεις υπέρ της AMD ή υπέρ της Nvidia. Φωνάζεις υπέρ του υγιούς ανταγωνισμού. Αν το Mantle οδηγούσε σε κλείδωμα της αγοράς υπέρ της AMD, θα σχολίαζα υπέρ της Nvidia και θα έκραζα την AMD 24/7. Το θέμα είναι ο υγιής ανταγωνισμός που θα σου προσφέρει και σήμερα την καλή εμπειρία gaming, αλλά και σε 5 χρόνια. Αν αυτός χαθεί, χάνεται και η δυνατότητα επιλογής μελλοντικά. Μετά η αγορά GPU θα είναι όπως η αγορά CPU σήμερα, όπου όταν θέλεις επιδόσεις η Intel αποτελεί μονόδρομο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το προβλημα σε αυτο; Ειλικρινα διαβαζω πολλους να το γραφουν γκρινιαζοντας οτι η Nvidia κανει κουμμαντο στα παιχνιιδια με τις τεχνολογιες της κλπ.. Ε και λοιπον; Εμας ως καταναλωτες μας ενδιαφερει το τι κανονιζουν οι εταιριες μεταξυ τους η θα επρεπε να μεινουμε στο οτι ξερουμε οτι αν αγορασουμε Nvidia τοτε η συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων ειναι optimized για αυτο που θα αγορασουμε; Συγγνωμη αλλα εμενα αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ.α) Να αγορασω κατι το οποιο υποστηριζεται και αποδιδει ακριβως οπως πρεπει. Δεν εχω την ορεξη να γινω ηθικολογος και να παω να παρω AMD και να φωναζω μετα σε ολα τα φορα οτι η σουπερ ντουπερ καρτα μου δεν αποδιδει σωστα επειδη η αλλη εταιρια κανει κουμμαντο ενω η δικια μου κοιμαται ορθια. Στο κατω κατω η AMD δεν εχω δει να αντιδραει με καποιο τροπο. Και μιλαμε για κοτζαμ AMD οχι για κανενα συνοικιακο καταστημα.. Το μονο που καταφερνει να κανει ωρες ωρες με την πολιτικη marketing ειναι να ρεζιλευεται. Περιμενε να σκασει ενα τεραστιο θεμα με τη μνημη της 970, ωστε να κυκλοφορησει διαφημιση που τη σνομπαρει, και αφου πετσοκοψει τις ηδη πετσοκομμενες τιμες να προσπαθησει να πεισει μεσω και αλλων προσφορων το κοινο να αγορασει 290Χ (απο ολοκληρη εταιρια μονο μια καρτα αξιζει να αναφερεται, πραγμα γελοιο). Ξανα sorry , αλλα το να βλεπω την AMD σε ρολο ζητιανου μονο καλο δεν το βρισκω και ειδικα δελεαστικο να την εμπιστευτω.

 

Και επειδη ξεφυγα..β) Μιλαμε για το ποια ειναι πιο future proof. Δεχομαι τις ενστασεις για τη μνημη της 970.Σε λιγους μηνες θα βγουν οι 3χχ απο AMD, με χαρακτηριστικα τουμπανα ομολογουμενως,γ) εχετε σκεφτει κατα ποσο οι 290/Χ θα υποστηριζονται σωστα απο τους πιο καινουριους drivers

Δεν κατάλαβες τι θέλει να σου πει ο yanni.

α) Αν η nVidia "κλειδώσει" την αγορά με τις τακτικές της τότε θα θέλεις nVidia κάρτα για να παίζεις αξιοπρεπώς. Την κάρτα αυτήν όμως η nVidia θα σου την δίνει όσο θέλει (μιας και δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός). Όταν θα καλείσαι να πληρώνεις και χιλιάρικα ακόμα για γραφικά (τύφλα να έχουν τα 1000€ του τιτάνα) τότε θα σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι εταιρίες; Τι λες; (Eκτός αν λόγω κόστους τότε θα είσαι ευχαριστημένος με γραφικά playstation 1).

β) Εσένα ποιος σου διαβεβαιώνει οτι η 970 σου είναι είναι future proof και θα συνεχίσει να βελτιώνεται μέσω drivers; Ποιός σου λέει οτι μόλις βγει η αντικαταστάτριά της δεν θα πάψουν να την "υποστηριζουν";

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φωνάζεις υπέρ της AMD ή υπέρ της Nvidia. Φωνάζεις υπέρ του υγιούς ανταγωνισμού. Αν το Mantle οδηγούσε σε κλείδωμα της αγοράς υπέρ της AMD, θα σχολίαζα υπέρ της Nvidia και θα έκραζα την AMD 24/7. Το θέμα είναι ο υγιής ανταγωνισμός που θα σου προσφέρει και σήμερα την καλή εμπειρία gaming, αλλά και σε 5 χρόνια. Αν αυτός χαθεί, χάνεται και η δυνατότητα επιλογής μελλοντικά. Μετά η αγορά GPU θα είναι όπως η αγορά CPU σήμερα, όπου όταν θέλεις επιδόσεις η Intel αποτελεί μονόδρομο.

 

 

Πόσο είχε ο athlon 64 3800+ όταν βγηκε; 650 ευρώ θυμάμαι... Τότε είχαμε υγιή ανταγωνσιμό; Γιατί ακριβώς είναι κακό η intel ή η amd να αποτελεί μονόδρομο; Υγιής ανταγωνισμός δεν σημαίνει απολύτως ισοδύναμες τεχνολογικά και οικονομικά εταιρίες, σημαίνει ίσες ευκαιρίες μέσα στην αγορά. Αυτό (πλέον) κουτσά στραβά υπάρχει. Αν κυνηγούσε κάποιος την amd οι radeon θα είχαν εξαφανιστέι από την αγορά, αντ αυτού αυξάνουν το μερίδιό τους. Στους cpu η κατάσταση έχει ως έχει όχι λόγω ...συνομωσίας αλλά λόγω τεχνολογικής ανεπάρκειας (δεν είναι το μείζον) σε συνδυασμό με λανθασμένες επιλογές από την amd.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο είχε ο athlon 64 3800+ όταν βγηκε; 650 ευρώ θυμάμαι... Τότε είχαμε υγιή ανταγωνσιμό; Γιατί ακριβώς είναι κακό η intel ή η amd να αποτελεί μονόδρομο; Υγιής ανταγωνισμός δεν σημαίνει απολύτως ισοδύναμες τεχνολογικά και οικονομικά εταιρίες, σημαίνει ίσες ευκαιρίες μέσα στην αγορά. Αυτό (πλέον) κουτσά στραβά υπάρχει. Αν κυνηγούσε κάποιος την amd οι radeon θα είχαν εξαφανιστέι από την αγορά, αντ αυτού αυξάνουν το μερίδιό τους. Στους cpu η κατάσταση έχει ως έχει όχι λόγω ...συνομωσίας αλλά λόγω τεχνολογικής ανεπάρκειας (δεν είναι το μείζον) σε συνδυασμό με λανθασμένες επιλογές από την amd.

Ο Pentium 4 ήταν κατώτερος του A64 τότε, αλλά οι μονοπωλιακές τακτικές της Intel είχαν φροντίσει ο Athlon64 να μην χρησιμοποιηθεί από μεγάλες εταιρίες του χώρου όπως η Dell. Οπότε ναι, δεν είχαμε υγιή ανταγωνισμό τότε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να τιμωρηθεί η Intel στα δικαστήρια.

 

Και βέβαια η τιμή του A64 για το κορυφαίο μοντέλο που αναφέρεις, ήταν σημαντικά μικρότερη από την τιμή του P4 Extreme, ο οποίος χτύπαγε χιλιάρικο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φωνάζεις υπέρ της AMD ή υπέρ της Nvidia. Φωνάζεις υπέρ του υγιούς ανταγωνισμού. Αν το Mantle οδηγούσε σε κλείδωμα της αγοράς υπέρ της AMD, θα σχολίαζα υπέρ της Nvidia και θα έκραζα την AMD 24/7. Το θέμα είναι ο υγιής ανταγωνισμός που θα σου προσφέρει και σήμερα την καλή εμπειρία gaming, αλλά και σε 5 χρόνια. Αν αυτός χαθεί, χάνεται και η δυνατότητα επιλογής μελλοντικά. Μετά η αγορά GPU θα είναι όπως η αγορά CPU σήμερα, όπου όταν θέλεις επιδόσεις η Intel αποτελεί μονόδρομο.

Συγγνωμη αλλα οχι. Εγω προσωπικα να κατσω να φωναξω περι υγιους ανταγωνισμου δεν προκειται. Γιατι ουτε εφαρμοζεται, ουτε προκειται να εφαρμοστει, αλλα ας μην πιασουμε φιλοσοφικη συζητηση για τον κοσμο που ζουμε και ολα του τα δεινα. Συμφωνω με το παραδειγμα της ιντελ. Εγω προσωπικα απλως παιρνω ιντελ. Αυτη ειναι καλυτερη, αρα αυτη μου κανει. Δοξα το θεο εχει μεγαλη γκαμα οποτε αναλογα με την τσεπη και τα γουστα ψωνιζω. Αρνουμαι απλα να κατσω να κραξω την ιντελ επειδη η AMD (κι εδω) κοιμαται ορθια. Φυσικα δεν παω να σου επιβαλλω την αποψη μου απλα σου εξηγω την δικη μου.

 

Δεν κατάλαβες τι θέλει να σου πει ο yanni. α) Αν η nVidia "κλειδώσει" την αγορά με τις τακτικές της τότε θα θέλεις nVidia κάρτα για να παίζεις αξιοπρεπώς. Την κάρτα αυτήν όμως η nVidia θα σου την δίνει όσο θέλει (μιας και δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός). Όταν θα καλείσαι να πληρώνεις και χιλιάρικα ακόμα για γραφικά (τύφλα να έχουν τα 1000€ του τιτάνα) τότε θα σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι εταιρίες; Τι λες; (Eκτός αν λόγω κόστους τότε θα είσαι ευχαριστημένος με γραφικά playstation 1). β) Εσένα ποιος σου διαβεβαιώνει οτι η 970 σου είναι είναι future proof και θα συνεχίσει να βελτιώνεται μέσω drivers; Ποιός σου λέει οτι μόλις βγει η αντικαταστάτριά της δεν θα πάψουν να την "υποστηριζουν";

 

Καταλαβα τι μου λεει ο @yianni και το σεβομαι απλα επιτρεψτε μου να εχω μια αλλη γνωμη. Ας απαντησω στις ερωτησεις σου

α) Αν η nvidia κλειδωσει οντως την αγορα και επειδη το καταφερει ζηταει χιλιαρικα τοτε μαντεψε.. απλα δε θα παρω ουτε nvidia. Και ναι αν θελω τοσο πολυ να παιζω θα παρω κονσολα οχι γιατι θα ειμαι ικανοποιημενος αλλα γιατι δε θα επιτρεψω σε κανεναν να με πιασει κοτσο (αλλη λεξη ηθελα να γραψω). Αλλα ξαναθετω ενα δικο μου ερωτημα. Γιατι τα βαζετε με την nvidia που προσπαθει να κανει αυτο το "κλειδωμα" και δεν τα βαζετε ΚΑΙ με την AMD που απλα καθεται και παρακολουθει, επομενως δειχνει να το "επιτρεπει"; Και οχι μονο καθεται και παρακολουθει, αλλα προσπαθει μεσα απο τη μ@λ@κια της nvidia , να κλεψει λιγη απο τη δοξα της 970 (αν την ειχε καλως η κακως ας μην το αναλυσουμε εδω)

 

β) Κανεις δεν μου εγγυαται τιποτα. η 970 μου ομως θα ανηκει στην "τελευταια" γενια καρτων γραφικων της nvidia για τα επομενα 2-2,5 χρονια ενω η 290Χ τους επομενους 2-3 μηνες. Και επειδη η nvidia δειχνει να το χει καλυτερα με το θεμα drivers απο την AMD, αυτο κανει εμενα να πιστευω οτι απο θεμα υποστηριξης η 970 μου ειναι πιο future proof απο την 290Χ. Ισως κανω και λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν πάει να επιβάλει καμία άποψη. Απλά λέει ο καθένας την δική του. Η intel απέναντι στους πελάτες της είναι μια χαρά εταιρία, πολύ ποιο τίμια από ότι η Nvidia. Απλά κράτα αυτό, τίποτα άλλο.

Όσον αφορά την AMD την αδικείς. Ελάχιστες εταιρίες θα μπορούσαν να αντέξουν απέναντι σε δύο εταιρίες με την μία εξ αυτών να είναι πολλαπλάσια μεγαλύτερή της.

 

Υ.Γ. Αν η Nvidia κλειδώσει την αγορά, μάντεψε τι GPU Θα χρησιμοποιούν οι μελλοντικές κονσόλες. Αν η AMD κλείσει και η Nvidia κερδίσει την μήνυσή της απέναντι στην Samsung, σειρά θα πάρουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές GPU. Η Nvidia μετά θα παρέχει την τεχνολογία της γραφικών στους κατασκευαστές GPU με το αζημίωτο πάντα, ως μέρος της λύσης συμβιβασμού αναμεταξύ τους, οπότε μάντεψε τι τεχνολογία θα χρησιμοποιούν οι GPU και στα mobiles. Ακόμα και αν κάποιος αγοράσει την AMD για τις πατέντες της, δεν είναι δεδομένο ότι θα φτιάξει ανταγωνιστικά προϊόντα για όλες τις αγορές στις οποίες δραστηριοποιείται η AMD ή ότι δεν θα περιοριστεί στην χρήση απλά των πατεντών σε εμπορικές συμφωνίες.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως και να την αδικω αλλα δεν το κανω απο εμπαθεια. Ειλικρινα. Επι AGP εποχη ειχα παρα πολλες ATi καρτες γραφικων και ολες με ειχαν αφησει ικανοποιημενο και με το παραπανω. Και παντα κοιταγα και τους επεξεργαστες της ωστε να φτιαξω καποιο συστημα με AMD επεξεργαστες απλως εκει δεν με επειθε και τοσο οσο η ιντελ. Τεσπα οπως και να χει, ειλικρινα την AMD εγω την εχω σε εκτιμηση και την θελω μεσα στην αγορα. Απλως με την τακτικη της με κανει ν απορω αν κι εκεινη θελει να συνεχισει να παιζει μπαλα το ιδιο μ'εμενα, γιατι δειχνει τ αντιθετο. Και για οσα λες για την nVidia συμφωνω. Προφανως και ειναι κατακριτεο το να κανεις ψευδη διαφημιση στα χαρακτηριστικα προιοντος. Και προφανως δεν θα συγκρινω την Intel με την nVidia. Τωρα αν καταφερει και κυριευσει τον κοσμο κανεις δεν ξερει πως θα τιμολογει μετα. Ισως τα εκτιναξει ολα στα υψη, ισως ομως κανει μικρη κοστολογηση μονο και μονο γιατι θα πουλαει σε ολους και παραλληλα δεν θα επιτρεπει σε καμια αλλη εταιρια να σκεφτει καν να μπει στα χωραφια της. 

 

Αλλα οταν ειναι να ακουμπησεις τα χρηματα σου για μια αγορα, τοτε σε νοιαζει αυτο που θα παρεις να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη υποστηριξη, με απλη λογικη μιλωντας. Ε, και σ αυτο δεν νομιζω να χωρα αμφιβολλια για το ποια εταιρια στο παρεχει. Και οσον αφορα εμενα προσωπικα, αυτο το κριτηριο παιζει μεγαλο ρολο. Η μηπως πιστευετε οτι ηθελα με το στανιο να παω να δωσω τοσα λεφτα για 970 και οχι να εκανα την ιδια δουλεια με μεταχειρω 290Χ και ας εχανα μερικα fps; Οχι βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν καταφερει και κυριευσει τον κοσμο κανεις δεν ξερει πως θα τιμολογει μετα. Ισως τα εκτιναξει ολα στα υψη, ισως ομως κανει μικρη κοστολογηση μονο και μονο γιατι θα πουλαει σε ολους και παραλληλα δεν θα επιτρεπει σε καμια αλλη εταιρια να σκεφτει καν να μπει στα χωραφια της.

Εδώ είναι που "κολλάει" το κλείδωμα. Όταν η άλλη εταιρία δεν θα μπορεί να έχει PhysX, G-sync, κλπ. που θα χρειάζονται για καλά γραφικά δεν θα μπορεί να ανταγωνιστεί την nVidia ή οποία θα μπορεί να πει: "Θες καλά γραφικά; Θα πληρώσεις".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως και να την αδικω αλλα δεν το κανω απο εμπαθεια. Ειλικρινα.

Βασικά δεν βλέπω εμπάθεια. Απλά προσεγγίζεις το όλο θέμα ποιο απλά, με λιγότερη βαβούρα και άγχος. Αυτό δεν είναι κακό από την στιγμή που μιλάμε απλά για ένα από τα εξαρτήματα στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Σιγά τα αυγά με λίγα λόγια. Απλά να έχεις υπόψη ότι και αυτός που φωνάζει υπέρ του υγιούς ανταγωνισμού, έχει τους λόγους του και αυτοί πολλές φορές είναι σοβαροί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα διαβαζω πολλους να το γραφουν γκρινιαζοντας οτι η Nvidia κανει κουμμαντο στα παιχνιιδια με τις τεχνολογιες της κλπ.. μου κοιμαται ορθια. Στο κατω κατω η AMD δεν εχω δει να αντιδραει με καποιο τροπο.

 

H AMD και να θέλει ΔΕΝ μπορεί σε αυτό το timing το χρονικό για πολλούς και διάφορους λόγους (Κυρίως οικονομικούς).

Το έχει δηλώσει όμως εδώ και κάποιο διάστημα οτι τα Nvidia GameWorks δημιουργούν προβλήματα στις κάρτες τις.. άσχετα εάν η Nvidia κάνει την πάπια τάχα μου, το οτι όχι μονάχα ΔΕΝ σαμποτάρουν τις κόκκινες κάρτες αλλά επίσης οτι βγαίνουν και εκείνες οφελειμένες απο αυτό!

 

Link

 

 

Αν η χρήση του Mantle είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να σέρνεται σε DX11 δεν θα σε ενοχλούσε;

 

Εσύ καλά θέτεις αυτήν την απορία στον κόσμο! Νομίζεις όλοι αυτοί με τις Nvidia κάρτες οτι τους νοιάζει για το Mantle και τα πραγματικά οφέλη ενός low level API??? Ξέρεις πότε θα ξυπνήσουν?? Όταν βγεί το DX12!!

Εδώ τους δίνει MFAA (Workaround MSAA) και το έχουν και το διατυμπανίζουν τι να λέμε! Και μάλιστα με αυτό κερδίζουν ορισμένα frames σε κάποια παιχνίδια για να πάρουν το προβάδισμα απο τις κάρτες της AMD! Λές και το να φτιάχνεις φίλτρα στο κόσμο του image processing είναι προνόμοιο μονάχα της Nvidia!

Απο κεί και πέρα μόλις η AMD δημοσιοποιήση το SDK για το Mantle και το κάνει χρήση και η Nvidia στις κάρτες της τότε ίσως καταλάβουν μερικοί τι σημαίνει πλήρης αξιοποίηση του hardware απο το να ρίχνω στο τραπέζι φιλτράκια της κακιάς ώρας και να νομίζω οτι έχω και το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα. Εδώ εγώ πρόσφατα σε παιχνίδια που έκαναν σωστή χρήση του Mantle όπως το εντυπωσιακό σε γραφικά Sniper Elite 3 κέρδισα με το καλημέρα +10fps και ροή άγνωστη για μένα μέχρι εκείνη την μέρα! Όλα μπορούν να γίνουν λοιπόν με σωστό ανταγωνισμό! Δεν χρειάζεται να μπούμε σε κλειστά πρότυπα και λογικές για να αισθανθούμε ανωτερότητα. Εάν τα οφέλη της εξέλιξης της τεχνολογίας ΔΕΝ έχουν σκοπό να απευθυνθούν σε όλους τότε εγώ προσωπικά ΔΕΝ πρόκειται να τα υποστηρίξω.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ισως και να την αδικω αλλα δεν το κανω απο εμπαθεια. Ειλικρινα. Επι AGP εποχη ειχα παρα πολλες ATi καρτες γραφικων και ολες με ειχαν αφησει ικανοποιημενο και με το παραπανω. Και παντα κοιταγα και τους επεξεργαστες της ωστε να φτιαξω καποιο συστημα με AMD επεξεργαστες απλως εκει δεν με επειθε και τοσο οσο η ιντελ. Τεσπα οπως και να χει, ειλικρινα την AMD εγω την εχω σε εκτιμηση και την θελω μεσα στην αγορα. Απλως με την τακτικη της με κανει ν απορω αν κι εκεινη θελει να συνεχισει να παιζει μπαλα το ιδιο μ'εμενα, γιατι δειχνει τ αντιθετο. 

 

Αν άφηνε στην άκρη το mantle και συνεργαζόταν απευθείας με τους δημιουργούς των βασικότερων μηχανών(π.χ. unreal), παρακάμπτοντας τους game developers, για να τις κάνει πιο multithreaded, όπως έκανε με το crysis 3 τότε θα εξασφάλιζε την επιτυχία των cpu της, τουλάχιστον.

Ήθελε όμως mantle για να σε δέσει με τις κάρτες. Το οποίο mantle ακόμα είναι beta απ' όσο λένε όσοι ξέρουν στα φόρα. 

Δεν τους λυπάμαι καθόλου. Τραγική εταιρεία που επενδύει στα πιο άχρηστα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα τον Τουτάτη, δεν έχω καταλάβει τι συζητάμε τελικά σε αυτό το θέμα. Εδώ και αρκετά posts o OP φαίνεται να έχει απομακρυνθεί αφού το θέμα πήρε άλλη τροπή. Μου φαίνεται πρέπει να το κλειδώσω... :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.