Jump to content



Η GTX 970 μου εχει ερθει. Τι να κανω?


Recommended Posts

Για την ακριβεια παιζω σε 1080 και ελεγα να παω σε 1440 τωρα.

Για 4K δεν εχω σκεφτει ακομα.

 

Γενικά, οι κάρτες της nvidia είναι καλές όσο υποστηρίζονται από drivers. Μετά είναι το ίδιο ή και χειρότερες από τις αντίστοιχες AMD. Αν σκοπεύεις να ξαναλλάξεις σε 1,5 χρόνο τότε πάρε την 970. Αν σε ενδιαφέρει η μακροζωία δεν σε καλύπτει τίποτα αυτή τη στιγμή, οπότε βολεύεσαι με κάτι προσωρινό μέχρι να βγουν οι 3ΧΧ.

 

Σε 1440 η 970 δε θα σε καλύψει στο 100% των περιπτώσεων. Για σίγουρα 60 fps θες dual gpu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα το ειπα εγω οτι στα καλα καθουμενα θα φτιαξω sli τσαμπα... Το τι κανει η καρτα σου και τι οχι δεν το βλεπεις; δλδ αν αυριο το πρωι βγει μια αποκαλυψη οτι η 970 ειναι η γρηγοροτερη καρτα που θα κατασκευαστει ποτε και τιποτα και κανενας δεν θα την ξεπερασει θα τρεξεις να αγορασεις αλλες δυο; Ναι, πραγματι η nvidia εκανε ενα μαρκετινιστικο εγκλημα με ψευδη στοιχεια για τα rops και την cache. Αλλα η καρτα εχει 4 γκιγκα vram, τα χρησιμοποιει ΟΛΑ, απλα απο τα 3,5 γιγα και πανω η ταχυτητα με την οποια την διαβαζει πεφτει παρα πολυ, και ειναι μολις 3 φορες ανωτερη απο την ταχυτητα του διαυλου pci express... Το οτι δεν ειναι καρτα για 4κ το βρωντοφωναζουμε εδω και καιρο οπως και καμια απ οσες κυκλοφορουν σημερα, ουτε nvidia ουτε amd.

Κρατηστε τις καρτες σας και αμα σας ξενερωσαν λυσαξτε τις στο οβερκλοκινγκ, καψτε τες ωστε να τις στειλετε πισω για κανα σοβαρο λογο!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, κράτα την κάρτα.

μπορεί να είναι εξοργηστικό αυτό που έκανε η nvidia αλλά δεν παύει να είναι μια πολύ καλή κάρτα.σε τι ανάλυση παίζεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιζω σε Full HD τωρα.

 

Δεν εχω καποια καρτα τωρα παιδια μην μπερδευεστε, οπως ειπα αυτη στην υπογραφη μου παει δεν την εχω.

 

Ειχα την 770 και την εδωσα πισω για φτιαξιμο και αυτοι μου δωσανε πιστωση και ελεγα να παρω την 970, την εκανα παραγκελια και ηρθε και μολις ηρθε εσκασε αυτο το θεμα που ολοι ξερουμε με το και καλα δηθεν προβλημα.

 

Δεν την ειχα για να ξερω η να ειδα πως ειναι και τι επαιζε και αν ημουνα ευχαριστημενος, το γραφω αυτο γιατι πανω το αναφερετε αυτο το πραγμα που μαλλον μπερδευτηκατε.

 

Αλλα λογικα θα την παρω την 970 για εκει το κοβω, ξερω πως αν παρω AMD μετα θα αρρωστησω και θα νιωθω μετανιωμενος.

Καλυτερα 970 ετσι οπως ειναι παρα μετα να λεω τι εκανα και τι εκανα και να θελω να την δωσω για να παω σε Nvidia.

 

Απο οσο καταλαβα και απο οσα μου λετε ειναι οτι παλι η 970 ειναι καλυτερη απο την 290X αυτο καταλαβα, εκτος αν καταλαβα λαθος δεν ξερω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Παιζω σε Full HD τωρα.

Δεν εχω καποια καρτα οπως ειπα αυτη στην υπογραφη μου παει δεν την εχω.

Λογικα θα παω για GTX 970 ετσι το βλεπω.

προφανώς κάθεσε εκεί που είσαι, δεν υπάρχει οποιοσδήποτε λόγος για ουσιαστική αλλαγή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι και πανω ειπες κατσε εκει που εισαι, απο την αρχη εχεις μπερδευτει απο οτι ειδα.

Να κατσω στο τιποτα δεν λεει.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι και πανω ειπες κατσε εκει που εισαι, απο την αρχη εχεις μπερδευτει απο οτι ειδα.

Να κατσω στο στιποτα δεν λεει.

yep my bad. το νόημα το έπιασες τελοσπάντων :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω που ρωτησα πανω υσχυει τελικα?

Απο οσο καταλαβα και απο οσα μου λετε ειναι οτι παλι η 970 ειναι καλυτερη απο την 290X αυτο καταλαβα, εκτος αν καταλαβα λαθος δεν ξερω.

Περα απο το λαθος της που εχει γινει με τα GB παλι θεωρειται καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

φίλε έχω 2 χ 970, και μετά την κοροιδία της NVIDIA με τα τεχνικά χαρακτηριστκά έτσι για το γαμώτο δεν θέλω να τις βλέπω, όχι γιατί χάνω επιδόσεις στα games, αλλά μου την σπάει η κοροιδια γενικά σαν άνθρωπο, αν δεν είχα gsync οθόνη θα τις είχα πετάξει ήδη και θα πήγαινα σε AMD.

 

Καμία κοροϊδία. Η 970 φοράει πάνω στο pcb της τσιπάκια μνημών που το άθροισμά τους μας δίνει 4GB. Το πώς αξιοποιούνται, τι διαφορές υπάρχουν ανά πρόγραμμα/παιχνίδι κτλ κτλ είναι άλλο ζήτημα, εγείρει αμφιβολίες για τις επιδόσεις της κάρτας (που δεν επιβεβαιώνονται) αλλά κοροΪδία δεν ειναι. Αντίθετα, η αναφορά ενός FX 8320 και FX 6300 σαν octa και hexa core αντίστοιχα αποτελεί με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά "κοροϊδία". Δεν είδα κανέναν να ζητάει τα λεφτά του πίσω. Η 970 έχει 4GB. Αν τον χρήστη δεν τον ικανοποιεί το πώς τα χρησιμοποιεί, μπορεί απλά να την προσπεράσει.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καμία κοροϊδία. Η 970 φοράει πάνω στο pcb της τσιπάκια μνημών που το άθροισμά τους μας δίνει 4GB. Το πώς αξιοποιούνται, τι διαφορές υπάρχουν ανά πρόγραμμα/παιχνίδι κτλ κτλ είναι άλλο ζήτημα, εγείρει αμφιβολίες για τις επιδόσεις της κάρτας (που δεν επιβεβαιώνονται) αλλά κοροΪδία δεν ειναι. Αντίθετα, η αναφορά ενός FX 8320 και FX 6300 σαν octa και hexa core αντίστοιχα αποτελεί με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά "κοροϊδία". Δεν είδα κανέναν να ζητάει τα λεφτά του πίσω. Η 970 έχει 4GB. Αν τον χρήστη δεν τον ικανοποιεί το πώς τα χρησιμοποιεί, μπορεί απλά να την προσπεράσει.

4GB που δεν αξιοποιούνται πλήρως σε αρκετές περιπτώσεις και μάλιστα δεν είναι την ίδιας ταχύτητας, 256bit data bus που δεν αξιοποιείται πλήρως, αλλά ποιο πολύ ως 224άρι+άλλο ένα 32άρι, bandwidth που είναι στα196GB/sec αντί για τα 224GB/sec, 1.75MB cache αντί για 2MB, 56ROPs αντί για 64ROPs, αλλά κοροϊδία δεν υπάρχει.

Αντίθετα είναι κοροϊδία οι οκτώ πυρήνες σε έναν FX παρόλο που αυτός έχει όντως οκτώ πυρήνες. Οι ελλείψεις στους FX είναι στις FPUs, αλλά η AMD δεν σου λέει ότι σου παρέχω οκτώ FPUs.

 

Sorry αλλά τα βλέπεις πολύ μονόπλευρα.

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο yanni ο συμφορουμιτης. οι fx είναι λίγο απάτη. λένε οκταπύρηνοι αλλά δεν πιάνουν στις επιδόσεις τους τετραπύρηνους της ίντελ. είναι απάτη μάρκετινκ να τους λένε οκταπύρηνους όταν τα modules χρησιμοποιούν κοινούς πόρους και είναι στην ουσία τετραπύρηνοι. σε εμένα ο fx8350 σπάνια χρησιμοποιεί πάνω από τέσσερις πυρήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι core χωρίς αυτοτελή fpu δεν υπάρχει τότε τυπικά είναι κοροϊδια. Αν όχι, τότε δεν είναι. Όπως το δει κανείς. Αλλού ήταν ήταν το point πάντως: Στο γεγονός ότι κάρτα που φοράει πάνω 4GB έχει και 4GB. Ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μνήμης λοιπόν, κοροϊδία όχι, δεν υπάρχει. Το πώς τα αξιοποιεί δεν έχει να κάνει με κοροϊδία ή όχι, δεν συμπεριλαμβάνεται σ αυτό που αποκαλούμαι συνομολογημένες ιδιότητες του πράγματος. Και προφανώς κανένας δεν θα μπορούσε να απαιτήσει με βάση αυτό το γεγονός αναστροφή πώλησης ή να ασκήσει οποιοδήποτε άλλο δικαίωμα για πραγματικό ελάττωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

trexx όταν η ίδια η εταιρία παραδέχεται οτι τα θαλασσώσαμε http://www.dsogaming.com/news/ncix-classifies-gtx970s-specs-as-false-advertisement-nvidias-geforce-social-media-we-messed-up/ τι ακριβώς μένει να συζητήσουμε? Έβγαλε κάρτα με τα τάδε χαρακτηριστικά που δεν ήταν τα πραγματικά και για 4 μήνες έκανε τον κινέζο μέχρι οι users να το πάρουν χαμπάρι. Πως ακριβώς λέγεται αυτό αν οχι κοροϊδία ? Και μην ακούσω οτι έκανε λάθος... αν ήταν ανθρώπινο λάθος ή μη σωστή επικοινωνία μεταξύ των τμημάτων της nvidia εκτός του ότι δεν μας ενδιαφέρει αυτό θα μπορούσε να διορθωθεί σε 1-2 βδομάδες απο την μέρα κυκλοφορίας, δηλαδή άμεσα.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο yanni ο συμφορουμιτης. οι fx είναι λίγο απάτη. λένε οκταπύρηνοι αλλά δεν πιάνουν στις επιδόσεις τους τετραπύρηνους της ίντελ. είναι απάτη μάρκετινκ να τους λένε οκταπύρηνους όταν τα modules χρησιμοποιούν κοινούς πόρους και είναι στην ουσία τετραπύρηνοι. σε εμένα ο fx8350 σπάνια χρησιμοποιεί πάνω από τέσσερις πυρήνες.

 

Αν ένας FX με τέσσερις πυρήνες ήταν 10% ποιο γρήγορος από έναν Intel, θα ήταν απάτη οι Intel; Οι οκτώ πυρήνων ARM είναι απάτη σε σχέση με τους x86, δεδομένου ότι έχουν μικρότερη επεξεργαστική ισχύ; Ένας quad core Bay Trail Intel που έχει χαμηλότερες επιδόσεις από έναν quad core Haswell στην ίδια συχνότητα, είναι απάτη;

 

Οι επιδόσεις δεν κρίνουν το ποιος είναι απάτη και ποιος όχι. Σε συνδυασμό με την τιμή καθορίζουν το αν είναι καλή αγορά ή όχι. Υπάρχουν εφαρμογές που οι 8 πυρήνες των FX αποδίδουν το ίδιο ή και καλύτερα σε σχέση με κάποιους i5 της Intel. Εκεί είναι απάτη η Intel; Μήπως από την άλλη μπορούμε να αποκαλέσουμε απάτη έναν quad της Intel που κοστίζει υπερδιπλάσια ενός quad της AMD.

 

Ίσως πάλι όλοι οι πολυπύρινοι να είναι απάτη διότι σε κάποιες εφαρμογές χρησιμοποιείται μόνο ο ένας πυρήνας, άντε οι δύο.

 

Ανακατεύεις πολλά πράγματα που δεν έχουν σχέση με αυτό που μιλάμε. Αν δεν σε ικανοποιεί ο 8350 πούλησέ τον και πάρε Intel. Αλλά θέλει €€€€. Δεν μπορείς να πεις ότι ο FX είναι απάτη επειδή δεν σου έμεινε και η πίτα ολόκληρη(χαμηλό κόστος πλατφόρμας) και ταυτόχρονα χόρτασε και το σκυλί(επιδόσεις κορυφαίων Intel). Πηγαίνοντας σε FX έχεις κάποια κέρδη, αλλά αποδέχεσαι και κάποιους συμβιβασμούς. Αυτό ισχύει για τα πάντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

trexx όταν η ίδια η εταιρία παραδέχεται οτι τα θαλασσώσαμε http://www.dsogaming.com/news/ncix-classifies-gtx970s-specs-as-false-advertisement-nvidias-geforce-social-media-we-messed-up/ τι ακριβώς μένει να συζητήσουμε? Έβγαλε κάρτα με τα τάδε χαρακτηριστικά που δεν ήταν τα πραγματικά και για 4 μήνες έκανε τον κινέζο μέχρι οι users να το πάρουν χαμπάρι. Πως ακριβώς λέγεται αυτό αν οχι κοροϊδία ? Και μην ακούσω οτι έκανε λάθος... αν ήταν ανθρώπινο λάθος ή μη σωστή επικοινωνία μεταξύ των τμημάτων της nvidia εκτός του ότι δεν μας ενδιαφέρει αυτό θα μπορούσε να διορθωθεί άμεσε σε 1-2 βδομάδες απο την μέρα κυκλοφορίας, δηλαδή άμεσα.

 

Άλλο σου γράφω εγώ, άλλο μου απαντάς. Δεν είπα ότι είναι ευχάριστο το γεγονός ή ότι κάποιος δεν πρέπει να το πάρει υπόψιν του. Είπα ότι η 970 έχει 4GB VRAM και αυτό είναι γεγονός. Το πώς επιλέγει να τα αξιοποιήσει είναι άλλο ζήτημα, προβληματικό ίσως, κοροϊδία όμως όχι.

 

Οι επιδόσεις δεν κρίνουν το ποιος είναι απάτη και ποιος όχι. Σε συνδυασμό με την τιμή καθορίζουν το αν είναι καλή αγορά ή όχι.

Αυτό είναι απολύτως ακριβές. Ωστόσο δεν απαντά στο προηγούμενο ερώτημα περί του τι είναι core. Υπάρχει κοινός ορισμός ή ο καθένας βαφτίζει cpu core ό,τι θέλει;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι core χωρίς αυτοτελή fpu δεν υπάρχει τότε τυπικά είναι κοροϊδια. Αν όχι, τότε δεν είναι. Όπως το δει κανείς. Αλλού ήταν ήταν το point πάντως: Στο γεγονός ότι κάρτα που φοράει πάνω 4GB έχει και 4GB. Ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μνήμης λοιπόν, κοροϊδία όχι, δεν υπάρχει. Το πώς τα αξιοποιεί δεν έχει να κάνει με κοροϊδία ή όχι, δεν συμπεριλαμβάνεται σ αυτό που αποκαλούμαι συνομολογημένες ιδιότητες του πράγματος. Και προφανώς κανένας δεν θα μπορούσε να απαιτήσει με βάση αυτό το γεγονός αναστροφή πώλησης ή να ασκήσει οποιοδήποτε άλλο δικαίωμα για πραγματικό ελάττωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας.

Εκεί είναι το θέμα. Ότι δεν μπορείς να το πάρεις ως δεδομένο, διότι σε αυτή την περίπτωση θα έτρωγε μηνύσεις η AMD ή θα απολογούνταν όπως η Nvidia. Και ακόμα και αν κουτσά στραβά πούμε ότι είναι παρόμοια περίπτωση με τους FX αυτό της μνήμης στις 970, τα υπόλοιπα δεν είναι. Το μικρότερο cache, τα λιγότερα ROPs, είναι σαν να λέμε ότι λείπει η L3 cache ή ότι το ένα module έχει μόνο ένα core αλλά διαφημίζεται ότι έχει και αυτό δύο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.