Jump to content



ITX Architecture


GregEl

Recommended Posts

Teaser time! smile.png

Εκτύπωσα κάτι ακόμα
DSCN0226.jpg

Είναι το τελικό (μάλλον) καπάκι για την μητρική.
DSCN0228.jpg

Και πήρα από τους Plexiglass Masters το routing plate, ελληνιστί πλάκα δρομολόγησης.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κύριο Διαμαντή του plexiglass masters για την πολύ καλή δουλειά που έκανε με το cnc.
Δυστυχώς από Parvum systems ακόμα μου απαντάνε...
Θα βαρεθώ τους κολαούζους τις επόμενες μέρες.
DSCN0235.jpg

DSCN0236.jpg

Οι πρώτες προσπάθειες πήγαν καλά
DSCN0238.jpg

DSCN0240.jpg

Ελπίζω το Σαββατοκύριακο να έχω έτοιμη την πλάκα και να αρχίσω το στήσιμο της υδρόψυξης.

Stay tuned!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μικρό teaser update και ερώτηση.

Η πλάκα είναι σχεδόν έτοιμη
DSCN0242.jpg

DSCN0243.jpg

DSCN0251.jpg

Τα δύο κανάλια (μπλε) είναι χωρίς διαρροές. Τα άλλα δύο όμως έχουν ελάχιστη διαρροή σε 2-3 σημεία. Είναι πολύ μικρές διαρροές ευτυχώς. Τόσο μικρές που πρέπει να κουνάω στον αέρα σαν shacker την πλάκα για να μετακινηθεί το νερό από τα σημεία διαρροής. Οι βίδες είναι όσο πρέπει γιατί μετά θα ραγίσει το plexi (έγινε σε μια, ευτυχώς όχι κάτι σοβαρό). Το λαστιχάκι είναι 2mm nitrile. Είναι πιο σκληρό στην εφαρμογή από το o ring των fittings. Μήπως των fittings είναι σιλικόνης; Γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει o ring cord από διάφορα υλικά και ελαστικότητα; Μήπως να χρησιμοποιήσω σιλικόνη (καθαρή 100% σαν αυτή για ενυδρεία) για να κολλήσει το λαστιχάκι στα αυλάκια και να λύσω και το θέμα των διαρροών;

Ενημερωτικά οι βίδες και το λαστιχάκι θα καλυφτούν αργότερα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πολλά πολλά συγχαρητήρια καταρχήν :)

 

Για το ελαστικό κορδόνι που θες (o-ring) πετάξου στον Μπενο (Xαλκοκονδύλη 54) και δες τι έχει και τι σε βολεύει.

site http://www.benos.com.gr/e-Shop/Extruded-Rubber-Profiles/Solid-Rubber-Cords.aspx

Τώρα για τη διαρροή που λες, μήπως στο κάνει στην ένωση των κορδονιών; Πως τα κόλλησες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την πληροφορία.

 

Την ένωση την έκανα με κυανοακρυλική κόλλα όπως έχω δει ότι προτείνουν. (Loctite super glue)

Πήρα και μια bison σήμερα που είναι λιγότερο σαν gel και θα δοκιμάσω πάλι με το να κόψω καινούργιο λαστιχάκι.

Κόβω με κοπίδι ακριβείας (exacto) όσο κάθετα γίνεται.

Δυστυχώς οι διαρροές που παρατήρησα ήταν σε σημεία που έχει καμπύλη-γωνία το κανάλι και όχι στο σημείο ένωσης που το είχα σε ευθύ σημείο.

Στο μικρό κανάλι είδα σταγόνες στις εξωτερικές γωνίες 45 μοιρών και στο μεγάλο κανάλι είδα σε μια 45 μοιρών και στα ημικύκλια.

Ίσως να φταίει και το ότι το κορδόνι που έχω είναι σαν να έχει περιστραφεί σε μερικά σημεία και αντί για κυλινδρικό ομοιόμορφο σχήμα έχει ελικοειδείς υφή.

Ίσως να μην πατάει καλά γενικά στο αυλάκι του και να θέλει να πάρει μορφή μετά από μερικές εφαρμογές.

Θα το ψάξω, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και διαφορετικό κορδόνι.

Link to comment
Share on other sites

Good news everyone!

c835b052306a475e7f1321fd515e638f.jpg

 

Πήγα στο μαγαζί που πρότεινε η Karmen1983 και πήρα κορδόνι σιλικόνης 2mm λευκό και όλα καλά! Καθόλου διαρροή τουλάχιστον στο μεγάλο κανάλι που δοκίμασα, ενώ με το σκληρό λαστιχάκι είχε διαρροή.

DSCN0252.jpg

 

Thanks Karmen!

 

Σήμερα έχει καθάρισμα του plexiglass, λίγο κόψιμο λευκού plexi και σχεδιασμός των αυτοκόλλητων για την πλάκα.

Θα έχει καλό update σύντομα.

 

Stay tuned!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χάρηκα πολύ που βρήκες κάτι που δούλεψε! Είδα γρήγορα το project και κατάλαβα ότι δε του αξίζει ένα γρήγορο πέρασμα. Θα το μελετήσω καλά τις επόμενες μέρες. Μέχρι τότε του αξίζει να γίνει Sticky :)

Congrats !!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άξιος σε όλα σου!

Ανυπομονώ για το επόμενο!

Προσωπικά θα ήθελα να δω διαφορετικά τα καλώδιά σου. Εχεις ρίξει απίστευτη δουλειά σε όλη τη κατασκευή και η ένωση του 24pin μου κάθεται άσχημα. Σε επόμενο project δες το ενδεχόμενο να ασχοληθείς με τα καλώδια του PSU και όχι με extensions.

επίσης, ίσως να σκεφτόμουν κάτι και για το ψυγείο σαν κάλυμμα.

Οπως και να έχει γκρινιάζω απο τη ζήλια μου αυτή τη στιγμή! Πάντα τέτοια εύχομαι!!! :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ karmen1983!

 

Αργά καλοκαιράκι πλέον για το επόμενο project :)

 

Δεν ξέρω αν είχα αναφέρει για το 24 pin ότι επειδή είναι 24 σε 18+10 έκανα extension από το αρχικό 24pin του τροφοδοτικού. Έκανα μερικά διπλά καλώδια σε Y για την GPU (ala lutro0) και ήταν πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Νόμιζα ότι θα ήθελα πρόσβαση και να μπορώ να αποσυνδέω εύκολα το 24pin, αλλά τελικά καλύτερα θα ήταν ένα ένα καλώδιο μετρημένο από την μητρική στο PSU και ας είχα αρκετές Υ ενώσεις. Ίσως να έπρεπε να ασχοληθώ περισσότερο και να τα είχα πιο εμφανή, αλλά επειδή κρύβονται όλα εκεί πίσω δεν έκανα παραπάνω από ότι ήταν "απαραίτητο".

 

Για κάλυμμα για το ψυγείο είχα αρχίσει να σχεδιάζω μαζί με κάλυμμα για το πίσω κομμάτι της GPU (3D printed) και για άλλα σημεία όπως για τα IO πίσω για cable management, για τα pci-e power connectors κλπ. Τελικά παρέμεινα στα απαραίτητα. Όταν σχεδιάσω κάτι πιο σοβαρό όπως είπα με κομμάτια που να μπορεί να συναρμολογηθεί εύκολα θα το φτάσω μέχρι εκεί που είναι δυνατό για μένα. Σε εκείνο δεν θα υπάρχει τρίχα που να μην της έχω δώσει σημασία. Αυτό το build ήταν περισσότερο μια δοκιμή και πείραμα για εμπειρία για water cooling routing plate και 3D printing.

 

BTW κάτι άλλο που έμαθα. Όσοι έχετε θέμα με unshielded riser από bios ρίξτε το slot σε pci-e gen 2.0 από 3.0. Αλλιώς πάρτε το riser της 3M 100 ευρώ. Προσοχή στο crosstalk των riser και στις μονώσεις-αγωγιμότητες των υλικών.

Έγινε επεξεργασία από GregEl
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@GregEl

Ωραιο το τελικο αποτελεσμα σου , ελπιζω στο μελλον να δημιουργησεις και αλλα παρομοια και ακομα καλυτερα projects

Εγω θα ηθελα αμα σου ειναι ευκολο , να αναφερεις τις τελικες διαστασεις(χοντρικα ) του "κουτιου" γιατι βλεπω επιασε πολυ ογκο στο γραφειο για ΙΤΧ   :p

Επισης ,επιδη το ψυγειο χτυπαει κατευθειαν το τροφοδοτικο σου ... τι θερμοκρασιες εχεις εκει ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

@GregEl

Ωραιο το τελικο αποτελεσμα σου , ελπιζω στο μελλον να δημιουργησεις και αλλα παρομοια και ακομα καλυτερα projects

Εγω θα ηθελα αμα σου ειναι ευκολο , να αναφερεις τις τελικες διαστασεις(χοντρικα ) του "κουτιου" γιατι βλεπω επιασε πολυ ογκο στο γραφειο για ΙΤΧ   :p

Επισης ,επιδη το ψυγειο χτυπαει κατευθειαν το τροφοδοτικο σου ... τι θερμοκρασιες εχεις εκει ?

 

Ευχαριστώ!

 

Το κουτί είναι σχεδόν κύβος 29x29x31,2cm. Λόγω υδρόψυξης είναι λίγο μεγάλο για ITX.

 

Ο κάτω ανεμιστήρας του ψυγείου χτυπάει κατευθείαν στον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού αφού περάσει από τα αραιά fins του ψυγείου φυσικά. Από την αίσθηση με το χέρι μόνο, στην έξοδο του τροφοδοτικού οι θερμοκρασίες είναι πολύ καλές. Αυτό οφείλεται στο ότι είναι τρομερό και το τροφοδοτικό βέβαια.

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις θερμοκρασίες. Έχω κάνει και δοκιμές με προγράμματα, όπως rendering στο inventor που ζορίζει CPU και είναι όλα καλά! 60 βαθμούς μέγιστο στον επεξεργαστή. Έλυσα και το θέμα που είχα με τον θόρυβο βάζοντας low noise adapter στον ένα που δεν άλλαζε ταχύτητα λόγω splitter και ρυθμίζοντας τις στροφές του άλλου από το utility της μητρικής. Πρέπει επίσης να μην έχω πλέον άλλες φυσαλίδες από όσο παρατηρώ με την ροή στο reservoir.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικη δουλεια. Μπραβο και παλι μπραβο.

Θα ήθελα αν γίνετε να δώσεις και λίγες πληροφορίες για τον 3D εκτυπωτη. Τιμή, απο πού, κτλ.

 

Φυσικά, κανένα πρόβλημα.

Felix 3.0 DIY kit 1.100 euro απευθείας από Ολλανδία από την εταιρία Felixprinters. Τεχνολογία FDM.

Μετά από μερικούς μήνες παράγγειλα πάλι από την εταιρία απευθείας δύο αναβαθμίσεις.

Την οθόνη για εκτύπωση χωρίς PC από SD κάρτα και δεύτερη κεφαλή για διχρωμία ή υλικό στήριξης που διαλύεται με νερό.

 

Προσωπικά μετά από τόσους μήνες εμπειρία και ψάξιμο με τους 3D εκτυπωτές, δεν έχω βρει καλύτερο εκτυπωτή για αυτά που προσφέρει στα λεφτά του.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται ειδικά για Felix και θέλει βοήθεια ας μου στείλει pm.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.