Jump to content


ITX Architecture


GregEl

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τα sub :)

 

Μικρό update, αλλά έχω και ευχάριστα νέα να μοιραστώ.

Η Bitspower είναι ένας ακόμα χορηγός-υποστηρικτής για το build.
3307787008_aaeda3d7c5.jpg

Θα μου στείλει 16 από αυτά τα ωραία και ποιοτικά fittings με μπλε o-ring με σημαντική έκπτωση.
BP-DWWP-C48--1024X768.jpg

 

Νέο banner λοιπόν

itxbanner_1.jpg

Ο σχεδιασμός γενικά προχωράει και έχω παραγγείλει και ότι άλλο θα χρειαστώ από υδρόψυξη από highflow.nl

Έχω πλέον εκτυπώσει τα 2 fan grill/panel και η μια πλευρά αρχίζει να παίρνει την τελική της μορφή
20150205_002.jpg

20150205_006.jpg

Στην τρύπα θα μπει ένα από τα κλασσικά anti vandal switch
41b%2B20NvhnL._SX300_.jpg

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την εφαρμογή
20150205_005.jpg

20150205_004.jpg

Πάνω από το reservoir θα μπει το slim slot loading DVD drive και 3 SSD. Όταν σχεδιάσω το panel τους θα ανεβάσω φωτογραφία.

20150205_007.jpg

Περιμένω αρκετό υλικό για να συνεχίσω. Η επόμενη ενημέρωση ελπίζω να είναι και με καλύτερη κάμερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα ακόμα μικρό update όσο περιμένω για μητρική και τροφοδοτικό.

Ήρθαν τα πράγματα από Bitspower και HighFlow.
DSCN0044.jpg

DSCN0059.jpg

Το ψυγείο είναι τιτανοτρισμέγιστο, αλλά νομίζω είναι η σωστή επιλογή γιατί είναι σχετικά μικρό σε μήκος και το όλο κουτί θα είναι σχεδόν κυβικό. Είναι τόσο παχύ γιατί θα είναι το μοναδικό ψυγείο για CPU και GPU.

Τα fittings είναι απλά υπέροχα. Είχα χρησιμοποιήσει μερικά bitspower fittings στο προηγούμενο build μου και νομίζω είναι μονόδρομος ειδικά για αυτό το build. Είναι πολύ low profile και θα φαίνονται ωραία οι κοντινές συνδέσεις με το panel από plexi που θα γίνονται όλες οι ενώσεις. Ακόμα και τα μπλε o-ring είναι υπέροχα.

DSCN0060.jpg

DSCN0061.jpg

Εξασκούμαι στο να βγάζω καλύτερες φωτογραφίες και ναι ξέρω πρέπει να καθαρίσω τα waterblocks...

DSCN0067.jpg

DSCN0073.jpg

DSCN0077.jpg

DSCN0078.jpg

Οι φωτογραφίες είναι καλύτερες λόγω της καινούργιας κάμερας, αλλά νομίζω θα βγουν ακόμα καλύτερες όταν φτιάξω σωστό light box
DSCN0080.jpg

Αυτά για τώρα. Στο επόμενο update θα έχω καλύτερο φωτισμό και θα έχω εκτυπώσει το 3.5" HDD cage, αλλά μέχρι να παραλάβω μητρική και τροφοδοτικό δεν μπορώ να προχωρήσω πάρα πολύ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UPDATE

Ήθελα να έχω κάνει περισσότερα, κυρίως sleeving πριν αναρτήσω update, αλλά έχει αρχίσει να παίρνει μορφή το build και σκέφτηκα να αναρτήσω μερικές φωτογραφίες.

Έκοψα 4 επιφάνειες ακόμα
DSCN0168.jpg

Πόσο θα ήθελα να έχω ένα desktop cnc σαν το shapeoko ή ένα laser cutter. Τέλος πάντων, για κόψιμο με το χέρι βγήκε καλό νομίζω.
DSCN0169.jpg

DSCN0171.jpg

Αυτό είναι και το κομμάτι που μου θυμίζει κάτι το αρχιτεκτονικό και έδωσα το όνομα στο build.
DSCN0172.jpg

Καθάρισα το ψυγείο και να σημειώσω ότι απογοητεύτηκα λίγο από την alphacool. Τα G1/4 πάσα δεν είχαν γίνει σωστά. Είχαν περάσει μόνο τον αρχικό σπειροτόμο (κολαούζο) και όχι τον τελικό. Ευτυχώς είχα παραγγείλει από Cold Zero δικούς μου σπειροτόμους για το routing panel.
DSCN0174.jpg

Το τροφοδοτικό είναι στη θέση του και βιδωμένο
DSCN0175.jpg

DSCN0176.jpg

DSCN0177.jpg

Για να γεμίσω το loop θα πρέπει να γυρίσω κατά 90 μοίρες όλη την κατασκευή.
DSCN0178.jpg

DSCN0179.jpg

Και κάτι ακόμα από τον 3D εκτυπωτή για να αφήσω το update και να ξεκινήσω το sleeving.

DSCN0183.jpg

DSCN0182.jpg

Ξεκινώ το sleeving και σχεδιάζω το κάλυμμα και την βάση της μητρικής για εκτύπωση.
Αυτά τα λίγα για τώρα. Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

interesting !!!

εγω παλι εχω μια αλλη απορεια :p

 

θα μπορουσε καποιος να τυπωσει ολοκληρο κουτι μεσα σε 3D printer?

 

Αν αυτό που ρωτάς, είναι να το τυπώσει "μονοκοπανιά", ένα μοναδικό και ενιαίο κομμάτι (uni-body όπως τα macbook), τότε ναι (αν έχει αρκετά μεγάλο printer, ή αν πάει για barebone/mini-itx). Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν είναι πρακτικό στην κατασκευή (αν γίνει κάποιο λάθος, φεύγει όλο το κομμάτι) ούτε στην καθημερινότητα (σκέψου να χρειάζεται να κάνεις αλλαγές στο hardware πότε-πότε). Από την άλλη, είτε τελικά τυπώσεις πολλά κομμάτια, για συναρμολόγηση, είτε κάνεις ενιαία κατασκευή, αυτή δεν θα είναι ανθεκτική (το filament σπάει/τσακίζει/λυγίζει εύκολα). Και ο @GregEl, όπου έχει χρησιμοποιήσει, βάζει "πλάτη" plexiglass για αυτό το σκοπό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θα λεγα μονοκοματο κουτι , ισως μια βασικη ραχοκοκαλια και 2-3 αφαιρουμενα μεροι (αλλα να μου πεις , ετσι ειναι γενικα τα κουτια ) 

οσο για τις μηχανικες αντοχες του υλικου αυτου δεν ξερω/ηξερα ποιες ειναι αυτες , αλλα δεν πιστευω πως θα υπηρχε μεγαλο θεμα στο να σηκωσει να βασικα μεροι ενος υπολογιστη (σαφος οχι βαρια εξαρτηματα)

 

τελος παντων , για να μην χαλασει το thread και επιδη η τεχνολογια του 3D ειναι ακομα νεα , ελπιζω να ερθει η στιγμη που μεσω ευκολου software να μπορουμε ολοι να σχεδιασουμε το κουτι που μας βολευει και να το τυπωνουμε σε μερικες ωρες 

Link to comment
Share on other sites

Η αντοχή ενός εκτυπωμένου αντικειμένου εξαρτάται από 4 παράγοντες.

1. Πάχος. Κάτι χοντρό σπάει-λυγίζει πιο δύσκολα

2. Γέμισμα. Όταν εκτυπώνεις κάτι μπορείς να επιλέξεις το πόσο γεμάτα ή κούφια θα είναι τα αντικείμενα.

Οι κυψέλες που φαίνονται στα δικά μου panel είναι με 20% γέμισμα.

3. Υλικό κατασκευής. Δεν εκτυπώνουμε μόνο με τα 2 κλασσικά πλαστικά PLA και ABS.

Υπάρχουν καινούργια πλαστικά από σοβαρές εταιρίες που έχουν 20% carbon fibres. Βλέπε colorfabb XT-CF20.

4. Γεωμετρία. Εκτός από την κλασσική μηχανική, ο τρόπος εκτύπωσης (επίπεδο-επίπεδο) μπορεί να δημιουργήσει επιπλέον εύθραυστες ενώσεις-σημεία.

 

Μπορείς ας πούμε να εκτυπώσεις μια ενιαία θήκη για rapsberry pi με το pi μέσα και να μην μπορείς να το βγάλεις εκτός αν σπάσεις την θήκη.

Το ερώτημα είναι: "Είσαι σίγουρος ότι το θέλεις αυτό;"

(Γίνεται απλά με μια παύση της εκτύπωσης στην μέση, τοποθετείς το pi στην θέση του και μετά πατάς να συνεχίσει η εκτύπωση)

 

Επίσης ανάλογα το μέγεθος του εκτυπωτή μπορείς να εκτυπώσεις και σπίτια από τσιμέντο.

 

Οι εκτυπωτές που έχουμε εμείς οι φτωχοί μαστροχαλαστές έχουν τους περιορισμούς τους βέβαια.

 

Το τελευταίο που μπορώ να σημειώσω είναι ότι πρέπει να αξίζει πρακτικά να εκτυπώσεις κάτι.

Το να εκτυπώσεις μια απλή επιφάνεια χωρίς σχέδιο, τρύπες κλπ είναι χαζό. Μπορείς πιο γρήγορα και φθηνά να την φτιάξεις αλλιώς.

Το κάλυμμα της μητρικής που θα κάνω όμως αξίζει να εκτυπωθεί, γιατί είναι δύσκολο να το φτιάξεις 3D διαφορετικά.

 

Πλησιάζουμε στην εποχή αυτή @kpetros

Έγινε επεξεργασία από GregEl
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η κουβέντα ξεστράτισε στο 3D printing και τις αντοχές του, δείτε εδώ μια νέα προσέγγιση που δεν "μασάει"' από αντοχές και κάνει τεράστια οικονομία σε χρόνο εργαλεία και υλικό!

 

http://www.thelab.gr/topic/128351-αποστάτες-στον-τόρνο/?p=2128051

 

@GregEl

 

Επί του θέματος τώρα, κατ' αρχήν να πω ότι το project  σου, "μαγνητίζει" το μάτι και ευφραίνει την ταλαίπωρη φαντασία μας ! :T:

Πραγματικά αποτελεί τον "ορισμό" του: Χτίζω το κουτί γύρω από τον εξοπλισμό !

 

Ίσως είναι στα σχέδιά σου για κάποιο μελλοντικό update, αλλά μιας και μου κινήθηκε η περιέργεια θα το ρωτήσω τώρα και απαντάς όποτε ταιριάζει καλύτερα! :)

Σχετικά με το airflow του κουτιού, και ειδικά του "τερατώδους" radiator, το σκέφτηκες να του δώσεις λίγο παραπάνω χώρο στην πλευρά εξόδου έτσι ώστε να μπορείς να το δουλέψεις σε push - pull με ακόμα πιο λίγες στροφές στους ανεμιστήρες;

Έτσι όπως είναι τώρα, η κάτω του πλευρά πόσο απέχει από το PSU;   Μήπως θα ανάσαινε καλύτερα με λίγο πιο μεγάλη απόσταση μεταξύ τους;

Το "κουτί" θα έχει δομική αυτάρκεια, ή στηρίζεται και στην ακαμψία των περιεχομένων του για την τελική του στιβαρότητα; (το ρωτάω αυτό γιατί είδα ότι η "βάση" του αποτελείται από 5mm πλεξι, σίγουρα δεν έχει αρκετή ακαμψία και προφανώς ποντάρεις στην ενίσχυσή της με τα κάθετα χωρίσματα που μπαίνουν επάνω της, αλλά πέρα από αυτά έχεις προγραμματίσει και κάποιες (ενδεχομένως "αόρατες" ενισχύσεις) από πιο στιβαρό και άκαμπτο υλικό;

Τι συμπεριφορά έχει δείξει στο μέχρι τώρα στήσιμο;

 

Και μια ιδέα - που μάλλον θα την έχεις κάνει και εσύ- μπορείς σε επιλεγμένα σημεία να φωτίσεις το υλικό του κουτιού με φώς που μπαίνει από το σόκορο κάποιου τμήματός του και διαχέεται στο εσωτερικό του πλέξι φωτίζοντας τοπικά την περιοχή κοντά στο σόκορο, ή να δουλέψεις κάποια τμήματα σε διαφανές πλέξι, στο οποίο κατ' επιλογήν μετά μπορείς να σχεδιάσεις κάποιο logo  και να το φωτίζεις με  ανάλογο τρόπο, αφήνοντας το υπόλοιπο ως έχει , ή "θαμπώνοντας"  το με ένα πολύ ψιλό ντουκόχαρτο.

Για τα φίλτρα αέρα του κουτιού τι έχεις προσχεδιάσει;

 

Αλλά κάπου εδώ σταματάω, γιατί άρχισα να μοιάζω με ανακριτής! :hehe:

Δεν φταίω εγώ όμως, η ευθύνη είναι όλη δική σου, που μας εξάπτεις την φαντασία! :D

 

Και πάλι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την δουλειά σου και ένα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ, που την μοιράζεσαι μαζί μας!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε για το project μου.

 

Στις ερωτήσεις τώρα.

1. Για το airflow η έξοδος των ανεμιστήρων δεν εμποδίζεται τόσο. Ο κάτω ανεμιστήρας φυσάει προς την είσοδο του τροφοδοτικού, οπότε ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού είναι και σαν pull για το ψυγείο. Δεν είναι ευθυγραμμισμένα, αλλά η δουλειά γίνεται. Ο πάνω ανεμιστήρας έχει τουλάχιστον την μισή του έξοδο τελείως ελεύθερη. Το κάτω μισό θα έχει προφίλ την GPU με το waterblock. Δεν θα είναι τρομερό εμπόδιο. Το FPI του ψυγείου είναι μικρό και για αυτό το διάλεξα (εκτός από το ότι είναι από τα λίγα τερατώδη που υπάρχουν εκεί έξω) και θα έχω τους ανεμιστήρες το πολύ στα 1200 rpm. Θέλω κυρίως να είναι αθόρυβο το build. Με τόσα FPI και με τόσο καλούς ανεμιστήρες (πολύ καλό static pressure) νομίζω η διαφορά αν έβαζα 2 ακόμα ανεμιστήρες για pull θα ήταν πολύ μικρή. (έχω άλλους 3 eloop από το παλιό build) Η απόσταση από το τροφοδοτικό πάντως είναι 5mm το plexi + 12mm οι κύβοι = 17mm.

 

2. Για την βάση θα είχα πρόβλημα αν πήγαινα να σηκώσω το κουτί από τις άκρες και θα λύγιζε στην μέση. Το τροφοδοτικό όμως είναι σχεδόν σφηνωμένο ανάμεσα σε 4 κύβους και δεν επιτρέπει την μέση να λυγίσει. Μέχρι στιγμής στο στήσιμο είναι πάρα πολύ σταθερό. Δεν έχω αποφασίσει στα ποδαράκια ακόμα. Αν δω αργότερα ότι βαραίνει πολύ, ξέρω ακριβώς τι ποδαράκια θα φτιάξω.

 

3. Για τον φωτισμό υπάρχει πλάνο για εσωτερικό φωτισμό με LED strip. Θέλω να είναι διακριτικός φωτισμός. Έχω σκεφτεί το plexi που είναι πλάτη στην μητρική για φωτισμό από τις πλευρές, αλλά αν δεν δοκιμάσω το αποτέλεσμα δεν θα μπορώ να αποφασίσω. Η βάση της GPU θα είναι διαφανές plexi 2mm το οποίο είτε θα θαμπώσω εγώ με γυαλόχαρτο (το έχω ξανακάνει στο προηγούμενο build μου) είτε  θα πάρω αυτοκόλλητο αμμοβολής. Σκεφτόμουν να κάνω το ίδιο θόλωμα στους σωλήνες και στο routing plate αλλά ίσως να γίνει υπερβολικό.

 

Τέλος για τα φίλτρα έχω αγοράσει ήδη λευκή σήτα που θα κολλήσω πίσω από τα εκτυπωμένα grills και θα είναι 2 στρώσεις. (Το έχω δοκιμάσει σε παλιό build και λειτουργεί υπέροχα)

 

Όλο λέω για παλιά build και δεν ξέρω αν τα έχετε δει.

http://linustechtips.com/main/topic/43720-hades-chillin/

http://linustechtips.com/main/topic/187828-leveling-hades-hand-made-acrylic-case-acrylic-tubing-crossfire-watercooled-build/

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τους κύβους 12x12x12mm με M3 πάσα τους λένε construction cubes ή modding cubes. Εγώ τα έχω βρει από Highflow.nl, Caseking.de και από τον Justin την Parvum Systems δηλαδή που τα φτιάχνει.

 

http://www.highflow.nl/modding/schroeven-bouten-etc./parvum-modding-cubes-10-pack.html

https://www.caseking.de/shop/catalog/Gehaeuse/Parvum-Systems/Parvum-Systems-S20-Kabel-und-Zubehoer-Set::29195.html?language=en

http://www.parvumsystems.com/product/modding-cube

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.