Jump to content



Πρόβλημα στο pc μου


geokal12

Recommended Posts

Σήμερα ξαφνικά πολλά αρχεία στο pc μου έγιναν έτσι. Είναι αρχεία κειμένου (txt, doc, excel κ.α), αρχεία avi, και αρχεία zip-rar. Το antivirus που έχω (avast) δεν τα βλέπει σαν απειλή. Τα αρχεία απέκτησαν την κατάληξη .com Δοκίμασα και έβαλα την κανονική του κατάληξη (txt) στο αρχείο και όταν το άνοιξα μου έβγαλε ένα κατεβατό με ασυναρτισίες. Ξέρετε τι είναι αυτό και πως μπορώ να τα φτιάξω;

 

 

DELETED LINK BY tragikos

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Χοντρός ιός ή τεράστιο malware......Εγώ θα ξήλωνα το avast και θα έβαζα ένα eset32 και full scan όλο το pc. Μετά scan με spytbot και προσευχή να μην έχει καταστραφεί τίποτα σημαντικό. Αν θέλεις original nod32 υπάρχει κάποιος σε παραδιπλανό φόρουμ που τα πουλάει 10 ευρώ με original activation. Είναι για ένα χρόνο.

Έγινε επεξεργασία από Attilas
Link to comment
Share on other sites

αν και ειμαι σχεδον σιγουρος και εγω οπως ο @Attilas οτι ειναι υιος, τοτε εχεις προβλημα.

anywhay. ριξε μια ματια σε αυτη τη δημοσιευση γιατι πριν λιγο καιρο ειχα παρομοιο προβλημα. ισως σε βοηθησει.

http://www.thelab.gr/topic/141000-όλα-τα-προγράμματα-ανοίγουν-με-το-wordpad/?p=2120363

Link to comment
Share on other sites

Μην συνδέσεις άλλους δίσκους ή αποθηκευτικά μέσα στο PC σου. Αν έχεις πάνω από έναν δίσκο θα έλεγα να τον αποσυνδέσεις. Άλλα partitions να τους αφαιρέσεις το γράμμα μέσα από την διαχείριση δίσκων. Αν πρόκειται για ιό που κωδικοποιεί αρχεία και μετά ζητάει λίτρα για το key, μάλλον την πάτησες χοντρά, οπότε σε όσο λιγότερα αρχεία βλέπει το σύστημα μέχρι να βρεις την λύση τόσο το καλύτερο.

 

Επίσης αν αυτό που έχεις ανεβάσει είναι προσβεβλημένο αρχείο ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΣ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

αν και ειμαι σχεδον σιγουρος και εγω οπως ο @Attilas οτι ειναι υιος, τοτε εχεις προβλημα.

anywhay. ριξε μια ματια σε αυτη τη δημοσιευση γιατι πριν λιγο καιρο ειχα παρομοιο προβλημα. ισως σε βοηθησει.

http://www.thelab.gr/topic/141000-όλα-τα-προγράμματα-ανοίγουν-με-το-wordpad/?p=2120363

 

Ναι θα μπορούσε αλλά το αρχείο που παραθέτει είναι μολυσμένο οπότε την ζημιά την έχει κάνει σίγουρα ιός και θέλει όσο το δυνατόν γρηγορότερες κινήσεις για αποφυγή μεγαλύτερης ζημιάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην συνδέσεις άλλους δίσκους ή αποθηκευτικά μέσα στο PC σου. Αν έχεις πάνω από έναν δίσκο θα έλεγα να τον αποσυνδέσεις. Άλλα partitions να τους αφαιρέσεις το γράμμα μέσα από την διαχείριση δίσκων. Αν πρόκειται για ιό που κωδικοποιεί αρχεία και μετά ζητάει λίτρα για το key, μάλλον την πάτησες χοντρά, οπότε σε όσο λιγότερα αρχεία βλέπει το σύστημα μέχρι να βρεις την λύση τόσο το καλύτερο.

 

Επίσης αν αυτό που έχεις ανεβάσει είναι προσβεβλημένο αρχείο ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΣ.

ευτυχως δε το ανοιξα! στην αρχη το σκεφτηκα! :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα αρχεία κάνε ένα φορμάτ. Αν σε ενδιαφέρουν να τα σώσεις και δεν ξέρεις πώς τότε να απευθυνθείς σε κάποιον τεχνικό με γνώσεις, όχι σε μαγαζιά στύλ πλαίσιο όμως κλπ. Το Avast ΔΕΝ είναι antivirus, τα έχουμε πει εκατό φορές εδώ μέσα. Τζάμπα προστασία με σοβαρό αποτέλεσμα δεν υπάρχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.