Jump to content



You shall not pass 4.5GHz... or I'll... downclock you to 1.4GHz every now & then


billpeppas

Recommended Posts

Τις καλημέρες μου στην παρέα των κόκκινων του forum.

 

Έχω φτιάξει μια συνθεσούλα για ένα ξαδερφάκι μου για gaming on a budget, και τώρα είμαι στην φάση του κλοκαρίσματος του επεξεργαστή όπου και υπάρχει... ένα θεματάκι.

 

Ας δούμε αρχικά το σύστημα:

AMD FX-4300 Quad-Core Vishera CPU cooled by lapped ThermalRight Ultra-120 Extreme

AsRock 970 Extreme3 R2.0

8GB Kingston Fury DDR3-1600 RAM

Gigabutt GeForce GTX 770 2GB

Corsair HX620 PSU

 

Motherboard updated στο νεότερο BIOS version, Cool 'n' Noisy κλειστό, όλα τα power saving crap κλειστά, Turbo Boost/Mode disabled, manual overclock & voltages & memory timings.

 

Ποιό είναι το πρόβλημα ?

Μόλις ξεπεράσω έστω και κατά 50MHz τα 4.5GHz ενώ όλα είναι φίνα ( CPU temp avg. 47C, max 48C ) καθώς τρέχει το Prime95 βλέπω τυχαία πως κάποιες στιγμές για στιγμιαία, ή για λίγα second ( ίσως μέχρι και 10s ) η συχνότητα της CPU πάει στα 1.4GHz, πιο συγκεκριμένα ρίχνει το CPU ( Cores ) multiplier στο 7x.

 

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα θαρρώ ( εντάξει, δεν έβαλα πάνω το κάνιστρο να παίξει με άζωτο για τα 4.6GHz :D ) αλλά με καμμία κυβέρνηση ( ρε λες να φταίει ο Τσίπρας ?! ) δεν λέει να μην κάνει αυτό το στιγμιαίο-λιγο-δευτερολεπτιαίο πέσιμο στο 7x multiplier και τα 1.4-1.5-1.6-1.7-1.8GHz ( ανάλογα το HTT[FSB] frequency προφανώς ).

 

Καμμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνει όλα τα core του cpu ?

 

Θα μπορούσε να είναι από αστάθεια του cpu ή η μητρική είναι bad clocker. (ούτως ή άλλως μιλάμε για budget μητρική).

 

Επίσης καλό θα είναι να υπάρχει ροή αέρα πρός το pcb , γιατί έχουν θέμα με τις θερμοκρασίες του vrm τους , (ακόμη και τα μοντέλα με ψύκτρες στα mosfet).

 

 

edit

Προτείνω ψύξη στο north και στα mosfet.

Έγινε επεξεργασία από TASOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι θέμα μητρικής. Η asrock δεν φημίζεται για overclocker friendly καταστάσεις. Ειδικά όπου βλέπω rev 2.x, 3.x αυτόματα συμπαιρένω πως η μητρική είχε σχεδιαστικά λάθη και επέστρεψε κάμποσες φορές στο σχεδιαστήριο για να διορθωθούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η μητρική είναι πολύ κακή για το ΟC που θες να κάνεις.

Θα σου έλεγα να μην συνεχίσεις/πιέσεις παραπάνω μιας και έχει φτωχό κύκλωμα τροφοδοσίας επεξεργαστή η συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι θέμα μητρικής. Η asrock δεν φημίζεται για overclocker friendly καταστάσεις. Ειδικά όπου βλέπω rev 2.x, 3.x αυτόματα συμπαιρένω πως η μητρική είχε σχεδιαστικά λάθη και επέστρεψε κάμποσες φορές στο σχεδιαστήριο για να διορθωθούν.

 

Μια χαρά είναι οι Intel μητρικές της AsRock.

Και με την φθηνότερη AsRock για Ivy Bridge είχα τερματίσει τον επεξεργαστή στα ίδια MHz που πήγαινε και στις ακριβές Asus.

 

Με άλλα λόγια η μεγάλη θεωρία της "η AMD έχει φθηνότερες μητρικές από την πλατφόρμα της Intel" δεν είναι και τόσο... αληθής.

Ναι μεν πήρα μητρική με 6 SATA 3 στα 80€ αλλά το overclocking της είναι τραγικά περιορισμένο.

Να το χέσουμε πείτε τους την φθήνια αυτή.

Με 110€ παίρνω μητρική Z97 για την Intel πλατφόρμα που τελικιάζει οποιονδήποτε επεξεργαστή βάλεις επάνω της ( ακριβότερος επεξεργαστής ο Intel, αλλά το θέμα των AMD fanboys με τις δήθεν φθηνότερες μητρικές σε σχέση με τις αντίστοιχες Intel μόνο που δεν ισχύει... )

Δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ τι θα γινότανε αν είχα βάλει τον 8πύρηνο FX-8XXX στην παρούσα μητρική :D

 

@TASOS βάζω μεγαλύτερα heatsinks και fan στα VRM να δούμε αν θα αλλάξει κάτι έστω να πάει το σαραβαλάκι στα 4.8GHz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να ανεβεις πανω απο 4500mhz -ποσο να πας και ποσο θα κερδισεις?- ξεκινα δοκιμαστικα με ενα 12αρι να φυσαει τα mosfets να δεις αν ειναι θεμα θερμοκρασιας.

Περισσοτερο για κακη τροφοδοσια απο υπερζεσταμενα μοσφετ μου κανει.

Δεν θα κερδισεις κατι ιδιαιτερο βεβαια..Μαλλον εισαι στα ορια και η εχτρα ψυξη στο σημειο εκεινο -αν φταιει αυτο- απλα θα σε ξεκολλησει απο το σημειο που βρισκεσαι.Δεν θα φτασεις δλδ τα 4900μhz που δεν ειναι ουτε ενα 10% σε mhζ και δεν εχει νοημα σε καθημερινη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Από πρόχειρα τεστ, όσο καταφέρνει να σταθεί δίχως να πέσει στα MHz, στο BF3 που παίζει ο ξάδερφος από τα 4.5GHz στα 4.8GHz είχε μια διαφορά των 4fps στα minimum που στα framerates που πιάνει δεν το λες αμελητέο benefit.

 

Τώρα θα μου πείς πως πάω από την μύγα να βγάλω και ξύγγι, αλλά του φούστη.

Γιατί να μην υποστηρίζουνε λίγο τα καταραμένα overclocks που οι CPU αυτοί μπορούνε να πιάσουνε για πλάκα ?

 

Δεν ζητάω να πάει στα 5.5GHz λες και είναι Sandy Bridge.

Αλλά στοιχηματίζω και τα τελευταία μου ιμάτια ότι σε μια ακριβή AMD μητρική ( cliche! ακούς εκεί ακριβή AMD platform motherboard στην εποχή μας! :D ) θα παίζει άνετα 5.2GHz για 24/7 το CPUδάκι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν αναφορές για Throttling  με την συγκεκριμένη μητρική όταν το cpu αγγίζει τους 50 βαθμούς.
Κάπου είχα δει και ένα βιντεάκι πρόσφατα 

 

 

Δεν έχει να κάνει με το CPU Temp.

Πρωτίστως δεν αγγίζει καν τους 50C στην περίπτωσή μου, και δεύτερον, όταν την είχα με τον stock cooler στα 4.4GHz, και έπιανε 67C η CPU πάλι δεν έπεφτε το multiplier ( δεν έκανε throttling ) οπότε η αναφορά που διάβασες ήταν ολίγον τι λανθασμένη ( πολύ πιθανόν ο τυπάκος να έδινει 1.45V+ στην CPU που εκεί όντως η μητρική για να προστατεύσει τα VRM ρίχνει throttling στα πάντα όλα ότι temps και αν έχεις ).

Link to comment
Share on other sites

Και σου ξαναλέω.

Με την stock CPU ψύκτρα, και τον CPU στα 4.5GHz ΔΕΝ ΕΧΩ throttling.

Κάθεται σταθερότατα στα 4.5GHz.

 

Το θέμα εμφανίζεται όταν απλά ξεπεράσεις έστω και κατά 20MHz τα 4500MHz.

 

Πρός το παρών με το νέο cooler στα VRM και ένα αργό ανεμιστήρι να δίνει λίγη ροή πρός τα VRM φαίνεται να είναι σταθερότατο τώρα στα 4.8GHz.

Πιο πάνω να δούμε αν θα πάει και τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...

Τωρα σκεψου οτι εχεις ξεπερασει τη σχεδιαση που εκαναν για την τροφοδοσια του cpu ...και οτι παιζει να μη βγαλει χρονο η μητρικη αν τραβαει ρευμα συνεχεια.

Σιγουρα δεν ειναι prime το BF..αλλα και παλι εισαι εκτος οριων.Στο εχει πει ξεκαθαρα η μητρικη. :p

Το κακο με τα αμδ ειναι οτι θελουν ρευμα εξου και μια πιο "ακριβη" μητρικη στο θεμα τροφοδοσιας.

Link to comment
Share on other sites

Extreme λέει στο όνομά της.

Αν τα 4.8GHz είναι extreme τότε εγω είμαι η υπολοχαγός Νατάσα :D

 

Ας σκάσει εντός εγγύησης.

Αν σκάσουνε στην επιστροφή θα αλλάξω τα mosfet και θα ησυχάσουμε και εμείς και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

τα clocks δεν είναι μανταλάκια να τα μαζεύεις χωρίς επιπτώσεις.

 

εδω οι 8350 έχουν πρόβλημα να bootάρουν άνω των 5GHz εσυ θες να το πας παραπάνω;

την τάση μόνο μην ξεπεράσεις απο 1.5 βόλτ,καταστρεφεις τον επεξεργαστή μετά.

Έγινε επεξεργασία από xristaras12
Link to comment
Share on other sites

τα clocks δεν είναι μανταλάκια να τα μαζεύεις χωρίς επιπτώσεις.

 

εδω οι 8350 έχουν πρόβλημα να bootάρουν άνω των 5GHz εσυ θες να το πας παραπάνω;

την τάση μόνο μην ξεπεράσεις απο 1.5 βόλτ,καταστρεφεις τον επεξεργαστή μετά.

 

Άλλο οι 8350... 8πύρηνοι ξέρεις, άλλο ο 4300 ( 4πύρηνος ).

 

Το πού πάει, πόση τάση αντέχει, κλπ πίστεψέ με τα ξέρω πάρα πολύ καλά.

Δεν είμαι πρωτάρης στο... air cooled overclock :p

Link to comment
Share on other sites

Θα την πετάξω την οφτοπικια μου αλλά δεν αντέχω, ας με σβήσουν. Λες:

 

Έχω φτιάξει μια συνθεσούλα...

 

Δλδ φίλτατε billpeppa πώς σου ήρθε και έκανες τέτοια σύνθεση; Σ έχω και για ακριβοθώρητο reference poster, όχι τίποτα άλλο.

 

Φιλικά πάντα.

 

ΥΓ. Και η ταπεινή μου συνεισφορά στο τοπικ τώρα: Λες ότι πέρασες το τελευταίο bios. Τα ίδια αποτελέσματα είχες και με το προηγούμενο/α ή δεν δοκίμασες; Το λέω γιατί το bios update μπορεί  να επηρεάσει και αρνητικά στο o/c, όχι μόνο θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα την πετάξω την οφτοπικια μου αλλά δεν αντέχω, ας με σβήσουν. Λες:

 

Έχω φτιάξει μια συνθεσούλα...

 

Δλδ φίλτατε billpeppa πώς σου ήρθε και έκανες τέτοια σύνθεση; Σ έχω και για ακριβοθώρητο reference poster, όχι τίποτα άλλο.

 

Φιλικά πάντα.

 

ΥΓ. Και η ταπεινή μου συνεισφορά στο τοπικ τώρα: Λες ότι πέρασες το τελευταίο bios. Τα ίδια αποτελέσματα είχες και με το προηγούμενο/α ή δεν δοκίμασες; Το λέω γιατί το bios update μπορεί  να επηρεάσει και αρνητικά στο o/c, όχι μόνο θετικά.

 

Δεν είναι για δικό μου μηχάνημα, αλλουνού το κασέρι αλλουνού τα κομφόρ.

Σιγά μην έκανα για τον εαυτό μου σύστημα με AMD :D ( το πιο αδύναμο μηχάνημα μου είναι το νεότερο HTPC που είναι με... τον i7-3770K που είχα κρατήσει για reviews και για συγκριτικό με τον 4770K :D )

 

Και με τα 3 προηγούμενα BIOS τα ίδια έκανε.

Σιγά μην καθόμουνα με ένα BIOS όταν κάνει τέτοια κουλά που δεν είναι και σπάνια θέμα BIOS.

Δεν ήταν το BIOS ο φταίχτης εδώ δυστυχώς.

Θέλει ψύκτρες και φουρφούρια το μαραφέτι.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πεταω και γω ενα οφτοπικ αλλα με τη συγκεκριμενη cpu και την 770 δεν τρωει μπουκαλι(ονλαιν φανταζομαι)?

Να μου πεις,γιαυτο φανταζομαι το προσπαθεις να φτασει οσο πιο ψηλα σε συχνοτητα.

Anyway,σταθεροποιηθηκε καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.