Jump to content



Nέο PC για gaming + εφαρμογές με budget 800ευρώ


Recommended Posts

οκ ευχαριστώ πολύ! Έχουν αγοραστεί όλα εκτός από επεξεργαστή και μνήμες(λόγω μη διαθεσιμότητας σε ένα μαγαζί) .

 

Η συναρμολόγηση της ψύκτρας μου φάνηκε λίγο δύσκολη από κάτι video που κοιτούσα, είναι (αρχάριος εδώ) ; 

 

Σε περίπτωση που δεν βρω τον 6600Κ για τον 6500 χρειάζεται άλλη ψύκτρα από την stock ;

Link to comment
Share on other sites

Στο gaming οι θερμοκρασίες θα ανεβαίνουν. Η ψυκτρα χρειάζεται. Τώρα εξαρτάται από την ψύκτρα. Αν ακολουθήσεις τα βίντεο στο youtube δεν θα έχεις πρόβλημα. Για πιο εύκολη τοποθέτηση τοποθετείς την ψύκτρα πριν βάλει την μητρική στο κουτί. Ποια είδες?

Link to comment
Share on other sites

Η himalaya II ειναι πανευκολη , πραγματικα... Την εβαλα σε 10 λπτ με την mobo πανω στο κουτι, χωρις προβλημα. Λιγη παστα σε μεγεθος φακης στη μεση και κομπλε. Εχει δικη της θερμοαγωγιμη , αλλα χρησιμοποιησα την mx-4.

 Εσυ που λογικα θα την βαλεις με την mobo εξω, ακομη πιο παιχνιδι. Σε stress test του επεξεργαστη (3.7ghz τουρμπο) , 1 ωρα aida64 , μεχρι 57 βαθμους εφτασε. Αν εβαζα να κανω το ιδιο με την στοκ ψυκτρα, τωρα θα ειχα σουβλακι, οχι επεξεργαστη :p 

 

Η 212 ειναι αρκετα πιο φασαριοζικη (την εχω και αυτη στο 2ο πισι ) . Aλλα με πολυ σταθερες επιδοσεις , ειδικα στα λεφτα της, ασυναγωνιστες θα ελεγα! 

 

Για τον 6500 που δεν κλοκαρεται δε χρειαζεται αλλη ψυχτρα περα απο την stock. Μην ξεχασεις απλως να βαλεις θερμοαγωγιμη παστα και να την βαλεις σωστα.

Μια χαρα χρειαζεται η ψυκτρα, ειδικα οταν ερχεται το καλοκαιρακι και θες να παιζεις κανα παιχνιδι χωρις να εχεις εξτρα καλοριφερ στο δωματιο :p

 Επισης λεει οτι θα παρει τον 6600Κ. Τελος οι στοκ εχουν pre-applied παστα. Μια χαρα κανει η pre-applied παστα τη δουλεια της :) Αλλα σε ζεστες καταστασεις, αυξανονται αρκετα οι θερμοκρασιες... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ή δικια μου εμπειρία αλλά και όσο διαβάζω σε φόρους λέει ότι σε stock χρονισμούς οι επεξεργαστές της intel δεν έχουν θέμα σταθερότητας λόγω θερμοκρασίας. Δεν είμαστε και Ντουμπάι το καλοκαίρι να πιάνει 50 βαθμούς...

Θα μπορούσα να το καταλάβω όμως αν ή δυνατή ψυχτρα ήταν υποκατάστατο καλου airflow στον πύργο.

Και τέλος πάντων με την hyper 212 evo να κοστίζει 35 ευρώ, μια αξιοπρεπής ψυχτρα δεν είναι σπουδαίο έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειμαστε dubai αλλα βλεπω τις διαφορες με τα ιδια μου τα ματια... Ας πουμε ειναι αλλιως να εχεις 70 βαθμους και αλλιως 50.. Οπως και να το κανουμε.. Παιζει ρολο και ολο το συστημα και το στησιμο... Επισης δε μιλαω για idle θερμοκρασιες ;) Σε καταστασεις ηρεμιας ειναι παρομοιες. Στα load αλλαζει το πραμα.. 

Τη δουλεια της και σε εμενα την εκανε επι αρκετα χρονια η στοκ (στο προηγουμενο μου μηχανημα ας πουμε ) 

 

Ναι , συμφωνουμε στο τελευταιο :)  

Link to comment
Share on other sites

Ο 6600k δεν  έχει cooler οπότε θα χρειαστεί.

 

Αν έχει τα χρήματα για την himalaya II 45€, πάει σ'αυτήν. (αν πας στο define r5 την χωράει σε ύψος, αλλιώς έλεγξε το ύψος αν πάρεις άλλο κουτί) 17cm H

Αλλιώς οικονομική λύση Hyper 212 την έχει το κιτρινόμαγαζο σε προσφορά στα 32€ ώς vfm. 16cm H

Αν θες πιο οικονομική ben nevis  14cm H

http://www.hardwareoverclock.com/Drei-Kompaktkuehler-im-Test-Mini-ITX.htm

 

**Αν τα πάρεις απ'έξω δεν ξέρω σε τιμές τις βρίσκεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ερωτών γράφει πως « θέλω 2 πράγματα να χωράει στο define R5 και να είναι όσο το δυνατό αθόρυβο»

Άρα οποιαδήποτε stock επιλογή μάλλον δεν ενδείκνυται. Θα πρότεινα την μεγαλύτερη Noctua που χωρά στο κουτί που θέλει αν το αθόρυβο είναι πραγματικά η κυριότερη έγνοια.

Link to comment
Share on other sites

To κουτί την χωράει, 18cm h έχει περιθώριο , και είναι αθόρυβη 1200rpm.

 

Salde αν λες για την noctua U14S, η himalaya έχει παραπλήσιες θερμοκρασίες, 1-2 βαθμούς διαφορά να έχουν. 

Στην u14s το fan φτάνει μέχρι 1500rpm έναντι 1200rpm .

Για 1-2 βαθμούς να δώσεις 30€ παραπάνω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα κατέφθασαν.

Ακόμη δεν έχω επιλέξει επεξεργαστή αλλά έχω χρόνο GPU, PSU  και RAM έρχονται την Πέμπτη.

 

Συναρμολόγηση θα γίνει το Σάββατο με το καλό.

 

Όσο αναφορά την ψύκτρα :

 

Tην Himalaya 2 την βρίσκω 39ευρώ και από τα video και όπως λέει και ο tommybertsen

 φαίνεται πιο εύκολη στη συναρμολόγηση(αρχάριος εδώ) συμφέρει έναντι της evo 212 ;

 

H noctua αν και μ'αρεσει είναι 1,5 φορά πάνω το κόστος...

 

 

post-60203-0-43592900-1447696472_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από tribe
Link to comment
Share on other sites

Συμφερει κατα πολυ, εφοσον τη χωραει το κουτι, και απο θορυβο ειναι "χωμα"... Απο επιδοσεις εξαιρετικη, ειδικα για τα λεφτα της (πιο φτηνη απότι εδω την βρισκεις! ). Δε πιστευω να εχεις κανενα θεμα με το 1151 σοκετ. Οπως και η universal h5 της Cryorig δειχνει υποστηριξη για 1151, νομιζω και για αυτη θα ισχυει το ιδιο , αν και φαινεται ως discontinued απο το σαιτ της Alpenfohn.

Link to comment
Share on other sites

Συμφερει κατα πολυ, εφοσον τη χωραει το κουτι, και απο θορυβο ειναι "χωμα"... Απο επιδοσεις εξαιρετικη, ειδικα για τα λεφτα της (πιο φτηνη απότι εδω την βρισκεις! ). Δε πιστευω να εχεις κανενα θεμα με το 1151 σοκετ. Οπως και η universal h5 της Cryorig δειχνει υποστηριξη για 1151, νομιζω και για αυτη θα ισχυει το ιδιο , αν και φαινεται ως discontinued απο το σαιτ της Alpenfohn.

To R5 έχει οπότε δεν έχει θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salde αν λες για την noctua U14S, η himalaya έχει παραπλήσιες θερμοκρασίες, 1-2 βαθμούς διαφορά να έχουν.  Στην u14s το fan φτάνει μέχρι 1500rpm έναντι 1200rpm . Για 1-2 βαθμούς να δώσεις 30€ παραπάνω

 

για μικρή διαφορά θερμοκρασίας όπως γράφεις δεν αξίζει, ιδιαιτέρως αν δεν πρόκειται να γίνεται άγριος υπερχρονισμός. Η πρόταση για επιλογή Noctua προέρχεται από την περιορισμένη εμπειρία μου με αυτήν και με βασικό κριτήριο τον θόρυβο, όχι τις θερμοκρασίες. 

Link to comment
Share on other sites

για μικρή διαφορά θερμοκρασίας όπως γράφεις δεν αξίζει, ιδιαιτέρως αν δεν πρόκειται να γίνεται άγριος υπερχρονισμός. Η πρόταση για επιλογή Noctua προέρχεται από την περιορισμένη εμπειρία μου με αυτήν και με βασικό κριτήριο τον θόρυβο, όχι τις θερμοκρασίες. 

Την ψύκτρα την έχω, από θόρυβο δεν ακούγεται, την είχα προτείνει και στον Tommy, την έχει και ο Pasjohn

μπορούν να σου πουν αν είναι ικανοποιημένοι.

Και σε reviews μπορείς να δεις θερμοκρασίες ( και σε OC) και θόρυβο.

 

edit

κάποια reviews που έχει και τις 2

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?289674-Alpenfohn-Himalaya-2

http://www.gamezoom.net/artikel/Alpenf_hn_Himalaya_2_Test_Review_Exklusiv_-29818-2

http://www.tweaktown.com/reviews/6636/alpenfoehn-himalaya-ii-cpu-cooler-review/index6.html

 

Η διαφορά της με την u14s είναι ότι η noctua σχεδιαστικά έχει καλύτερη διάταξη στα heatpipes

και το fan της πάει μέχρι 1500rpm. Στις ίδιες στροφές σε θερμοκρασίες είναι κοντά.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το feedback.

Τον 6600 θα τον πάρω από Ελλάδα τελικά μιας και τον βρήκα μέσω γνωστού 40 ευρώ φτηνότερο :eek: :eek: :rolleyes: :rolleyes:

 

Ας φτάσουμε στην ψύκτρα μια καλή.

Βρίσκω την Himalaya 2 σε καλή τιμή.

Την Evo την βγάζω από εξίσωση.

Να πάρω Himalaya ή να το γυρίσω σε Νοctua μιας και θα καλύψω τη διαφορά. Και από Νοctua ποια ; και τι διαφορά έχουν οι 14/15 ( Yποθέτω ότι το U και D έχει να κάνει με τους ανεμιστήρες;)

Στo R5 χωράνε;

 

Άλλους ανεμιστήρες να πάρω για το κουτί;

Link to comment
Share on other sites

2 προ εγκατεστημένους ανεμιστήρες έχει, θα έβαζα έναν ακόμη sp (static pressure) μπροστά.

Θερμό αγώγιμη πάστα έχεις? Αν όχι όποια βρεις με την παρακάτω σειρά θα έπαιρνα

1 Thermal Grizzly Kryonaut

2 Prolimatech PK-3

3 Gelid GC Extreme

4 Noctua NT-H1

 

 

Για την ψήκτρα διάβασε και σχετικά reviews και κρίνεις.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Την Himalaya την έχω στο R5, οπότε χωρά. Οι Noctua που είναι μικρότερες και αυτές χωράνε. Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι π.χ. η NH-D15 ότι αν έχεις High profile μνήμες, θα πρέπει να σηκώσεις το μπροστινό fan. Μπορείς όμως να βάλεις το fan από την άλλη μεριά ή να το σηκώσεις λίγο πιο πάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.