Jump to content



Πρόταση για κάρτα γραφικών!


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ηθελα να μου προτείνεται μια κάρτα γραφικών να αγοράσω. Θέλω γύρω στα 120 (max 150€). Ενδιαφερομαι για gaming (παίζω κυρίως world of warcraft, cs, diablo αλλά που κ που δοκιμαζω κ offline games). Δουλεύω εναν amd fx6350 και 8gb ram! Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε!

Για αρχή ρίξε μια ματιά εδώ αν δεν το έχεις κάνει ήδη! To budget σου μπορεί να μην είναι ακριβώς το ίδιο αλλά σίγουρα θα πάρεις μια ιδέα!

Θα επανέλθω. :)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ποιο τροφοδοτικό έχεις?

Στα χρήματα που κοιτάς αν έχεις υπομονή και το ψάξεις, μπορείς να βρεις καλές 

ευκαιρίες σε μεταχειρισμένες κάρτες με εγγύηση αν σε ενδιαφέρει (r9 270/270X // r9 280 // gtx 760 ).

Link to comment
Share on other sites

140-150€ με υπομονή και ψάξιμο θα την πετύχει.

 

Αλλά με το τροφοδοτικό που έχει αυτές τις κάρτες που πρότεινα μάλλον δεν θα μπορεί να αντεπεξέλθει. Οπότε θα χρειαστεί και τροφοδοτικό.

8pin pci-e έχει το τροφοδοτικό σου (πρέπει να έχει 1 6pin)?

 

Σε gtx 750ti μεταχειρισμένη που δεν έχει μεγάλη απαίτηση σε ενέργεια μπορεί επίσης να δει.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου

μεταχειρισμένη 660 (απλή-που ούτε καίει) στα 100€ και μεταχειρισμένο σσδ στα 50€.η καινούριο με λίγο πιο πάνω

αυτές οι κάρτες που λες δεν είναι δυνατές.

Link to comment
Share on other sites

trofodotiko-Lamtech-Powe-0801194002-9781

 

Με τα λίγα που καταλαβαίνω από τροφοδοτικά, εγώ βλέπω ένα 200-250W τροφοδοτικό που πωλείται ως 550W. Ακόμα και τα WATT να προσθέσεις σε κάθε γραμμή, δεν βγάζεις πάνω από 450-460W. Καλό τροφοδοτικό για.... Athlon XP του 2003.

@nikitasd, τσέκαρε λίγο το ταμπελάκι στο τροφοδοτικό σου και πες μας αν γράφει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με αυτά της φωτογραφίας.

 

 

 


Βρήκα μια r7 250 4gb και μια gt730 2gb. Τις δίνει ο τύπος σχεδόν μισή τιμή. Μου κανει καμία απο τις 2? Και να βάλω τα υπολοιπα για εναν ssd πχ?

 

Αλήθεια τι κάρτα γραφικών έχεις τώρα; Και όταν λες μισή τιμή τι εννοείς; Διότι αν σου πουλάει π.χ. καμιά 250 με 4GB DDR3 που πήρε στα 120€, 60-70€, δεν αξίζει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σε ονομαστική ισχύ τα σπάει. Αν αθροίσεις τάσεις βγάζει κάτι λιγότερο από 460-470W και είναι rated 550W;!!! OMFG!!!!

 

Όσο αφορά το θέμα τεχνολογιών όντως είναι πίσω. Λογικά ίσως σηκώσει κάποια από τις πολύ χαμηλά ενεργοβόρες κάρτες, γιατί αυτά τα lamtech κάλλιστα μπορεί να το παίξουν και λαμπάδες τώρα κοντά με την Λαμπρή αν τα ζορίσεις πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

trofodotiko-Lamtech-Powe-0801194002-9781

Με τα λίγα που καταλαβαίνω από τροφοδοτικά, εγώ βλέπω ένα 200-250W τροφοδοτικό που πωλείται ως 550W. Ακόμα και τα WATT να προσθέσεις σε κάθε γραμμή, δεν βγάζεις πάνω από 450-460W. Καλό τροφοδοτικό για.... Athlon XP του 2003.

@nikitasd, τσέκαρε λίγο το ταμπελάκι στο τροφοδοτικό σου και πες μας αν γράφει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με αυτά της φωτογραφίας.

Αλήθεια τι κάρτα γραφικών έχεις τώρα; Και όταν λες μισή τιμή τι εννοείς; Διότι αν σου πουλάει π.χ. καμιά 250 με 4GB DDR3 που πήρε στα 120€, 60-70€, δεν αξίζει.

Το ίδιο τροφοδοτικό έχω! Ακριβως τα ίδια γράφει. Μου είπε 60€ αλλά δε ξέρω ποσο την είχε πάρει. Οποτε να ψαχτω για 660 και να δώσω και τα υπόλοιπα για εναν ssd? Για να μην σας ταλαιπωρω όμως τόσο πολύ θέλω να παίζω το world of warcraft σε ultra γραφικά και να μπορω να δοκιμαζω παιχνίδια (watchdogs πχ) με ικανοποιητική απόδοση. Παίζω σε 32αρα οποτε θέλω με τα χρηματα που θα διαθεσω να παίζω όσο πιο ικανοποιητικά γίνεται!
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν ξέρεις πόσο την είχε πάρει, πως ξέρεις ότι σου την δίνει μισοτιμής; Έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί οι τιμές σήμερα στις 250 τα 60€ είναι καλή τιμή για μεταχειρισμένη, αλλά αν είναι να δώσεις 60 ευρώ για μεταχειρισμένη, δεν τα δίνεις για 250. Αν μιλάμε για 730, τότε δεν αξίζει όπως και αν το δεις. Διότι τόσο έχουν οι καινούριες.

 

Δεν ξέρω τις ακριβείς ανάγκες αυτές των παιχνιδιών, ή άλλων μελλοντικών που θα σε ενδιαφέρουν, αυτό που ξέρω είναι ότι ξεκινάς με αλλαγή τροφοδοτικού. Αν πάρεις 660 ή 270 ή δεν ξέρω τι άλλο αξιόλογο, αλλά και ενεργοβόρο, το τροφοδοτικό αυτό είναι επικίνδυνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θελω κ εγω να κανω την ιδια ερωτηση, για προταση καρτας γραφικων κ δεν ανοιξα νεο θεμα ειπα να το ποσταρο εδω.

Κυριως με ενδιαφερει για παιχνιδια, γτ εχω μια αρκετα καλη τωρα απλα δεν υποστηριζει d11.

THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W

cpu amd Phenom II x4 965 Processor 3.40 ghz

ram 12 gb

για οθονη χρησιμοποιω μια samsung tv full hd 3d 40"

 

εως 150 - 200 ευρω

Έγινε επεξεργασία από demonakos
Link to comment
Share on other sites

Για htpc είναι τα ενσωματωμένα. :)Δεν έχουν σοβαρή διαφορά η 270 από την 750ti *+ ότι η 750ti θα είναι πολύ καλύτερα ανεκτή για το πολύ κακό (παρτίδα TR2 - μαζικά ελαττωματικά) τροφοδοτικό του. Αν, δε, πάει στο όριο του μπάτζετ και δει κάποια 280, πέρα από το psu θα έχει θεματάκι και με τον cpu. Έτσι κατέληξα στην 750ti (και με δεδομένο ότι η 960 είναι εκτός μπάτζετ και θα κοπεί και από τον phenom).

 

*δεν θυμόμουν καλά, έχουν ένα αξιοσέβαστο 20%. My fault.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

:mellow: :mellow:

ενταξει δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα που γραψατε αλλα η 750 μου φαινεται καλη. Παιζει μεγάλη διαφορά αν διαλεξω την


VGA GIGABYTE GEFORCE GTX750 GV-N750OC-2GI 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL

 

ή

 

VGA ASUS GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL

 

πιστευω οτι το  middle earth shadown of modor και το God θα τα παιζει ανετα

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είναι άλλες κάρτες. :) Η μία είναι η 750 και η άλλη η 750ti. Σε αυτά τα λεφτά και από το eshop πας εδώ: http://www.e-shop.gr/vga-asus-r9-270-r9270-dc2oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513644 Καλύτερη και από τις δύο.

 

Προσδιόρισε λίγο το "άνετα" πώς το εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είναι άλλες κάρτες. :) Η μία είναι η 750 και η άλλη η 750ti. Σε αυτά τα λεφτά και από το eshop πας εδώ: http://www.e-shop.gr/vga-asus-r9-270-r9270-dc2oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513644 Καλύτερη και από τις δύο.

 

Προσδιόρισε λίγο το "άνετα" πώς το εννοείς.

  • Απαιτήσεις κατανάλωσης: Πάνω από 150W (απαιτείται επιπλέον καλώδιο 6-pin).
  • δεν εχει τετοιο νομιζω το τροφοδοτικο μου
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.