Jump to content



Laptop Turbo-X i7 ?


Recommended Posts

Χαίρετε.

 

Ενδιαφέρομαι για καινούριο λάπτοπ μιας και το Vaio που έχω (με Win7) δυσκολεύεται πολλές φορές ακόμη και στην πλοήγηση στο ίντερνετ πλέον. Τα έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω αφού το έχω πάρα πολλά χρόνια.

 

Η χρήση είναι αρκετά βασική, με ίντερνετ κυρίως και εφαρμογές γραφείου, χωρίς απαιτητικά παιχνίδια, video editing κτλ, θέλω όμως να έχει 17άρα οθόνη μιας και δεν έχω desktop PC και χρησιμοποιώ το λάπτοπ για όλες τις χρήσεις.

 

Σκέφτομαι να πάω σε i7, αν και ξέρω ότι μάλλον αποτελεί overkill για τη χρήση που προορίζεται, και γλυκάθηκα αρκετά με την τιμή του συγκεκριμένου Turbo-X, ειδικά από την στιγμή που η αμέσως επόμενη σύνθεση με τον ίδιο επεξεργαστή είναι 180 ευρώ ακριβότερη. Ο λόγος που πάω σε i7 είναι γιατί θέλω να κρατήσω το λάπτοπ αρκετά χρόνια χωρίς να σέρνεται, όπως έκανα και με το Vaio (άλλο Sony, άλλο Turbo-X, βέβαια...)

 

Σημειωτέον, έχω ήδη SSD τον οποίον και θα μεταφέρω στο καινούριο μηχάνημα, βάζοντας τον on-board HDD στη θέση του DVD-ROM (όπως έχω κάνει και με το Vaio).

 

Γενικά διαβάζω ότι πολλοί αποδοκιμάζουν την αγορά Turbo-X (χωρίς βέβαια να έχω καταλάβει το γιατί). Υπάρχει κάποιος ενδοιασμός για το συγκεκριμένο laptop που με ενδιαφέρει ή να προχωρήσω ? Το θεωρώ τρομερό value for money.

 

Thanks !

 

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ

 

αποτελεί overkill για τη χρήση που προορίζεται

 

 

 

 

πολλοί αποδοκιμάζουν την αγορά Turbo-X (χωρίς βέβαια να έχω καταλάβει το γιατί)

και

 

 

άλλο Sony, άλλο Turbo-X

  

δεν συνάδουν...

Μόνος σου ρωτάς και μόνος σου δίνεις και την "σωστή" απάντηση...

Οπότε πάρε ένα "τουρμπόΧ"α να δοκιμάσεις την τύχη σου ;-)

Που ξέρεις μπορεί να σου κάτσει  :) 

 

υ.γ. πάρε μία 22άρα -27άρα οθόνη να την ευχαριστηθείς και συνδέσου στο laptop με ασύρματα πληκτρολόγιο / ποντίκι. βάζοντας το laptop "στην άκρη"... 

Το 17άρι θα σου είναι δύσκολο στη μεταφορά...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ

 

 

 

 

 

και

 

 

  

δεν συνάδουν...

Μόνος σου ρωτάς και μόνος σου δίνεις και την "σωστή" απάντηση...

Οπότε πάρε ένα "τουρμπόΧ"α να δοκιμάσεις την τύχη σου ;-)

Που ξέρεις μπορεί να σου κάτσει  :) 

 

υ.γ. πάρε μία 22άρα -27άρα οθόνη να την ευχαριστηθείς και συνδέσου στο laptop με ασύρματα πληκτρολόγιο / ποντίκι. βάζοντας το laptop "στην άκρη"... 

Το 17άρι θα σου είναι δύσκολο στη μεταφορά...

 

Δεν το μεταφέρω σχεδόν καθόλου εκτός σπιτιού το λαπτοπ. Από τον καναπέ στο κρεβάτι και πίσω μόνο (οπότε η 27άρα δεν αποτελεί λύση).

Link to comment
Share on other sites

Τα turbox τα αποδοκιμάζουν γιατί απλά χαλάνε. Προσωπικά ότι έχω πάρει ή ξέρω άτομα που έχουν πάρει (στικακια, κινητά, εξωτερικό σκληρο(θήκη), πληκτρολόγιο, usb hub και πολλά άλλα) όλα έχουν χαλάσει. ΟΛΑ όμως. Δεν έχουν καθόλου αξιοπιστία γι αυτό και τα αλλάζουν αμέσως μόλις τα πας πίσω. 

Αν θες να το κρατήσεις πολύ καιρο δηλαδή αξιοπιστία και turbox δεν πάνε μαζί.

 

Όσο για τον i7 μεγάλο overkill. Μπορείς να πας σε i5, πάλι overkill είναι αλλά δεν θα δώσεις τόσα λεφτά και θα κρατήσει καιρό. Από ότι βλέπω υπάρχρει γενικά μια τάση τα προγράμματα απλής χρήσης να γίνονται πιο ελαφριά (βλ windows) οπότε αποψή μου είναι ότι δεν θα έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

γλυκάθηκα αρκετά με την τιμή του συγκεκριμένου Turbo-X, ειδικά από την στιγμή που η αμέσως επόμενη σύνθεση με τον ίδιο επεξεργαστή είναι 180 ευρώ ακριβότερη.

 

Με το turbo-x θα έρθει η στιγμή στο μέλλον που θα σκεφτείς γιατί δεν έδωσα αυτά τα 180 ευρώ παραπάνω οταν είχα την ευκαιρία να πάρω laptop.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις όλα τα turbox έχουν πολύ καλή τιμή για αυτά που λένε ότι έχουν... Αλλά βασικά δεν ξέρεις τι έχουν.. Εκτός από την κάρτα γραφικών και τον επεξεργαστή τα άλλα,όπως μητρική, τροφοδοτικό κτλ, είναι άγνωστης μάρκας και αμφιβόλου ποιότητας για να μείνει η τιμή χαμηλά.. Οπότε όταν παίρνεις ένα turbox είναι σα να παίρνεις ένα κινέζικο προϊόν που το παίρνεις μόνο και μόνο επειδή είναι φθηνό και δοκιμάζεις την τύχη σου.. Βέβαια αν πάθει κάτι συνήθως το κάνουν αντικατάσταση χωρίς να ρωτάνε και πολλά πολλά άλλα δε γίνεται δουλειά να είσαι εκεί κάθε μήνα για να σου φτιάχνουν κάτι... Βέβαια έχω και γνωστό με turbox που έκανε πολύ καιρό να του βγάλει θέμα,αλλά τελικά του έβγαλε..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ακριβότερο με τον ίδιο επεξεργαστή έχει 8 GB RAM αντί 6, οθόνη με υψηλότερη ανάλυση, υβριδικό σκληρό δίσκο διπλάσιας χωρητικότητας , τρία χρόνια εγγύηση έναντι ενός έτους και είναι ελαφρύτερο κατά 350 γραμμάρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Σκέφτομαι να πάω σε i7, αν και ξέρω ότι μάλλον αποτελεί overkill για τη χρήση που προορίζεται, και γλυκάθηκα αρκετά με την τιμή του συγκεκριμένου Turbo-X, ειδικά από την στιγμή που η αμέσως επόμενη σύνθεση με τον ίδιο επεξεργαστή είναι 180 ευρώ ακριβότερη.

 

 

δεν ειναι 180E πιο ακριβο, ειναι 180Ε πιο καλο.

εξηγησε ο p55 τον λογο.

παραπανω  ραμ , παραπανω αναλυση , διπλασιος δισκος , αλλη εταιρια.

οποτε δεν ειναι και ομοια για να το πεις πιο ακριβο.

Δε ξερω αν πιανεις το σκεπτικο μου.

παντως αναμεσα σε αυτα τα δυο εννοειται το λενοβο

και μακρια απο turob-x

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή συστήματος για serfing και office μου φαίνεται υπερβολικό. Για να χει το Vaio Win 7 θα είναι κάποιο διπηρυνο 2core η i3 στη χειρότερη. Οπότε αφού έχεις βάλει πάνω ssd μια αναβάθμιση στη ram και μια φρέσκια εγκατάσταση των win νομίζω ότι θα καλύπτε τις ανάγκες σου και θα έπαιρνες την οθόνη για να κάνεις πιο ξςκουραστη τη δουλειά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί θέλεις λάπτοπ. Είσαι διατεθειμένος να πάρεις κάτι πιο αργό, μη αναβαθμίσιμο, πιο ευαίσθητο, με μικρότερη οθόνη κτλ κτλ μόνο και μόνο για να το παίρνεις μερικές φορές στον καναπέ; Και ενώ έχεις ήδη ένα -έστω και παλιό- λάπτοπ; Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

 

Ρίξε μια ματιά τι σύστημα κάνεις με αυτά τα λεφτά:

 

http://www.e-shop.gr/case-raijintek-metis-mini-itx-black-window-p-PER.814335

http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-530mpcbeu-smart-se-series-530w-cm-87--p-PER.640644

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i5-4460-320ghz-lga1150-box-p-PER.558465

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-z97m-itx-ac-retail-p-PER.528800

http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-1600c11s-8gis-8gb-ddr3-1600mhz-aegis-p-PER.550906

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-23mp75hm-p23-led-full-hd-with-speakers-p-PER.170158

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή συστήματος για serfing και office μου φαίνεται υπερβολικό. Για να χει το Vaio Win 7 θα είναι κάποιο διπηρυνο 2core η i3 στη χειρότερη. Οπότε αφού έχεις βάλει πάνω ssd μια αναβάθμιση στη ram και μια φρέσκια εγκατάσταση των win νομίζω ότι θα καλύπτε τις ανάγκες σου και θα έπαιρνες την οθόνη για να κάνεις πιο ξςκουραστη τη δουλειά σου.

 

Το τωρινό λάπτοπ φοράει έναν Pentium Τ3400, έχω ήδη βάλει την μέγιστη δυνατή μνήμη (4 GB), ενώ η εγκατάσταση των Windows είναι φρέσκια. Παρ' όλα αυτά, έρχονται στιγμές που ζητάω κάτι περισσότερο γι' αυτό σκέφτομαι νέο μηχάνημα. Είναι και το μικρόβιο με τους Η/Υ, οπότε καταλαβαίνεις...

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ήθελα να πάω σε τόσο υψηλή τιμή, αλλά είναι ο φτηνότερος i7 με 17άρα οθόνη, γι' αυτό κατέληξα εκεί. Αφού θα αλλάξω που θα αλλάξω λάπτοπ, είπα να πάρω τουλάχιστον πολύ δυνατό επεξεργαστή. Ομολογώ ότι μια λύση γύρω στα 400-500 ευρώ συνολικά θα με έκανε να αισθάνομαι πιο ασφαλή οικονομικά.

 

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί θέλεις λάπτοπ. Είσαι διατεθειμένος να πάρεις κάτι πιο αργό, μη αναβαθμίσιμο, πιο ευαίσθητο, με μικρότερη οθόνη κτλ κτλ μόνο και μόνο για να το παίρνεις μερικές φορές στον καναπέ; Και ενώ έχεις ήδη ένα -έστω και παλιό- λάπτοπ; Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

 

Ρίξε μια ματιά τι σύστημα κάνεις με αυτά τα λεφτά:

 

http://www.e-shop.gr/case-raijintek-metis-mini-itx-black-window-p-PER.814335

http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-530mpcbeu-smart-se-series-530w-cm-87--p-PER.640644

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i5-4460-320ghz-lga1150-box-p-PER.558465

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-z97m-itx-ac-retail-p-PER.528800

http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-1600c11s-8gis-8gb-ddr3-1600mhz-aegis-p-PER.550906

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-23mp75hm-p23-led-full-hd-with-speakers-p-PER.170158

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πάω σε desktop σύστημα. Καταρχήν, δεν έχω γραφείο !! Ότι κάνω γίνεται στον καναπέ και το κρεβάτι !!

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

Τα turbox τα αποδοκιμάζουν γιατί απλά χαλάνε.

 

Δεν λεω οτι προκειται για ποιοτικα προιοντα αλλα σε μεγαλο βαθμο παιζει και confirmation bias. Δηλαδη σου μενουν στη μνημη περισσοτερο αυτα τα περιστατικα που επιβεβαιωνουν τη θεωρια σου. Δε μιλαω για σενα προσωπικα τωρα.

 

Το laptop που ειχε ο πατερας μου και του αλλαζε τα φωτα στη χρηση (turbox του 2008) αντεξε μεχρι το 2014 και τοτε το αλλαξε οχι γιατι εβγαλε κατι σοβαρο απλα ηθελε κατι καινουριο με αφορμη οτι που και που δεν εβλεπε σωστα καποιες usb θυρες το τελευταιο διαστημα. Ακομα χρησιμοποιειται ως δευτερευον.

 

Εχω δει ενα σωρο vaio, hp, acer και φυσικα και turbox με προβληματα. Δεν μπορω να πω οτι ξεχωριζω τα turbox. Ξεχωριζω ομως τα lenovo για την ποιοτητα τους

 

Απο την αλλη δεν ειναι και ολα τα turbox το ιδιο. Καποια που εχω δει τελευταια που ειναι clevo (με turbox logo) ειναι οντως της πλακας. Απλα μην τα απορριπτουμε ολα με τη μια.

 

Και μετα απο αρκετο χρονικο διαστημα ολα μα ολα ανεξαρτητως μαρκας και εφοσον γινεται χρηση θα παρουσιασουν καποιο προβλημα. Μηχανηματα ειναι.

 

Η προσωπικη σταθερη εξαιρεση μου στο τσουβαλιασμα ειναι τα UPS turbox. Πραγματικα σκουπιδια, ουτε εναν δεν ξερω που να μην του χαλασε μετα απο λιγο.

Έγινε επεξεργασία από bspus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το turbox, (πέρα από τα υπόλοιπα που προαναφέρθηκαν, τα οποία είναι λαχείο για οποιοδήποτε laptop) είναι το 1 έτος εγγύηση σε σχέση με τα 3 του lenovo* που είδες. (*όχι πως δεν έχω πετύχει και lenovo, που είχαν χαλάσει τα πάντα μέσα: δίσκοι, μνήμες κτλ).

 

Όπως και να έχει,η εγγύηση για τα laptop είναι το σημαντικότερο πράγμα, μιας και η παραμικρή ζημιά, μπορεί να σου στοιχίσει το κόστος ενός νέου laptop. Είναι σημαντικός παράγοντας πριν αποφασίσεις να αγοράσεις, πέρα από τα χαρακτηριστικά κάθε laptop.

Έγινε επεξεργασία από anonymous-root
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα Inspiron 3543 με i3 (κάπου 500 ευρώ) και πρόσθεσε εάν θες έναν SSD (αλλα 80-100). Τον δίσκο του 1ΤΒ ανάλογα με τις ανάγκες σου

 

α) τον βάζεις σε εξωτερική θήκη

β) τον βάζεις με caddy στην θέση του οπτικού

 

Θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, χωρίς κανένα πρόβλημα και θα σου έχουν περισσέψει και 150-250 ευρώ (ανάλογα με το αν θα βάλεις SSD ή όχι)

 

(αν θες ντε και καλά 17 ίντσες υπάρχει το 5749)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα Inspiron 3543 με i3 (κάπου 500 ευρώ) και πρόσθεσε εάν θες έναν SSD (αλλα 80-100). Τον δίσκο του 1ΤΒ ανάλογα με τις ανάγκες σου

 

α) τον βάζεις σε εξωτερική θήκη

β) τον βάζεις με caddy στην θέση του οπτικού

 

Θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, χωρίς κανένα πρόβλημα και θα σου έχουν περισσέψει και 150-250 ευρώ (ανάλογα με το αν θα βάλεις SSD ή όχι)

 

(αν θες ντε και καλά 17 ίντσες υπάρχει το 5749)

 

Για 17'αρι πάω σίγουρα. αλλά μου φαίνεται πολύ να δώσω 600+ ευρώ για i3 ;όταν σε αντίστοιχα λεφτά παίρνεις κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

Την ποιοτητα και το ονομα της Dell τα πληρωνεις.

Αυτα δεν εχει το TurboX και γιαυτο εχει τοσο.

Δεν ειναι οτι ειναι εξυπνοι στο πλαισιο και πονηροι της Dell.

Οτι πληρωνεις, παιρνεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 17'αρι πάω σίγουρα. αλλά μου φαίνεται πολύ να δώσω 600+ ευρώ για i3 ;όταν σε αντίστοιχα λεφτά παίρνεις κάτι τέτοιο.

 

To Lenovo που λες, στο γερμανικό αμαζον υπάρχει στα 609 τελική (στην πόρτα σου). Πάρτο!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.