Jump to content



Recommended Posts

Ο SSD του τίτλου στα 99€ http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=18068.

Δεν ξέρω καν τι λέει και είμαι σε αναζήτηση δίσκου. Είναι η καλύτερη τιμή στην Ελλάδα.(Κατά ~13€)

 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
λήξη προσφοράς
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος ssd kingston θα σου πω απλα μακρυα. Πριν λιγες μερες εκανα το λαθος να τρεξω ενα ssd-z και τα νουμερα που εβγαλε ηταν τραγικα... Ocz arc 240 gb στα 105 ευρω απο σκρουτζ και εισαι αρχοντας. Κοιτα και για crucial mx 100 η και για samsung 850.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ οτι όλοι οι Kingston είναι κακοί.

Έχω βάλει Fury σε αρκετά συστήματα και είναι άψογος. Σίγουρα ο Arc είναι πιο δελεαστικός στα 100ευρώ αλλά αν ο άλλος μετράει και το τελευταίο ευρώ μια χαρά SSD είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος ssd kingston θα σου πω απλα μακρυα. Πριν λιγες μερες εκανα το λαθος να τρεξω ενα ssd-z και τα νουμερα που εβγαλε ηταν τραγικα... Ocz arc 240 gb στα 105 ευρω απο σκρουτζ και εισαι αρχοντας. Κοιτα και για crucial mx 100 η και για samsung 850.

 

Tρέξε ένα ΑΤΤΟ και θα δεις ότι δεν είναι καθόλου τραγικά.

Link to comment
Share on other sites

Το boot εξαρταται απο πολλους παραγοντες (οπως και η ταχυτητα μεσα στα windows)

Οταν φορτωνει στην εκκινηση χιλα πραγματα και στις υπηρεσιες αλλα τοσα τα 25" φαινονται ονειρο

Στο 2ο pc (q8400 - 2 gb ram -320 sata hd) τελευταια σερνοταν , εκανε 5 λεπτα να ανοιξει ο chrome

Μην πω για παιχνιδια (πολυ ελαφρια οχι βαρια)  ,το εβαζες να ξεκινησει και μετα απο μιση ωρα αν ησουν τυχερος ξεκινουσε

Στις επιδοσεις της διαχειρησης εργασιων η χρηση ram (σε idle) χτυπαγε μονιμα ταβανι (περιπου 2 gb) και το pc σταματουσε να δουλευει πολλες φορες

απενεργοποιησα ολα τα αχρηστα που φορτωνε και ολες τις περιττες υπηρεσιες και κυριολεκτικα μεταμορφωθηκε.. λες και εβαλα ssd ήταν

ο chrome πλεον ανοιγει σφαιρα και η χρηση ram (idle) επεσε στα 500 mb !! και ολα ανοιγουν σφαιρα πλεον

Έγινε επεξεργασία από michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

25" καναμε με μηχανικους δισκους :p

αδειο μηχάνημα;; Δν μπορείς να φανταστείς τι έχω φορτωμένο πάνω ...άσε που 25" ίσως λέω πολυ ...γιατι και μένα έκανε κανά 2 λέπτο να φορτώσει πλήρως . Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

25 για ssd ειναι υπερβολικά παρα πολλα ,ο δικος μου πλήρης και αφορμαριστος με 7αροα και παλιο ssd ανοίγει σε καμια δεκαρια sec ,της κόρης μου με 8αρια , καινουργιο (ενός χρόνου πια) αλλα μουφτικο ssd (kingston φτηνιάρικος ) με οχι πολλα προγραμματα ,ξεκινα σε 4-5 sec .

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

αδειο μηχάνημα;; Δν μπορείς να φανταστείς τι έχω φορτωμένο πάνω ...άσε που 25" ίσως λέω πολυ ...γιατι και μένα έκανε κανά 2 λέπτο να φορτώσει πλήρως .

Οτι λεει και ο @das.Ειναι υπερβολικα πολλα.

Οχι μονο αυτο , απλα με κατι τετοιες περιπτωσεις , αποθαρρυνεις απο την αγορα και αυτους που πιστευουν οτι ο ssd βοηθαει μονο στο boot time :p

Link to comment
Share on other sites

25 ? Πάω για καφέ και γυρίζω ρε συ. Κοίταξε το startup. Είτε με msconfig είτε με ton ccleaner v5

Μιας και το αναφερεις, οι ρυθμισεις απο εδω post-60900-0-59893300-1432048147_thumb.j

 

 

ειναι safe να πειραχτουν; 

 

Οχι οτι εχω θεμα με την εκκινηση. 7sec μεχρι το welcome και αλλα 5 μεχρι να σερφαρω, ειναι καλα για τον γερο-intel 520! Sorry για τα offtopic!

Link to comment
Share on other sites

Στο Boot δεν πειράζεις τίποτε. Στο startup κάνε uncheck όσα προγράμματα δεν χρειάζονται στην εκκίνηση. Αν είναι λίγα ο ssd δεν καταλαβαίνει τίποτε. Μόνο αν είναι πάρα πολλά τότε μπορεί να επηρεαστεί.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

εκεινα ειναι τα πρωτα που ξε-τσεκαρω. Στο boot καπου ειχα δει οτι μπορεις να βαλεις εκει που λεει πυρηνες "4" , αλλα ουτε ξερω τι χρησιμευει...! 

 

επισης εχω βασικα πραγματα στον ssd , συν antivirus (comodo + mbam antimalware) και μπουταρει οπως μπουταρεε με μηδεν πραγματα μεσα! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εξορισμού τα win χρησιμοποιούν όλους τους πηρήνες. Αλλάζεις τους πυρήνες για λόγους troubleshooting.  Ρίξε μια ματιά εδώ

 

Αντίστοιχα και για τη μνήμη

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι κινγκστον έχουν πρόβλημα στα ασυμπίεστα δεδομένα. εγώ είχα πάρει 4( μάλλον όχι τον συγκεκριμένο )  για να κάνω δύο ραιντ μηδέν και δυστυχώς μετά έμαθαγια τη διαφορά ασυμπίεστων και συμπιέσιμων δεδομένων στους κοντρολερ των Kingston . στο as ssd benchmark τα νούμερα είναι πολύ κάτω. τώρα δεν ξέρω τι γίντεται με τους καινούργιους κοντρολερ τους phison.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

εγώ το λέω πρόβλημα. σε raid 0 ενώ σε κανονικά benchmark και συμπιέσιμα δεδομένα μου έβγαζε ταχύτητες 900 MB / SEC , στο as ssd benchmark έπιανε εκτός του read σε όλα τα υπόλοιπα 140 MB / SEC.

απαράδεκτο για εταιρία τέτοιους μεγέθους. να έλεγες ότι είναι δίσκοι του πλαισίου ή της λαικής ή από το μοναστηράκι των 5 ευρώ να λες χαλάλι . αλλά έκαναν 70 ευρώ ό ένας . οι 4 280 . και είναι και παραπλάνηση . έξω έλεγε 550 . ισχύει μερικώς μόνο στα συμπιέσιμα. σε όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ κάτω .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.