Jump to content



Integrated Κάρτα γραφικών - είναι όντως τοσο χάλια?


Recommended Posts

Δεν αναφέρομαι στην μητρική αλλά στην κάρτα γραφικών της μητρικής και τους drivers της. Αλλά αν δεν έχουν σχέση, οκ πάω πάσο.

TA γραφικά εδώ και χρόνια είναι ενσωματωμένα στον επεξεργαστή. Η μητρική βγάζει τις εξόδους απλώς.
Link to comment
Share on other sites

Πάσο καλύτερα γιατί στους i3 i5 i7 τα γραφικά δε τα έχει η μητρική αλλά ο επεξεργαστής.

 

και στους celeron και pentium κλπ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο AM3/AM3+ συνεχίζουμε να έχουμε μητρικές με γραφικά. Πάντως όπως ανέφερα ο επεξεργαστής είναι αρκετά ισχυρός ώστε να ΜΗΝ ΕΧΕΙ καμιά ανάγκη υποστήριξης από την κάρτα γραφικών. Και με disable το hardware acceleration στο flash ή στο playback ταινιών στον π.χ. Media Player Classic θα έπρεπε να τα παίζει αυτά χωρίς πιξελιάσματα και cpu utilization κάτω του 50%. Οπότε κάτι άλλο παίζει με το software ή όντως ο driver δεν έχει εγκατασταθεί καν(πρόβλημα στο hardware?). Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και η μετακίνηση ενός απλού παραθύρου γύρω γύρω στην οθόνη θα γίνεται με πηδηματάκια και όχι ομαλά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λάθος τα διατύπωσα. Εχετε δίκιο.Αυτήν την ενσωματωμένη εννοώ (συνεργασία μητρικής και επεξεργαστή).

 

Ρώτησα ποια μητρική έχει γιατί κανά δυο μητρικές της ιντελ παρουσίασαν προβλήματα

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα πώ ότι διέγραψα παραπάνω σχόλιο μου γιατί ήταν άσχετο με το θέμα του φίλου αλλά σχετικό με το θέμα, γιατί αυτό ήθελα να το στείλω σε έναν γνωστό μου που ο αδερφός του αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα. Εκείνη την ώρα έγραφα ταυτόχρονα. Ο αδερφός του γνωστού μου δεν είχε πρόβλημα με τα βιντεο είχε όμως με παιχνίδια στο facebook. Αυτός είχε τον i3 3220T που έχει την κάρτα γραφικων 2500. Μερικές φορές δεν είχε πρόβλημα. αλλά τις περισσότερες είχε.

Πως είναι δυνατόν? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ να πω πως στο λαπτοπ μου που έχει integrated intel hd με i5 επεξεργαστή (HP αγορασμένο προ 2.5ετίας) 

 

μπορώ να παίξω LoL/hots/L2 (καμια φορά :p ) με χαμηλές ρυθμίσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιό Core2Duo laptop το HTML5 το αποτελείωσε εντελώς. Εκεί που πάλευε 360p Youtube με το flash, με HTML5 ακόμα και τα 240p κολλάνε.

 

 επιβεβαιώνω. Τα Core2Duo πλέον δείξαν τα γεράματά τους το 2015. Εξαιρέσεις, μόνο  τα πολύ δυνατά με T8100 T9100 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους εξοικονόμησης bandwidth γίνεται μεγαλύτερη συμπίεση των video οπότε ο επεξεργαστής δουλεύει overtime. Οι κάρτες γραφικών αν δεν υποστηρίζουν επιτάχυνση HTML5 ή κάτι σχετικό τέλος πάντων, απλά κοιτάνε τον επεξεργαστή που χτυπιέται και χασκογελάνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.