Jump to content



coolermaster cosmos ii σκέψεις για αγορά .


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

@Γεώργιος,  απο τη στιγμή που άνοιξες θέμα δεν υπάρχει λόγος να με ρωτάς πράγματα σε πμ οπότε ας σου απαντήσω εδώ :)

 

1. Το Cosmos II δε το έχω κάνει εγώ review αλλά ο Γιώργος και την παρουσίαση μπορείς να τη βρεις κάνοντας κλικ στο λινκ που ακολουθεί

http://www.thelab.gr/topic/103312-coolermaster-cosmos-ii-review-%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%80%CE%AD%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%B5-%CE%B6%CE%AE%CF%84%CF%89-%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%82/

2. Για την ερώτηση που μου έκανες αν ειναι καλό κουτί και αν αξίζει τα λεφτά του. Νομίζω το review λέει ότι πρέπει να πει. ΟΜΩΣ αν το πρόβλημα σου είναι ο χώρος καλωδίων, ειλικρινά απορώ πως σου μπηκε στο μυαλό το Cosmos II. Υπάρχουν ένα σωρό κουτιά με αρκετό χώρο στο πίσω μέρος για να κρύψεις και το σκύλο σου μαζί. Ταυτόχρονα λες ότι θες να το μεταφέρεις. Ε το Cosmos δεν είναι για βόλτες.

Κάτσε σκέψου τι πραγματικά θες απο ένα κουτί, τι hardware θες να μπει μέσα και κάνε την επιλογή σου. Κουτιά του στυλ όπως το Cosmos, φτιάχτηκαν για νερά και για συστήματα με 2-3-4 κάρτες γραφικών και όχι απλά για να κρύψουμε τα καλώδια απο πίσω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

To κουτι βαρους 22 κιλων ποσο ευκολο μπορει να ειναι στη μεταφορα; το υψος του ειναι το λιγοτερο μιας και ειτε ορθιο ειτε ξαπλα μπορει να χωρεσει σε ολα σχεδον τα πορτ μπαγκαζ. Ακομα και αν δε χωραει το βαζεις στο πισω καθισμα. Η στα ποδια των πισω θεσεων, το "σφηνωνεις" και ελαφρα με το μπροστινο καθισμα και εφυγες! Αλλα ειναι 22 κιλα μονο του! Αδειο! Επισης τοσα πολλα λεφτα για κουτι δεν υπαρχει κανενας λογος να τα δωσεις. Κι εγω το δικο μου (haf x) μτχ το πηρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανε οικονομια. Δες για κανα zalman z9/z11 plus. Εχουν αρκετο χωρο απο πισω (προσφατα το ειδα) και τιμη 60 και 80€ αντιστοιχα. Επειδη ειμαι και εγω στην αναζητηση κουτιου (ακομα) με γνωμονα το καλο cable management , κλινω προς το z9 plus λογω περιορισμενου budget. 

 

Προταση κανω , ετσι; Εαν θες looks , νερα και καταρρακτες, τοτε πας για ακριβα πραγματα (ανουσια παντως imho) :)

 

Μολις θυμηθηκα οτι το ζ9 δεν εχει usb 3 μπροστα. Δε βαριεσαι; Ολα λυνονται :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Κανε οικονομια. Δες για κανα zalman z9/z11 plus. Εχουν αρκετο χωρο απο πισω (προσφατα το ειδα) και τιμη 60 και 80€ αντιστοιχα. Επειδη ειμαι και εγω στην αναζητηση κουτιου (ακομα) με γνωμονα το καλο cable management , κλινω προς το z9 plus λογω περιορισμενου budget. 

 

Προταση κανω , ετσι; Εαν θες looks , νερα και καταρρακτες, τοτε πας για ακριβα πραγματα (ανουσια παντως imho) :)

 

Μολις θυμηθηκα οτι το ζ9 δεν εχει usb 3 μπροστα. Δε βαριεσαι; Ολα λυνονται :p

Έχει το Z9 usb 3 αλλά το Z9 U3. Από τα 75 έπεσε στα 66 στο e-shop. Το πήρα πέρισυ το καλοκαίρι. Μπορώ να σου πω για cable management αλλά δεν ξέρω αν είναι σχετικό με ο θέμα του γεώργιου.  :)

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

@Γεώργιος,  απο τη στιγμή που άνοιξες θέμα δεν υπάρχει λόγος να με ρωτάς πράγματα σε πμ οπότε ας σου απαντήσω εδώ :)

 

1. Το Cosmos II δε το έχω κάνει εγώ review αλλά ο Γιώργος και την παρουσίαση μπορείς να τη βρεις κάνοντας κλικ στο λινκ που ακολουθεί

http://www.thelab.gr/topic/103312-coolermaster-cosmos-ii-review-%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%80%CE%AD%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%B5-%CE%B6%CE%AE%CF%84%CF%89-%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%82/

2. Για την ερώτηση που μου έκανες αν ειναι καλό κουτί και αν αξίζει τα λεφτά του. Νομίζω το review λέει ότι πρέπει να πει. ΟΜΩΣ αν το πρόβλημα σου είναι ο χώρος καλωδίων, ειλικρινά απορώ πως σου μπηκε στο μυαλό το Cosmos II. Υπάρχουν ένα σωρό κουτιά με αρκετό χώρο στο πίσω μέρος για να κρύψεις και το σκύλο σου μαζί. Ταυτόχρονα λες ότι θες να το μεταφέρεις. Ε το Cosmos δεν είναι για βόλτες.

Κάτσε σκέψου τι πραγματικά θες απο ένα κουτί, τι hardware θες να μπει μέσα και κάνε την επιλογή σου. Κουτιά του στυλ όπως το Cosmos, φτιάχτηκαν για νερά και για συστήματα με 2-3-4 κάρτες γραφικών και όχι απλά για να κρύψουμε τα καλώδια απο πίσω.

προσπαθώ να βρω μέσω της αναζήτησης το ρεβιου αυτό .και δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα . έκανα πολλά είδη αναζήτησης . και στα ρεβιού των κουτιών έχει μόνο δέκα ρεβιού . πουθενά το κόσμος ιι . μήπως είναι μπάγκ ???

 

@giorgos2187 το haf x δεν είναι και μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με το haf 932 που έχω . ενώ το κόσμος μου αρέσει για τους άπλετους χώρους .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα . στο ρεβιού λέει ότι έχει χώρο τεσσάρων εκατοστών για καλώδια. νομίζω ότι κάνει λάθος. εάν το δείς από το τέλος γιατί το έψαξα ο αρχικός χώρος καλωδίων είναι 2 εκατοστά περίπου . γύρω στα πέντε είναι ο συνολικός αλλά νομίζω ότι το δεύτερο διαμέρισμα είναι για να κλείνει το side panel και δεν ξέρω εάν χωράει καλώδια . κοίτα και την τελευταία φωτογραφία που έχω αναρτήσει στην προηγούμενη σελίδα .  

Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω κάνει εγώ το review οπότε δε μπορώ να ξέρω αν είναι κάτι σωστό ή λάθος. Για να λέει ο Γιώργος 4, τότε 4 θα είναι. εξάλλου αν δε κάνω λάθος το Cosmos έχει και μια μικρή κουρμπα στα πλαϊνά.

 

Αλλά και 2 εκατοστά χώρο να έχει είναι υπεραρκετά να χωρέσεις όλα τα καλώδια πίσω σε οποιοδήποτε κουτί. Πόσο μάλλον στο Cosmos που θα έχει πλάτη γήπεδο ποδοσφαίρου.

 

Πίστεψέ με κάτι χάνεις στο θέμα επιλογής κουτιού. επειδή τα λεφτά δεν είναι λίγα κάτσε σκέψου και αν δεν ξέρεις ρώτα να σου γίνουν κάποιες προτάσεις. Το να πας στο Cosmos ή σε κάνα 900D για να έχεις όλα τα καλώδια απο πίσω, συγνώμη που θα το πω αλλά είναι μεγάλη βλακεία λόγω άγνοιας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω,ναι έχει αρκετό χώρο για τα καλώδια,και όπως και να τα βάλεις πίσω θα κλείσει το καπάκι.

Άσχετα αν αγόρασα το cosmos ii,το corsair 900d είναι λίγο καλύτερο. Έχει ποιο μεγάλο χώρο,και παίρνει ποιο πολλά ψυγεία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω,ναι έχει αρκετό χώρο για τα καλώδια,και όπως και να τα βάλεις πίσω θα κλείσει το καπάκι.

Άσχετα αν αγόρασα το cosmos ii,το corsair 900d είναι λίγο καλύτερο. Έχει ποιο μεγάλο χώρο,και παίρνει ποιο πολλά ψυγεία.

 

έχω διαβάσει ρεβιού εξωτερικού και σε δύο από αυτά (άσχετα το ένα με  το άλλο) έσπασαν κάποια κομμάτια του 900d . και οι δύο λέγανε για poor quality testing .

Δε το έχω κάνει εγώ το review οπότε δε μπορώ να ξέρω αν είναι κάτι σωστό ή λάθος. Για να λέει ο Γιώργος 4, τότε 4 θα είναι. εξάλλου αν δε κάνω λάθος το Cosmos έχει και μια μικρή κουρμπα στα πλαϊνά.

 

Αλλά και 2 εκατοστά χώρο να έχει είναι υπεραρκετά να χωρέσεις όλα τα καλώδια πίσω σε οποιοδήποτε κουτί. Πόσο μάλλον στο Cosmos που θα έχει πλάτη γήπεδο ποδοσφαίρου.

 

Πίστεψέ με κάτι χάνεις στο θέμα επιλογής κουτιού. επειδή τα λεφτά δεν είναι λίγα κάτσε σκέψου και αν δεν ξέρεις ρώτα να σου γίνουν κάποιες προτάσεις. Το να πας στο Cosmos ή σε κάνα 900D για να έχεις όλα τα καλώδια απο πίσω, συγνώμη που θα το πω αλλά είναι μεγάλη βλακεία λόγω άγνοιας.

δεν το παίρνω λόγω άγνοιας . με ενδιαφέρουν οι χώροι και ο χώρος καλωδίων . αυτά τα έχει. συν την ποιότητα κατασκευής . για αυτά τα τρια πιστεύω ότι αξίζει . το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει χώρο για δεύτερο psu .

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε συ Γεώργιε. Έβαλες ένα θέμα για το cosmos. Πολύ καλά έκανες. Και εγώ έχω βάλει θέμα για κουτί. Αλλά ρε πασιά μου όλοι λίγο ή πολύ θεωρούν υπερβολικό το συγκεκριμενο κουτί και τέλοσπάντων είτε δεν αξίζει τόσα λεφτά είτε υπάρχουν καλύτερα κουτιά κλπ. Ότι και να πει κάποιος εσύ θα διαφωνήσεις και έχεις το μυαλό σου το cosmos.

 

Αφού το έχεις βάλει στο μάτι. ΠΑΡΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ. Το γυρνοφέρνεις από δώ, το πας από εκεί. Κάνε  μια παραγγελιά...στην μοναξια..στην ερημιά.

 

Αν μετάνιωσεις ρίχτο ένα πούλημα  :rubik:

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τι σύστημα έχεις αν επιτρέπεται και γιατί θες 2ο PSU?

αργότερα θα πάρω μια 390x ή μια 980ti και ίσως κάνω διπλό  ραιντ 0 ένα για το λειτουργικό και ένα για τα παιχνίδια . οι τόσοι πολλοί δίσκοι δεν ξέρω από πού θα τροφοδοτούνται με ρεύμα .

συνολικά θα έχω επτά ή οκτώ δίσκους.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, δυο τινα παιζουν. Η καποιος ασχετος σου εχει φουσκωσει τα μυαλα η εσυ πανω στο ψαξιμο σου εχεις υπερτιμησει καποια πραγματα και εχεις υποτιμησει καποια αλλα. Αμα βαλεις 2 raid 0 πανω σε ενα συστημα (δεν ξερω καν αν γινεται) αυτο το συστημα δε θα δουλεψει ποτε!! Στο μαστορα θα πηγαινεις οχι καθε 8 μηνες αλλα καθε 8 ημερες. Ακομα και σημερα οι περισσοτεροι απο μας βαζουμε 1-2 παιχνιδια στον ssd μας (αυτα που παιζουμε περισσοτρερο) και τα υπολοιπα τα ριχνουμε πανω σε εναν απλο μηχανικο!

Το κακο της υποθεσης τωρα ειναι οτι θα σκασεις χοντρα λεφτα, θεοχοντρα, και το αποτελεσμα θα ειναι μαπα. Θες να μας πεις λιγο σε γενικες γραμμες τι συστημα θα φτιαξεις και για ποια χρηση για να δουμε αν τελικα υπαρχει λογος να αλλαξεις κουτι; Και πως εχεις καταφερει να τερματισεις το χωρο στο πισω μερος του 932. Εγω τα εχω ολα χυμα και οαλι κλεινει μια χαρα και ανετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω,ναι έχει αρκετό χώρο για τα καλώδια,και όπως και να τα βάλεις πίσω θα κλείσει το καπάκι.

Άσχετα αν αγόρασα το cosmos ii,το corsair 900d είναι λίγο καλύτερο. Έχει ποιο μεγάλο χώρο,και παίρνει ποιο πολλά ψυγεία.

Για να μεταφέρει το 900D ο Γεώργιος θα χρειαστεί DATSUN.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.