Jump to content


coolermaster cosmos ii σκέψεις για αγορά .


Recommended Posts

Γιωργο, δυο τινα παιζουν. Η καποιος ασχετος σου εχει φουσκωσει τα μυαλα η εσυ πανω στο ψαξιμο σου εχεις υπερτιμησει καποια πραγματα και εχεις υποτιμησει καποια αλλα. Αμα βαλεις 2 raid 0 πανω σε ενα συστημα (δεν ξερω καν αν γινεται) αυτο το συστημα δε θα δουλεψει ποτε!! Στο μαστορα θα πηγαινεις οχι καθε 8 μηνες αλλα καθε 8 ημερες. Ακομα και σημερα οι περισσοτεροι απο μας βαζουμε 1-2 παιχνιδια στον ssd μας (αυτα που παιζουμε περισσοτρερο) και τα υπολοιπα τα ριχνουμε πανω σε εναν απλο μηχανικο!

Το κακο της υποθεσης τωρα ειναι οτι θα σκασεις χοντρα λεφτα, θεοχοντρα, και το αποτελεσμα θα ειναι μαπα. Θες να μας πεις λιγο σε γενικες γραμμες τι συστημα θα φτιαξεις και για ποια χρηση για να δουμε αν τελικα υπαρχει λογος να αλλαξεις κουτι; Και πως εχεις καταφερει να τερματισεις το χωρο στο πισω μερος του 932. Εγω τα εχω ολα χυμα και οαλι κλεινει μια χαρα και ανετα!!!

δες την φωτό της πρώτης σελίδας και θα καταλάβεις. ο χώρος για τα καλώδια είναι μόνο 0,7 του εκατοστού . κάποιες φορές δεν μου κλείνει καλά.

είχα και στο παρελθόν δύο ραιντ μηδέν. δεν μου χάλασε 2 χρόνια που το είχα . το έβγαλα γιατί τότε δεν ήξερα για το πρόβλημα των kingston και του controller που είχαν με τα ασυμπίεστα δεδομένα. τώρα οι απλοί 850 προ που έχω είναι ποιο γρήγοροι στα ασυμπίεστα παρά το ότι είναι μονοί.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

@Γεώργιος

Σκας πολλα λεφτα , για πραματα που δεν καταλαβαινεις 

Με τα 400ε του κουτιου , θα επαιρνες μια 970 και ενα κανονικο κουτι απλου "θνητου" και θα ησουν μπομπα 

 

Βλεπω κατι ποστς περι  

"Χρειαζομαι 2ρο psu για 8 δισκους " , την στιγμη που δεν εχει ΙΔΕΑ ποσο ρευμα καταναλωνει ενας δισκος 

(οκευ μπορει ενα psu να μην εχει 10 βυσματα τροφοδοσιας για δικους , αλλα δοξα το θεο υπαρχουν επεκτασεις )

 

Ελπιζω να μη το παρεις στραβα , αλαλ μου θυμιζεις κατι μπαρμπαδες με 6ιντσες κινητα και δεν ξερουν πως να στειλουν ενα μυνημα 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ξέρω πόσο καταναλώνει ένας δίσκος. ασχολούμαι με τα πισι 15 χρόνια. στην αρχή (5 χρόνια) δεν ήξερα . τώρα ξέρω κάποια πράγματα αλλά και πάλι θέλει αρκετό ψάξιμο για να μην κάνεις λάθη σε ακριβές αγορές .

Link to comment
Share on other sites

άλλο να έχει 480 read και άλλο να έχεις 950 . για το λειτουργικό δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απαραίτητο αλλά για τα παιχνίδια σε κάποιες στιγμές μπορείς να δεις διαφορά. από 10 sec σε 4 (ssd to raid 0 ssd)

Link to comment
Share on other sites

σε δύο τομείς το έχω δει πρακτικά. στον ένα ακόμα δυστυχώς είναι ακριβά για να έχεις ένα σκληρό ssd 2T για να έχεις πρακτική εφαρμογή .

στα δύο λοιπόν που έχω δει μεγάλη διαφορά είναι 1) μεταφορές μεγάλων αρχείων από δίσκο σε δίσκο .2) χρόνοι φορτώματος στα παιχνίδια. ειδικά στο advanced warfare όταν κάνεις shader preload enable έχω ακούσει αρκετούς που λένε ότι μέχρι να κάνει load το game τους πετάει από το σέρβερ . (δηλαδή πάνω από δύο λεπτά ) σε εμένα ακόμα και με αυτή την επιλογή enable μου κάνει μόνο 8 δεύτερα περισσότερο κι ας μην έχω raid 0 . στο παλαιό που είχα δυστυχώς υπήρχε το πρόβλημα με τα ασυμπίεστα δεδομένα και είχα χάλια επιδόσεις σε ασυμπίεστα παρόλο που είχα ραιντ 0 . τώρα από δίσκο σε δίσκο χωρίς raid 0 ,από 850 προ σε 850 προ έχω 400 mByte ταχύτητα . παλαια στο ραιντ 0 από ραιντ 0 σε ραιντ 0 είχα το απελπιστικά αργο για raid 0 200 MBYTE  per second. στο as ssd benchmark μου έβγαζε 140 mbyte. τζάμπα τα λεφτά που έδωσα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καθε μερα κανεις μεταφορα μεγαλων αρχειων απο ssd σε ssd? Μιλαω για καθημερινη χρηση.

 

Για την ιστορια παιζω οτιδηποτε παιζω (μεσα σε αυτα ηταν και το AW ) απο μηχανικο δισκο. Κανενα θεμα , σιγουρα τα loading times ειναι μεγαλυτερα, αλλα σιγα τα ωα. 

 

Στο θεμα μας θα επαναλαβω οτι η επιλογη για ενα κουτι 350€ με γνωμονα την διευθετιση καλωδιων και ποσο μαλλον τη μεταφορα του ή το να χωραει παραπανω απο 1 psu και 250 σκληρους δισκους, μου φαινεται αστεια... 

 

Οριστε ενα κουτακι που τα κανει ολα και συμφερει. Αν ειχα τα χρηματα θα το επαιρνα χθες. Πραγματικα ομως ξερουν ολοι οτι εφοσον κοιτας το κοσμος 2 , οτι και να λέμε ειναι ματαιο :) 

Link to comment
Share on other sites

Aw παιζω απο τον μηχανικο και ουτε μια φορα δεν εχω αργησει να μπω στο παιχνιδι. Ουτε μια φορα δεν εχω μπει και να δω οτι οι υπολοιποι εχουν ξεκινησει. Αν αργεις, κατι αλλο φταιει και οχι κανενας ssd η raid...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εάν θέλεις να μεταφέρεις αρχεία βίντεο και να τα βλέπεις που και που θα ήταν ευκολία . εάν θέλεις 100 γίγα την ημέρα θα ήταν ευκολία . επίσης η μεγαλύτερη ταχύτητα αναγκάζει και τους μηχανικούς να δουλεύουν πιο γρήγορα . το έχω δει αυτό . εάν μεταφέρεις από μηχανικό σε μηχανικό στη μέση της μεταφοράς θα πέσεις στα 70 MEGABYTE PER SECOND . και έχω γρήγορους μηχανικούς όχι παλιούς . άμα μεταφέρω από ssd σε μηχανικό έχει τουλάχιστον 115 megabyte από τη μέση και μετά . στο burst για 5 sec έχει 1 gigabyte per second ακόμα και προς μηχανικό .

 

το πρώτο δυστυχώς για πρακτική εφαρμογή θές τουλάχιστον 2 TB ssd για αποθήκη . και μέχρι να φτηνύνουν οι ssd θα περάσει κανένα τεσσάρι χρόνια . σε αυτό έχεις δίκιο.


Aw παιζω απο τον μηχανικο και ουτε μια φορα δεν εχω αργησει να μπω στο παιχνιδι. Ουτε μια φορα δεν εχω μπει και να δω οτι οι υπολοιποι εχουν ξεκινησει. Αν αργεις, κατι αλλο φταιει και οχι κανενας ssd η raid...

εγώ δεν αργώ. πολλοί λένε ότι αργούνε όταν ενεργοποιήσουν την επιλογή preload shader  enable . για δοκίμασετο και πες μας . σε εμένα μου κάνει 8 δευτερόλεπτα παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

Εαν θες να μεταφερεις τοσα GB καθημερινα δε θα το κανεις απο ssd σε ssd , θα τους μειωσεις το χρονο ζωης χωρις λογο. Υπαρχει λογος να φορτωνεις αρχεια βιντεο απο τον ssd και να τα μεταφερεις επισης καθε τοσο; Γενικα τι θα μεταφερεις καθημερινα που θα φτανει τα 100GB ?? Εχω την απορια. 

 

Ασχολεισαι με rendering, video editing , και αλλα τετοια, και ειναι και επιτακτικη η μεταφορα απο ssd σε ssd ?  Προοριζεται το μηχανημα που θες να φτιαξεις για καποια επιχειρηση; Δε καταλαβαινω 

Link to comment
Share on other sites

ασχολούμαι σαν χόμπυ με την φωτογραφία και το βίντεο . της  gopro το βίντεο είναι 22 GB για 2,5 ώρες . όταν γράφω βίντεο στην dslr 700d θέλει 400 mbyte για ένα λεπτό . έχει το διπλάσιο rate από την go pro .

σε λίγο θα πάρω 64 gigabyte κάρτα και λέω να ασχοληθώ με το βίντεο λίγο περισσότερο . δεν με πολυκαίει . εγώ για να το κάνω θέλω τουλάχιστον 2 ΤΒ δίσκο . δεν με αφορά άμεσα .

στα παιχνίδια είναι πιο κοντά  αλλά δεν είναι τόσο απαραίτητο ούτε εκεί .

Link to comment
Share on other sites

AW απο λαπτοπ; :hmm:   :slap:

 

Το θεμα μας ηταν αλλο και ειμαστε τελειως off topic.

 

Το θεμα ειναι επιλογη ενος κουτιου , και οι σκεψεις για αυτο. Εαν θες ζυγισε τις απαντησεις που σου δοθηκαν , εξετασε τις επιλογες που εχεις για να κανεις αυτα που θελεις (ασχετα αν εγω τα βλεπω υπερβολικα) , και παρε την αποφαση σου. ΣΤο κατω κατω το πορτοφολι δικο σου ειναι  :whistling:

Link to comment
Share on other sites

AW απο λαπτοπ; :hmm:   :slap:

 

Το θεμα μας ηταν αλλο και ειμαστε τελειως off topic.

 

Το θεμα ειναι επιλογη ενος κουτιου , και οι σκεψεις για αυτο. Εαν θες ζυγισε τις απαντησεις που σου δοθηκαν , εξετασε τις επιλογες που εχεις για να κανεις αυτα που θελεις (ασχετα αν εγω τα βλεπω υπερβολικα) , και παρε την αποφαση σου. ΣΤο κατω κατω το πορτοφολι δικο σου ειναι  :whistling:

 

 

Μα το αγορασε ηδη , δεν υπαρχει κατι για να εξετασει :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εδώ λένε ότι μέχρι να τους φορτώσει τους πετάει από το παιχνίδι . δεν ξέρω εάν παίζουν από λαπτοπ και 2,5 δίσκο μηχανικό λάπτοπ.

Και παλι σου λεω πως δεν φταιει ο δισκος. Κι εμενα εχει τυχει ν αργησει λιγο παραπανω να μπει καποιες φορες αλλα αυτο μπορει να οφειλεται και σε αλλα πραγματα οπως η συνδεση. 99 στις 100 φορες εγω ειμαι εντος παιχνιδιου οχι μονο πριν αρχισει αλλα και απο τους πρωτους.. Θεμα δισκου δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.