Jump to content


Προβληματισμοί για αναβάθμιση υπολογιστή


Recommended Posts

Καλημέρα!

Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου το παρακάτω PC.

Cpu: Intel i7-920
Mobo: Intel dx58so
Ram: 2dims X 1gb Kingston νομίζω στα 1066Mhz
Gpu: Sapphire radeon 4850hd με 1Gb μνήμη

Monitor: Lg Flatron W2234S

Case: Antec SX1030B

PSU: jou jye sge-650auba ???
Κάποιους hdd δεν καθησα να ψάξω επακριβως τα μοντέλα και ένα αντιγραφικό για dvd.

Σκέφτομαι να του κάνω μια αναβάθμιση και αν τα χρήματα που ίσως δώσω αξίζουν. Δεν έχω ορίσει κάποιο ποσό αλλά ξέρω ότι θέλω να αλλάξω μνήμη, κάρτα γραφικών και να μπει ένας καινούργιος ssd.

Σύμφωνα με την Intel η motherboard "σηκώνει" μέχρι 16Gb ram οπότε σκεφτόμουν να πάρω 3 dimms των 4gb στα 1600 MHz. Υπεραρκετη μνήμη βέβαια για τη χρήση που το θέλω gaming αλλά μου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθω και με κάποια πιο απαιτητική εφαρμογή(προγραμματισμό, επεξεργασία εικόνας/ήχου/βίντεο, τρισδιάστατα γραφικά) σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Μετά ότι αφορά σε επίπεδο κάρτας τα έχω χαμένα. Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας για μια τίμια καρτουλα σε λογικά ποσά και έχοντας υπόψιν τα όρια της μητρικής Budget 200€ μέγιστο. Τώρα για ssd ζαχαρωνω έναν Samsung 840 στα 128Gb ίσως λίγο πιο πάνω από τα όρια της μητρικής αλλά με δυνατότητες για μελλοντική χρήση σε πιο σύγχρονο μηχάνημα αν δοθεί η οικονομική ευκαιρία.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Έγινε επεξεργασία από reffub
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πες μας και τι τροφοδοτικο συνοδευει ολα αυτα , σε τι οθονη παιζεις και μεσα σε ποιο κουτι βρισκονται. Επισης το σημαντικοτερο....Το budget που διαθετεις. μπορει να μην εχεις ορισει,  αλλα θα μας βοηθησει για τις προτασεις μας. Πιο κατω εχω μερικες προτασεις λιγο πιο "γενικα"

 

Νομιζω οτι επειδη τα μερη που σκεφτεσαι να αναβαθμισεις , ειναι Καρτα γραφιωκων,μνημη και ssd, αξιζει να αναβαθμιστουν, εαν δε διαθετεις ποσό για νεο μηχανημα εξ'ολοκληρου (δλδ στην ουσια mobo+cpu και ισως και psu). 

 

Τωρα ο 920 θα σε κοβει λιγο αν βαλεις μια αρκετα δυνατη καρτα γραφικων. Με o/c θα σε κοβει λιγοτερο. (bottleneck). Εχε υποψιν σου οτι ο ssd θα παιζει σε sata II και η γραφικων σε pci-e 2.0. Φυσικα τιποτα απο τα 2 δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για την επικειμενη αναβαθμιση.

 

Στο θεμα μνημης , δε πιστευω οτι θα υπαρξει θεμα ασυμβατοτητας αν και το memory support list παραειναι φτωχο στη μητρικη αυτη. Βεβαια πρεπει να εχει να ανανεωθει καναν αιωνα,  οποτε δε πιστευω να εχεις θεμα σε οποιοδηποτε 1600ρι κιτ 2Χ4 ή 2Χ8 GB. Τωρα για 3Χ4 GB δε ξερω αν προτεινεται. 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή κάρτας γραφικών εξαρτάται αποκλειστικά από το τι θέλεις να σου προσφέρει αυτή. Η 4850 και ξεχνώντας το DX11 σου προσφέρει ότι μια καινούρια κάρτα των 50-60€ για να έχεις μια ιδέα.

 

Για SSD προσωπικά αυτή την περίοδο θα πήγαινα καρφί στον ARC που έχει το Πλαίσιο στα 65€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πες μας και τι τροφοδοτικο συνοδευει ολα αυτα , σε τι οθονη παιζεις και μεσα σε ποιο κουτι βρισκονται. Επισης το σημαντικοτερο....Το budget που διαθετεις. μπορει να μην εχεις ορισει,  αλλα θα μας βοηθησει για τις προτασεις μας. Πιο κατω εχω μερικες προτασεις λιγο πιο "γενικα"

 

Νομιζω οτι επειδη τα μερη που σκεφτεσαι να αναβαθμισεις , ειναι Καρτα γραφιωκων,μνημη και ssd, αξιζει να αναβαθμιστουν, εαν δε διαθετεις ποσό για νεο μηχανημα εξ'ολοκληρου (δλδ στην ουσια mobo+cpu και ισως και psu). 

 

Τωρα ο 920 θα σε κοβει λιγο αν βαλεις μια αρκετα δυνατη καρτα γραφικων. Με o/c θα σε κοβει λιγοτερο. (bottleneck). Εχε υποψιν σου οτι ο ssd θα παιζει σε sata II και η γραφικων σε pci-e 2.0. Φυσικα τιποτα απο τα 2 δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για την επικειμενη αναβαθμιση.

 

Στο θεμα μνημης , δε πιστευω οτι θα υπαρξει θεμα ασυμβατοτητας αν και το memory support list παραειναι φτωχο στη μητρικη αυτη. Βεβαια πρεπει να εχει να ανανεωθει καναν αιωνα,  οποτε δε πιστευω να εχεις θεμα σε οποιοδηποτε 1600ρι κιτ 2Χ4 ή 2Χ8 GB. Τωρα για 3Χ4 GB δε ξερω αν προτεινεται. 

 

 

 

Πρόσθεσα ότι θυμόμουν γιατί δεν είναι προσβάσιμος αυτή τη στιγμη ο υπολογιστής και έθεσα ένα χρηματικο ποσο που θεωρώ ότι είναι αρκετο.

Επιλέγω το 3x4Gb για να εκμεταλλευτώ το triple channel που νομίζω υποστηρίζει η μητρική. Η συγκεκριμενη μητρικη εχει 4 slots εκ των οποιον τα 3 κιτρινα και το ένα μαύρο. Ψάχνοντας στο Internet γενικός υποστηρίζεται ότι τα 3 όταν χρησιμοποιούνται είναι σε τριπλ ενώ όταν δουλεύεις και τα 4 γυρνάει σε ντουαλ.

Το bottlenecking από που και μετα θα ξεκινούσε; Καποια καρτα σαν αναφορα οριου;

 

 

Η επιλογή κάρτας γραφικών εξαρτάται αποκλειστικά από το τι θέλεις να σου προσφέρει αυτή. Η 4850 και ξεχνώντας το DX11 σου προσφέρει ότι μια καινούρια κάρτα των 50-60€ για να έχεις μια ιδέα.

 

Για SSD προσωπικά αυτή την περίοδο θα πήγαινα καρφί στον ARC που έχει το Πλαίσιο στα 65€.

 

 

Ο SSD προκλητικος με τέτοια τιμή.

Ότι αφορά την καρτα γραφικών το DX11 θα με ενδιέφερε. Αυτό που δεν ξερω είναι αν τα versions του pcixpress επηρεάζουν ιδιαίτερα την απόδοση της κάρτας η ακόμα χειρότερα δεν συνεργάζονται τα παλιότερα με τα νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες pc-e 3.0 είναι backwards συμβατές με το pc-e 2.0. Και η απόδοση που θα χάσεις είναι πολύ μικρή. Αν τυχόν πέσεις σε ασυμαβτότητα θα πρέπει να είσαι ο Μητσοτάκης(φτου φτου φτου)  :)

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι έμπλεξες με την (με διαφορά) χειρότερη μητρική στην πλατφόρμα χ58

Με το dx58so ξεχνάς το overclock. Αν κλοκάρεις ο επεξεργαστής σου θα δουλεύει μια χαρά κανένα πρόβλημα δεν θα παρατηρήσεις και θα σκεφτείς τι μ...... μου έλεγαν ΑΛΛΑ όταν κλείσεις τον υπολογιστή σου την επόμενη φορά που θα πάς να τον ανοίξεις ο υπολογιστής θα γυρνάει στις default ρυθμίσεις του, αυτό γίνεται λόγω μιας επιλογής που ε΄χει το bios και ονομάζεται failsafe watchdog,  (MHN TO ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ) αν το απενεργοποιήσεις την επομενη φορά που θα κάνεις cold boot ο υπολογιστής θα ανάψεια αλλά δεν θα έχεις ποστ, θα είναι σαν απο αποτυχημένο bios update, για να μπορέσεις να ξαναέχεις την μητρική σου σε λειτουργία συνήθωσ κάνεις clear cmos, jumper και μπαταρία ΑΛΛΑ αποσυνδέοντας ΟΛΕΣ τισ τροφοδοσίες απο την μητρική και το 24απινο και το 4πινο ΟΧΙ απλά το τροφοδοτικό εκτός ρεύματος ΚΑΙ αφου κάνεις αυτά περιμένεις τουλάχιστον 1 ΩΡΑ όχι ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ MOBO ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ

Μην μπείς στον κόπο να κάνεις bios update καθώς ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ αυτό το πρόβλημα ποτε λόγω (design flaw) όπου απλά κάποια στιγμή η intel ανακοίνωσε ότι η συγκεκριμένη μητρική πλέον ΔΕΝ υποστηρίζεται, Το πρόβλημα αυτό υπάρχει λιγότερο αλλά υπάρχει και στο DX58SO2

Eπίσης υποστηρίζει ελάχιστους xeon 1366, και καλύτερα μην το επιχειρήσεις

ορίστε ορισμένα λινκς

https://communities.intel.com/message/167293

https://communities.intel.com/thread/15294

https://communities.intel.com/message/11865

https://communities.intel.com/message/231181

Τελος πάντων υπάρχει πολύ υλικό στην διάθεση σου, εαν μπορείς ξεφορτώσου την ΧΘΕΣ και βρές μια οποιαδήποτε άλλη μτχ σε 1366. ο επεξεργαστης σου είναι ικανότατοσ και με ενα ο/ c τσα 4, δεν θα έχεισ κανένα bottleneck

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μετά από πολύ καιρό επανέρχομαι στο ζήτημα. Υπήρξαν αλλαγές στο παραπάνω σύστημα αλλά και βλάβες.

Συγκεκριμένα οι αλλαγές είναι ότι μπήκαν δύο ντιμακια μνήμης Kingston hyperx στα 1600 MHz αν δεν κάνω λάθος, ένας ssd Samsung 850 evo στα 120gb και τέλος άλλαξε η κάρτα γραφικών σε μια zotac gtx 980 amp. Όλα καλά μέχρι της 9 του μήνα που το βράδυ παρέδωσε πνεύμα το τροφοδοτικό.

Και ερχόμαστε στην απορία της ημέρας πόσα watt και ποια μάρκα; Προσωπικά πιστεύω ότι ενα τροφοδοτικό στα 650 watt με 80 plus gold rating θα ήταν αρκετό βέβαια σε κουβέντα με έναν φίλο επιμένει να ανέβω στα 750 watt.

Πέρα όμως από το θέμα της ισχύος σε ποια μάρκα θα έπρεπε να κατευθηνθω; Ψάχνοντας στα διαδυχτια είδα μια τάση προς τα evga και τα Super flower με το πρόβλημα ότι στην Ελλάδα δεν είναι διαθέσιμα.

Ποία η δική σας άποψη;

Έγινε επεξεργασία από reffub
Link to comment
Share on other sites

EVGA, Super Flower, Corsair rmi , Coolermaster V series. Αυτες ειναι μερικες απο τις πολυ καλες! 

 

https://www.skroutz.gr/s/7698031/CoolerMaster-V-series-V650.html

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=220-G2-0650-Y1

Δε βρισκω το super flower leadex gold 650 , υπαρχει και αυτο αλλα ξεφευγει η τιμη του.

 

https://www.skroutz.gr/s/7333405/Corsair-RMi-Series-650W.html?keyphrase=corsair+650+rmi

 

Οριστε μερικα που εχω στο νου μου ως πολυ καλα τροφοδοτικα. Και Seasonic ειναι πολυ καλα επισης (τα CM νομιζω οτι φορανε seasonic μεσα ). 

 

Ακριβουτσικα, αλλα ξεμπερδευεις με θεμα τροφοδοτικου πιστευω.. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό επανέρχομαι στο ζήτημα. Υπήρξαν αλλαγές στο παραπάνω σύστημα αλλά και βλάβες.

Συγκεκριμένα οι αλλαγές είναι ότι μπήκαν δύο ντιμακια μνήμης Kingston hyperx στα 1600 MHz αν δεν κάνω λάθος, ένας ssd Samsung 850 evo στα 120gb και τέλος άλλαξε η κάρτα γραφικών σε μια zotac gtx 980 amp. Όλα καλά μέχρι της 9 του μήνα που το βράδυ παρέδωσε πνεύμα το τροφοδοτικό.

Και ερχόμαστε στην απορία της ημέρας πόσα watt και ποια μάρκα; Προσωπικά πιστεύω ότι ενα τροφοδοτικό στα 650 watt με 80 plus gold rating θα ήταν αρκετό βέβαια σε κουβέντα με έναν φίλο επιμένει να ανέβω στα 750 watt.

Πέρα όμως από το θέμα της ισχύος σε ποια μάρκα θα έπρεπε να κατευθηνθω; Ψάχνοντας στα διαδυχτια είδα μια τάση προς τα evga και τα Super flower με το πρόβλημα ότι στην Ελλάδα δεν είναι διαθέσιμα.

Ποία η δική σας άποψη;

Δες εδώ που έχει ανοιχτεί πρόσφατο θέμα. Δεν χρειάζεται να πας πάνω από 650.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρισκω το super flower leadex gold 650 , υπαρχει και αυτο αλλα ξεφευγει η τιμη του.
 

 

Στο λουλούδι θα πήγαινα, εκτός από το 750 τα άλλα υπάρχουν.http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/SearchFor/SUPER%20FLOWER%20LEADEX%20GOLD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.