Jump to content



Νέα σύνθεση υπολογιστή για gaming (~450 ευρώ)


Recommended Posts

Η προταση του Trexx ηταν ηδη 25ε πανω απο το budget που εθεσε ο φιλος, με i3 και 750ti θα ανεβει ενα 50αρι επιπλεον.

Να και ενα συγκριτικο αναμεσα σε G3258 & 860K. Εγω θα πηγαινα σε pentium συστημα που ειναι φθηνοτερο και καλυτερα αναβαθμισιμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολυπύρηνες ανάγκες των μηνών/χρόνων έρχονται από το 2011, τότε που κυκλοφόρησε ίσως ένας από τους χειρότερους cpu όλων των εποχών και έσπευσαν οι ανυποψίαστοι να τον αγοράσουν. Στο δια ταύτα, δεν θα έχει πρόβλημα με αυτά που θέλει να κάνει ο φίλος ο pentium.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα διαφωνησω λιγακι οσον αφορα τον 3258..!  ειναι πολυ καλος επεξεργαστης, αν ΔΕΝ κανεις βαρυ Multitasking.  

αν τον φορτωσεις με πολλες εφαρμογες, γονατιζει γρηγορα, πιστεψε με (βλ. υπογραφη)..! 

 

αν θες, παραλληλα να παιζει παιχνιδι, να εχεις ανοικτα παραθυρα browser, και δεν ξερω τι αλλο, να ξερεις οτι καποιες στιγμες, ισως, το συστημα θα "μπουκωνει". για να του δωσεις αερα, θα πρεπει να ασχοληθεις και με "OC τον G3258"...! 

ομως απο την αλλη, θα εχεις μια πλατφορμα που μπορει να δεχτει, σαφως δυνατοτερους επεξεργαστες (ι5-ι7)..! 

 

αντιθετα ο 860Κ, θα σου δωσει ΤΩΡΑ αυτα που θες να κανεις, και επιδοσεις και multitasking, αλλα δεν ξερω στο μελλον, αν θα μπορεις να αναβαθμισεις με αλλον επεξεργαστη....!!  

 

 

ΥΓ. οπως πολυ σωστα ανεφερε ο yanni, εξαρταται και τι παιχνιδια παιζεις. αλλο BF4, FC4, και αλλο LOL...!!!  αν παιζεις ελαφρια παιχνιδια, τραβα σε 3258. 

αν θες να παιξεις BF4... .κλπ, τοτε καλυτερα 860Κ...!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά όλους σας παιδιά τόσο για τις παρατηρήσεις σας όσο και για τις ενστάσεις σας. Οι προτάσεις σας και οι προβληματισμοί σας πιστεύω πως με βοηθούν ίσως να καταλήξω σε κάτι καλύτερο από ότι σκεφτόμουν αρχικά.

Για να πω την αλήθεια, κυρίως για λόγους ψυχολογικούς και ότι δεν προτίθεμαι να δώσω μετά από 1-2 χρόνια άλλα 150 ευρώ για αγορά ενός καινούριου CPU (εάν βέβαια δεν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ο παλιός) και επειδή επίσης δεν θα ασχοληθώ με το O/C τείνω στο να απορρίψω τον G3258.

Επίσης, επειδή δεν θέλω να ρισκάρω να αγοράσω ένα part και συγκεκριμένα την κάρτα γραφικών και να μου βγεί ελλατωματική (R7 260X) και να τρέχω και να μην φτάνω, με οδηγούν τα παραπάνω στο να δώσω ακόμα περίπου 50 ευρώ (άρα 500 ευρώ για το build) και να βάλω έναν i3 και να κινηθώ προς GTX 750 TI.

Ποιά η γνώμη σας για το παρακάτω build (δεν περιέχει σκληρό δίσκο γιατι λέω να βολευτώ με έναν που ήδη έχω και να πάρω έναν Caviar Blue αργότερα);

 

http://postimg.org/image/blorn48tj/

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη sapphire 260x 2gb 1 χρονο τωρα χωρις το παραμικρο προβλημα, σε BF4 και WoT. Με 450€ μια χαρα gaming κανεις, καποιοι ανθρωποι μπορουν να παιζουν και χωρις AA.

Πηγαινε οπως εισαι και αγορασε τη συνθεση του Trexx

Προβλήματα με την συγκεκριμένη κάρτα υπάρχουν. Είναι δεδομένο. Πολλοί που την αγόρασαν, την επέστρεψαν πίσω και πήραν άλλη κάρτα.

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την κάρτα ή ίσως με παρτίδες από αυτές αλλά εύχομαι να μην σου βγάλει πρόβλημα και τελοσπάντων αν σου βγάλει να είναι εντός εγγύησης. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα με την συγκεκριμένη κάρτα υπάρχουν. Είναι δεδομένο. Πολλοί που την αγόρασαν, την επέστρεψαν πίσω και πήραν άλλη κάρτα.

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την κάρτα ή ίσως με παρτίδες από αυτές αλλά εύχομαι να μην σου βγάλει πρόβλημα και τελοσπάντων αν σου βγάλει να είναι εντός εγγύησης. 

Εχω την εντυπωση πως τα περισσοτερα προβληματα τα βγαζουν οι asus (κυριως artifacts) και οι xfx (κυριως black screens) και ιδιαιτερα στις OC εκδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.