Jump to content


Οθόνη στα 250Ε.


Recommended Posts

Eδω και 2 χρονια εχω το παρακατω http://www.priceindia.in/computer/lg-22ea53-price/ μονιτορ και γενικά ειμαι ευχαριστημενος. 

Μεχρι τωρα δεν σκεφτόμουνα να παρω κατι αλλο αλλα ο πατερας μου θελει μια οθονη και σκέφτηκα να του δώσω αυτη και να πάρω εγω κατι καλύτερο.

Kοιταω σε 24αρα 1080p(η καρτα(r9 280) μου δεν είναι για παραπάνω)  για χρήση λιγο απ'ολα ,παιχνίδια ,ταινίες  κτλ. μελλοντικά ισως παρω και PS4.

Κλασική επιλογή σε αυτα τα χρήματα ειναι η Dell U2414H  (ισως και αρκουσε και η λιγο φθηνότερη  P2414H), που απ'οτι διαβαζω εχει συχνά θεμα με backlight bleed(και η lg μου εχει).

Αξιζει να κανω αυτη την μετάβαση?

Υπάρχει κάποια αλλη πρόταση σε αυτα τα χρήματα?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Το προβλημα με την dell ειναι το κακο της quality control. Ειναι φαση "λαχειο". 

Μπορει να παρεις 10 και να σου βγουνε ολες καλες ή ολες σκαρτες.

 

Εγω πχ εχω την P2414H (παρα πολυ καλη οθονη και γινεται και overclock στα 75-80 Hz ) και ημουν τυχερος. Σχεδον μηδαμινο bleeding. 

 

Νομιζω οτι εφοσον η LG σου θα δοθει στον πατερα σου, αξιζει να κανεις τη μεταβαση.

 

Ισως να αξιζε να παρεις και οθονη στα 1440p αλλα δε ξερω αν τραβαει η καρτα... Φυσικα το κοστος μεγαλωνει ..

 

Περιμενεις και γνωμες αλλων και φυσικα αποφασιζεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανομαι οτι όποιος αγορασει σήμερα μονιτορ ειναι επένδυση για το μέλλον τα  1440p αλλα με την κάρτα που εχω δεν θα παίζει τίποτα.

Επειδή ημουν πάντα κονσολακιας μελλοντικά αντι για καινούρια καρτα ίσος παρω ps4 οπότε δεν χρειάζομαι κατι πανω απο 1080p.

Ναι,εχω διαβασει οτι η  P2414H γίνετε overclock,βλεπεις διαφορά δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα επενδυση η οθονη. Πηρα τον Δεκεμβρη την οθονη μου. Ημουν σε φαση να περιμενω λιγο να παρω 1440p και τελικα κατεληξα εδω γιατι δεν εχω τρελες απαιτησεις. Μεταβαση εκανα απο την 206BW που εχω ως δευτερη οθονη. Οι διαφορες απο τις 20 στις 24 ιντσες ειναι παραπανω απο εμφανεις! Σκοπευω να την κρατησω το λιγοτερο 5 χρονια (εκτος απροοπτου). Οποτε θα ζηλευω τα 4Κ που θα ειναι τοτε mainstream :p 

 

Τωρα για το oc της οθονης...

Υποστηριζω οτι πρεπει να εχεις το αετισιο ματι για να δεις τις διαφορες. Συν οτι για να πιασεις πανω απο 60fps θες και δυνατο συστημα . Σε ορισμενα παιχνιδια επιανα πανω απο 60fps αλλα διαφορες δε καταλαβαινα. Γυρισα την οθονη στα 60Hz (για ψυχολογικους λογους ασφαλειας κυριως). 

 

Βλεποντας το συστημα σου , ειναι τρελο πισωγυρισμα το ξοδεμα χρηματων σε ps4 οποιαδηποτε μελλοντικη στιγμη. Και δε το λεω αυτο ως "pcακιας"... Imho , θα ηταν πιο ορθο να επενδυσεις σε καρτα γραφικων. 

 

But then again...

 

...αν ειναι προσωπικη σου προτιμηση , παω πασο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο κυριος λογος που σκέφτομαι την αλαγη ειναι οτι όταν απομακρύνομαι λιγο  απο την οθονη μου φαίνεται αρκετά μικρη .

Με τις τιμες των καρτων να εχουν παρει φωτια ,ουτε σε 2 χρονια δεν θα μπορείς να παίξεις αξιοπρεπώς σε 2Κ με κάρτα της μεσαίας κατηγορίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρωτάς αν αξίζει να κάνεις τη μετάβαση. Η εναλλακτική ποια είναι; Να πάρει μικρή οθόνη ο πατέρας σου; Κατά τη γνώμη μου ο,τιδήποτε κάτω από 1080/1200 δεν αξίζει. 1080 ελάχιστο ουσιαστικά σημαίνει 23-24 ίντσες, καλύτερα 24. Οπότε είτε εσύ αγοράσεις είτε ο πατέρας σου μία ή άλλη θα είναι η επιλογή.

 

Εκτός από Dell θα σου έλεγα να κοιτούσες και τα αντίστοιχα μοντέλα της HP κι αν υπάρχει κάποιο από την P σειρά της Fujitsu. Αν διαθέτεις τα περισσότερα χρήματα που απαιτεί, φυσικά η επιλογή είναι Eizo.

 

«Επένδυση για το μέλλον» με τόσο ρευστή κατάσταση στις αναλύσεις, ουσιαστικά δεν υπάρχει. Απλώς αγοράζεις αυτό που σου κάνει τη δεδομένη στιγμή και σε ικανοποιεί με χρονικό ορίζοντα 2-3 ετών τουλάχιστον. Αν τελικά η οθόνη που θα αγοραστεί θα περιοριστεί σε εφαρμογές γραφείου αξίζει να κοιτάς και αναλύσεις με λόγο 16:10 (1920*1200).

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε τοπικό κατάστημα που συνεργάζεται με την Οκταμπιτ και εχει 25Ε διαφορα η U2414H με την P2414H που δεν ειναι πολλα.

​Το θεμα ειναι οτι εχω φοβηθεί με το  backlight bleed που εχουν αρκετα κομμάτια και δεν εχω καμιά  όρεξη να μπλεχνω με επιστροφές. 

​Αν την οθονη δεν την ήθελα και για gaming θα πήγαινα σε 1440p αλλα αρνούμαι να παρω καρτα των 400Ε+ για να παιζω αξιοπρεπώς.

Πρόσφατα πηρα ταμπλετ 10αρι με full hd(ips) οθόνη και όντος εχει φοβερή ευκρίνεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι καλυτερες οθονες που μπορεις να παρεις κατα την αποψη μου ειναι οι δυο παρακατω:

https://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=S2415h

https://www.skroutz.gr/s/5631229/LG-24GM77.html?from=autocomplete&keyphrase=lg+24gm77

 

H πρωτη εχει κλασικο IPS panel αλλα φοραει glossy coating, με αποτελεσμα να εχει πιο καθαρα και ζωντανα χρωματα. Μη φοβασαι τις αντανακλασεις, εχουν φροντισει να τις περιορισουν οσο το δυνατον λιγοτερο.

Η δευτερη εχει TN panel, αλλα ειναι 144HZ και με την τεχνολογια backlight strobing, η οποια περιοριζει την θολουρα της κινησης σε εντυπωσιακο βαθμο, με αριστη υλοποιηση κιολας η οποια δεν περιοριζει την φωτεινοτητα. Κατα τα αλλα εχει καλα color presets και αντιθεση. Δεδομενου των δυνατοτητων της ειναι και αρκετα οικονομικη.

Link to comment
Share on other sites

Οι καλυτερες οθονες που μπορεις να παρεις κατα την αποψη μου ειναι οι δυο παρακατω:

https://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=S2415h

https://www.skroutz.gr/s/5631229/LG-24GM77.html?from=autocomplete&keyphrase=lg+24gm77

 

H πρωτη εχει κλασικο IPS panel αλλα φοραει glossy coating, με αποτελεσμα να εχει πιο καθαρα και ζωντανα χρωματα. Μη φοβασαι τις αντανακλασεις, εχουν φροντισει να τις περιορισουν οσο το δυνατον λιγοτερο.

Η δευτερη εχει TN panel, αλλα ειναι 144HZ και με την τεχνολογια backlight strobing, η οποια περιοριζει την θολουρα της κινησης σε εντυπωσιακο βαθμο, με αριστη υλοποιηση κιολας η οποια δεν περιοριζει την φωτεινοτητα. Κατα τα αλλα εχει καλα color presets και αντιθεση. Δεδομενου των δυνατοτητων της ειναι και αρκετα οικονομικη.

 

Για την πρωτη, θελω να εχει τουλάχιστον και dvi για να συνδέσω πανω και καμιά κονσόλα .

Η δευτερη μου ειναι άχρηστη καθώς δεν παιζω competitive παιχνίδια .

Για benq ,asus, acer δεν τις κοιτάω καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Για την πρωτη, θελω να εχει τουλάχιστον και dvi για να συνδέσω πανω και καμιά κονσόλα .

Η δευτερη μου ειναι άχρηστη καθώς δεν παιζω competitive παιχνίδια .

Για benq ,asus, acer δεν τις κοιτάω καθόλου?

 

Δεν ειναι αναγκη να παιζεις competitive για να ευχαριστηθεις την LG. Το motion blur reduction ειναι αποτελεσματικο και ευχαριστο σε καθε περιπτωση, και οποτε βγαζεις πολλα fps θα βλεπεις και την διαφορα στα πολλα Hz refresh rate. Δεν επιμενω παντως, γιατι με την 280 στα καινουρια παιχνιδια δε βγαζεις ευκολα 60 fps, ποσο μαλλον 120. Επισης δεν ειναι καταλληλη για console use.

Οι κονσολες σου δεν συνδεονται με hdmi? Το λεω διοτι γενικα το Hdmi ειναι το προτυπο που χρησιμοποιειται σε κονσολες και τηλεορασεις.

Aν παντως η DVI-D ειναι απαραιτητη, η μονη αλλη οθονη εξισου καλη με την Dell που δεν ξεφευγει στην τιμη ειναι η 23αρα HP Envy.

http://www.amazon.de/Envy-Zoll-LED-Monitor-Reaktionszeit-schwarz/dp/B00FZJ58JE/ref=sr_1_4?s=computers&ie=UTF8&qid=1433592146&sr=1-4&keywords=HP+Envy

Δυστυχως δεν υπαρχει σε ελληνικο καταστημα, αλλα το amazon ειναι σοβαρη υπηρεσια και ισως να μπορουσαμε να πουμε οτι η HP ειναι μια ιδεα καλυτερη απο την Dell. Εχουν και οι δυο glossy coating, και αυτο τους χαριζει καλυτερη εικονα σε σχεση με τις οθονες με matte / semi-glossy coatings.

 

Aν προτιμας απο ελλαδα και δεν εχεις προβλημα να πληρωσεις παραπανω, δες και την παρακατω EIZO.

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft.html?keyphrase=Eizo+EV2336

Nαι ειναι ακριβη και δεν θεωρω οτι ειναι κατα 100 ευρω καλυτερη απο τις Dell και HP, αλλα ειναι η καλυτερη οθονη του ειδους, με καλυψη 96% sRGB του colour space και εξαιρετικα ζωντανα χρωματα λογω του PLS panel της και του πολυ ελαφριου semi-glossy / grain-free coating της. Εχει και DVI. Δεδομενου οτι τις οθονες τςι κραταμε για καιρο, θεωρω οτι αξιζει να τα διαθεσεις για την EIZO αν εισαι προθυμος να δωσεις 300 ευρω για οθονη και δεν θελεις 144Hz + motion blur reduction. Οριστε εντυπωσεις.

http://hardforum.com/showthread.php?t=1798697&highlight=eizo+ev2336

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι μια οθόνη 1920χ1200 είναι ένα καλό σκαλοπάτι. Η έξτρα κάθετη επιφάνεια εργασίας βοηθάει στην καθημερινή χρήση αλλά και στα παιχνίδια χωρίς να θέλεις την τρομερή κάρτα γραφικών. Αυτή που έχεις τώρα σε καλύπτει.

 

Μήπως να κοίταζες για μια 24" με αυτή την ανάλυση πχ Dell Ultrasharp 2412M; (Έχει DVI-D, VGA, Displayport & USB 2.0 hub)

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω 1920x1200, ειναι ωραια αναλυση για εργασιες στο desktop αλλα ειναι υποδεεστερη για παιχνιδια και κυριως ταινιες. Αυτο γιατι τα UI των παιχνιδιων σχεδιαζονται με τις 16:9 οθονες στο νου, ενω στις ταινιες εμφανιζονται μαυρες μπαρες πανω και κατω στην οθονη που αφαιρουν απο το immersion.

Πανω απο ολα, δεν αξιζει να αγορασεις μια υποδεεστερη οθονη απο τις παραπανω που ανεφερα για να κερδισεις λιγο περισσοτερα pixels στον κατακορυφο αξονα. Δυστυχως δεν υπαρχουν αναλογα καλες οθονες στα 1200p.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω 1920x1200, ειναι ωραια αναλυση για εργασιες στο desktop αλλα ειναι υποδεεστερη για παιχνιδια και κυριως ταινιες. Αυτο γιατι τα UI των παιχνιδιων σχεδιαζονται με τις 16:9 οθονες στο νου, ενω στις ταινιες εμφανιζονται μαυρες μπαρες πανω και κατω στην οθονη που αφαιρουν απο το immersion.

Πανω απο ολα, δεν αξιζει να αγορασεις μια υποδεεστερη οθονη απο τις παραπανω που ανεφερα για να κερδισεις λιγο περισσοτερα pixels στον κατακορυφο αξονα. Δυστυχως δεν υπαρχουν αναλογα καλες οθονες στα 1200p.

 

 

@ Παιχνιδια 

Το 1200 ειναι μεσα στις επιλογες ΠΑΝΤΑ , και η καμερα δεν διαφερει σε σχεση με το απλο 1080   . Γενικα στα παιχνιδια η αναλυση ειναι πολυ ευελικτη 

 

@Ταινιες

Οι ταινιες , στην πλειοψηφια τους τουλαχιστον εχουν cinematic αναλυση 

Δηλαδη σου πουλανε   1080!!!!! αλλα στην ουσια η αναλυση τους ειναι  1920*800 η κατι παρομοιο , συνεπως ακομα και με απλξ 1080 οθονη , παλι θα ειχες μαυρες μπαρες .... απλα στην 1200 ειναι καπως μεγαλυτερες 

 

Φυσικα υπαρχουν και ταινιες με πραγματικο υψος 1080   (επισης ολες οι σειρες βγαινουν σε 1080 υψος επιδη θα παιχτουν τηλεοραση ) , αλλα 60πιξελ  πανω-κατω ...δεν αποτελουν προβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις  προτάσεις  σας .

Για 16:10 δεν με ενδιαφέρει γιατι προφανώς για ταινιες /παιχνιδια το 16:9  ειναι καλύτερο.

Aν μπορούσα να δω οθόνες απο κοντά θα έδινα και περισσότερα λεφτά.

Για τις Dell ,δεν εχω δει απο κοντα και όντως μπορεί να ειναι καταπληκτικες αλλα για κάποιο λογο δεν μου "γεμίζουν" στο ματι.

Μάλλον προς το παρον θα περιμένω μπας και πετύχω και καμιά καλύτερη τιμη. 

Link to comment
Share on other sites

@ Παιχνιδια 

Το 1200 ειναι μεσα στις επιλογες ΠΑΝΤΑ , και η καμερα δεν διαφερει σε σχεση με το απλο 1080   . Γενικα στα παιχνιδια η αναλυση ειναι πολυ ευελικτη 

 

Για να μη πω οτι ειναι η καλυτερη αναλυση για παιχνιδια και γινω υπερβολικος!!!

 

@Ταινιες

Οι ταινιες , στην πλειοψηφια τους τουλαχιστον εχουν cinematic αναλυση 

Δηλαδη σου πουλανε   1080!!!!! αλλα στην ουσια η αναλυση τους ειναι  1920*800 η κατι παρομοιο , συνεπως ακομα και με απλξ 1080 οθονη , παλι θα ειχες μαυρες μπαρες .... απλα στην 1200 ειναι καπως μεγαλυτερες 

 

Φυσικα υπαρχουν και ταινιες με πραγματικο υψος 1080   (επισης ολες οι σειρες βγαινουν σε 1080 υψος επιδη θα παιχτουν τηλεοραση ) , αλλα 60πιξελ  πανω-κατω ...δεν αποτελουν προβλημα 

 

Και υπαρχει και η δυνατοτητα του stretch , απλα γινονται τα κεφαλια λιγο πιο μακροστενα :p Ακομη περισσοτερο μακροστενα σε 16:10 λογο διαστασεων (χρονια κατοχος της 206bw )

 . 

Καλες αγορες οτι και αν αγορασεις τελικα! :) 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θέλω είναι να σε διαβεβαιώσω οτι η 1200p ανάλυση είναι κανονικότατη σε παιχνίδια. Δεν έχεις κανένα φόβο παραμορφωμένου UI ή γραφικών εδώ και χρόνια.

 

Για ταινίες δεν μπορώ να μπω στα γούστα των άλλων, προσωπικά χρησιμοποιώ την τηλεόρασή μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.