Jump to content



Recommended Posts

Ειχα αντιτυπο αγγλικων Win 8.1 Pro 64 bit απο MSDNAA, σε laptop Dell Inspiron 5737. Εκανα την αναβαθμιση σε Win 10 ομαλα και απροβληματιστα, παρατηρησα ομως οτι το καινουριο Product Key που εχουν τα Win ειναι διαφορετικο, με τον ιδιο τροπο που αλλαξε στη μεταβαση απο 8 σε 8.1.

Χρησιμοποιησα το Media Creation Tool της MS για να φτιαξω bootable USB κατεβαζοντας την αγγλικη εκδοση των Win 10 Pro 64 bit, με σκοπο να κανω clean install μετα την αναβαθμιση. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν μου ζηταει τον κωδικο κατα την εγκατασταση δε δεχεται κανεναν απο τους δυο, ουτε τον παλιο, ουτε τον καινουριο, με τις defalut επιλογες γλωσσας στην αρχη της εγκαταστασης.

Εχετε καμια ιδεα για το τι εχω κανει λαθος?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αντιτυπο αγγλικων Win 8.1 Pro 64 bit απο MSDNAA, σε laptop Dell Inspiron 5737. Εκανα την αναβαθμιση σε Win 10 ομαλα και απροβληματιστα, παρατηρησα ομως οτι το καινουριο Product Key που εχουν τα Win ειναι διαφορετικο, με τον ιδιο τροπο που αλλαξε στη μεταβαση απο 8 σε 8.1.

Χρησιμοποιησα το Media Creation Tool της MS για να φτιαξω bootable USB κατεβαζοντας την αγγλικη εκδοση των Win 10 Pro 64 bit, με σκοπο να κανω clean install μετα την αναβαθμιση. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν μου ζηταει τον κωδικο κατα την εγκατασταση δε δεχεται κανεναν απο τους δυο, ουτε τον παλιο, ουτε τον καινουριο, με τις defalut επιλογες γλωσσας στην αρχη της εγκαταστασης.

Εχετε καμια ιδεα για το τι εχω κανει λαθος?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Μη δίνεις κωδικό. Θα ενεργοποιηθούν μόνα τους online όταν μπουτάρουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες νενικήκαμεν!! Μπήκα στο ρουτερ και άλλαξα channel από το 12 στο (τυχαία) 6 και επιτέλους το είδε το δίκτυο. Από λάπτοπ δεν πείραξα τίποτα. Λογικά κάποιο άκυρο σκάλωμε είχε παιχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες νενικήκαμεν!! Μπήκα στο ρουτερ και άλλαξα channel από το 12 στο (τυχαία) 6 και επιτέλους το είδε το δίκτυο. Από λάπτοπ δεν πείραξα τίποτα. Λογικά κάποιο άκυρο σκάλωμε είχε παιχτεί.

Δεν είναι άκυρο σκάλωμα!

Αυτό που έγινε ήταν κάτι που συμβαίνει πλέον αρκετά συχνά (όλος ο κόσμος έχει βάλει internet :p), πολύ απλά να στο πώ "παίζουν" πολλά κανάλια εκεί γύρω με σένα στο κανάλι 12 (στην ίδια συχνότητα δλδ) με αποτέλεσμα κάποιο άλλο δίκτυο να σε υπερκαλύπτει/δημιουργεί conflict με το δικό σου, με αποτέλεσμα να μην είναι έυκολη/δυνατή η εύρεση του ασύρματου δικτύου σου. Προσωπικά ήμουνα βέβαιως οτι κάτι τρέχει με το "στήσιμο" του δικού σου δικτύου για αυτό και σου τόνισα να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ FORMAT! :)

Εάν θές να βρείς το βέλτιστο κανάλι για το δίκτυο σου κατέβασε σε ένα smartphone εφαρμογή η οποία κάνει reading/scanning όλα τα κοντινά σου ασύρματα δίκτυα. Αυτό θα σου αναφέρει και το κανάλι που παίζει το καθένα. Εσύ ανάλογα με το τι θα δεις βάλε ένα κανάλι το οποίο να είναι 2-3 κανάλια χαμηλότερο ή υψηλότερο απο αυτά που είδες στο scan της εφαρμογής, και απλά κλείδωσε το εκεί. Για παράδειγμα εάν έχεις 10 Wifi δίκτυα γύρω απο τα οποία πχ. τα 4 παίζουν στο 6ο κανάλι, άλλα 3 παίζουν στο 9ο και άλλα 3 στο 11ο εσύ παίξε στο 13 ή στο 3 ας πούμε. Στο λέω χοντρικά :p Ειδάλλως εάν είναι "ελεύθερα" άλλα κανάλια παίξε σε αυτά.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα κατεβάσει το wifi analyzer στο κινητό κάποτε και ίσως το 12 να προήλθε από το τότε ψάξιμο. Ίσως και όχι δεν θυμάμαι. Θα το ξανά τρέξω να δω!

Edit: voila, το 12 φαινόταν καλή επιλογή.

56c16814c463b0c1dfa77115d2fd0ff0.jpg

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα κατεβάσει το wifi analyzer στο κινητό κάποτε και ίσως το 12 να προήλθε από το τότε ψάξιμο. Ίσως και όχι δεν θυμάμαι. Θα το ξανά τρέξω να δω!

Edit: voila, το 12 φαινόταν καλή επιλογή.

56c16814c463b0c1dfa77115d2fd0ff0.jpg

 

ειχε τυχει και σε εμενα σε ενα netbook, δεν εβλεπε δίκτυα σε καναλια πανω απο το 11.

ισως και να ηταν θεμα driver, πχ για αμερικη που επιτρέπονται μονο 11 καναλια.

 

το wifi analyzer υπαρχει και στα windows 10 στο store.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειμαι με ενα φιλο και στην προσπαθεια του να μου κανει clean install τα windows 10 το vaio δεν τον αφηνει με τιποτα να μπει στο bios...εχουμε δοκιμασει καθε συνδυασμο...εχει καποιος ιδεα τι μπορουμε να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το θεμα λυθηκε...το manual ελεγε για access στο bios το f2...οπως και στα περισσοτερα εδω που τα λεμε...εμενα ηθελε ταυτοχρονα πατημα το κουμπι των windows + f2...μυστηρια πραγματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κανείς εικόνα για το πότε θα λυθεί το πρόβλημα με τα >512 shortcuts στο start menu;

Εάν μιλάς για τα tiles, στη νέα Insider Preview (10547) έχουν βάλει επιλογή για περισσότερα, λογικά το Νοέμβρη θα περάσει και σε γενική κυκλοφορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια λυση για hdd shortcut σε taskbar? απλα τα πεταει στον file explorer και δεν ανοιγουν απο εκει με τη μια α λα win7/8..

Αν ανοίξεις ένα παράθυρο file explorer, πάνω-δεξιά στις επιλογές, σου δίνει δυνατότητα να διαλέξεις που θες να ανοίγει το εικονίδιο.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια λυση για hdd shortcut σε taskbar? απλα τα πεταει στον file explorer και δεν ανοιγουν απο εκει με τη μια α λα win7/8..

Υπάρχει τρόπος αλλά είναι για "γέλια"!

Φτιάξε μία συντόμευση του δίσκου που θές από το "Computer" στο desktop με drag & drop στην επιφάνεια εργασίας.

Δώσε το όνομα που θες στην συντόμευση.

Μετά κάνε την pin στο Start menu.

Πήγαινε στο start menu και με δεξί κλίκ κάνε την pin στην taskbar.

 

Ελπίζω να μην σε τρέλανα εεέ..?? :hehe: Win10.. σου λέει μετά :p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ενα update για την ενεργοποιηση , σημερα αλλαξα mobo εβγαλε οτι τα win ειναι ενεργοποιημενα , μου δινει επιλογη να παρω τηλεφωνο περνω με συνδεει με εκπρωσοπο και μου του εξηγω οτι αλλαξα Motherboard και θελω να ενεργοποιησω τα win ,μου λεει οτι προς το παρων η μονη διαθεσιμη επιλογη ειναι το format πρωτα 7 και μετα να κανω upgrade σε 10 , και ρωταω πες οτι η mobo σε οποιονδηποτε χαλαει του χρονου το σεπτεμβριο που θα ληξει η δωρεαν αναβαθμιση , τι γινεται τοτε , και η απαντηση ηταν εργαζομαστε να βρεθει λυση στο παραπανω προβλημα

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.